Kekik Faydaları

Kekik Faydaları

Kişilerin sıklıkla kullanmayı tercih ettiği yemyeşil bitkilerden biri de kekiktir. Rengini her daim koruyan bu kekik özellikle mutfakta çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Yemeklerimize katacak olduğu mükemmel tadın yanında aynı zamanda kekik yemeklerimizi süslemek için de kullanılmaktadır. Yemeklere tat ve lezzet veren kekik mutfakların vazgeçilmezidir. Yapılan salatalarda, et yemeklerinde rahatlıkla kekiği kullanabilirsiniz.

Kekik Torosların dağlık bölgelerinde kayalık mevkilerde kayaların arasında yetişen bir bitkidir. Rengi tamamıyla yeşildir. Uzun süre bu rengi korur. Sıcak ortamlarda yetişir. Bahar aylarında kekiğin daha çok yetiştiği görülür. Bozulma, sararma gibi etkilerde de bulunmaz. Bu nedenle uzun süre kekik kullanımı gerçekleştirilebilir. Ortalama olarak bir kekik bitkisinin uzunluğu ise 15 santimetre ile 20 santimetre arasında değişmektedir. Belirli bir uzama evresine geldikten sonra artık kekik yeşermeye yapraklarını büyütmeye başlar.

Dünya mutfaklarında da aktif bir kullanıma sahip olan kekik hemen hemen her yörenin yemeklerinde kullanılmaktadır. Dünya üzerinde çok yetişen bu bitki ise en çok Akdeniz bölgesinde ve de Güney Avrupa bölgesinde bulunanlar tarafından tüketilir. Mutfaklarımızı süslendiren ve tatlandıran bu kekik aynı zamanda sağlımız için de çok faydalıdır. Yapması ve yemeklerde kullanımı kolay olan kekik bitkisi aynı zamanda insana vücudu için çok da faydalıdır.

Kekiğin Sağlımıza Olan Faydaları

Kekik bitkisi çok sağlıklı bir bitkidir. Kekik pek çok hastalıktan ve de zamanlık rahatsızlıklardan bizleri korur. Ekrem ağlarından tutun akne tedavilerine kadar kekik insanlara fayda sağlar. Kekik faydaları daha bunlarla sınırlı değildir.

1-Saç Dökülmesini Önler

sac-dokulmesi

Özellikle de kadınların çok sık yaşadığı sorunlardan biri olarak karşımıza saç dökülmesi çıkar. Saç dökülmesi son zamanlarda erkeklerin de başına gelmiş, canlarını sıkmıştır. Günümüzde gerçekleştirilen pek çok teknolojik çözüm vardır. Erkeklerin kelliğini önlemek, bayanlarında saç dökülmesini önlemek için çeşitli çözümler gerçekleştirilmektedir. Fakat bunların hiçbiri doğal yollarla yapılmamaktadır. Aksi halde pek çok yapay etkenle bu saç dökülmesinin önüne geçilmeye çalışılır. Oysa saç dökülmesi doğal yollarla da çözülebilmektedir. Çünkü saçlarımızın yapısını iyileştirmek doğal bitkiler ile yapılabilir. Kekik faydaları arasında bulunan saç dökülmesini önleyici etki de görülmektedir. Kekik suyu veya kekik yağı saç köklerini besleyici mineraller bulundurur. Kekik suyu, saç diplerine sürülmesinden sonra saçların oluşumunu hızlandırır. Kekik sağlıklı şekilde saçların uzamasını ve de saçlarımızın daha hızlı çıkmasını sağlar. Bu nedenle saç dökülmesi için kekik suyu ya da yağı çok faydalıdır.

2-Tansiyon Hastalarının Bir Numaralı Dostu

Yüksek tansiyon çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biridir. Tuz tüketiminin kontrolünün yanında beslenme de oldukça etkilidir. Yapılan araştırmaların sonucunda tansiyon hastalarının yüzde ellisi genetiktir. Yani ailenizde yüksek tansiyon hastası olan varsa bu kişilerin rahatsızlığı bir sonraki nesle aktarılır. Ancak elbette bu tansiyon rahatsızlığının da çözümlenmesi imkansız değildir. Tansiyon hastalarının kullanacak olduğu doğal şifalı bitkiler vardır. Bunlardan biri de kekiktir. Kekik tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda tansiyonu yüksek olan kişilerin tansiyonunu düşürmeye başlar. Bu nedenle tansiyon hastası olan kişilerin yemeklerinde mutlaka kekik kullanmayı ihmal etmemeleri gerekir.

3-Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sorunu ile gün içerisinde sık sık yaşayanlara uzman doktorlar kekiği tavsiye etmektedir. Sindirimin daha kolay olmasını sağlar. Yediğimiz besinlerin sindiriminin kolaylığı için yemek seçimlerimizi ona uygun olarak tercih etmemiz gerekir. Sindirebilecek olduğumuz besinler daha az yağlı ve hafif yemeklerdir. Bir de su tüketimi oldukça önemlidir. Bunun yanında bir de kekik kullanımını da unutmamak gerekir. Şişkinlik, hazımsızlık ve de sindirim sorunu ile karşılaştığımız zamanlarda kekik tüketimini arttırabiliriz. Kekik tüketimi sayesinde daha sağlıklı ve de rahat bir vücuda sahip olabiliriz.

4-Soğuk Havalarda Koruyucu

cold

Kışın hasta olmamak için vücudu çok iyi korumamız gerekir. Vücudumuzun salgıladığı tüm toksinlerden kaçınmalı, yenilen besinlere çok dikkat edilmesi gerekir. Kış aylarında soğuğun da etkisiyle ne yazık ki hastalıklar artmaya başlamıştır. Grip, soğuk algınlığı, nezle, üşütme gibi kışın yaşanan hastalıklarla mücadele için de tüketilen besinler önemlidir. Vücudumuzun mikroplara karşı daha güçlü olmasını sağlamak için yapılması gereken çalışmalar önemlidir. Özellikle de çocukların vücutları hastalıklar karşısında çok güçsüzdür. Bu nedenle çocukların kış aylarında beslenmelerinde mutlaka kekik ihmal edilmemelidir. Kekik çayı; boz ağrılarına, gribe ve diğer kış enfeksiyonlara karşı vücudu korur.

5-Ağız ve Dişlerin Daha Berrak Görünmesini Sağlar

Ağız ve diş sağlığı çok önemlidir. Dişlerimizin yeteri kadar korunması için alınacak önlemler önemlidir. Diş etlerimizi dezenfekte etmek için doğal şifalı bitkileri kullanabiliriz. Örneğin kekik fayları arasında ağız ve diş etinin korunması yer almaktadır. Bizler de kekik suyu ile dişlerimizi bakteriyellerden diş fırçalama dışında etkili şekilde koruyabiliriz.

6-Bağırsak Sağlığını Korur

Kişilerin sahip olduğu en kötü rahatsızlıklardan biri de bağırsak rahatsızlıklarıdır. İçerilmiş olan maddeler yardımı ile bağırsak sağlığı oldukça önemlidir. Kekik içerisinde bulunan maddeler bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar. Bu şekilde antioksidan etkisi salgılar. Salgılanan bu antioksidan etkisi de bağırsaklarımızı temizler. Böylece daha sağlıklı bağırsaklara sahip olabiliriz.

7-Gastirite Birebir

Sindirim sistemini koruyucu olarak bilinen kekik aynı zamanda mide ile ilgili olan rahatsızlıkların çözümlenmesi için de çok faydalıdır. Mide koruyucu olarak bilinen gastrit rahatsızlığı oldukça kötü bir hastalıktır. Rahatsızlığın çözülmesi için de kekik tavsiye edilir. Kekik gastrit etkiyi azaltır.

8-Cildi Korur Ve Temizler

clear-skin1

Cilt sağlığını korumak için dışarıdan pek çok ürün kullanılır. Fakat bu ürünlerin kullanımı çok yararlı değildir. Kimyasal ürünlerin cilde sağlığı çok iyi değildir. Dolayısıyla doğal yollarla cildimizi temiz tutmak daha da etkili olacaktır. Kekik bu konuda oldukça etkilidir. Özellikle de kırmızı kekik yağı cilt temizliği ve de sağlığı için çok önemlidir. Siyah nokta, sivilce ve de diğer tüm cilt problemlerinin giderilmesi için kırmızı kekik yağını yüzümüzü temizlemede kullanabiliriz.

9-El ve Ayaklara Oluşabilecek Olan Mantar Oluşumunu Önler

Temiz ve de bakımlı eller herkesin sahip olmak istediği nitelikte olan eller ve parmaklardır. El ve ayak mantarını koruyucu etkiler taşıyan kekik bu konuda çok iyidir. Kekik mantarları iyileştirir. Antioksidan etkisi sayesinde kekik bu enfeksiyonun sona ermesini sağlar. Böylece daha sağlıklı el ve ayaklara sahip olabilirsiniz.

10-Kansere Karşı Vücudun Korunmasını Sağlar

Kanser hayatımızın en büyük gerçeklerinden biridir. Kanser rahatsızlığından korunma yolları olarak beslenme oldukça önemlidir. Beslenmelerine dikkat eden kişiler kansere karşı korunur. Kekik de bu maddelerden biridir. Kanser hücrelerinin üremesini azaltan kekik çok faydalıdır. Kekik faydaları arasında bulunan bu etki kanser riskini azaltır. Bu nedenle kansere karşı savaşmakta kekik kullanımı oldukça önemlidir.

11-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitaminler insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması ise tüm bakterilere karşı vücudun korunmasını sağlar. Dolayısıyla da bizler gerekli olan korunmanın sağlanması için kekik tüketimini arttırabiliriz. Kekik içerisinde A ve C vitamini bol şekilde bulundurur. Bunların dışında bakır, lif, demir, mangenez gibi bileşenler de çok fazladır. Tüm bu vitamin ve de mineraller de bağışıklık sistemimizin korunmasını sağlar. Bağışıklık sistemini bu şekilde güçlendirebiliriz.

Çok Fazla Kekik Tüketmenin Herhangi Bir Zararı Olur Mu?

Yemeklerde lezzet vermesi için kullanılan kekiğin faydası olduğu kadar çok aşırı tüketiminde elbette zararı da vardır. Kekik sağlığa faydalı olduğu gibi çok tüketilirse zararları da olacaktır. Bu nedenle kekik tüketimi normal derece olmalıdır. Kekik tüketiminin yeteri kadar olması için de bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Alerjik rahatsızlığı olan kişilerin öncelikle bu kekik kullanımına dikkat etmesi gerekir. Doktora danışmadan kekik kullanımı gerçekleştirilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ