Karabaş Otu Faydaları

Karabaş Otu Faydaları

Dip kısmı odunsu olan bitkilerden karabaş otu ezildiği anda çok da ağır bir koku etrafa yayar. Karabaş otunun çiçek kısmı mor renklidir. Bu mor renk ezildiği zaman çok ağır ve kötü bir koku yayar. Bunun sebebi ise henüz daha belirli değildir. Fransız lavantası adı ile de bilinmekte olan bu karabaş otu ülkemizin farklı yerlerinde yetişmektedir. Karabaş otu dalları uzayarak çiçeklenir. Üzerinde kocaman bir mor çiçek bulunur. Bu çiçekler daha çok kara dutu anımsatır. Diğer yandan da etrafında minik minik çiçekler oluşur. Mavi mor renkleri ile karışık şekillerde çıkan bu renkler etrafında sivri yapraklar oluşur.

Odunsu dallarının üzerinden oluşan bu mor renkler sonucunda dalların her biri ortalama doksan santimetreye kadar uzanabilir. Karabaş otu genel olarak ılıman iklimi sever. Güneş ile beslenir. Bu çiçeklerinde meydana gelebilmesi için sıcak iklim şarttır. Zaten ülkemizde de karabaş otu kuru toprağın sıcağın olduğu bölgelerde yetişir. Örneğin Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi bu karabaş otunun oluşumu için uygun iklim koşulunu içerisinde barındırır. Zaman zaman İç Anadolu Bölgesinde karabaş otuna çok sık rastlanmaktadır. Karabaş otu tamamı ile bir doğal şifa deposudur. Bu doğal şifa deposu niteliğini taşıyan karabaş otu insan vücuduna çok faydalıdır. Salgıladığı bir kök ile kolayca doğada kendiliğinden yetişebilmektedir. Dolayısıyla karabaş otu oldukça faydalı bir bitkidir. Yaz aylarında çok fazla yetişen bu bitkiden muhakkak bizler yararlanabilmeliyiz.

İnsan Sağlığı İçin Karabaş Otunun Önemi

Lavanta olarak da bildiğiniz karabaş otu sağlık açısından mükemmel bir bitkidir. Bu karabaş otunun insanlar açısından kullanımı çok geniştir. Farklı şekillerde tüketilmesi gereken karabaş otu sağlık açısından insan vücuduna olumlu etkileri büyüktür. Çoğu hastalıklardan kişinin vücudunu korurken diğer rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Bu da kişilerin karabaş otunu kullanımlarını arttırır.

1. Cilt Problemlerine Karşı Etkili Çözüm

Karabaş otu içerisinde çok miktarda A ve de C vitamini bulundurur. Bulunan bu A ve C vitamini sayesinde kişiler geniş yelpazelerde bu otu kullanabilir. Ergenlik döneminde olan gençlerin karabaş otunu kullanmasında büyük yarar vardır. Çünkü karabaş otu içerdiği besin değerleri ile cilt problemlerine şifalı çözüm getirmiştir. Karabaş otunun cilt sağlığı açısından yararı çok fazladır. Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin belli başlı alanlarında kullanılan karabaş otu cilt kusurlarının giderilmesini sağlar. Siyah nokta, sivilce oluşumu gibi cilt sorunları başta olmak üzere daha pek çok cilt problemlerine karşı etkili bir çözüm sunar. Karabaş otunun bu kullanımının sonucunda oldukça başarılı sonuçlar da vermiştir. Dolayısıyla karabaş otu cilt sorunları yaşayan kişilerin mutlaka kullanması gerektiği bir bitkidir. Cildin yaşlanmasını geciktirici özelliğinin yanında cildin yağlanma dengesini de çok iyi şekilde korur. Cilt üzerinde oluşabilecek olan şişlikleri önler. Aynı zamanda beyaz tenlilerin çok sık yaşadığı sorunlardan biri olan kızarıklığın önlenmesi için de karabaş otundan elde edilen yağ ile buna çözüm bulabiliriz.

2. Kanın Sağlıklı Kalmasını Sağlar

Bir bardak kaynayan suyun içine karıştıracak olduğunuz karabaş otu ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Çünkü karabaş otunun suyunun içilmesi vücutta kan dolaşımını hızlandırır. Kanın daha hızlı dolaşım salgılamasına yarayan bu karabaş otu çok faydalı bir bitkidir. Kan hücrelerinin daha fazla oksijen üretmesini sağlar. Böylece bu oksijenin tüm vücuda daha hızlı bir şekilde daha kısa sürede yayılmasını sağlar. Kanımızın içerisinde bulunan besinlerin yararlı olması sağlıklı kana sahip olmamızı sağlar. Bu nedenle kendimizi korumak ve de sağlıklı bir kan değerine sahip olmak için karabaş otunun tüketimini arttırabiliriz. Kızılaya düzenli olarak kan bağışında bulunan sorumluluğunun bilincinde olan insanlar kan sağlığını korumak için karabaş otunu tüketebilirler. Kendilerine fayda sağladıkları gibi diğer pek çok kana ihtiyaç duyan insanlara da daha sağlıklı kan verme imkânı bulabilirler. Bu şekilde karabaş otunun kullanımı herkes tarafından arttırılmalıdır. Kanında mikrop bulunması çoğu kişi tarafından bilinen bir rahatsızlıktır. Kanda bulunan bu mikrobun ölmesini sağlamak için de karabaş otunu tüketebiliriz. Çünkü bir saat boyunca sıcak suda demlenmiş karabaş otu müthiş bir besin değerine sahiptir. Bu besin değeri de insan vücudu için çok faydalı maddeler içerir.

3. Sinir Ve Psikolojik Rahatsızlıklar İçin Faydalı

Günümüzde en sık yaşanan problemlerinden biri de psikolojik sorunlardır. Psikolojik olarak tedavi olan, düzenli olarak doktora giden ve çeşitli ilaçlar kullanan insanlar artık günümüzde oldukça fazladır. Üst üste gelen olaylar bazı insanların sinirlerini yıpratabilir. Bazı zamanlarda da sinirsel hastalıklar kalıcı etkiler bırakabilir. Sinirsel olarak sorunlar yaşayan insanların da beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Çünkü tüketilen besinler de sinir hastalıklarına iyi gelebilir. Karabaş otu da bu sinirsel ve ruhsal hastalıklara iyi gelir. Çünkü karabaş otu içerdiği vitaminler arasında daha sakin ruha sahip oldukları gözlemlenir. Bizler de bu psikolojik rahatsızlıklara sahip ise karabaş otunun tüketimini arttırabiliriz. Her gün düzenli oalrak tüketecek olduğumuz bu karabaş otu sayesinde sinirlerimizi yatıştırabiliriz.

4. Yanıklar İçin Karabaş Otu

Pek çok cilt sorunlarına çözüm olduğu ilk maddede belirtilmiştir. Karabaş otunun fazla kullanımı sonucunda da insanların ciltlerinde meydana gelen yanıklar daha hızlı bir şekilde onarılabilir. Onarılması gereken bölgelere uygulanan karabaş otu yüzeyin hızlı bir şekilde yenilenip toparlanmasını sağlar. Cilt yüzeyinde meydana gelen bu yanıklar özellikle küçük yaşlardaki çocuklara çok acı verir. Hem bu acının azalması hem de cildin daha hızlı onarılması için karabaş otu kullanılabilir. Karabaş otunun tüketimi sayesinde herkes yanıklardan daha hızlı şekilde kurutlabilir. Yanık bölgeler için karabaş yağı önerilir. Karabaş yağını her gün düzenli olarak yanık oaln bölgeye masaj yaparak uygulamanız gerekir. Yavaş ve hafif hareketler ile bu alanı ovalayınız. Daha kısa bir zaman dilimi içerisinde de yanığın derisinin yenilendiğini görmüş olursunuz. Bu nedenle karabaş otu yanıklar için çok faydalıdır.

5. Saçlar İçin Etkili Kullanım

Karabaş otunun faydaları arasında bulunan birinci kullanım da saçlar içindir. Özellikle de kadınlar için saçları büyük bir öneme sahiptir. Çünkü kadınlık hissini insana veren ilk ayırt edici görsellik saçlardır. Her kadın elbette uzun, sağlıklı ve parlak saçlara sahip olmak isterler. Sahip olmak istedikleri bu saçlar için çeşitli kimyasal şampuanlar kullanırlar. Kullandıkları şampuanların her birinin farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle saç tam olarak sağlıklı performansını sergilemez. Dolayısıyla insanlar saçları için daha doğal yöntemleri kullanmalıdır. Saçlarınızın daha doğal bir görünüm ile uzun olmasını sağlayabilmek için mutlaka karabaş otunu kullanmalısınız. Çünkü sağlıklı saçları besleyen tüm mineraller karabaş otunun içerisinde mevcuttur. Karabaş otu saç diplerine uygulandığı anda kısa sürede etki etmeye başlar. Böylece karabaş otunun saçlara sağladığı fayda oldukça büyüktür. Saçlarının dökülmesinden şikayetçi olan bay ve bayanlar karabaş otunu güvenle kullanabilirler. Saç çıkmayan bölümlere bu karabaş otunun sürülmesi sonucunda saçlar çoğalır. Aynı zamanda daha parlak bir görünüm elde edebilirler.

Karabaş Otunun Zararları

Pek çok sağlık sorununa doğal çözüm olan karabaş otunun ilk etapla bir zararı yoktur. Ancak ağızdan direkt olarak alınan karabaş otu mide ağrısı gibi bir sorun yaratabilir. Kabızlık ve iştah düşürücü etkileri de vardır. Bu nedenle karabaş otunu kullanırken aşırıya kaçmamaya özen gösterilmesi gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ