Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Uçukları 1 Gecede Tedavi Etmenin 10 Yolu

Uçuk, Herpes Simplex Virus Type 1 ismi verilen kısaca HSV – 1 şeklinde yazılan bir virüs nedeniyle oluşur. Bu virüs insan vücuduna girdikten sonra sinir dokularına yerleşir ve zaman zaman uçuk oluşumu ile kendini gösterir. Birçok insanda ağız ve dudak çevresinde ortaya çıksa da kimi zaman burun ya da genital bölgede de kendini gösterebilir. Genital bölgede çıkan uçuğun sebebi aynı virüsün bir farklı versiyonu olan HSV – 2’dir. İnsandan insana rahatlıkla bulaşabilen bu virüsü kapmak istemiyorsanız, uçuk belirtisi gösteren bireylerle direkt temas etmemeye, çatal, kaşık, havlu, ruj, makyaj fırçası gibi kişiye özel kullanılması gereken malzemeleri paylaşmamaya özen gösterin. Bu virüsün ara ara vücudunuzda oluşturduğu su toplaması gibi yaraların ise birçok kolay çözümü vardır. Biz de sizler için sadece 1 gecede uçuğun geçmesini sağlayacak doğal yöntemleri listeledik!

1. Tuzu Unutmayın

Sarımsağın kokusundan rahatsız oluyorsanız ya da evde sarımsak bulamadıysanız bir diğer seçenek olarak tuzu kullanabilirsiniz. Ucunu ıslattığınız bir kulak çubuğunu tuza batırın ve bu tuzu uçuğun üzerine yerleştirin. 30 saniye kadar bekleyin. 30 saniye sonunda kulak çubuğunu çekip uçuğun üzerini yıkayarak temizleyin. Bu işlemi gün içerisinde ara ara yapabilirseniz uçuğunuzun kısa sürede söndüğünü fark edeceksiniz. Sarımsak da tuz da uçuğa sürdüğünüzde kaşıntı ve yanma gibi etkiler gösterebilir ama bu etkilerin ortaya çıkması normaldir.

2. Limon Bir Diğer Seçenek

İçeriğindeki asit sayesinde yaranın temizlenmesini ve daha hızlı iyileşmesini sağlayan limon suyunu, tıpkı tuzda olduğu gibi kulak çubuğuyla uçuğa uygulayın. Yanma olacaktır ama biraz sabırlı olup dayanabilirseniz uçuktan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Limon suyunu yıkamayıp uçuğun üzerinde tutabildiğiniz kadar tutun, dayanamadığınız yerde uçuklu bölgeyi yıkayın.

3. Buz Koymayı Deneyebilirsiniz

Kimi zaman uçuk çıktığında dudağınızda zonklama tarzı bir ağrı hissedersiniz. Bu ağrının önüne geçmek ve biraz olsun yarayı dezenfekte etmek için buz kullanabilirsiniz. Bir parça buzu 20 – 30 saniye kadar uçuğun üzerinde gezdirin ve daha sonrasında buzu çöpe atın. Aynı buzu tekrar dudağınıza değdirmeniz uçuğun yayılmasına neden olabilir.

4. Karbonat Her Derde Deva

Diş beyazlatmadan temizliğe kadar her yerde yanımızda olan karbonat tabi ki uçuk tedavisinde de yanımızda. Karbonatı direkt uçuğa uygulamak, uçuğun iyileşme süresini kısaltacaktır. Ama karbonat ile limonu karıştırıp uçuğa uygularsanız sadece 1 gecede uçuktan kurtulabilirsiniz. Fakat bu yöntem biraz acı çekmenize neden olabilir. Deneyip denememek size kalmış 🙂

5. Yeni Çıkmaya Başlayan Uçuğa Süt Müdahalesi

Eğer uçuk çıkacağını hissettiyseniz ve daha çıkmadan müdahale etmek istiyorsanız çözümü basit. Hemen bir kulak çubuğunu süte batırın ve bunu uçuğun üzerine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Süt, yeni çıkmakta olan uçuğun büyümeden geçmesini sağlayacaktır. Bu uygulamayı günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

6. Sirke Ve Bal İkilisi

Antiviral özellikleri bulunan sirke ve bal ikilisi de uçuk tedavisinde kullanılabilir. Çok ufak miktarlarda sirke ve balı birbirine karıştırıp bir kulak çubuğu yardımıyla uçuğun üzerine sürüp bekleyebilirsiniz. Macun kıvamındaki bu karışım hem uçuğun temizlenmesini hem de kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır.

7. Kimsenin Bilmediği Domates Suyu

Birçok kişi uçuk tedavisinde domates suyu kullanıldığını bilmez. Ama asit içerikli bir yapısı olduğu için domates uçuğun temizlenmesini sağlar. Bir küçük domatesin suyuna kulak çubuğu batırın ve uçuğun üzerine uygulayın. Biraz yakabilir, bu nedenle az bir süre bekledikten sonra bölgeyi bol suyla yıkayın. gün içerisinde bir kaç kez bu işlemi tekrarlayarak uçuğun kısa sürede kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

8. Aloe Vera Olmadan Olmaz

Bu aloe vera öyle mucize, öyle harika bir bitki ki neredeyse faydasının dokunmadığı bir alan yok. Uçuk tedavisinde de gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz aloe veradan ufak bir parça koparıp uçuğun üzerine uygulayabilirsiniz. hafif masaj yapar gibi dairesel hareketlerle aloe veranın özütünü uçuğa iyice yedirin. Bu yöntem uçuğu temizleyip kısa sürede geçmesini sağlayacaktır.

9. Nane Yağı İle Önlem

Baş ağrısına da çok iyi gelen nane yağının işe yaradığı alanlardan biri de uçuk tedavisi. 1- 2 damla nane yağı damlatılmış kulak çubuğunu kullanarak henüz çıkmamış ama çıkmak üzere olan uçuğu durdurabilirsiniz. Nane yağını önce uçuğun çevresine sonra da uçuğun üzerine sürmeyi ihmal etmeyin, bu hem uçuğun yayılmasını hem de çıkmasını önleyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. güzin dedi ki:

    umarım geçirir bana geçmesi için dua eden arkadaşlarımın duaları kabul olur işallah ve uçukları geçer<3