Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

12 Haftalık Gebelik

Hamilelik sürecinin ilk 3 ayının son haftası olan 12. hafta, “ilk trimester” dönemin sonu olarak tanımlanmaktadır. Trimester dönem ise, gebelik sürecinin her 3 aylık bölümüne verilen isimdir ve 9 aylık bir süreci kapsayan hamilelik dönemi 3 trimester dönemden oluşmaktadır. İlk trimester dönemin sonu olan 12. haftanın ilerlemesi ile birlikte bebeğin tüm kritik vücut kısımları ve sistemleri meydana gelecektir. Hatta bu hafta içinde bebeğin yüzü dahi normal bir insan profiline ulaşmış şekilde gelişme göstermektedir.

12 Haftalık Gebelikte Bebekte Yaşanan Değişimler

wk12withtext

Gebelik sürecinin bu haftasında bebeğin boyu 6,5 cm, ağırlığı ise, 8,5 ila 14 gram arasında değişmektedir. Tam bir mürdüm eriği büyüklüğüne ulaşan bebeğin bu hafta içinde ağırlıkları, boylarına nazaran daha hızlı şekilde artış göstermektedir.

Bu hafta içinde bebeğin parmakları birbirinden ayrılarak şekillenmeye başlamaktadır. Daha önceki haftalar içinde gelişmeye başlayan tırnak yapılanması, 12. haftada da devam ederek, tırnak yatakları oluşmaya başlamaktadır.

Hemen hemen tüm iç ve dış organları yapılanmaya başlayan bebeğin, bütün bu organları çalışır duruma gelmiştir. Daha önceden gelişmiş olan organlar ise bu dönem içerisinde hacim olarak artış göstermektedir. Bu dönem kapsamında bebeğin tüm organları ile birlikte genital organı da gelişmeye göstermesine rağmen, cinsiyetinin belirlenmesi açısından hala erkendir. Çünkü bu aşamada bebeğin cinsiyetini ultrason yardımı ile görmek mümkün değildir. Bu da demek oluyor ki, bebeğin cinsiyetini öğrenmek için 3 ya da 4 hafta daha sabredilmesi gerekmektedir. İlk defa saç oluşumu da yine 12. hafta içerisinde gerçekleşmektedir.

Son derece hareketli olan bebek bu hafta içinde, bir takım ağız hareketleri yapmaya başlamaktadır. Hatta ultrasonografi sırasında bebeğin hıçkırığına dahi tanık olmak, bu haftada mümkündür. Yeni yeni yutmayı öğrenen bebek, bu işlemi tam olarak etkin şekilde yapamadığı için, sık sık hıçkırık tutulması yaşamaktadır. Ayrıca, gebeliğin 12. haftasında bebek, çenesini açıp kapayarak bir nevi çene egzersizi yapmaktadır.

Anne karnı içerisinde kıpır kıpır olan bebek, dokunmuş olduğu yerlere bilinçli olarak dokunmaktadır. Parmak emmeye başlayan bebeğin, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organları da gelişmeye ve faaliyet göstermeye başlamaktadır.

Gebeliğin bu döneminde bebeğin göz kapakları oluşumunu tamamlamıştır ve atık kapalı şekilde duracaktır. Bebeğin göz kapaklarında yaşanan bu kapalılık durumu, gebeliğin 2. üç ayının (ikinci trimester dönem) sonuna kadar, göz kapakları birbirine yapışık şekilde devam edecektir.

12 haftalık gebelik sürecinde bebeğin vücudunda yaşanan bir diğer değişim ise, pankreas ve tiroid gelişiminin tamamlanmasıdır. Öyle ki artık bebeğin pankreası insülin salgılamaya başlamıştır. Bu hafta içerisinde bebeğin sinir sistemi ise, güçlenmekte ve biraz daha gelişim göstermektedir.

12 Haftalık Gebelikte Anne Adayında Yaşanan Değişimler

12_hafta

12 haftalık gebelikte rahim, rahim ve genital organların yer aldığı kemik çatısının üst kısmına doğru ilerlemektedir. Bundan dolayı da, mesane üzerindeki baskı, bu hafta içerisinde ortadan kalkmaktadır. Böylece, daha önceden yaşanılan sık idrara çıkma ihtiyacı bu hafta içerisinde azalma gösterecektir. Artık bu yukarı çıkma durumu ile birlikte, gebelik göbek bölümünde belirginleşerek devam etmektedir.

Bu hafta içerisinde artan kan hacmine bağlı olarak gelişen baş ağrıları dikkat çekmektedir. Migren ağrıları çeken bazı gebe kadınlarda, bu haftadan itibaren baş ağrılarında hafifleme eğilimi gözlenebilmektedir.

Yine artan kan hacmi ile doğru orantılı olarak, diş etlerinde hassasiyet yaşanılması olağandır. Bundan dolayı, diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken yaşanılan diş eti kanamaları, gebelik sürecinin bir parçası olarak son derece normaldir.

1076x615-12-weeks-pregnant-woo-hoo-less-trips-to-the-bathroom

Hamileliğin 12. haftasında anne adaylarının vücutlarında yaşanan bir diğer değişim ise, gebeliğin başından beri devam eden mide bulantılarının azalmaya başlamasıdır. Öte yandan, bazı hamile kadınlar bu hafta içerisinde mide yanması gibi bir takım mide rahatsızlıkları yaşayabilmektedir.

Hormon dengelerinin değişmesine bağlı olarak cilt dokusunda da bazı farklılaşmalar meydana gelebilmektedir. Buna göre, bazı hamile kadınların ciltlerinde güzelleşme yaşanırken, bazı hamile kadınların ciltlerinde ise olumsuz durumlar yaşanabilmektedir. Ayrıca, cilt lekelenmeleri ve sivilceler de, hamileliğin bu döneminde ortaya çıkabilmektedir. Öte yandan, eğer regl döneminde sivilce çıkaran bir cilt yapısı var ise, gebelik döneminde de aynı şekilde sivilce problemi kendini gösterecektir. Hatta, cilt üzerindeki çil ve benlerin renklerinde kararma dahi görülebilmektedir.

Gebeliğin bu dönemi boyunca, anne adaylarında yaşanan iştah patlaması da bir diğer gelişmedir. Böyle bir durumda, yeterli ve dengeli beslenmek doğru bir uygulama olacakken, iki kişilik yemek tüketmek ise, yanlış bir uygulama olacaktır.

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının yaşadığı bir problem olan ishal konusunda ise çok dikkatli olunmasında fayda vardır. Eğer, 24 saatten daha uzun süre devam eden ishal durumu söz konusu ise, vakit kaybetmeden bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

12 Haftalık Gebelikte Beslenme Düzeni

Milk_Butter_Eggs_Yogurt_CheeseCurds_sqr_rgb_2500x1953

Hamileliğin bu haftası içerisinde, sabah bulantıları etkisini kaybetmeye başladığından, iştahta artış yaşanmaktadır. Gebeliğin diğer haftalarında olduğu gibi, 12. Haftada da sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Protein, vitamin ve mineral gibi besin bileşenlerini içeren gıdaların tüketilmesi, hem anne adayları hem de bebeklerin sağlığı açısından yeterli olacaktır. Kırmızı et, tavuk ve balık gibi protein bazlı gıdaların yanı sıra, sebze ve meyve gibi vitamin ile mineral deposu gıdalar, doğru beslenme seçeneğidir. Ayrıca, kalsiyum kaynağı olan süt ürünleri de, hem gebeliğin bu döneminde, hem de diğer dönemlerinde faydalı olacaktır.

Bir takım istisnai durumlar dışında, hamile kadınların özel sağlık sorunlarına yönelik olarak, bazı besinler yasaklanabilmektedir.

İştahın artmasına bağlı olarak, 12. hafta içerisinde aşırı yağlı ve yüksek kalori değerine sahip besinlerin tüketilmesi, tavsiye edilmeyen bir durumdur. Özellikle de, aşırı şekilde tatlı, ağır şerbetli ve hamur işi besinler, midenin yorulmasına sebep olmaktadır.

Bol miktarda su tüketmek ise bir diğer sağlıklı beslenme şartıdır. Ayrıca, devamlı olarak katı besinler ile beslenmekten de kaçınılması gerekmektedir.

Bu hafta içerisinde, öğün sayısını artırmak fakat öğünlerdeki porsiyonları azaltmak tavsiye edilmektedir. Örneğin, 6 öğün yemek tüketmek fakat küçük dozajlarda tüketmek gibi. Yağlı, baharatlı ve şekerli gıdalardan kaçınmak da, bir diğer dikkat edilmesi gereken durumdur. Öte yandan, uyumdan hemen önce yemek tüketilmemelidir.

12 Haftalık Gebelik ve Çoklu Hamilelik

1

Bu hafta içinde gebelik hali daha da belirgin hale gelmektedir. Bundan dolayı da rahim giderek genişleme göstermektedir. Fakat bazı kadınların rahimleri, tahmin edilenden çok daha fazla genişlemekte ve büyümektedir. Rahmin aşırı büyümesine ek olarak, fazla kilo alımı, sabahları yaşanılan mide bulantılarının şiddetli şekilde seyretmesi ve hatta karından iki kalp atış sesinin duyulması gibi durumlar, anne rahminde birden fazla bebeğin var olduğuna işaret edebilmektedir. Bunu anlamanın ve kesinleştirmenin en ideal yolu ise, doktora gidilerek ultrason görüntüsü alınmasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere, çoklu gebeliklerde, hamilelik semptomları, normal gebeliğe nazaran, biraz daha fazla şekilde kendini göstermektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında, doktora gidilerek bilgi alınmasında fayda vardır. Çünkü, çoklu gebelikler, az da olsa risk taşımaktadır. Genellikle anne karnındaki ikizlerden biri düşük yolu ile hayatını kaybedebilmekte fakat diğeri bu durumdan etkilenmeden sağlıklı şekilde gelişimini tamamlayıp, dünyaya gelebilmektedir. Bundan dolayı, eğer çoklu gebelik şüphesi var ise, doktora danışılmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.