Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz ne kadar hızla büyüyüp gelişiyor değil mi? Gerek fiziksel olarak büyümesi, gerek konuşmaya çaba sarf etmesi, bir şeyleri başarmanın hazzını yaşaması, uykusu, saçı, yemeği. Duygusallığı, sevimliliği, taklitleri. Bebeğinizi büyütürken ne kadar zorlansanız, ne kadar sabır göstermeniz gerekse de tüm bu gelişmeleri görünce rahatlayacaksınız. Kitaplar ne yazarsa yazsın bir birey yetiştirmek oldukça zordur, bu zorluğu yenmeyi başarıyor olmak sizi onurlandıracaktır. Çünkü bebeğiniz sizin bir parçanızdır. Sizi taklit edecek, size benzemeye çalışacaktır. Bebeğiniz için model sizsiniz, bebeğinizin gözü önündeki örnek sizsiniz.

Dinleme ve İlgi

6-aylik

Bebeğiniz onuncu ayına girmiş ve hala yürümüyor, etraf onlar için bir önem arz etmiyorsa, muhtemelen bebeğinizin ilgisi daha farklı alanlara kaymış olabilir demektir, konuşma şekli veya oyuncak detayları alanında yani detaylar konusunda kendini geliştiriyor olabilir, endişelenecek bir durum söz konusu değildir. İlerleyen zamanlarda bebeğiniz hızlı bir gelişme süreci içine girip kaybettiği zamanı çar çabuk kapatabilir. Bebeğinizin ilgisinin kaydığı yönleri keşfettikçe belki yeteneklerini de bulabileceksiniz. Çocuğunuzu geliştirmek için ne gerekiyorsa yapın.

Bazen gecenin bir yarısı odasından size seslenen bebeğinizin sesini duyabilirsiniz. Odasına gidip bakarak, kontrol ettiğinizde yatağının kenarına uzanmış, ayağa kalkıyor olduğuna şahit olabilirsiniz. Bebeğiniz oldukça hareketli, buna rağmen gece uykusu on bir saat olmuştur. Belki de bu süreyi az bulacaksınız bir ebeveyn olarak, ancak uykusu yeterlidir ve gündüz de uyuduğu için enerjisinden bir şey kaybetmemiştir. Bebeğinizin uyku ve uyanıklık döneminin kontrolü sizin elinizde, fakat bunu onu sıkıştırmadan yapmaya özen göstermelisiniz. Yoksa ters tepebilir.

Bebeğiniz uykuya dalmada zorluk yaşıyorsa rahatlamak için size ihtiyacı olacaktır. Uyumadan önce bebeğinizi kucağınıza alıp ninni söyleyebilir, masal anlatabilirsiniz. Tabii ki kucağa alma alışkanlık haline gelmemelidir. Okuyacağınız masallar bebeğinizin dil gelişimi, konuşma düzgünlüğü açısından oldukça önemlidir. Kitaptaki renkli resimler ilgisini çektiği gibi anlattığınız masal ile de bağlantı kurmayı öğrenecektir. Bebeğiniz kitabın sayfalarını kendisi çevirmek isterse buna izin verin ki; kitabı hissetsin ilerleyen yaşlarda kitap okuma sevgisini kazanabilsin. Bebeğinizin anladığı kelimeler çok fazla olmasına rağmen konuşabildiği kelime sayısı henüz çok azdır. Kelimelerden kendisine kolay gelen ve çıkarabildiği sesleri hece şeklinde söyleyecektir. O yüzden bebeğinizle bol bol konuşup onun da konuşmaya çalışmasını ihmal etmeyin.

Anlama

10-aylik-bebek-gelisimi

Bebeğiniz onuncu ayında kendi ilgisini çeken konular da daha fazla öğrenme heveslisi olabilir. Bu hevesi yasaklanan bölgelere gitme konusunda iç güdüsel olarak bebeğinizi oraya itecektir. Bu yüzden kendisine kızdığınız da veya hayır dediğinizde canı sıkılıp kızma eğilimleri gösterecektir. Siz kararlılığınıza devam edin yasak ve sakıncalı ortamlar konusunda.

Bebeğiniz artık ayaktayken oturma becerisini kazanmıştır, koltuğa çıkıp inebilir. Yatağı alçak ise yatağına inip çıkabilir. Su onun için en keyif veren oyun aracıdır. Müsait ortam ve sizin müsait olduğunuz zamanlarda bir küvet veya leğen sayesinde bebeğinizin su ile oynamasına izin verebilirsiniz. Su ile yeterince oynayan bebeğiniz daha rahat bir uyku moduna geçecektir.

Sesler ve Konuşma

blog_111011-16

Hiçbir zaman bebeğinizle bebek diliyle konuşmayın, suyu işaret ediyorsa su mu istiyorsun? Diyerek net bir şekilde bunu ifade edin, kalkmak ya da oturmak istediğinde kalkmak mı istiyorsun? Oturmak mı istiyorsun? Gelmek mi istiyorsun? gitmek mi istiyorsun? Diyerek ifadenizi ve eylemi sorular şeklinde söyleyin. Zamanla çizdiğiniz, netleştirdiğiniz sınırları anlayacağından, siz ve bebeğiniz için rahatlatıcı durum oluşacak, artık bebeğiniz bu konularda ısrarcı olmayacak, sizin de işleriniz kolaylaşmış olacaktır.

Bebeğiniz pek çok şeyi aklında tutabilir, oynadığınız saklambaç oyununu artık bebeğiniz size uyguluyor olacaktır. Saklandığında bebeğinizi aramanız nerede olduğunu sormanız, ismiyle seslenmeniz hoşuna gidecektir. Müzik duyduğunda müziğe uygun hareketler etmeye başlayacaktır. Saklambaç oyunu özellikle bebeğinizden ayrılmanız gereken durumlar için de faydalı olacaktır. Böylece sizin bebeğinizin yanında her zaman olamayacağınız ama geriye gelebileceğinizi öğrenecektir, dahası bu ayrılmayı anlatmanız kolaylaşacaktır. Gitmek zorunda olduğunuz zamanlar da bay bay hareketini yapmayı unutmayın, geldiğinizde de ben geldim, bebeğimin annesi geldi gibi sözler söyleyerek geldiğinizi belirtebilirsiniz, böylece gittiğiniz de geriye gelebileceği fikrine alışmış olacak fazla problem oluşmayacaktır.

Sosyal Yetenekler

img_8548

Bebeğinizi yemek yeme konusunda dokuzuncu ayda olduğu gibi, yiyebileceği gıdaları kendisinin yemesine izin verin, alacağınız, bebeğinizin ilgisini çeken renkli tabak, kaşık, bardak sizin işinizi kolaylaştıracak ufak basit hareketlerdir.

Yürüyebilmesi için bir yürüteç almanıza gerek yoktur, tavsiye edilen bir durum da değildir. Kendi kendine zorlanarak da olsa, kendi çabalarıyla yürümesini beklemeniz, bu süreçte siz destek olarak onu yürütmeniz kaslarının gelişmesi açısından daha önemlidir, yürüteç tembelliğe itecektir bebeğinizi. Kendisini yürüme konusunda hiç zorlamayacaktır.

Diğer Değişiklikler

Onuncu ayında bebeğinize bebekler için uygun olan boyalardan ve defter alabilirsiniz. Boyamayı bilmiyor olsa da rastgele yapacağı şekiller de hem mutlu olacak hem de parmak kasları güçlenecektir. Kendini rahat hissettiği elini kullanmasına izin verin. Sağ elini kullanacaksın veya sol elini kullanacaksın gibi müdahale de bulunmayın, zamanla sağ lak veya solak olduğu kendini belli edecektir.

Bebeğiniz oldukça hareketli, araştırmacı ve meraklı olduğu için hızına bebeğinizin hızına yetişmekte zorlanabilirsiniz ama sizin her zaman bebeğinizden bir adım önde olmanız gerekmektedir.

Sizin bu kadar çaba, bu kadar sabır, bu kadar zor durumlarda kalışınız, bebeğiniz içinse her şey bir oyundan ibarettir. Ne kadar güvenlik önlemi alırsanız alın, sonuçta önlem aldığınız bu yerleri kullanmanız gerekecektir, onun içinde bebeğiniz artık ev ortamında bazı alanlara girilemeyeceğini bilmek, öğrenmek algılamak zorundadır.

p5163583

Bebeğinizin eğer tuvalette klozet varsa, klozet ile oynayacağı kadar başka bir oyuncak yoktur. Boyu da yetişiyordur, içine atacağı pek çok şey vardır ve bebeğinize göre ses de çıkartıyordur. Yasaklar bebeğiniz içinde oldukça caziptir, yasakladığınız her şeye daha çok ilgi duyacağı için, artık hayır denmesinin zamanı gelmiştir. Hayır, olmaz, yasak,  denmesinin ne anlama geldiğini bildiği için, bebeğinize orada oynamanın hoş bir şey olmadığını anlatıp ısrarı karşısında kesin, net ve kararlı bir biçimde hayır sözünü kullanın. Tuvalet bir oyun alanı değildir.

Sabırlı ve sakin olabilmek, çocuk yetiştirmede oldukça zor olsa da, bebeğinizin sizin kararlı tutumunuz karşısında kendini kontrol etmeyi öğrenmelidir. Bazı durum ve olaylar karşısında sizin kesin olan, net olan bu kararlı tutumunuz sayesinde, bazı konularda tartışılamayacağını, ısrarının gereksiz olduğunu kabul etmesini bilecektir.

Tüm yetişkinlerin yapıları güçleri farklı olduğu gibi bebeklerinde birbirine oranla motor gelişimi farklıdır. Motor gelişim kısaca insan vücudunun hareket etme yeteneğidir kas ve kemiklerinin güçlenmesiyle hareketlerinin daha kolay yapabilmesidir. Bebeğiniz hareket edebilmek için büyük kas guruplarını kullanır. Yürümek, koşmak, zıplamak, tırmanmak, yüzmek, attığınız topu tutmak gibi. Bir de el ve parmaklarını kullandığı küçük kas gurubu vardır. Yazmak, resim yapmak, saç taramak, giyinmek, düğmesini iliklemek, kaşık çatal tutmak gibi. Kaslar ve kemikler özellikle ikinci yaşından sonra gerçek anlamda güçlenmeye başladıkları için bu yaşlarda bebeğinizin yapacağı aktiviteler de şimdiye oranla daha aktif, daha seri olacaklardır.

Aşılar

Bu ay bebeğiniz için herhangi bir aşı yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.