Nar Ekşisi Tarifi

Nar Ekşisi Tarifi

Yemeklerin yanında vazgeçilmez olan nar ekşisinin; ketçap mayonez tüketiminin git gide artması ile sofralardaki yokluğu pek hissedilmez hale geldi. Ancak artık doğal yaşamın daha popüler olduğu ve aynı zamanda uzmanların da bilgilendirmeleri ile doğal yöntemler ile yemeklerimizi tatlandırmaya tekrar döndük. Durum böyle olunca hazır nar ekşileri de gözden düştü. Bildiğimiz üzere nar ekşisi tatlı bir tada sahip olan bir tür ekşidir. Ancak bu ekşimsi tadın yanı sıra aynı narda olduğu gibi bir tatlılık da söz konusudur. Yemeklerin yanında vazgeçilmez olan nar ekşisi özellikte çiğ köfte severlerin sıkça kullandığı doğal bir tatlandırıcıdır.  Yaz aylarının en güzel meyvelerinden biri olan nar, kırmızı çiçekleri ile de bahçeleri de süslemektedir. Nar oldukça faydalı olduğundan artık yaz meyvelerinin vazgeçilmezi olarak tüketilmektedir. Ancak mevsimi geçtiği zamanlar nara rastlamak pek mümkün olmamaktadır. Bu nedenden dolayı da saklama yöntemlerinden biri olarak da narın ekşisini yapıp yemeklerde, kahvaltılarda sofralara dahil edebiliriz.

Nar aynı zamanda besin değeri açısından oldukça güçlü ve zengin bir meyvedir. Yemesi zahmetli olan bir o kadar da faydası olan narın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sadece yemek ile tüketilmeyen nar suyunun konsantre olmuş hali yani ekşisinin kullanımında da fayda olduğunu belirtmekte fayda var. Marketlerde satılan birçok nar ekşisi glikoz ve asitten oluşmakta ve anlaşıldığı üzere hiç bir şekilde nar ile bağlantısı bulunmamaktadır .Hal böyle olunca vatandaşlar da çözümü kendi nar ekşisini evde yapmaya karar kılarak buldu. Evde nar ekşisi yapmak hem güvenilir hem de oldukça basittir. Hem de bu şekilde gönül rahatlığı ile mevsiminde aldığınız nar ile beraber doğal bir nar ekşisi kullanmanız da mümkündür. Türk mutfağında köklü bir yere sahip olan nar ekşileri aynı zamanda salatalarda da sıkça kullandığımız bir tatlandırıcıdır. Salata denilince akla Akdeniz mutfağı gelmekte hal böyle olunca en çok akdeniz mutfağında nar ekşisi kullanılmaktadır. Ancak aynı zamanda Arap mutfağında da oldukça sık kullanılan nar ekşisi aslında nar suyunun konsantre olmuş halidir. Yoğunluğunun sebebi ise saklama amaçlı şeker ile beraber pişirilmesidir. Nar suyunun yaklaşık yüzde onu kadar da şeker kullanılmalıdır. Şeker karamalize olduktan sonra bulunduğu sıvının akışkanlığını kaybetmesine yardımcı olur. Bu nedenden dolayı da nar ekşisi koyu kıvamlı bir hale geliyor. Gün geçtikçe uzmanlar doğal yaşamın evde yapılan ürünlerin daha sağlıklı olduğunu her taraftan duyurarak vatandaşların da buna kulak vermesine yardımcı oluyor. Evde yapılan nar ekşisi hem sizlerin damak zevkine daha uygun olacak hem de sofralarınızda gönül rahatlığı ile yerini alacaktır.

Nar Ekşisi Nasıl Yapılır?

nar ekşisinin nasıl yapılır ile ilgili görsel sonucu

Malzemeler

  • 5 kg kabuklu ekşi nar
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Yapılışı; 

1- Kabuklu olarak aldığınız beş kiloluk narların tamamı bir kesici yardımı ile bölünür. Daha sonra böldüğünüz narları kolay bir şekilde tanelerine ayırabilmek amacı ile bölmüş olduğunuz her nar parçasını avucunuza iç kısmı gelecek şekilde tutun ve bir kaşık yardımı ile narın dış yüzeyine vurun. Nar tanelerinin tamamı ayrılıncaya kadar vurma işlemin son hızla sürdürün.

2- Narın tanelerini tamamen ayırın. Eğer nar tanelerinin arasına herhangi bir zar kaçmış ise onları ayırın. Ayrılan nar tanelerinin bir mutfak robotu yardımı ile suyunu çıkarın. Daha sonra bir süzgeç yardımı ile suyun ham kısmını alın. Nar suyunun tamamını geniş bir tencereye alın.

3- Yaklaşık 3-4 saat boyunca kaynatılan nar suyunun üzerinde oluşan köpükleri de bir taraftan bir süzgeç yardımı ile ayırın. Bildiğiniz nar ekşisi kıvamına gelinceye dek kaynatın. Ardından kıvamını almaya yakın malzeme listesinde belirttiğimiz kadar tuzu içerisine ilave edin.

4- Daha sonra soğumaya bırakın.

Nar Ekşisi Kullanımı

nar ekşisi kullanımı ile ilgili görsel sonucu

Nar ekşisi Türk mutfağında oldukça yeri olan ekşi çeşitlerinden biridir. Vazgeçilemeyen özellik ile kıyı kesimlerde sıkça kullanılan nar ekşisi genelde salata sosu olarak kullanılmaktadır. Genelde salatalarda kullandığı bilinse de aynı zamanda bazı yöresel lezzetlerin tadına tat katıyor. Özellikle Maraş usulü yapılan kuru dolmaların iç harcında veya pişirme suyunda da nar ekşisi kullanılarak bu eşsiz yöresel lezzeti daha lezzetli bir hale getiriyor. Aynı zamanda bazı et çeşitlerine de nar ekşisi oldukça yakışmaktadır. Özellikle Doğu Anadolunun yöresel bir lezzeti olan çiğ köftelerde kullanılan nar ekşisi Dünya mutfağında da çok sık kullanılıyor.

Nar Ekşisi Faydaları

nar ekşisi faydaları ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı döneminden bu yana nar ekşisi ve nar suyu aynı zamanda şifa amaçlı da kullanılmaktadır. Faydalarını saymakla bitiremediğimiz nar ekşisi binbir türlü hastalığın şifacısı olmaya devam ediyor. İçindeki radikal moleküller sayesinde vücutta oluşan enfeksiyonlara ve iltihaplara da oldukça faydalıdır. Aynı zamanda tahriş olmuş diş etlerinde veya kanamalarda nar ekşisini gargara yapıp içtikten sonra etkisini sizler de göreceksiniz. İçerisinde bulundurduğu bazı moleküller sayesinde vücut bağışıklığını artıran dolayısı ile direnci geliştiren nar ekşisi vücutta oluşan özellikle dolaşım ve sindirim yolunca bulunan parazitlerin düşmanıdır. Vücuttaki iltihaplanan bölgeye nar ekşisini dökmeniz ve bunu düzenli olarak yapmanız sonuç verecektir. Eğer nara alerjiniz var ise mutlaka uzman bir hekime danıştıktan sonra kullanınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ