Sahlep Tarifi

Sahlep Tarifi

Soğuk kış aylarında bizlerin direncini artıracak hem de bizlere enerji verecek içecek ve yiyeceklere ihtiyacımız vardır. Bunları karşılayabilmek için ise döneminde tüketilecek olan meyve sebze ve içeceklerden faydalanmak gerekmektedir. Sahlep de bu yararlı olan içeceklerden biridir. Kış aylarında oldukça sık karşılaştığımız bu içecekten düzenli olarak içmekte fayda vardır. Sahlep Osmanlı Dönemi’ nden bu yana oldukça sık tüketilen ve günümüze kadar da ulaşan bir sıcak içecektir. Günümüze kadar kültürümüz her kış tüketilen bir içecek olan sahlepe her köşe başında tezgahtarlar sayesinde rastgelmemiz de mümkündür. Günümüzde yaz aylarında da aslında fark etmeden sıklıkla tükettiğimiz sahlepe yaz aylarının vazgeçilmezi olan dondurmalarda da rastlamak mümkündür. Dondurmanın içerisinde bulunan sahlebin faydaları ise saymakla bitmemektedir. Sahlebi birçok içecek ile birlikte karıştırarak da içebilmeniz mümkündür. Her köşe başında rastladığımız bu sahlep, osmanlı döneminde padişah macunu olarak bilinmekte idi. Padişahlara sıklık ile verilen ikram edilen sahlep aynı zamanda çocukların ve bebeklerin de kabızlık ya da ishal olduğu durumlarda kurtarıcı olarak bilinir. Sahlep Osmanlı dönemine ait olsa da en güncel kış içeceklerin başında gelir. Aynı zamanda tarçın ile ikram edildiği takdirde tarçının da eşsiz yararlarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda sahlepin farklı yörelerde birçok çeşidine de rastlamak mümkündür. Sahlep içerken dikkat edilmesi gereken bir husus da sıcaklığıdır. Eğer sıcaklığını iyi ayarlayamazsanız damağınız yanar ve tat alma duyunuzu bir süre engellemiş olur ve sahlepin o eşsiz tadına varamayabilirsiniz.

Sahlep kış aylarında soğuk algınlığına oldukça iyi gelmektedir. İçerisinde su ile şişen bir etken madde sayesinde sahlep antibiyotik özellik kazanır ve bu şekilde vücut direncini artırarak kişiye dinçlik verir. Sahlebin süt ile karıştırıldığından dolayı aynı zamanda da mideye de oldukça faydası vardır. Mide ağrılarında mide yaralarında oldukça tesirli bir madde olan sahlep oldukça tedavi edici bir özelliğe de sahiptir. Sahlep her kişinin özellik ile vücut direnci düşük kişilerin kış aylarında tüketmesi gereken bir içecektir. Orkide çiçeklerinin köklerinden elde edilen toz süt ile karıştırılarak ve sonunda kaynatılarak sahlep oluşur. Oldukça pahalı olan orkide çiçeklerini düşünecek olursak piyasadaki su ile karıştırılmış tatlandırıcı içeren sahlepleri tüketmemeniz de fayda olacaktır. Bu nedenden dolayı en sağlıklısı kendi sahlebinizi evde kendinizin üretmeniz olacaktır. Binbir çeşit sahlep tarifi bulabilirsiniz. Ancak sizlere en yakın sahlep tarifini vererek güvenilir bir şekilde sahlep içmenizi sağladık.

Evde Sahlep Tarifi

salebin yapımı ile ilgili görsel sonucu

Malzemeler

  • 3 su bardağı süt
  • 1 su bardağı su
  • 4 tatlı kaşığı nişasta
  • 4 çorba kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

1- Öncelikle büyük bir tencere seçin. Daha sonrasında bu tencerenin içerisine öncelikle malzeme listesinde belirtilen kadar süt, su ve son olarak da şekeri atın ve bu malzemeleri bir mikser yardımı ile önce düşük devirde sonra yüksek devirde çırpın.

2- Ocağı daha sonra orta dereceye ayarlayın ve tencereyi ocağın üzerine alın. sürekli olarak bu malzemeleri karıştırmanız gerekmekte, daha sonra yavaşça içerisine nişastayı azar azar ilave etmeniz gerekmektedir. Ardından bu malzemeleri sürekli olarak çırpmaya devam edin. Daha sonra bu karışımı sahlep kıvamına gelinceye dek çırpın.

3- Kıvamından emin olduğunuz sahlebi bir fincana dökün ve son olarak üzerine de tarçın ekleyerek servisinizi yapın. Afiyet olsun.

Sahlebin Yararları

salep ve soğuk algınlığı ile ilgili görsel sonucu

Sahlein soğuk kış aylarının vazgeçilmez olmasının sebebi soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmektedir. Genelde küçük yaşta astım sıkıntısı çeken çocuklarda kullanılır. Bu anlamda tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Aynı zamanda sahlep sindirim sistemi ile doğrudan bağlantılıdır. Sahlep ne kabız yapar ne de ishal. Tamamen sindirim sistemini olması gereken eşiğe getirir bu nedenden dolayı hem kabızlığa iyi gelmekte hem de ishal olan kişilerin tedavisinde etkili olmaktadır. Bunca faydası olan sahlebi neden kış aylarında sadece tüketiyoruz diye soracak olursanız da aslında dondurmaların içerisinde de sahlep tükettiğinizi unutmayın. Yani bu eşsiz lezzet sizlere kendini yaz kış hatırlatmaktadır.  Yıllardır reklamlarda da rastladığınız sahlebin cinsel gücünü artıracağına dair de söylentiler bulunmakta, her ne kadar tıbbi bir açıklaması henüz bulunmasa da tarçın ile içilen sahlebin böyle bir etkisinin olabilmesi mümkündür. Çünkü tarçında afrodizyak etkisi mevcuttur bu nedenden dolayı da cinsel isteği artırır. Sahlebin içerisindeki kalsiyumu da göz önünde bulunduracak olursak gelişim çağında bulunan çocukların sıklık ile tüketmesi gereken bir içecek olduğunu sizlere hatırlatalım. Sahlep kalsiyum etkisi ile kemikleri güçlendirir ve aynı zamanda sağlam olan kemiklerin de uzamasını sağlar. Tabii bu gelişim çağında bulunan çocuklar için geçerlidir. Orta yaşlı kişilerde onarım işlemi görür.

Kadınlarda sıklık ile karşılaşılan bir durumda adet düzensizliğidir. Adet düzensizliğine neden olacak olan bir çok sebep olsa da sahlep iyileştirici ve düzenleyici etkisini burada da göstererek kadınların adet döneminin düzene girmesinde yardımcı olur.  Bağırsaklarımızda zaman zaman iyi yıkanmamış meyve sebze tüketiminden kurtlar meydana gelebilir. Bu kurtlar küçük olmak ile birlikte sizlere varlığını çok acı bir şekilde hissettirebilir. Bu küçük bağırsak kurtçuklarını düşürmek için de günde iki öğün sahlep tüketmenizde oldukça ciddi yararlar vardır.

Sahlepin Zararları

Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi sahlep için de bu durum böyle, eğer fazla tüketilirse yararından çok zararı dokunmaktadır .Özellikle dışarıda satılan sahlepleri içtiğiniz takdirde hiçbir besin değeri olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Sahlebi eğer fazla tüketirseniz bir süre sonra mide bulantısını hissedeceksiniz. Sahlep içerken bir dikkat etmeniz gereken diğer husus da şudur; içerken damağınızı yakmamaya gayret edin aksi halde tat alma duyunuzu geçici bir süreliğine kaybetme olasılığınız yüksek. Eğer sahlep ve sahlebin içerisindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz var ise mutlaka uzman hekime danıştıktan sonra tüketin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ