Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

11 Haftalık Gebelik

Hamilelik döneminizin % 25’lik kısmını tamamlamış olduğunuz bu dönemde, düşük yapma riskiniz artık daha azdır ve sadece % 1 oranındadır. Öte yandan, gebelik sürecinizin 11. haftasında da aşermeler devam edecektir. Bazı uzmanlara göre aşerme, vücudunuzun size nelere ihtiyaç duyduğunu söylemesi durumudur. Bazı uzmanlara göre ise aşermenin bu gibi bir sebebi yoktur. Ancak, gebelik sırasında yaşanan aşermelerin nedeni hala tam olarak bilinmemektedir.

11. Haftada Bebeğinizde Meydana Gelen Değişimler

week11

Giderek daha da hızlı şekilde büyüyen bebeğinizin anne rahminde geçirdiği sürenin 11. haftasından başlayıp, doğuma kadar uzanan sürece “fetal dönem” adı verilmektedir. Yani 11. hafta, fetal dönemin ilk haftasıdır ve fetal dönem içinde, bebek ile anne rahmi arasında kan dolaşımı etkin hale gelmektedir. Böylece, plasenta da aktif şekilde rol almaya başlamaktadır. Bu haftadan itibaren bebeğiniz, artık hızlı bir büyüme ve olgunlaşma sürecine girerek, doğuma hazırlanmaktadır. Ayrıca, 11. Hafta içinde bebeğinizi ultrasonda daha net şekilde görebilmeniz mümkündür.

Bebeğinizin vücudu büyüdükçe, hareketliliği de artış gösterecektir ve zaman geçtikçe bu hareketliliği siz de fark edebileceksiniz. Sadece bir Brüksel lahanası kadar boyuta sahip olan bebeğinizin boy uzunluğu 5 cm civarındadır. Öyle ki, bu hafta içinde bebeğinizin baş kısmı, hemen hemen vücudunun yarısı kadardır. Bu durum, 11. haftadan sonra yavaşlayarak, normal boyutuna kavuşacaktır.

Ayrıca, 10. Haftadan itibaren embriyo dönemini sonlandırıp fetüs dönemine geçen bebeğinizin kilosu ise, yaklaşık olarak 8 gram kadardır.

11. haftada organlar da gelişimini sürdürmektedir ve kalp, damar sistemi, beyin, sinir sistemi, iskelet sistemi gibi organlar işlevsel hale gelmektedir. Bu hafta içinde fetüsün kalbi giderek daha da yüksek sesle atmaktadır. Dakikada 120 ila 160 nabız olarak atan fetüsün kalbi, bir yetişkine nazaran daha 2 kat daha hızlı atmaktadır. Üstelik, 11. hafta içinde fetüsün kalbi dört odacıklı bir yapıya bürünmüş haldedir.

11. hafta içinde bebeğinizde yaşanan bir diğer değişim ise, vücudu üzerinde oluşan ince bir cilt tabakasıdır. Daha sonradan oluşacak olan başka bir tabaka ise, el ve ayak tırnakları olarak gelişim gösterecektir.

Bebeğinizin gözündeki iris tabakası yapılanmaya başlamaktadır. Ayrıca bu dönemde, karın bölgesinin dış kısmında gelişen bağırsaklar, karın içine doğru çekilmeye başlamaktadır. 11. hafta içinde bebeğinizin genital organı biraz daha belirgin hale gelmektedir. Fakat henüz tam olarak kız mı erkek mi ayrımını yapacak kadar detaylı değildir.

Artık yavaş yavaş diş etlerinin alt kısmında çıkacak olan dişlerin yerleri oluşmaktadır ve bebeğinizin bazı kemik yapıları diğerlerinde daha fazla miktarda güçlenmektedir. Diğer yandan, elleri yumuk hale gelen bebeğinizin saç ve tırnakları da oluşmaya başlamaktadır.

Gebeliğinizin 11. Haftasında bebeğinizde yaşanan önemli bir gelişim ise, duyularının şekillenmeye başlamasıdır. Her ne kadar bebeklerin 5 duyu algısının doğum esnasında oluştuğuna inanılsa da bu görüş doğru değildir. Çünkü bebeklerin 5 duyu algısı henüz anne karnındayken oluşmaktadır. Yani bebeğinizin, tat alma, işitme, dokunma, görme ve koku alma duyuları, anne rahmi içerisindeyken oluşmaya başlamaktadır. Bebeklerin ilk gelişen duyu algısı ise, tat alma ve dokunma duyusudur.

11. Haftada Vücudunuzda Meydana Gelen Değişimler

11th-week-pregnancy

Bu haftadan itibaren artık fetüs dönemine giren bebeğiniz, gebelik döneminizin en başından beri var olan bulantılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Azalan mide bulantıları ise, iştahın artmasına neden olabilmektedir. 11. haftaya girilmesi ile birlikte, sırt ve bel bölgenizde ağrılar yaşamanız muhtemeldir. Bu ağrılara ek olarak, bacak ve ayaklarda yaşanan kramplar da kendini gösterecektir. Gebeliğin bu döneminde yaşanan bir diğer ağrı türü ise, hormon değişimine bağlı olarak kendini hissettiren baş ağrılarıdır.

Hormonal değişimlere bağlı olarak, göğüslerde hassasiyet, asabiyet, mide ekşimesi, yorgunluk, halsizlik, sabah bulantıları ve duygu karmaşası gibi durumların yaşanması olağandır.

Giderek artan kilo değerlerinizin, kalça ve göğüs bölgelerinizde toplandığını hissedeceksiniz. Ayrıca, yaşadığınız halsizlik ise gebelik sürecinin ortalarına kadar artacak fakat ortasından sonra giderek azalacaktır.

Bebeğinizin büyümesine bağlı olarak rahminiz de genişleyecek ve bundan dolayı da, karın bölgeniz daha da büyüyerek, gebeliğiniz belirgin hale gelmeye başlayacaktır. Belirginleşen gebelik 3. ay ile birlikte başlamaktadır ve 11. hafta ise bu noktaya oldukça yakın bir zaman dilimidir. Öyle ki, gebelik öncesinde sadece 70 gram ağırlığında olan rahminiz, hamilelik ilerledikçe büyüyerek doğuma kadar 1 kg ağırlığına ulaşmaktadır. Bu haftadan itibaren bazı kadınların saçlarında ve tırnaklarında çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşen uzama yaşanabilmektedir. Bu durum hormonal değişimler ile alakalıdır.

11. Haftada Beslenme Düzeni

vitamin

Gebelik sürecinin en başından doğuma kadar, dozajı her gün 80 ila 100 miligram değerinde olan C vitamini alımına gereksinim vardır. Bebeğinizin sağlıklı ve yeni hücreler üretebilmesi için gerekli olan C vitamini, sağlıklı diş ve güçlü kemik yapılanması için de gereklidir. C vitamini bakımından zengin olan besinler ise, portakal, çilek, brokoli ve papaya gibi besin maddeleridir.

Gebeliğin 11. haftasında ve devamında bulantı ile kusmalarda azalma yaşanacağından dolayı, iştah artışı yaşanılması olağandır. Bu iştah artışı nedeni ile, özellikle de yüksek yağ içerikli ve kalorili gıdalardan uzak durmak daha sağlıklı olacaktır.

Gebeliğin bu döneminde, artan sırt, bel ve bacak ağrılarını azaltmak için, potasyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Muz, kuru üzüm, kuru kayısı, avokado ve incir gibi besinler ise potasyum bakımından zengin gıdalardan bazılarıdır.

Hem anne hem de fetüsün kalsiyum ihtiyacı bu dönemde giderek artış göstermektedir. Bundan dolayı da, beslenirken iki kişilik beslenmeye özen gösterilmelidir. Günlük olarak pastörize edilmiş süt ise, bu ihtiyacı karşılamaya yeterli olacaktır. Akşamları uyumadan önce tüketilen süt, kemiklere iyi gelmesinin yanı sıra, yorgunluğa da iyi gelmektedir. Kalsiyum bakımından zengin diğer besinler ise, peynir, taze badem ve sardalye balığı gibi besin maddeleridir.

Giderek kilo alımının arttığı bu dönem içinde, yüksek kalori ve yağlı fakat besleyici özelliği düşük gıdalardan uzak durmak, hem kilo almayı önlemeye hem de doğum sonrası kiloların verilebilmesine yardımcı olmaktadır. Gebeliğiniz süresince öğün atlamamaya, kendinizi çok uzun süre aç bırakmamaya ve öğünleriniz de çok fazla aşırı kaçmamaya özen göstermelisiniz.

11. Haftada Yapılacak Olan Sağlık Kontrolleri

tut1_b_rh

Aslında gebelik süreci boyunca yapılması gereken önemli bir test vardır. Bu testin adı Rh testidir. “Rh faktörü” adı verilen bir proteinin baz alındığı bu test yardımı ile, bebeğinizin kan grubunun Rh faktörü belirlenerek kan uyuşmazlığı kontrol edilmektedir. Buna göre, sizin Rh faktörü negatif çıksa dahi, eğer bebeğinizin babası Rh pozitif ise, bebeğinizin de Rh pozitif olma ihtimali bulunmaktadır. Eğer bebeğiniz Rh pozitif faktörüne sahip olursa, sizin vücudunuz Rh pozitif faktörüne karşı antikorlar üreteceğinden dolayı, bebeğinizde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilecektir. Fakat endişeye yer yok, çünkü gebeliğinizin 28. ve 29. Haftaları arasında yaptırılan ve “Rhogam” adı verilen bir maddenin aşısı yardımı ile, bu olumsuz durum tedavi edilebilmektedir. Hatta bu aşı, gelecekteki diğer gebelik durumlarında oluşacak uyumsuzluklar için de uygulanabilmektedir.

Hamileliğinizin 11. ve 14. haftalarında bebeğiniz giderek büyüdüğü için yaptırılması gereken bir diğer test ise, “Down Sendromu taraması” dır. Bu test bir tarama testidir. Temelde ultrason altında bebeğin ense kalınlığı (cilt altı dokusunda toplanan sıvı kalınlığı) ölçümüne dayanmaktadır. Ayrıca bu tarama testi, anne kanında gebeliğe özgü plasenta ile ilgili protein A ve serbest beta-HCG ölçümüne dayanan bir risk hesaplamasıdır. Down Sendromu taraması yardımı ile bebeğinizin anatomik olarak kontrolü de yapılabilmektedir.

11. Haftada Egzersizin Önemi

pregnant-women-in-yoga-class

Hamilelik süreci ilerledikçe artan kilolara ve büyüyen bebeğe bağlı olarak, sırt ve bel ağrıları da artmaktadır. Bu gibi ağrıları en aza indirgemek için, basit ve zorlayıcı olmayan egzersizlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Örneğin; düzenli olarak yapılan yürüyüşler ve yüzme gibi egzersizler, hem vücudunuza esneklik katacaktır hem de kilo değerleriniz korunmuş olacaktır.

Baba Adaylarına Ufak Bir Tavsiye

Eşinizin giderek kilo aldığı ve karnının belli olduğu bu dönem içinde, ona destek olmanız büyük fayda sağlayacaktır. Zaten fiziksel görünümünden dolayı kendini güzel hissetmeyen eşinize, hamileliğin kendisine ne kadar çok yakıştığını söyleyerek, onu motive edebilirsiniz. Böylece eşinizin psikolojisi de olumlu yönde değişecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.