Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

13 Aylık Bebek Gelişimi

Anne adayları bebeklerini dokuz ay boyunca karınlarında taşıyarak doğacağı günü sabırsızlıkla beklerler. Anne ve babalar bebekleri doğduktan sonra onu nasıl eğiteceklerini ve yetiştireceklerini tasarlarlar. Bebekleri için en iyisini daima yapmaya çalışırlar. Bebeğiniz doğduktan sonra her gün biraz daha büyüyerek, daha merakla bir hale gelir. Geçen her ayda biraz daha büyüyerek alışkanlıkları, ailesini dinlemesi, ilgi alanları, çevresindeki olayları, nesneleri anlaması, anlamlandırması, sosyal yetenekleri ve fizyolojik ihtiyaçları gibi durumları tamamen değişir.

Dinleme ve İlgi

661168_620x413

On üçüncü aya giren bebeğiniz bu ayda birçok alanda daha dikkatli ve birçok şeyi öğrenmiş olacaktır. Bu ay itibariyle bebeğinizin daha çok dikkati olacak ve böylece ilgisi daha çok görselliği ağırlıklı olan resim içerikli kitaplar tercihi olacaktır. Büyük resimli içeriğe sahip olan kitaplar daha çok dikkatini çekeceği için kitap alırken kriterlerinizden biri de bu olmalı. Bu dönemde ona büyük resimli masal kitabı okuyabilirsiniz, uyurken bebeğinize kitap okumanız onun uyku sürecine daha rahat bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır.

On üçüncü ayın içerisine giren bebeğiniz sevdiği bir masalı tekrar tekrar dinlemek isteyecektir, bu yüzden ona sabırla istediği masalı okumaya devam etmelisiniz. Sizden sürekli aynı masalı okumanızı istemesi ya da ona anlattığınız bir masalı dinlemek istemesi, bebeğinizin masal içeriğinde geçen sevdiği birtakım kelimeleri öğrenerek, hafızasına kaydedebilir. Bebeğinize masal okumanız onun bazı kelimeleri daha çabuk öğrenmelerine yardımcı olmaktadır. Bebeğiniz kelimeleri, konuşmayı en iyi şekilde sadece kitaplardaki masalları dinleyerek öğrenir. Eğer çocuğunuza televizyon seyrettirerek onun dil gelişimini geliştireceğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü bebeğiniz sadece ekrana odaklanır, ekrandaki insanları ya da cisimleri inceler, konuşulanı ne duyar ne de ilgisini çeker. Bu sebeple bebeğinizi televizyondan, tabletten, telefondan uzun bir süre hem sağlığı hem de gelişimi açısından uzak tutmanız gerekmektedir.

Anlama

19996

On üçüncü ayı içerisine giren bebeğiniz sizin vereceğiniz basit konumları yerine getirmekten büyük mutluluk duyacaktır. Bebeğiniz bu dönemde daha fazla kendi başına birtakım şeyler yapmaya çalışacaktır. Güvende olduğu sürece ve tehlikeli olmamak şartıyla onun etrafı keşfine müsaade edebilirsiniz. Bebeğinize bu anda müdahale ederseniz ve onu engellerseniz, bu onu huzursuz edecektir, bu durumdan rahatsız olacaktır, kendi başına çıktığı keşfi de yarım kalmış olacaktır. Bebeğiniz sizin kontrolünüzde olduğu sürece kendi başına birtakım eylemlerde bulunsa herhangi bir sorun yaşanmaz. Böylece kendi başına birtakım şeyler yaptığını görmek onun güvenini arttıracak ve mutlu edecektir. Bebeğinize size getirebileceği, hiçbir tehlikesi olmayan nesneleri getirmesini isteyebilirsiniz. Bu başarı onu çok mutlu edecektir ve yeni isteklerinizi merakla, sabırsızlıkla bekleyecektir.

Sesler ve Konuşma

fft16_mf5404927

On üçüncü ayı içerisine giren bebeğinizin kelime haznesinin çok fazla olacağını düşünmeyin. Bebeğiniz her geçen gün, her yeni karşılaştığı cisimle, nesneyle, yeni bir sesle ya da yeni bir olayla karşılaştığında kelime haznesi artar. Karşılaştığı her yeni nesneyi merak ederek adını sorar, keşfetmeye çok yatkın olduğu için adını öğrenir ve bir daha unutmaz, aynı nesneyle tekrar karşılaşınca ismini hatırlayarak, nesneye ismiyle hitap eder. On üçüncü ayı içerisinde olan bebekler anne, baba gibi isimlerin yanı sıra ilgisini çeken ve merak ettiği her nesnenin ismini sorarak, öğrenmek ister. Bebeğinizin size söylemiş olduğu kelimeleri sizin de tekrar etmeniz onu onaylamak anlamına geldiği için bebeğiniz bu durumda başarısından dolayı mutluluk duyacaktır. Sık sık tekrar edilen kelimeler bebeğinizin kelimeyi aklında daha uzun süre tutacağı anlamına gelmektedir.

Sosyal Yetenekler

On üçüncü ayı içerisine giren bebeğinizin oyuncaklarıyla beraber oynamalısınız, hatta oyuncakların isimlerini söyleyerek onları bebeğinizden isteyebilirsiniz. Aynı isteği hiçbir tehlikeli kısmı olmayan eşyalarla ya da nesnelerle de yapabilirsiniz. Size getirmenizi istediğiniz her nesne sonucunda ona teşekkür etmeyi unutmayın ya da aferin diyerek onu daha fazla istekli olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizden farklı nesneleri istediğinizde onun istediğiniz nesnenin ismini öğrenip, öğrenmediğinin de kontrolünü sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz istediğiniz nesneyi öğrenmemişse onun o aşamada öğrenmesini sağlayabilirsiniz. On üç ayın içerisinde olan bebeğinizin size daima ve her zaman çok ihtiyacı vardır. Özellikle bu aylardan sonra daha çok artacaktır, çünkü bebeğinizin hem arkadaşı hem de annesisiniz, yaptığı her farklı eylemde siz yanındasınız, sürekli sizinle iletişim halinde ve hamilelik süresi boyunca oluşan duygusal bağ nedeniyle bebeğiniz size çok ihtiyaç duymaktadır. Evden ayrıldığınız zaman, sizin evden ayrıldığınızı gördüğü zaman buna tepki vererek ağlamaya başlar. Sizinle sürekli beraber olduğu zaman sizin yokluğunuzda kendisini güvende hissetmez, mutsuz olur ve bazen çok fazla ağlayarak tepkisini gösterir.

ad1f4131-c226-479e-bb02-bd503b246689

Bebeğinize ilerleyen zamanlarda yaramazlık yaptıklarında asla onlara, onları bırakıp gitmekle tehdit etmeyin. Bu tür tehditler bebeklerin, çocukların kendilerini en çaresiz, en güvensiz, en yalnız hissettikleri andır ve bu durum onların psikolojilerine büyük zarar vermektedir. Evden ayrılacağınız zaman bebeğiniz arkanızdan ağlıyorsa önce onu sakinleştirin daha sonra da ona geleceğinizi söylemeyi ihmal etmeyin. Bebeğinizin en sevdiği oyunları onunla oynamaktan kaçınmayın. On üçüncü ay içerisine giren bebeğin en sevdiği oyun saklambaç olacaktır, saklambaç oynadığınız zaman onu aramanız ama onu bulamamış gibi davranmanız onu çok güldürerek, mutlu edecektir. Bebeğiniz sizi arıyorsa hemen sizi bulmasına yardımcı olun, çünkü bebeğinizin kendi başına bir şeyleri başardığını görmek onu mutlu edecek ve kendine karşı olan güveninin çok fazla artacaktır.

Diğer Değişiklikler

On üçüncü ayın içerisine giren bebeğiniz için dünya onun için sadece bir oyun alanıdır. Bebeğiniz dünyanın sadece ve tamamen sürprizlerle dolu bir oyu alanı olduğunu düşünmektedir. Bu dönemlde ola bebekler için en mutlu olunan şey yeni nesneleri, cisimleri, oyuncakları keşfetmektedir. Sizin için çok anlamsız olan bir davranış ya da hareket onun en keyif aldığı, en komik bulduğu bir davranış olabilir. Bazı hareketler ya da davranışlar bebeğinize komik geldiği ve keyif aldığı için aynı hareketi yapmanızı tekrar isteyecektir, her seferinde de aynı keyfi alarak, aynı oranda mutlu olacaktır. Bebeğiniz her gün biraz daha hem bedensel olarak hem de beyin gelişimi açısından büyümektedir. Bu dönemde bazı bebeklerde yemek yeme kabusa dönüşebilir, çünkü bazı anneler yemek yedirme aşamasını iyi yönetemezler, bebeklerini sürekli zorlarlar ya da tehdit ederler.

Bebeğinize yemek yedirmek için yapmış olduğunuz bu tutumların hepsi son derece yanlıştır ve bu tür tutumları bebeğinizin mutluluğu için tekrarlamamak üzere hayatınızdan çıkarmalısınız. Ne kadar yemek istediğine küçük de olsa bir birey olarak onun karar vermesine izin verin, eğer yemek istemiyorsa asla zorlamayın. Çünkü zorladığınız zaman zaten yemek yeme eylemini çok sevmeyen bebek bu eylemin korkutucu ve mutsuz edici bir şey olduğunu düşünecektir, böylece yemek yeme eyleminden hep uzak duracaktır. Bebeğiniz doymadığı zaman zaten sizden yiyecek bir şeyler isteyecektir ya da bunu belli edecektir. Bebeğinizin ek gıdaya başladığı dönemden itibaren bebeğinize asla organik olduğuna inanmadığınız sebze ya da meyveler yedirmeyin. Sebze ve meyvenin en sağlıklısını bulmaya özen gösterin, bebeğinizi asla şeker, çikolata ve bunun gibi sağlıksız abur cuburlardan uzak tutun. Onların çok çekici ambalajlarını beğenerek bebeğiniz almak isteyecektir ama siz bu durumda onun dikkatini başka bir şeye yönlendirerek onu unutmasını sağlayabilirsiniz.

Bu dönemde bebeğinizin uyku süresi de azalacaktır, biraz daha fazla uyanık kalacaktır ama mutlaka öğle uykusunun atlanmaması gerekmektedir. Bu aylarda bebeğiniz rüya görmeye başlar, gördüğü rüyanın etkisiyle uykusundan uyanabilir ve uykusu bölünebilir. Bu tür durumlarda bebeğinizi sakinleştirerek ona sarılın, bebeğiniz sizin sarılmanız ile kendini çok güvende hissedecektir ve sakinleşecektir. Kısa bir süre sonra da uykusuna geri dönecektir. Bebeğinizin küçük de olsa bir birey olduğunu unutmayın ve ona ait olan sevdiği birtakım eşyalarını yanınıza alın. Mesela oyuncağı, özel olarak hazırlamış olduğunuz yiyecekler, bez, ıslak mendil, biberon, kullanıyorsanız maması, süt ve yedek kıyafet gibi. Bebeğiniz küçük bir birey olarak gelişimi ve büyümesi devam edecektir. Bu nedenle kilo alma hızı yavaşladığı gözlemlenebilir, çünkü daha fazla hareket eder ve bu durum da kilo kaybının yaşanmasına neden olabilir.

Aşılar

On üçüncü ay içerisine giren bebeğinizin bu dönemde yaptırmanız gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır. Eğer bebeğinizin suçiçeği aşısını geçen ay bebeğiniz on iki ay içerisindeyken yaptırmadıysanız bu ay içerisindeyken yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin suçiçeği aşısı haricinde bu ay içerisinde yaptırmanız gereken başka bir aşı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.