ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

ADET GECİKMESİ NEDEN OLUR?

Günümüzde birçok bayanın tereddütlü olduğu konuların başında adet kanamalarının düzenli olmayışıdır. Bazı nedenlerden dolayı, bayanlarda adet gecikmesi sorunu olabilmektedir. Bu durum her zaman hamilelik olarak yorumlanması yanlıştı. Bu yazımızda sizlere adet kanaması gecikmesi neden olur, komplikasyonları nelerdir ve tedavileri hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde konu hakkında bilgi sahibi olabilir ve daha bilinçli bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Adet, bir diğer adı ile regl ve menstrüasyon demektir. Halk arasında aybaşı olarak bilinmektedir. Kadınlarda, rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması şeklinde gerçekleşen olaydır. Doğurgan olan bayanlarda üreme ve döllenme amacıyla her ay düzenli olarak gelen kanamalardır.

Ancak kadınların çoğu düzenli olarak 28 günde bir adet görmez. Kimi kadınlarda bu durum 21-35 gün arasında değişiklik göstermektedir ve bu durum normal olarak kabul edilmektedir. Ortalama adet süresi 3 ile 7 gün arasında devam etmektedir. Bazı istisnai durumlar hariç, her kadın yaklaşık 35-40 ml kan kaybına uğramaktadır.

Adet kanamaların gecikmesinin ya da erken gelmesinin altında ortak nedenler, ciddi sağlık koşulları, hormonal dengesizlikler bulunmaktadır. Kadınların adetlerinin düzensiz olması 2 aşama ile kategorileştirilmiştir. Bunlardan birisi ilk adet olunduğu zaman oluşan düzensizlikler ve ikinci olarak menopoz zamanı oluşan düzensiz adet kanamalarıdır.

Kişiler ilk adetlerini 10 ile 15 yaşları arasında görmektedirler ve adet kanamaları başladıktan yaklaşık 2 yıl boyunca adet kanamaları erken veya geç gelmektedir. Menopoz ise 45 ile 55 yaşları arasında başlamaktadır. Bu durumda vücudunuzun normal döngüsü düzensiz hale gelebilir

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Çoğu kadın 28 günde bir adet kanamasına sahip olmaktadırlar. Ancak sağlıklı bir adet döngüsü, her 21 ile 35 gün arasında olabilir. Sizin adet kanamalarınız bu zaman dilimlerinden sonra geliyor ise, nedenleri şunlar olmaktadır;

1.Gebelik

a pregnant woman is holding her tummy

Adet kanamalarının gecikmesi ise akla ilk gelen kişilerin hamile olmasıdır. Bunu anlamanız için doktora gidip kontrol ettirebileceğiniz gibi aynı zamanda temin edeceğiniz hamilelik testleri ile de sonuçları öğrenebilirsiniz. Hamile testleri kan ve idrar testleri ile yapılmaktadır.

Yapmış olduğunuz test sonucunda, sonuç negatif çıktıysa ancak halen adet gecikmeniz devam ediyor ise, 1 hafta sonrasında tekrardan test etmeniz gerekmektedir. Bu testte de negatif çıkıyor ancak hala aynı sorunla karşı karşıya iseniz, doktorunuza giderek fiziksel bir muayene olmanız gerekmektedir.

2.Stres

Tired businesswoman

En önemli adet gecikmesi olarak karşımıza stres çıkmaktadır. Stres birçok konuda, hormonları atmak, günlük rutinini değiştirmek ve hatta beyin işlevlerininizi düzenleyen sorumlu hipotalamus bile etkileyebilmektedir. Zamanla stres, başka hastalıklara, ani kilo alımlarına ya da ani kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Bunlara ek olarak sizlerin adet kanamalarını da etkilemektedir. 

Çok stres altında olan kişilerde, adet kanamalarında gecikmeler meydana gelmektedir. Stresli durumlarınızı aşmanız için düzenli bir beslenme programı uygulayabilirsiniz. Ayrıca gevşeme tekniklerini uygulayarak ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmayı deneyebilirsiniz.

3.Zayıflık

bbf636f247b9276c8ede93292d42c8fd

Anoreksi ve bulimia gibi yeme bozukluklarına sahip olan kadınlar bu durum karşımıza çıkmaktadır. Boyunuzu kilonuza oranladığınızda, zayıf bir tablo karşınıza çıkıyor ise, vücudunuz fonksiyonları değiştirebilir ve yumurtlamayı durdurabilir. Bunun için ise,düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı hazırlamanız gerekmektedir. Böylelikle sağlıklı bir kiloya ulaştığınızda, adet kanamalarınızda düzene girecektir.

4.Şişmanlık

1_t

Bir başka neden ise, aşırı şişmanlık durumudur. Doktorunuz bunun için sizlere diyet ve egzersiz programı önerecektir.

5.Polikistik Over Belirtisi (Kemoterapi)

kemoterapi

Bu kistler hormon dengesizliği sonucunda yumurtalıklarda sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunlar yumurtlamayı düzensiz hale getirebilir veya tamamen durdurabilir. Bu durumda ise doktorunuz doğum kontrolü veya başka bir ilaç döngüsü ile düzenlemeye yardımcı olmak için reçeteli ilaçlar verebilir.

6.Doğum Kontrolü

doğum-kontrol-yöntemleri

Adet kanaması değiştiğinde, doğum kontrolü durumlarında da farklılıklar meydana gelmektedir. Doğum kontrol hapları yumurtalıkların yumurta bırakmadan engelleyen hormonlar östrojen ve progestin içerir. Hap almayı bıraktıktan sonra 6 ay sonra gebe kalma mümkün olmaktadır.

7.Kronik Hastalıklar

bitkisel-diyabet-tedavisi

Diyabet ve çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar da adet döngüsünü etkileyebilir. Kötü kontrollü diyabette adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır. Çölyak hastalığı vücudunuzun anahtar besinleri emmeyi bırakabilir. Bu da ince bağırsakta hasara ve iltihaba yol açabilir. Bu da adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır.

8.Erken Menopoz

ORDU'DA MEDÝCAL PARK HASTANESÝ TARAFINDAN DÜZENLENEN BÝR KONFERANSTA, HORMONLARIN UYGUN DOZDA KULLANILMASI, HASTANIN TAKÝBÝ VE YILLIK KONTROL TARAMALARININ DÜZGÜN YAPILMASI HALÝNDE MENOPOZ DÖNEMÝNÝN SON DERECE SAÐLIKLI VE MUTLU BÝR YAÞAM DÖNEMÝ OLACAÐINA DÝKKAT ÇEKÝLDÝ (METÝN AKYÜREK/Ordu-ÝHA)

Normalde kadınlar 45 55 yaşları arasında menopoza girmektedir. Ancak bazı durumda erken menopoza girilmesi ile birlikte 40 yaşlarında menopoza girebilmektedirler. Bu da adet kanamaların gecikmesine ve sonunda tükenmesine işaret etmektedir.

9.Tiroid Sorunları

NODÜL BELİRTİLERİ

Aşırı aktif tiroid bezi de adet kanamalarının gecikmesine neden olmaktadır. Hormon seviyeleri de etkilenebilir ve vücudun metabolizması değişmektedir. Tiroid sorunları genellikle ilaç ile tedavi edilebilmektedir. Tedaviden sonra sizlerinde adet kanamalarınızdaki gecikmeler son bulacak ve normale dönecektir.

Adet Gecikmesi Tanısı Nasıl Olur?

Adet kanamalarının gecikmesi durumu tedavi edilebilmektedir. İlk olarak tedavi edilebilmesi için doktorunuz sizlerdeki adet kanamalarının gecikmesinin altında yatan sorunu bulmaya çalışacaktır. Bunun için ise bazı testler yapması gerekmektedir. Bu kapsamda yapılacak olan fiziksel muayeneye ek olarak, doktorlar ayrıca ultrason sonuçlarına ihtiyaç duyacaktır. Ultrason sonuçlarına göre doktorunuz, rahim içi zarının kalınlığı ölçerek sorunun tanısını koymaktadır.

Bu aşamadan sonra ise, laboratuvar incelemeleri yapılmaktadır. Buradan hormon seviyelerinin teşhisi konmaktadır. Bu aşamadan sonra çıkan sonuçlara göre tedavi biçimleri de uygulanacaktır.

Adet Gecikmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Adet kanamasının tedavisi konulan teşhise göre, sorunun büyüklüğüne göre değişmektedir. Bu kapsamda kimi zaman ameliyatlarda yapılmaktadır. Cerrahi operasyonlarda laparoskopi şeklinde yani, kapalı ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlara ek olarak ise doktorunuz sizlere ilaç takviyeleri ile adetinizi düzenlemeye yardımcı olacaktır. Prolaktin hormonu fazla salgılanıyor ise, salgılamayı kesen ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde hormonlarınız düzenlenecektir. Bazı kişilere sorunun ciddiyetine bağlı olarak, birden fazla tedavi biçimi uygulanmaktadır.

Sizlerin ise yapabileceği bazı eylemler bulunmaktadır. Bunların ilki olarak, kişiler düzenli yemeğe özen göstermelilerdir. Düzenli bir diyet ile kilo kontrolü sağlanmalıdır. Eğer fazla kilonuz var ise, sıkı bir diyet programı ile sağlıklı bir biçimde kilo vermeniz gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak egzersizler de yapılmalıdır. Esneme hareketleri de sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Bu tedaviler kapsamında zamanla adet kanamalarınız düzene girecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ