Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

1 Aylık Bebek Gelişimi

Yeni Doğan

Bebeğiniz yeni doğdu. Yeni doğmuş bebeklerde şişlikler ve lekeler normaldir, bu sorunlar ilk ay içerisinde geçecektir. Yeni doğan bebeklerde ilk muayeneden sonra 24 saat içinde tekrar bir genel muayene yapılacaktır. Bu muayenede nelerin incelendiğini madde madde sıralayacağız:

  • Genel muayenede bebeğin ağırlığı tekrar ölçülecektir. Doğumdan sonra yaklaşık %10 azalmış olacaktır.
  • Bebeğin kafa çevresi ve boyu metre yardımıyla ölçülecektir.
  • Gözde kırmızı röfle kontrolü yapılacaktır. (ışık hüzmesinin gözün arka duvarına çarpıp geri gelmesi)
  • Kalp sesleri dinlenecek ve soluk alıp vermesi kontrol edilecektir.
  • Böbrek, karaciğer, dalak gibi iç organların dışarıdan elle kontrolü yapılacaktır.
  • Yeni doğan refleksleri ölçülecektir.
  • Çıkık olup olmadığının kontrolü için kalçalara bakılacaktır.
  • Eller, ayaklar, kol ve bacaklar ve cinsel organ kontrolü yapılacaktır.
  • Göbek kordonunun kalan kısmı kontrol edilecektir.

3868742585_65b9e91688_o

Yeni doğan bebekler gebelik süreci boyunca karında anne sesini duyduğu için doğduktan sonra da annesinin sesini tanıyıp ona yönelecektir. Annesi iseniz bebekle konuşup ninniler söylemeye devam edin. Her ne kadar bebek anne ve babayı tanımıyormuş gibi dursa da ilk ay bebeğinizle konuşup, yüz yüze durup ve gözlerinin içine bakarak hareket etmeniz gelecek aylarda size daha hızlı alışmasına sebep olacaktır. Mutlaka bebeğinizle ilgilenin ve kendinizi tanıtın.

Bebeğinizin gözleri ilk birkaç gün boyunca kapalı olabilir. Kısa süre sonra gözlerini yavaş yavaş açık tutmaya başladığını fark edeceksiniz. Yavaş yavaş etrafındaki renkleri fark etmeye başlayacak, ve siyah beyaz gibi zıt renklere daha çok ilgi gösterecektir.

Yeni doğan bebekler belirli reflekslerle dünyaya gelir. Bir bebeğin avucunun içerisine elinizi koyduğunuzda sımsıkı kavrar ve parmaklarını kapatır. Bebek özellikle acıkmaya başladığında kafasını sağa sola çevirip meme arar. Bebeğiniz irkilirse kollarını açarak tepki gösterebilir. Ayrıca bebeğinizi havaya kaldırdığınızda yürüyormuş gibi adımlar atmaya çalışabilir. Bunların hepsi doğuştan gelen reflekslerdir.

Beslenme

Bebeğiniz bir aylıkken doktorunuz aksi bir şey söylemediği takdirde onu yalnızca anne sütü ile beslemelisiniz. Yeni doğan bebeğiniz yirmi dört saat içerisinde sekiz ile on iki defa, yani yaklaşık iki üç saatte bir emzirilmek isteyecektir. Fakat bu sıklık zamanla azalacaktır. Meme temizliğinizi yapmak için yalnızca su kullanmanız yeterlidir. Bebeğinizi, kucağınızda yüzü size dönük olacak şekilde tutun. Meme ucunu bebeğinizin yanağına veya alt dudağına değdirerek bebeğin ağzını açmasını sağlayın ve memeyi tutturun.

Bebeğiniz emerken yalnızca meme ucu değil, meme ucunun çevresindeki kahverengi halka da bebeğin ağzında olmalıdır. Aksi halde emme olayı meme başında çatlaklara yol açar ve canınız acır. Eğer herhangi bir nedenden dolayı anne sütü ile besleyemiyorsanız ya da sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız doktorunuzun önereceği hazır gıdalardan faydalanabilirsiniz. Bu dönemde mecbur kalmadığınız sürece asla inek sütü kullanmayın. Bebeğiniz anne sütünü sindirmek için sindirim sistemine sahiptir, inek sütü için değil.

Bebeğinizi beslemeye başlamadan önce onun rahat ve huzurlu olduğundan emin olunuz. Altına yaptıysa beslemeden önce bezini değiştiriniz, bebeğinizin uyanık ve beslenmeye hazır olduğundan emin olunuz. Emzirdikten sonra bebeğinizin mutlaka gazını çıkartın. Bebeğinizin altını sık sık değiştirmeyi unutmayın. Genellikle bebekler beslendikten sonra hemen kakalarını yaparlar. Bebekler günde 4-6 defa olmak üzere sıklıkla kakalarını yaparlar. Buna dayanarak gün içinde sık sık bebeğinizin altını değiştirmek onun pişik olmasını engelleyecek ve huzurlu olmasını sağlayacaktır. Bebeğin bezini değiştirirken temiz bez, ıslak mendil gibi ihtiyaçların hemen elinizin altında olmasına dikkat edin.

Dinleme ve İlgi

02-newborns-dont-shed-tears

Bir aylık bebeğiniz doğumdan itibaren görme konusunda zayıf olsa da duyma konusunda daha iyidir. Gebelik süresince annenin sesine aşina olan bebek, doğduktan sonra da annenin sesini tanıyabilir. Bebeğinizin ilk bir ayında onunla konuşmanız, yüz yüze bakmanız ve göz göze gelmeniz çok önemlidir. Bebeğe ninniler ve şarkılar söyleyin. Sesinizi ona alıştırın.

Yeni doğan bebekler fiziksel temastan çok hoşlanırlar. Anne karnındaki huzur dolu ortam sebebiyle dış dünyada da sıkı ve dar yerleri daha çok severler. Kundağa sarılmak da onu anne karnındaymış gibi hissettirip daha huzurlu olmasına sebebiyet verecektir. Yeni doğan bebeğinizi sık sık kucağınıza alın ve temas gösterin. Bu temas onu çok mutlu edecektir. Tensel temas ile sizi daha erken tanıyacaktır ve daha huzurlu hissedecektir.

Anlama

2016-04-12-1460483390-1737677-fotolia_78368536_subscription_monthly_m

Bebek ilk bir ay içerisinde annenin sesine iyice aşina olacaktır. Annenin kokusunu tanıyacaktır. Ona ismiyle seslenirseniz zaman içerisinde ismine tepki vermeye başlayacaktır. Bir aylık bebeğiniz zil ve çıngırak seslerine duyarlı olacaktır. Yanına yaklaşan birinin üzerine gözlerini dikip bakabilir. Bu, etrafı anlamaya çalışmasının bir sonucudur. Bu süreçte bebeğinizle sık etkileşim kurmanız önemlidir. İlk ay içerisinde bebeğinizin anlama kabiliyetleri ve tepki mekanizması zamanla gelişecektir. Yeni doğan bir bebekten bir hafta içerisinde net tepkiler vermesini ve anlama kabiliyetinin gelişmiş olmasını beklememelisiniz. Bu süreç zamanla gelişecek ve yerine oturacaktır.

Sesler ve Konuşma

new_born_baby_

Birinci ayın sonunda bebeğiniz çıngırak, zil gibi seslere tepki vermeye başlar. Ağlayarak veya sakinleşerek tepki verebilir. Acıkınca, gazı varken, size bir şeyler anlatmak isterken ağlayarak tepki verecektir. Ağlama dışında da farklı sesler çıkartabilir. Eğer bebeğinize gülüyorsanız size gülerek yanıt verebilir. Kendi kendine de gülmeye başlayabilir. Bebeğiniz ağladığında onu kucağınıza alıp onunla yumuşak bir sesle konuşun. Eğer bebeğiniz beklenenden erken doğduysa veya prematüreyse bu tepkilerin daha geç gelişeceğini unutmamalısınız. Eğer bebeğiniz bu tepkileri göstermiyorsa bu durumu doktorunuzla paylaşabilirsiniz.

Sosyal Yetenekler

newborn-babies

Bebeğiniz ilk ay sizlerle göz teması kurmaya başlar. Çevresindeki insanların seslerini duydukça insan sesine karşı tepki göstermesi gelişecektir. Biri parmağını avucuna doğru uzattığında bebeğiniz parmaklarıyla onu sımsıkı kavrayıp sıkmaya çalışacaktır. Bu doğuştan gelen ve sağlıklı bir reflekstir. Bebeğiniz oyuncaklara dikkatlice bakabilir fakat onları almaya çalışmayabilir. Eğer oyuncağı eline doğru uzatırsanız onu kavramaya çalışacaktır. Eğer kavrayacağı gibi bir oyuncaksa onu eline alabilir fakat uzun süre elinde tutamaz, elinden kayar ve düşürür. Bebeğiniz karşıdan gelen birinin yüzünü gördüğünde dikkatlice yüzünü incelemeye başlar ve sakinleşir. Bebeğiniz annenin kokusuna ve sesine alışacaktır. Evdeki diğer kardeşlerin sizin kontrolünüz altında bebeğe dokunmasına, temas etmesine, temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olun. Böylece hem bebek kardeşlerini daha iyi tanıyacak, hem de gereksiz kıskançlıkların önüne geçilmiş olacaktır ve sağlıklı iletişim kurulmuş olacaktır.

Diğer Değişiklikler

vitakhorzhevska

Bebeğinizin bir ay içerisinde göz kasları gelişmeye başlayacaktır. Bu süreçte en başta gözleri istemsizce hareket ediyor olsa da, zamanla göz kasları geliştikçe gözlerini daha kontrollü ve bilinçli hareket ettirmeye başlayacaktır. Bir aylık süreçte bebeğinizin kişiliği yavaş yavaş şekillenmeye başlayacaktır ve bu süreçte bebeğiniz sessiz ve sakin bir bebek olabilir veya huysuz ve gürültülü bir bebek olabilir. Bebeğinizle konuşarak anlaşmaya çalışın. Onun gürültülü ve huysuz olması, yeni doğmuş olması hiçbir şey anlamadığını göstermez. Bebeğinizle konuştuğunuzda zamanla sizi anladığınızı görebilirsiniz. Bebeğinizin beslenme şeması bir ayın sonuna doğru daha iyi bir düzene oturacaktır. Bebeğiniz birinci ayın sonunda gülümsemeye başlayacaktır.

Aşılar

Bebeğiniz birinci ayında iki doz Hepatit B aşısı vurulacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.