Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

1 Aylık Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık belki de hepimizin başına gelmiş ya da gelebilecek sorunlardan bir tanesi. Yaşam düzenimizdeki ufak bir değişiklik, bir yolculuk, bir öğün atlaması bile kabızlığın sebebi olabiliyor. Özellikte yeni nesil yaşamda yürüyerek değil durarak ulaşım sağlamak, ayakta değil oturarak çalışmak, sürekli meşgul olup boşaltımı atlamak; kısaca tembel yaşama alışmak kabızlığı çağımızın gribi haline getiriyor. Bazen kabızlığı hissettiğiniz zaman bağırsaklarınızı yumuşatacak gıdalarla beslenmeniz problemleri çözebiliyor. Bazen de ne yaparsanız yapın geçmeyen kabızlıklar yaşayabiliyorsunuz. Şimdi size kısaca kabızlıktan, tıbbi yaklaşımlardan ve olası alternatif çözümlerden bahsedeceğiz.

Kabızlık Nedir, Neden Olur?

Kabızlık bilindiği gibi bağırsakların daha az ve daha yavaş çalışmasından meydana gelir. Problemi ne kadar kısa sürede fark ederseniz o kadar yararınıza olacaktır. Çünkü dışkı içeride kalmaya devam ettikçe suyu iyice çekilecek, dışkılamak daha zor hale gelecektir. Kabızlık kişinin yaşına, cinsiyetine, yaşam şekline, beslenme biçimine göre değişir. Hamilelerde, bebeklerde, çocuklarda ve kilolu bayanlarda daha çok görüldüğü biliniyor. Günde 2 kere dışkılamak ile haftada en az üç kere dışkılamak arasında bağırsak yönünden bir sağlık farkı mevcut değil. Ama haftada en az 3 kere dışkılayamıyorsanız, dışkınızı yaparken zorlanıyorsanız, kıvam açısından sertlik hissediyorsanız, bağırsaklarınızın tamamen boşaldığına inanmıyorsanız bir şeylerin ters gittiğini bilmelisiniz.

Kabızlığın birçok yaygın sebebi var, listelememiz gerekirse;

 • Yoğun ve oldukça stresli bir iş hayatı,
 • Guatr, şeker gibi hormon kökenli rahatsızlıklar,
 • Depresyon durumu, takiben tedavi için kullanılan depresyon ilaçları,
 • Şişmanlıktan veya zorlanılmış doğumdan karın kaslarının zayıflaması,
 • Kötü tuvalet alışkanlığı, hijyenik kusurlardan dolayı ev dışında dışkılayamama, erteleme,
 • Posa ve liften fakir gıdalarla beslenme, beslenme düzenini et ve süt ürünleri üzerine oluşturma,
 • Kronik kabızlığa bağlı olarak bağırsak içindeki kasların zayıflaması,
 • Kolon kanseri,
 • Bazı tansiyon ilaçları,
 • Alüminyum ve bizmut içerikli mide ilaçları,
 • Kalsiyum ve demir destekleri.

Kabızlıktan Nasıl Korunuruz?

Kabızlıktan korunmak istiyorsanız önce yaşam stilinizi değiştirmeniz gerekiyor. Düzenli uyku ve bol su tüketimi bunların başında geliyor. Vücudunuza tuvalet alışkanlığı kazandırmalı, her sabah ihtiyacınız olmasa dahi tuvalete oturup ıkınarak vücudunuza “bu işlemi bu saatte yapman gerekiyor” mesajı vermelisiniz. Doktorlar sabah uyanınca yapılan boşaltımın en sağlıklısı olduğunu söylüyor. Tabii bunlar yetmez, lif kaynaklı gıdalar tüketmeli, stressiz bir hayat yaşamaya çalışmalısınız.

Evde oturmak yerine yürüyüşe çıkmalı, vücudunuzun ve bağırsaklarınızın sürekli çalışmasına destek olmalısınız. Şeker kabızlığın en bilinen sebeplerinde bir tanesi. Özellikle rafine şeker tüketmeyi bırakmalısınız. Pirinç yerine bulgur tüketmelisiniz. Yoğurdunuza keten tohumu, probiyotik destek ilave etmeniz de yararınıza olacak. Bol bol yeşillik ve salata yemelisiniz. Hatta sık sık kuru bakliyat tüketmelisiniz, kuru bakliyatın içerdiği lif sizi kabızlıktan birkaç adım daha uzaklaştıracak.

Uzun Süren Kabızlık İçin Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Her sabah çay ve kahve yerine bir tutam tuz ve limon suyu eklenmiş sıcak su içmeyi deneyin. Bağırsaklarınızı temizleyecek ve yumuşamasını sağlayacak.
 • 10-15 adet kuru üzümü bir bardak suyun içine atın, tüm gece bekletin. Sabah uyandığınızda suyu için ve üzüm tanelerini de yiyin.
 • Mide ve bağırsak sorunlarına da iyi gelen guava tropik meyvesini deneyin. Her sabah bir tane yemeniz kabızlığınızı ve mide ve bağırsak ağrılarınızı tedavi edecek.
 • Bir tatlı kaşığı hint yağını bir bardak ılık süte ya da sıcak suya karıştırıp gece yatmadan tüketin.
 • Eşit miktarda su ve ıspanağı geceden bir kapta bekletin. Sabah özümlenmiş sıvıyı için.
 • Keten tohumu tüketin. Sabahları bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin ve için. Kahvaltılıklarınızı hem görüntü hem lezzet yönünden zenginleştirmek için de üzerlerine keten tohumu serpiştirebilirsiniz.
 • Griserin içerikli eczanelerde satılan lavran türü ilaçları da deneyebilirsiniz.

Kabızlığınız tüm bu yöntemlere rağmen hala geçmediyse acilen bir doktora görünmelisiniz. Bağırsaklarımız vücudumuzun ikinci beynidir. Sistemimizde olup biten tüm değişimler onları etkiler, dolayısıyla fizyolojik bir bozukluk da kabızlığınızın sebebi olabilir. Doktorunuz sizin için gerekli olan tedaviyi uygulayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.