Aspirin; baş ağrısından kalp hastalıklarına birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan, hemen her evde bulunan mucizevi bir ilaçtır. Üstelik aspirinin popülaritesi yalnızca kullanıcılarıyla sınırlı değil. Öyle ki; dünyanın farklı yerlerindeki araştırmacılar aspirin ile ilgili her yıl ortalama 3500 yeni makale yayınlıyor.

1897’de Alman kimyager Felix Hoffmann’ın, Asetilsalisilik Ssit (ASA)’ten sentezlediği aspirinle ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik. İşte 119 yıldır hayatımızda olan aspirin ve bilinmeyen yönleri:

1.En yaygın kullanılan ilaçtır

1. En yaygın kullanılan ilaçtır

Kimyasal aktif maddesi asetilsalisilik asit olan aspirin, tıp dünyasında bulunmaz bir nimettir. İlk kez 1899’da piyasaya sunulan aspirin o zamandan beri ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak hala en yaygın şekilde kullanılan ilaçtır. Dünya çapında aspirin tüketiminden sağlanan gelir, 20 ile 50 milyon pound arasında değişmektedir. Bu özelliği ile aspirin 1950’de en çok satan ilaç olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmıştır.

2.Çoğu insan aspirin içtiğini fark etmez

2. Çoğu insan aspirin içtiğini fark etmez

Asetilsalisilik asit yani aspirin tek bir ilaç formunda değildir. Piyasada bu içeriğe sahip veya ASA ile desteklenmiş birçok ilaç bulunur. Kullandığınız ilaçların prospektüsüne göz atarsanız belki de aspirin içtiğinizi fark edeceksiniz.

3.50’den fazla hastalık semptomunu hafifletmek için kullanılır

3. 50’den fazla hastalık semptomunu hafifletmek için kullanılır

Çeşitli hastalıkların tedavisinde aspirinin rolü incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda aspirinin 50’den fazla semptomun hafifletilmesinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Aspirin en fazla; mide ekşimesi, ateş, artrit, mide ağrısı, uyku bozuklukları, migren atakları, hafif baş ağrısı ve soğuk algınlığı belirtileri için kullanılmaktadır.

4.Aspirin 11 farklı kanser türünde faydalıdır

4. Aspirin 11 farklı kanser türünde faydalıdır

Aspirinin, kanser hücrelerinin büyümesini engellemek gibi önemli bir yeteneği vardır. Aspirinin etken maddesi olan asetilsalisilik asit; kolon, pankreas, akciğer, prostat, meme kanseri ve lösemi de dahil olmak üzere 11 farklı kanser türünde, kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışma, her gün aspirin alan kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskinin % 20 oranında azaldığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte aspirin, meme ve kolon kanseri tedavisinde doğrudan kullanılmaktadır.

5.Aspirin beyin sağlığı açısından yararlıdır

5. Aspirin beyin sağlığı açısından yararlıdır

Yapılan araştırmalar her gün düzenli olarak aspirin içmenin, Alzehimer’ın ana formu olan Demans’a yakalanma riskini azalttığını göstermektedir. Aspirinin kan akışını hızlandıran, pıhtılaşmayı önleyen kimyası beyin sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

6.Aspirin kalp krizi ve felç riskini azaltır

6. Aspirin kalp krizi ve felç riskini azaltır

Aspirinin en fazla bilinen özelliği kanı sulandırması, dolayısıyla kan akışını hızlandırmasıdır. Bu nedenle aspirin kullanımının ilerleyen yaşlarda kalp krizi ve felç riskini azaltmak için düzenli şekilde devam ettirilmesi önerilmektedir.

7.Aspirini aç karnına içmeyin

7. Aspirini aç karnına içmeyin

Aspirini aç karnına aldığınızda mide ağrısı ve mide irritasyonu yaşamanız olasıdır. Yüksek dozda aspirin alımı ülser ve hatta mide kanamasına neden olabilir. Bu nedenle aspirini mutlaka yemekten sonra, önerilen dozlarla almalısınız.

8.Çocuklara aspirin vermeyin

8. Çocuklara aspirin vermeyin

Çocuğunuz suçiçeği çıkardığında ya da grip gibi viral enfeksiyonlara yakalandığında hangi şekilde olursa olsun aspirin vermemelisiniz. Aspirin böyle durumlarda karaciğer ve beyin başta olmak üzere tüm vücudu doğrudan etkileyen Reye Sendromu’na neden olur.

Aspirinin de diğer tüm ilaçlar gibi bazı yan etkileri vardır. Bunlar genellikle doz aşımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Görülebilecek yan etkiler;

  • Ülser, mide yanması, ağrı ve kramplar, mide bulantısı, gastrit, iç kanama ve karaciğer toksisitesi gibi gastro-intestinal problemler
  • Kulak çınlaması, deri döküntüleri, vertigo ya da hafif baş dönmesi
  • Böbrek fonksiyonlarında aksamalar
  • Astım semptomlarının kötüleşmesi

Bu etkilerin yanı sıra aspirin bazı ilaçların etkinliğini arttırabilir. Örneğin tip 2 diyabet hastaları yüksek dozda aspirin kullandıklarında, kan şekeri anormal derecede düşük çıkabilir.

9.Yüksek doz aspirin sağır yapabilir

9. Yüksek doz aspirin sağır yapabilir

American Journal of Medicine’ de yayınlayan bir çalışmaya göre; haftada 2 ya da daha fazla aspirin içen kişilerin işitme kaybı yaşama riski 1/3 oranında artıyor. Yani ilerleyen yaşlarda kalbi korumak için her gün aspirin içmek belki de yavaş yavaş işitme kaybına yol açıyor.

10.472 ilacın aspirinle etkileşimi biliniyor

10. 472 ilacın aspirinle etkileşimi biliniyor

Aspirinle ilgili yapılan çalışmalarda birçok ilaç etkileşimi tespit edilmiştir. Bunlardan bazıları; antidepresanlar, antasitler, warfarin gibi kan inceltici ilaçlarlar, insülin gibi diyabet ilaçları, ibuprofen ve kortikosteroidler gibi diğer ağrı kesicilerdir.

Eğer halihazırda bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, aspirin almadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.