Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Burun, göz çevresi, alın ve şakaklarda bulunan ve normalde içi hava dolu olan bölgeye sinüsler ismi verilir. Normal şartlarda burnun rahat bir şekilde nefes almasını sağlamak için bölgeyi nemli tutan ve dışarıdan gelen zararlı maddelerin geçişini engelleyen mukoza tabakası sinüslerden salgılanır. Herhangi bir rahatsızlık sonucu bu bölgede iltihaplanma gözlemlenir ve sinüslerin içleri fazla dolarsa bu hastalığa sinüzit ismi verilir. Şiddetli baş ağrılarından nefes alma problemlerine kadar bir çok şikayete neden olabilen sinüzit uzun seneler boyunca sizi rahatsız edecek bir probleme dönüşebilir. Günümüzde birçok tedavi yöntemi bulunan sinüzitin en etkili bitkisel çözümlerini bu listemizde sizler için sıraladık. Gelin bitkisel ve tamamen doğal sinüzit tedavilerine beraber göz atalım.

1. Sinüzitten Kurtulmak İçin Bol Bol Su İçin

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Vücudumuzun en temel ihtiyacı olan su bütün hastalıkların tedavisinde de en önemli yardımcımız. Sağlıklı kalmak için herkesin günde en az 2 litre su içmesi hatta sıcak yaz aylarında bu miktarı artırması gerekir. Sinüzitin yarattığı baş ağrılarının da su ile bağlantılı olduğu tahmin edilmektedir. Ne kadar az su tüketirseniz sinüzit tedaviniz o kadar yavaş ilerleyecektir. Sinüzit sorununuzun daha çabuk iyileşmesi ve daha az baş ağrısı, daha az burun tıkanıklığı yaşamak için mutlaka ama mutlaka günlük tükettiğiniz su miktarına dikkat edin. Bol bol su içmek sinüzitten kurtulmanıza yardımcı olur.

2. Sinüzite Papatya Kürü İle Çözüm

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Bu kür sayesinde kısa zamanda çok daha rahat nefes aldığınızı ve baş ağrılarınızın azalmaya başladığını fark edeceksiniz. Papatya kürünü yapmak için öncelikle yarım litre kadar suyu bir tencerede kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine 3 çorba kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin. Yaptığınız kürün buharını başınıza bir örtü ya da havlu geçirerek içinize çekin. Burnunuzdan nefes alıp vermeye çalışın. 5 bu uygulamayı 5 dakika boyunca gerçekleştirin. Yarım saat kadar ara verip aynı işlemi tekrar uygulayın. Bu kürü her gün düzeli bir şekilde yaparsanız belli bir süre sonra burnunuzun akmaya başladığını fark edecekseniz. Akıntıdan sonra 3 gün ara verebilirsiniz ama unutmayın sinüslerinizin tamamen temizlenebilmesi için bu uygulamayı düzenli bir şekilde devam ettirmeniz gerekiyor.

3. Zerdeçallı Sinüzit Kürü

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

İltihap söktürücü özelliği olduğu bilinen zerdeçal uzun yıllardır sağlık bulmak amacıyla çeşitli kürlerde kullanılır. Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliği olan bu mucizevi bitkiyi sinüzit tedavisinde de kullanabilirsiniz. Çay bardağının çeyreği kadar kırmızı biber ve zerdeçalı karıştırıp içerisine ufak bir parça zencefil ekleyin. Yarım fincan kadar limon suyu ile karıştırıp gün bu kürü düzenli bir şekilde tüketin. Sinüslerinizdeki tıkanıklığın açılmaya başladığını ve baş ağrılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

4. Odanızı Nemlendirerek Sinüziti Tedavi Edin

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Sürekli kuru bir ortamda bulunmak sinüziti arttırır ve kronikleşmesine neden olur. Bu sebepten dolayı eğer kuru iklimli bir bölgede yaşıyorsanız evinizin yeterince nemli olduğundan emin olmalısınız. Nem sinüslerinizde birikin maddelerin kurumasını engeller ve daha kolay dışarı atılmasını sağlar. Bir hava nemlendirme cihazı satın alabilir ya da kaloriferin üzerine bir miktar su koyabilirsiniz.

5. Burun Duşu İle Sinüzite Son

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Burun duşu aslında burnunuzu iyice yıkamaya, sinüslerin içerisindeki mukus tabakası nemlendirmeye ve temizlemeye yarayan uygulamaya verilen isimdir. Herkesin evinde kolaylıkla yapabileceği bir uygulama olan burun duşu düzenli yapıldığında sinüzit tedavisinde son derece etkili bir yöntem olabilir. İhtiyacınız olan şeyler ise sadece biraz tuz ve su. Bir kabın içerisinde karıştırdığınız tuz ve suyu ellerinizi kullanarak burnunuza çekin. Burun deliklerinin birinden çekip diğerin su çıkışını sağlamak sinüslerinizin temizlenmesi açısından çok daha faydalıdır ama ilk başlarda bunu yapmakta zorlanabilirsiniz. Daha rahat bir uygulama için sprey başlıklı şişeleri kullanabilirsiniz. Günlük yapabileceğiniz bu uygulamanın sonuçlarını kısa sürede almaya başlarsınız.

6. Sinüzit Tedavisinde Soğan Mucizesi

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Soğanın ne kadar güçlü bir antibiyotik ve antibakteriyel olduğunu artık hepimiz az çok biliyoruz. Sinüzit tedavisinde de soğanın bu gücünden yararlanabilirsiniz. İçerisine bir miktar su koyduğunuz tencereyi kaynamaya bırakın. Sonrasında içerisine bir adet soğan ekleyin. Yapmış olduğunuz kürün buharını, başınıza bir havlu ya da örtü geçirerek solumaya çalışın. Soğanın kısa süre içerisinde etkisini gösterdiğini fark edeceksiniz.

7. Elma Sirkesi İle Daha Rahat Nefes Almaya Başlayın

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesinin bir diğer kullanım alanı da sinüzit tedavisidir. Sadece içtiğiniz suya az miktarda elma sirkesi ekleyerek sinüslerinizde birikmiş mukus tabakasının incelmesini sağlayabilirsiniz.

8. Sinüzite Limon Etkisi

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Sadece hayatınıza limonu daha fazla dahil ederek sinüzitin etkilerini azaltabilirsiniz. İçtiğiniz çaylara, yediğiniz yemeklere limon ekleyerek limonun antibiyotik etkisinden faydalanabilir ve sinüzit tedavinize katkıda bulunabilirsiniz.

9. Sinüzit Tedavisinde Bir Numara Neti Kabı

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

İngilizcesi Neti Pot olan neti kabı uzun yıllardır sinüzit tedavisinde ve burun temizliğinde kullanılan bir araçtır. Ufak bir çaydanlığı andıran bu kap doğal ürünler satan mağazalarda ve bazen de eczanelerde bulunabilmektedir. Solunum yolları için son derece sağlıklı olan neti kabını içerisine su ekleyerek sinüslerinizi yıkamak için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yüzyıllardır kullanılan bu yöntem sinüzit tedavisindeki en etkili uygulamalardan biridir.

10. Sinüzite Karşı Zeytinyağı 11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

En mucizevi doğal besinlerden biri olan zeytinyağı her derdimize deva olmaya devam ediyor. Sinüzitin yarattığı baş ağrısının kimi zaman ne kadar hayatı zorlaştırabilen bir ağrı olduğunu yaşayanlar bilir. İşte böyle anlarda az miktarda zeytinyağı ile alın, göz çevresi, burun ve şakaklara masaj yaparak hem ağrınızı azaltabilir hem de sinüzit tedavinize katkıda bulunabilirsiniz.

11. Sinüsleri Boşaltmak İçin Karaturp

11 Doğal Yöntem İle Sinüzite Elveda

Sadece karaturp ve elma sirkesi kullanarak sinüslerinizi rahatlatacak son derece etkili bir kür hazırlayabilirsiniz. Bir kavanoza koyduğunuz karaturpun üzerini sirke ile kaplamakla başlayın. Bu kavanozu 10 gün boyunca arada sırada çalkalayarak oda sıcaklığında bekletin. 10 gün sonunda kapağını açtığını kavanozun içerisinden çıkan havayı soluyun. 5 gün boyunca düzenli bir şekilde tedaviyi uygulamaya devam edersiniz sinüzitinizin ve baş ağrılarınızın azalmaya başladığını fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.