Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

13 Haftalık Gebelik

Gebelik sürecinin 13. haftasına girilmesi ile birlikte, ikinci 3 aylık dönem olan ve “2. trimester dönem” olarak adlandırılan evre başlamaktadır. 2. trimester dönem, gebeliğin 4, 5 ve 6. aylarını kapsayan bir süreçtir. Hamileliğin ikinci üç ayını kapsayan bu evre süresince, gebelik semptomları hafifleme eğilimindedir ve gebelik döneminin en rahat şekilde seyrettiği evredir. Bebeğin kendi yerini iyice benimsemiş olduğu bu hafta içerisinde, anne adayları da kendilerini daha adapte olmuş hissetmektedir.

13 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Yaşanan Değişimler

13. Hafta Gebelik

Hamilelik sürecinin 4. ayına denk gelen bu dönem içerisinde bebek, iri bir erik tanesi ya da bir şeftali büyüklüğüne ulaşmış durumdadır. Yaklaşık olarak 13 ila 28 gram civarında ağırlığa sahip olan bebeğin bu hafta içerisindeki boyu ise, 6 ila 10 cm uzunluk arasında değişim gösterebilmektedir. Bebeğin ağırlığının, boyuna nazaran çok daha hızlı geliştiği bu dönemde, beyin gelişimine bağlı olarak baş kısmı, bu boy uzunluğunun neredeyse yarısı kadardır. Bu dönem içerisinde bebeğin kafası ile vücudu boyut olarak orantılı değildir. Fakat, bebek dünyaya geldiğinde ise baş kısmının boyutu, tüm vücut boyunun bir çeyreği kadar olacaktır. Yani baş kısmı, vücudunun 1/4’ü büyüklüğüne ulaşacaktır.

Bebeğin anne rahmine yerleşmiş olduğu ilk günden bu yana değin, kıkırdak yapıya sahip olan bacak ve kol kemikleri, bu hafta itibari ile kemikleşmeye başlamaktadır. Aynı zamanda, boy olarak uzamaya başlayan kol ve bacakların kas yapıları da, bu hafta içerisinde gelişim göstermektedir. Gebeliğin 13. haftasında bebekte gelişen bir diğer değişim ise, göz oluşumunda yaşanan yapılanmadır. Hamileliğin 11. haftası itibari ile başlayan bu göz yapılanması, bu hafta süresince yan bölgelerden, yüze doğru kayma hareketi yapmaktadır. Bu kayma hareketi 15. haftaya kadar devam etmektedir ve 15. haftaya ulaşıldığında ise bebeğin gözleri, yüzünün ön kısmında yerini almaktadır.

13 haftalık gebelik döneminde bebeğin iç organları da gelişim kaydetmektedir. Buna göre, bağırsakları daha aktif şekilde çalışan bebeğin, pankreası ise artık insülin üretecek derecede gelişim göstermektedir. Ayrıca, bu hafta içerisinde bebeğin karaciğeri öd salgısı üretmekte ve böbrekleri ise atık maddeleri amniyotik sıvıya taşımak üzere idrar üretebilmektedir. Öte yandan, kısmen göbek bağı içinde bulunan bebeğin bağırsakları, artık yeterli alan oluştuğu için batın (karın) bölgesine geçmiş durumdadır. Hamilelik döneminin bu haftası içinde bebeğin beyin gelişimi de devam etmektedir. Böylece bebeğin hareket kontrolü de, gelişim göstermektedir.

Henüz vücudunda her hangi bir yağ oluşumu bulunmayan bebeğin cildi transparan bir şekilde yapılanmıştır. Bu durum, gebeliğin 15. haftası ile birlikte değişecek ve cilt gelişimini daha da tamamlamış olmakla beraber, ilk saç oluşumları dahi meydana gelecektir. Gebeliğin 13. haftası içerisinde bebeğin vücudunda yaşanan ilginç bir gelişim ise, bebeğin ses tellerinde meydana gelen yapılanmadır. Bu şekilde ses telleri gelişen bebek, doğumdan sonra iletişim kurabilecek yeterliliğe erişmiş olmaktadır.

13 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adayında Yaşanan Değişimler

13 hafta hamilelik

Dokuz ay gibi bir süreyi kapsayan gebelik süreci, 3 ana bölüme ayrılmaktadır ve bu her 3 bölüm, 3’er ay kadar sürmektedir. Bu 3 aylık dönemlere “trimester dönem” adı verilmektedir. Gebelik sürecinin 13. haftası ise, bu trimester dönemlerden, ikinci 3 aylık döneme yani 2. trimester döneme denk gelmektedir. Hamileliğin en başlarında dolayısı ile, 1. trimester dönem içerisinde, anne adaylarında yaşanan, bulantı, yorgunluk ve sık idrara çıkma ihtiyacı gibi şikayetler, 2. trimester dönemin başlangıcı olan 13. haftaya girilmesi ile etkisini kaybetmektedir.

Artık giderek genişleyen rahme bağlı olarak, kalınlaşan bel ise, gebeliğin bu haftasında yavaş yavaş belirginleşmektedir. Öyle ki, normalde giyilen kıyafetlerin bir çoğu, artık içine girilemeyecek kadar dar gelmeye başlamaktadır. Rahim büyümesinden kaynaklanan gerilmeden dolayı meydana gelen kasık ağrıları ise, gebeliğin bu haftası içinde bazı kadınları etkileyebilmektedir. Gebeliğin henüz başlarında yaşanılan kusma ve bulantılar, bu hafta itibari ile azalmaya başlayacağı için, vücut direncinde artış ve enerji yükselmesi yaşanmaktadır. Fakat bu hafta içerisinde, folik asit takviyesine bağlı olarak anne adaylarında, göğüslerde duyarlılık, mide ekşimesi ve yanması, kabızlık ve baş ağrısı gibi bir takım şikayetler halen etkisini gösterebilmektedir.

Artık daha da belirginleşen hormonal değişimin etkisi ise anne adaylarının cilt yapılarında bir takım olumsuz etkileşimler meydana gelebilmektedir. Buna göre, cilt dokusu üzerinde bir takım lekelenmeler  ve özellikle de, genişleyen rahim yapısına bağlı olarak karın bölgesinde çatlaklar meydana gelebilmektedir. Fakat bu gibi, gebelikten kaynaklanan cilt sorunları, doğumda sonra iyileşmektedir.

Gebeliğin 13. Haftasındaki Beslenme Düzeni

hamile kadın

Hamilelik süresi boyunca, beslenme alışkanlığında en fazla dikkat edilmesi gereken husus, bol miktarda sıvı tüketilmesi durumudur. Bilhassa, su tüketimi hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece önem arz etmektedir. Anne adayının tüketeceği su, bebeğin ihtiyaç duymuş olduğu florürün sağlanması açısından önemli olduğu kadar, diş gelişimi için de önemlidir. Ayrıca su, gebelikten kaynaklanan kilo alımını da kontrol altına almaktadır.

Gebelik süresi boyunca ve 13. hafta içerisinde, anne adaylarının özen göstermesi gereken bir diğer husus ise, demir mineralidir. Çünkü gebelik esnasında annede demir eksikli yaşanmaktadır ve  bu oldukça sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Hem bu eksikliği karşılamak hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demiri depolamasına yardımcı olması adına, demir bakımından zengin besinlere ağırlık verilmesi faydalı olacaktır. Demir içeriği bakımından zengin besinler ise; yağsız kırmızı et, ton balığı ve karaciğer gibi hayvansal kaynaklı gıdalardan oluşmaktadır. Ayrıca, hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunan demir minerali, sebze ve kuru meyvelerin yapısında bulunan ve vücuda alınan demir mineraline göre daha kolay şekilde bağırsaklardan emilmektedir. Bundan dolayı, vegan beslenmeye tercih eden anne adaylarının, bitkisel kaynaklı gıdalardan almış oldukları demir minerali emilimini artırmak adına, C vitamini açısından zengin gıdalarla da beslenmeleri gerekmektedir. Böylece, demir mineralinin vücutta emilimi sağlanmaktadır.

13 haftalık gebelik döneminde ve genel gebelik süreci boyunca, anne adayının alması gereken günlük kalori miktarı ise, 2500 kalori değerindedir. Günlük alınması gereken kalori değeri normal şartlarda ise, yetişkinler için 2200 kalori civarındadır. Yani gebelik süresince bu değerin üzerine 300 kalori daha eklenmektedir. Öte yandan, gebeliğin bu haftası içerisinde bebek henüz çok küçük olduğundan dolayı, annenin tüketmiş olduğu besinlere ortak olmamaktadır. Bundan dolayı da, anne adaylarının gebeliğin bu haftasında fazladan gıda tüketmesine ihtiyaç bulunmamaktadır.

Bebeğin gelişiminde olumlu etkileri bulunan protein, demir ve kalsiyum ise ihmal edilmemesi gereken besin bileşenleridir. Buna göre, günlük alınması tavsiye edilen protein miktarı 71 gramdır  ve en iyi protein kaynağı olan besinler ise, et, yumurta, süt ürünleri, kabuklu yemişler ve soyalı ürünlerden oluşmaktadır. Diğer yandan, vegan beslenen anne adayları için ideal demir kaynağı besinler ise, mercimek ve ıspanak gibi gıdalardır. Günlük alınması tavsiye edilen kalsiyum miktarı 1000 mg kadardır ve kalsiyum, bebeğin kemik ve diş gelişimi için ihtiyaç duymuş olduğu bir mineraldir. Taze sebze ve meyveler ise, kabızlık oluşumunu engellemekte ve gaz sorununun giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Gebeliğin 13. Haftasında Anne Adaylarına Tavsiyeler

Hamile kadınlara tavsiyeler

Bu hafta içerisinde bulantı ve kusmalar azalacağından dolayı, iştahta artışlar meydana gelebilmektedir. Kilo kontrolünün sağlanması açısından, gebeliğin bu dönemi süresince, beslenmeye özen göstermek ve yorucu olmayan hafif egzersizler yapmak faydalı olacaktır. Fakat egzersiz yaparken aşırıya kaçmamak ve tehlikeli hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.