Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens

Göz en önemli organlarımızdan biri olup bir de deri altında kalmayan en hassas organlarımızdan biridir. Aynı zamanda beş duyu organımızdan en önemlilerinden olan göz sayesinde insanlar etraflarındaki kişileri ve objeleri görmekte ve bununla da birlikte hayatı kolaylaşmaktadır. İnsanların ancak ne yazık ki eksikliğinde ya da rahatsızlığında anladığı gözün değerini görme kaybı olmadan önce bilmemiz gerekmektedir. Göz sağlığı en az dış görünüşümüze önem verdiğimiz kadar önemi ve değeri hak etmekte. Ve bununla beraber insanların da sıkça aksi davrandığı bir organımızdır. Göz yapısı itibari ile oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bir de dışarıyla direkt bağlantısı olan göz en çok savunulması gereken organlarımızdandır. Her ne kadar kirpikler kaşlar ve göz kapakları bu görevi görse de bunlar zaman zaman yeterli olamayabilir. Bu yapılar da da sorun olması gözün tehlikeye girmesine neden olmaktadır.

Göz yapısı itibari ile oldukça hassas olduğunu söyledik. peki hangilerimiz göz sağlığını koruması hakkında neler yapması gerektiğini biliyor? Eğer göz sağlığını korumak istiyorsanız diğer yazılarımızdan da yine aynı siteye ulaşarak bulabilirsiniz. Göz sağlığını korumak zorundayız. Aksi halde görme yetimizi zamanla kaybederiz ve hatta bazı durumlar sonucu bu durum çok ani gelişebilir.  Bu nedenden dolayı çok dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Örneğin kadınların sıkça hata yaptığı bir konu olarak makyajlı uyumak gibi durumlar sonucu gözün yapısı zamanla hasar görür ve bu hasarın önüne geçilmediği ve aynı davranışlarda bulunulduğu takdirde bu durum sonucu göz kayıpları bile yaşanabilir. Bu nedenden dolayı kişi mutlaka makyaj ürünlerini silmeden uyumamalı ve gözleri gece boyu  bu kimyasal maddeye maruz bırakmamalıdır. Bir diğer konuda eğer kişi göz temizliğini yeterince iyi yapmıyorsa bu davranışta mutlaka sorun teşkil edecektir.

Gözlerde oluşan çapaklar gece boyu gözün kendini temizlemesi sonucunda ortaya attığı bir durumdur. Bu çapağı göze zarar vermeyecek şekilde çıkarılmalıdır. Yüzünüzü yıkadığınız ürünleri de satın alırken mutlaka göz için bir sorun teşkil edip etmediğine dikkat etmeli ve mümkün olduğu sürece asla gözle temas halinde bulundurulmamalıdır. Göz makyajında kullanılacak ürünlerin de aynı titizlikle seçilmesi gerekmektedir Aksi halde göz kalitesiz ürünlerden oldukça zarar görecektir. Aynı zamanda ellerimizle her yere dokunuruz. Ve her ne kadar sık sık ellerimizi yıkıyor olsak da ki bunu da maalesef gün içerisinde oldukça az yapmaktadır. Bu elimizle beraber göz temasında bulunulduğu takdirde havayla bulaşamayacak olan tüm mikropların gözde yaşamasına fırsat vermiş oluruz Bu nedenden dolayı gözle temas haline gelecekse mutlaka eller iyice yıkanmalı ve göze fazla zarar verilmemelidir.

Bilgisayar Kullanımı Esnasında Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Aynı zamanda artık teknolojinin sıkça kullanılmaya başlanması ile birlikte artık insanlar bir çok işlemlerini online olarak gerçekleştirmektedir . Bu da insanların çok fazla bilgisayara telefona tabletlere bakması durumu artık kaçınılma olmuştur. Yediden yetmişe bu cihazların kullanımı mevcuttur. Ancak bu cihazların ekranlarının ışınları sizlerin gözlerine zarar verecektir. Bunun için ise mümkün olduğu süre boyunca fazla temas halinde olmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak bazı insanlar artık günlük işlerinin yanı sıra meslek olarak da bu işlemleri gerçekleştirmek için bu cihazlarla temas halindedir. Mesai saatleri boyunca bu aletlere maruz kalan gözlerde bir süre sonra görme yetisi bozulabilir. Meslek olarak sürekli masa başında bilgisayarla temas halinde olan kişilerin diğer kişilerden daha fazla önlem alması gerekmekte ve daha çok dikkat etmektedir. Onlar için herhangi bir görme bozukluğu aynı zamanda bir işsizlik anlamına da gelebilir. Bu yüzden bu kişiler bu konuda oldukça hassas davranmalıdır.

Sürekli bilgisayarlarla meşgul olan kişiler öncelikle bilgisayarla arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalı ne yakın ne uzak denilecek bir mesafe koyarak işlemlerini o şekilde gerçekleştirmelidir. Bunun haricinde aynı kişiler yine gözlerini yormayacak bir ışık seviyesine ayarladıkları bilgisayarlarını da aynı zamanda kontrast derecelerini de kontrol etmeliler ve gözün daha iyi görmesine yardımcı olmalıdır. Aksi halde göz oldukça zorlanacak ve içerisinde bulunan organeller bu durumdan hasar görerek kişi de hastalıkların çıkmasına neden olacaktır. Aynı zamanda bu kişiler uzun işlemler ardından gözlerini beş dakika kadar kapalı bir vaziyette iyice dinlendirmeli ve daha sonra açarak hızlı bir şekilde aç- kapa uygulamalıdır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde kişide görme kaybı oluşabilir başlıca oluşacak görme kayıpları ise şu şekildedir;

Astigmat; kişinin hem yakını hem de uzağı görememe durumunda yaşadığı bir hastalıktır. Eğer kişi bu duruma dikkat etmezse bu hastalığın sonuçları oldukça ciddi olabilir. Bu kişiler etraflarındaki nesneleri ya da kişileri zihinlerinde net bir şekilde canlandıramazlar.

Miyop; yakını net görebiliyorken uzağı görmekte sıkıntı çekebilirler. Uzağı görmeye çalışırken sık sık gözlerini kısan ve bu durumun bir süre sonra bir tik olarak kalmasına neden olan bu hastalık basit tedavi  yöntemleriyle iyileştirilebilir. Aynı zamanda bu hastalık özellikle küçük yaşlarda olan çocuklarda sıkça görülebilir

Hipermetropi; bu kişiler de uzağı gayet net görebiliyorken yakının da bulunan nesneleri ve objeleri net bir şekilde göremez. Ve bu kişiler tedavi olmadığı süre boyunca sürekli olarak baş ve boyun ağrıları çekmektedir. Özellikle bu hastalık yaşlılarda oldukça sık görülmektedir. Basit tedavi yöntemleri ile bu hastalık düzeltilebilir

Yukarıda saydığımız tüm hastalıklara çare olarak gözlükler bulunmaktadır. Bunun için mutlaka uzman bir hekim tarafından test edilmeniz ve bu test sonucunda uzmanların sizler için uygun gördüğü numaralı gözlükleri takmalısınız. Ancak gözlük hem konfor açısından hem de estetik açıdan insanlar için ikinci planda kalmaktadır. Artık teknolojinin ve tıbbın en önemli buluşlarından bir olan lensler herkes tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Lensler bu hastalıklar için basit tedavi yöntemleridir.

Bilgisayarla Çalışan Kişiler İçin Kontakt Lens Kullanımı 

Bu kişilerin kontakt lens kullanmasını uzmanlar her ne kadar tavsiye etmese de kişiler genellikle herhangi bir göz rahatsızlığında bu yöntemi tercih etmektedirler. Ancak bu pozisyonda çalışan kişilerin normal lens kullanıcılarından daha çok kendilerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi halde hem lensin hiç bir anlamı kalmayacak hem de kişinin lensinin ömrü kısalacaktır. Eğer kişi çok fazla bilgisayar ekranı karşısında kalmak durumunda ise arasındaki mesafeyi iyi ayarlamalı ve lense güvenip ekrandan uzak kalmamalıdır. Aynı zamanda kişi uzu süre gözlerini kırpmama durumu ile de karşılaşabilir buna önlem almalı. Aksi halde kontakt lenslerin ıslanmasına ve kayganlaşmasına engel olacaktır. Kayganlaşmasına engel olduğu zaman ise kişinin lensleri kişiye zarar vererek batma durumu ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Kişi mutlaka ama mutlaka gözlerini kırpmalı ve ara ara lens suyundan da lenslerini faydalandırarak lenslerin tazeliğini korumasına yardımcı olmalıdır. Lenslerin tazeliğini ise kişi lens suyu ile sağlayabilir. Eğer kişi de lens suyunu ihmal ederse göz bozukluğunun giderek artmasına enden olacağı gibi kontakt lensin ömrünü de kısaltarak ekonomik açıdan da zarar görecektir .Mutlaka bu durumla karşı karşıya kaldığınız zaman uzman hekiminize başvurarak lenslerinizi değiştirin ve göz sağlığınıza daha uygun bir lens tercih etmeye özen gösterin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ