Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

11 Aylık Bebek Gelişimi

Hamilelik anne adayları için her ayın eşsiz ve çok önemli olduğu hissedilerek yaşanan bir dönemdir. Anne adayı bebeğini dokuz ay boyunca karnında taşıyarak, ona duygusal bir bağ kurar. Kurulan duygusal bağ bebeğin doğumuyla birlikte daha çok artar ve devam eder. Bebek doğduğu andan itibaren çevresindeki insanları, olayları incelemeye başlar ve büyüdükçe daha bilinçli hale geldiği için daha dikkatli bir şekilde gözlemler. Giderek büyüyen bebeğin birtakım huyları ve ilgi alanları da değişir.

Dinleme ve İlgi

On birinci ayına gelmiş ve on bir ayını doldurmuş olan bebeklere kitap okurken, kitabınızı yırtma girişiminde bulunmak isteyebilir ya da kitaba zarar vermek isteyebilir. Bu tür durumlarda kitaba zarar vermek isteyen bebeğin annesini sevmediğini ya da onu dinlemek istemediğinin bir göstergesi değildir. Kitaplar bu ayda bebeğin çok ilgisini çeker ne olduğunu bilemese de ona dokunmak, onu keşfetmek için sayfaları buruşturma, çekiştirme, kıvırmaya ve hatta yırtma eylemini dener. Parmaklarını kitabın aralarına sokmaya çalışır, daha çok kitaba dokunarak ne olduğunu anlamaya çalışır ve ilgisi dağıldığında ya da sıkıldığında kitabı elinden bırakır. Aklında kitabın ne olduğunu, ne işe yaradığını anlamlandırmaya çalışır. İlgisi dağılmış olsa da sizin ne dediğinizi merak eder ve anlamaya çalışır.

11-months-web

Kitabınızı okurken bebeğiniz kucağınızdan inmek isteyebilir ya da başka bir şey dikkatini çeker, sizinle ilgilenmez. Bu tür durumlarda kitabı okumaya devam etmelisiniz. Bu sabrınız bebeğinizin ilerleyen zamanlarda kitaplara ilgi duyması ve kitapları sevmesi için çok önemli bir etkisi olmaktadır. Aynı şekilde bebeğinize yapmaması ya da onun için tehlikeli olabilecek davranışlardan kaçınması için uyarıda bulunduğunuzda onun sürekli sizi dinlemesini beklemeyiniz. Her ne kadar sizi anlamayacağını düşünseniz de ona neden tehlikeli olduğunu ve o davranışı neden yapmaması gerektiğini, kısa bir cümle ile anlatmalısınız. Bebekler uzun süren cümlelerden bir şey anlamazlar ve onlara herkes de olduğu gibi uzun konuşmalar sıkıcı gelir. Hem hiçbir şey anlamaz hem de yapmasını istemediğiniz davranışı yapmaya devam eder, çünkü o davranışın onun için tehlike barındırdığını anlamamıştır. Ayrıca on birinci ayına gelmiş bebeğin büyük resimli, bol fotoğraflı kitaplar daha çok ilgisini çekmektir. Bu nedenle bebeğiniz için daha büyük resimli, bol hareketi bulunan, katlanan ve açılan kitaplar almaya özen gösteriniz. Bebeğinize kitapta bulunan resimleri göstererek, onun ne olduğunu sorabilirsiniz, eğer bebeğiniz bilemezse siz ne olduğunu söyleyerek, onun daha çabuk öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Kitapta bulunan cisimler ya da nesnelerin nerede olduğunu sorarak kelime ve nesne arasında bağlantı kurmasına yardımcı olabilirsiniz.

On bir ayın içerisinde olan bebeğiniz siz kitap okurken, kitabınıza olan ilgisi çok kısa süreli olacaktır, çünkü sizin okuduğunuz resimsiz kitaplar onun ilgisini çekmeyecektir. Bu aylarda ilgisi dağınık olduğu için odaklanma yeteneği uzun süreli olmayacaktır ama endişe etmenize gerek yok, ilerleyen aylarda herhangi bir nesneye ya da cisime odaklanma süreci daha uzun süreli hale gelecektir. On birinci ay içerisinde olan bebeğinizin ilgisini günlük hayatta yer alan herhangi bir eşya daha çok çekecektir. Evinizde bulunan kırılmayacak bir şişe, kavanoz kapağı ya da kavanoz ile oyunlar geliştirip, bebeğinizle oynayabilirsiniz. Eğer evinizde kırılmayacak şişe, kavanoz, bardak gibi nesneler yoksa, bebeğinize mutfak gereçleri olan oyuncaklardan alıp, onunla keyifli oyunlar oynayabilirsiniz. Beraber oynadığınız oyunlarla bebeğinizin hem oyun hem de kavrama yeteneği gelişir, günlük hayatta aşina olduğu nesneleri daha yakından tanımış ve isimlerini öğrenmiş olur. Özellikle takıp, çıkarmalı oyuncalar alırsanız becerisini daha çok geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. On birinci ay içerisinde olan bebeğiniz eğer bir resim ya da bir fotoğraf, ilgisini çeken bir kelime, nesne olursa, üzerinde durup birkaç kere tekrar etmekten kaçınmayın. Bebeğinizin ilgisini çeken bir nesne ya da kelime olursa, zaten ilgisini çektiğini daha fazla bilgi almak istediğini hareketleriyle gösterecektir. Bebeğinizin aynı zamanda bu aktiviteyle birlikte dil becerisi gelişir ve kavrama yeteneği artmaktadır.

Anlama

bebek

On birinci aya giren bebeğiniz ile konuşurken onun size sorduğunuz soruya ya da söylediğiniz herhangi bir cümleye cevap vereceğini düşünün ve bebeğinizle o şekilde iletişim kurunuz. Bebeğinizin gelişimi ve kelimeleri telaffuz edebilme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğiniz sizi kısıtlı bir kelime haznesiyle biraz anlayabilir. Bebeğinize sorular sorun ve verdiği cevaplara göre onu tercüme etmeye çalışın. Eğer herhangi bir şeyi istiyorsa, siz istediği iki nesneyi ona göstererek hangisini istediğini onaylattırın. Eğer bebeğinizin istediği nesnenin ismini söylüyorsa ya da herhangi bir şey söylüyor, istiyorsa ve siz bunu anlamıyorsanız, ondan parmağıyla istediği nesneyi işaret ederek, göstermesini isteyin. Bebeğinizle vakit geçirirken onunla sakla, bul gibi oyunlar oynayabilirsiniz, bu oyun bebeğinizin hem çok eğlenmesini hem de keyifli vakit geçirmesini sağlamış olacaksınız.

Sesler ve Konuşma

gebelik-sekeri-bebege-kilo-aldiriyor

Bebeğiniz için on bir ay içerisinde taklit, doğadaki sesler çok önemli ve etkili bir öğrenme yöntemidir. Sizin onunla konuşurken kullandığınız kolay kelimeleri tekrar etmeye çalışır, doğadaki sesleri duyarak, sesin sahibinin kim ya da ne olduğunu merak eder. Sesler duyarak eşleştirme ve öğrenme yeteneği daha kolay gerçekleşir. Bebeğiniz kullandığınız bazı kelimelerin anlamlarını öğrenebilirse, o kelimeyi kullanması gereken ortam oluştuğunda kelimeyi söylemekten geri kalmaz. Öğrendiği kelimenin anlamını olayla arasındaki ilişkiyi kurabilirse daha bilinçli ve daha rahat öğrenebilir. Beyni hızla gelişen bebeğinizin bu gelişime bağlı olarak konuşma yeteneği de artar ve gelişir.

Sosyal Yetenekler

On birinci aydan itibaren bebeğiniz çevresinde olup biten her türlü olaya, her türlü nesne ya da canlıya daha çok ilgi gösterecek ve dikkatle izleyecektir. Bu aydan itibaren bebeğinizle olan iletişiminiz daha anlaşılır bir hale gelecektir. Çünkü bebeğiniz daha çok kendini ifade etmeye ya da istediği bir şeyi anlatmaya daha yaktın olacaktır. Bebeğiniz istediğiniz bir şey yaptığında ona teşekkür ederek, onu ödüllendirin. Bu tür durumları yaşadıkça teşekkür etmeyi ve lütfen demeyi daha kolay bir şekilde öğrenecektir. Ondan yapabileceği, basit olan isteklerde bulunun, mesela ulaşabileceği ve tehlike barındırmayan bir nesneyi getirmesini isteyin. Getirdiği zaman mutlaka teşekkür etmelisiniz, çünkü bebeğiniz bu davranışın olumlu bir davranış şekli olduğunu bu şekilde anlayacaktır ve artık herhangi bir nesneyi getirmek olumlu bir davranış olarak aklında kalacaktır. On birinci ayında teşekkür edemese de olumlu bir davranışın sonunda teşekkür edilmesi gerektiğini bilmesi yeterlidir. Bebeğiniz bu dönemde ufak ve küçük tepkiler vermeye başlar. İstemediği, sevmediği bir durum karşısında tepki verebilecek hale gelir.

kopek-ile-oynayan-kiz-bebek

Elinde olan herhangi bir nesneyi aldığınız zaman buna sesini çıkararak tepki gösterir. Bebeğiniz oyuncaklarını paylaşmak istemediği zaman da buna ağlayarak ya da birtakım tepki gösterdiğini ifade eden sesler çıkarabilir. Bebeğinizin arkadaşları ile oyun oynarken oyuncağını ya da kendisine ait olan herhangi bir şeyi paylaşmasını istiyorsanız ona birtakım uygulamalarla bunu göstermeniz ve ona bu durumu anlatmanız gerekmektedir. Bebeğinize paylaşmayı öğretebilmek için deneme, yanılma yöntemini daha kolay ve anlaşılır bir öğrenme açısından uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin on birinci ayında keşfetme duyguları, sahiplenme duygularını öğrenir ve bu duyguları gelişir. Bebeğiniz oyun oynayarak her türlü duygusunu bu alanda ifade edebilmektedir. Siz de oyunlarında bebeğinizle oyun oynayın ve bebeğinize destek olarak bilmesi, yapması gereken birtakım görevleri ona anlatarak, onun öğrenmesine yardımcı olun. Genelde bebekler, diğer bebeklerle yan yana oturmayı tercih ederek, onları dikkatli bir şekilde gözlemlerler. Onların oyunlarda nasıl davrandığını, oyuncaklarla nasıl oynadığını gözlemlerler. Bebeklerin beraber oyun oynaması onların birbirlerinden bir şeyler öğrenmesi açısından çok yararlı bir aktivite olduğu bilinmektedir.

Diğer Değişiklikler

On birinci ayına giren bebeğiniz artık kendi oyuncaklarını ya da herhangi bir nesneyi yerine koymak isteyecektir. Sizin onunla olan iletişiminizi gözlemleyerek, sizi taklit etmeye çalışacaktır. Birçok beceri kazanan bebeğiniz artık sizin yardımınızla birlikte bardaktan su içme alışkanlığını deneyecektir. Her bebeğin emekleme, yürüme ve konuşma dönemleri farklıdır, eğer bebeğiniz on altıncı ya da on sekizinci ayda yürüme yeteneğini kazandıysa onun ayağını sıkmayan, rahat edebileceği ayakkabılar almaya özen gösterin. Çünkü bebekler için ayakkabı seçimi çok önemlidir, yanlış tercih edilen ayakkabılar yüzünden bebekler yürüme güçlüğü çekebilir.

Aşılar

On birinci ayına giren bebeğinizin bu dönem süresi boyunca yapılması gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır. Bundan sonraki dönemlerde yapılması gereken birtakım aşıların zamanları takip ederek, bebeğinizin sağlığı açısından, ona aşı yaptırmayı unutmayın ve ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.