‘Oruç sabrın yarısıdır.’ (İbn Mâce, Sıyâm 44) Bu sene sıcak yaz aylarından Haziran’a denk gelen 11 ayın sultanı ramazan ayı başladı. Peki, ramazan ayı boyunca dini vecibelerinizi yerine getirirken sağlığınızı nasıl koruyabileceğinizi biliyor musunuz? İşte, daha rahat ve sağlıklı bir ramazan geçirmeniz için uzman tavsiyelerinden mutlaka kulak vermeniz gereken önemli ipuçları.

1.Sağlık problemi olanlar doktoruna danışmalı

1. Sağlık problemi olanlar doktoruna danışmalı

Her şeyden önce oruç tutmanıza engel olacak bir sağlık probleminiz ya da kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bilhassa gebelik sürecinde, böbrek hastalığı, tansiyon ya da diyabet gibi kronik rahatsızlıklarda oruç tutmak ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tam teşekküllü bir sağlık kontrolünden sonra doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmenizde fayda var.

2.Bol bol sıvı tüketin

2. Bol bol sıvı tüketin

Oruç boyunca, gün içinde hayati önem taşıyan su tüketimi sınırlandığından iftar ve sahur arasında bol bol sıvı tüketmek çok önemli. Bildiğiniz üzere susuz kalan vücutta yorgunluk ve ağrılar baş gösterir. Bu da günlük hayatı sürdürmeyi zorlaştırır. Özellikle aktif iş hayatı olanlar bol sıvı tüketmeye ekstra özen göstermelidir. Ancak çay ya da kahve gibi yüksek kafein içeren içeceklerden uzak durmalısınız. Çünkü kafein içeren içecekler susuzluğunuzu dindirmenin aksine su ihtiyacınızı arttırır. Bu nedenle normalde de her sağlıklı insanın tüketmesi gerektiği gibi günde en az 2 litre olan su ihtiyacınızı iftar sahur arasında dengeli bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.

3.Sahuru es geçmeyin

3. Sahuru es geçmeyin

Eğer sahura kalkmak zor geliyor ya da yedikten sonra hemen uyumak istemediğiniz için sahuru atlıyorsanız hata ediyorsunuz. Uzun yaz gününün oruçken daha kolay geçirilmesine yardımcı olabilecek en önemli etken sahur sofralarıdır. Ancak burada önemli bir detayın altını çizelim. Sahurda ağır, yağlı ve baharatlı yemeklerden uzak durmalısınız. Bunlar gün içinde daha fazla susamanıza neden olur. En sağlıklısı hafif bir kahvaltı şeklinde, bol sıvı tüketilerek yapılan sahurdur. Böylece hem gün içinde çok fazla açlık hissetmez hem de vücudunuzu susuz kalmaktan korumuş olursunuz.

4.Sahurda sağlıklı seçenekler

4. Sahurda sağlıklı seçenekler

Sahur, ramazan boyunca atlanmaması gereken en önemli öğündür. Sizi gün boyu tok tutacak alternatifler de sağlıklı yiyeceklerdir. Bunlar arasında tam tahıllı besinler, yumurta ve peynir gibi protein içerikli yiyecekler oldukça önemlidir. Kavrulmamış badem ve ceviz, tarçınlı süt, yulaf ezmesi, yeşil sebzeler ve hafif meyveler sahur için en sağlıklı seçeneklerdir. Tabi bol miktarda su içmeyi de ihmal etmeyin.

5.İftarı nasıl yapmalı?

5. İftarı nasıl yapmalı

İftar, ramazan boyunca belki de günün en güzel anıdır. Kültürümüz gereği bol çeşitli, ailecek oturulan iftar sofralarına özel bir özen gösterilir. Orucu yavaşça su ile açmak sağlıklı bir davranıştır. İftarda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hızlı bir şekilde yememektir. Boş mideye aniden yüklenmek kan şekerinin hızla yükselmesine ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle iftara hafif bir çorbayla başlamak mideniz için en akıllı alternatiftir. Yavaş yavaş içtiğiniz çorbanın ardından ana yemeğe geçebilirsiniz. Ana yemekte de yağlı, kızartılmış yiyecekler yerine ızgara, fırınlanmış ya da buharda pişirilmiş besinler en sağlıklısıdır. Tam tahıllı ekmek ya da bulgur pilavı, yoğurt ve salata da mutlaka masada olması gereken seçeneklerdendir. Ayrıca asitli içeceklerden uzak durmakta fayda var. Yoğurt yerine ayran ya da cacık tercih edebilirsiniz. Ramazan boyunca iftar sofralarında et-sebze dengesini korumaya dikkat edin. Midenizi çok zorlamadan yavaş yavaş yiyin.

6.Ramazanda tatlı seçimi

6. Ramazanda tatlı seçimi

Özellikle ramazanda iftar sonrası, sofralarımızın olmazsa olmazı tatlılar konusunda biraz dikkatli olmamız gerekiyor. Çünkü tüm gün aç kaldıktan sonra iftarda yükselen kan şekeriyle birlikte bir de ağır tatlılar tüketmek başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere tüm vücudu olumsuz etkileyebilir. Ramazanda en sağlıklı tatlı seçimi şerbetli yoğun hamurlu tatlılar yerine hafif sütlü tatlılardır. Yine dondurma da iftar sonrası sağlıklı bir tatlı alternatifidir. Tatlı sevmiyorsanız bunlar yerine meyve tüketerek vücudunuzun mineral ve lif ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

7.Ramazanda ara öğün

7. Ramazanda ara öğün

Ramazanda ara öğün olur mu? Hem de gayet sağlıklı bir şekilde. Bunun için iftarda midenizi çok yormamakta fayda var. İftar sahur arasında meyve, kuruyemiş, komposto veya biraz dondurma tüketebilirsiniz.

8.Hangi besinler tehlikeli?

8. Hangi besinler tehlikeli

Ramazan boyunca gerek iftarda gerekse sahurda aşırı tuzlu ya da şekerli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Turşu gibi tuzlu yiyecekler gün içinde su içme isteğinizi arttırır. Şerbetli tatlılar gibi yoğun şeker içeren gıdalar ise gün içinde kan şekerinizin hızla düşmesine ve daha çabuk acıkmanıza yol açar. Bu nedenle aşırı tuzlu ya da şekerli yiyeceklerle midenizi rahatsız edebilecek gazlı içeceklerden kaçının.

Tüm bunların yanı sıra genel olarak sindirim problemi yaşayan kişiler beslenmesine daha fazla özen göstermeli. Aksi takdirde yavaşlayan metabolizma kilo sorununa neden olabiliyor. Bu sebeple aşırı yağlı kızartma türü gıdalardan da uzak durmak gerekiyor.

Evde Şifa ekibi olarak herkese sağlıklı, hayırlı ramazanlar dileriz!