Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

14 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin doğumundan itibaren her geçen gün biraz daha büyüyerek çevresindeki nesnelerin, olayların daha çok farkına varır ve her geçen gün kişiliğinde, davranışlarında birtakım değişiklikler ortaya çıkar. Bebeğinizi doğru bir şekilde büyümesini sağlayabilmek için bebeğinizin olumlu her davranışında onu ödüllendirin, istemediğiniz davranışları için ona neden istemediğinizi anlatın ve onu yönlendirin.

Dinleme ve İlgi

On dördüncü ayın içerisine giren bebeğiniz ile birlikte gün içerisinde yapmış olduğunuz kitap okumalarına devam edebilirsiniz. Bu dönemde de daha dönemlerde olduğu gibi büyük resimli kitapların sadece büyük resimleri dikkatini çekecektir. Bebeğiniz için günlük hayattaki nesnelerin ismini ya da kitabın içeriğinde hayvan varsa onların seslerinin de bulunduğu bir kitabı tercih edebilirsiniz. Bazı kitaplarda nesnelerin isimleriyle birlikte çıkardıkları sesler de yer almaktadır, bu tür kitapları tercih ettiğinizde bebeğiniz hem daha çabuk öğrenecek hem de duygusu sesler ilgisini çekerek, hafızasında daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Kendi kitaplarına birtakım zararlar vermek isteyebilir, kitabı yırtmak isteyebilir, kıvırabilir ve eğer kalem bulabilirse onunla kitabı çizebilir. On dördüncü ayın içerisinde olan bebeğinizin oyuncaklarıyla birlikte beraber oynayabilirsiniz.

19-aylik-bebek-gelisimi

Oyuncaklarını dizmek ya da düzenli bir şekilde bir alana yerleştirmek isterse, ona yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizle oyuncaklarıyla oynadıktan sonra oyuncaklarını beraber toplayın ama siz daha geri planda kalarak bebeğinizin daha çok toplamasına izin verin. Çünkü ona özgür alan ve fırsat oluşturduğunuz zaman birtakım sorumlulukları kendi öğrenmesi gerekmektedir. On dördüncü ayın içerisine giren bebeğinize bu aya kadar eline kağıt ve kalem vermediyseniz bu ayda vermenizde bir sakınca yoktur. Fakat dikkat etmeniz gereken bir durum ucu sivri olmayan bir kalem verin ve sizin gözetiminde kalem kullanmasını sağlayın. Çünkü ucu sivri kalem olursa kulağına, burnuna sokmaya çalışabilir ya da kolunu, bacağını çizerek canını acıtabilir. Bebeğinize kağıt ve kalem verdiğiniz bu ayda siz ona birtakım nesneleri ya da hayvanları çizerek isimlerinin öğrenmesine daha çok yardımcı olabilirsiniz.

On dördüncü ay içerisinde boyama kitabı da alarak, resimleri boyamasını sağlayabilirsiniz. Bu tür aktiviteler bebeğinizin çok mutlu olmasını ve keyif almasını sağlayacaktır. Hem eğlenirken hem de yeni isimler öğrenecektir. Bu ayda bebeğinizin en çok hoşuna gidecek olan şey vücudunu tanımaktır. Bebeğinize gözlerin nerde, ellerin nerde, burnun nerde gibi sorular sorarak vücudunu tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde eğlenceli bir şekilde öğrenme durumu bebeğinizin çok hoşuna gidecektir ve tekrar bu öğrenmeyi isteyecektir. Sorduğunuz sorulara yanlış cevap verirse doğru olanı ona söyleyerek, onu yönlendirebilirsiniz. Bu öğrenme şeklini ayna karşısında da yapabilirsiniz, bu oyunu daha eğlenceli bir hale dönüştürecektir. Sorduğunuz sorulara doğru cevap verdiğinde onu alkışlayın ya da ona aferin diyerek bebeğinizi ödüllendirin. Bu tür öğretme şekli hem çok hoşuna gidecek hem de bir şeye daha uzun süre odaklanmasını sağlayacaktır.

Anlama

eef8f6a8-6e81-484d-a9f7-4a827264c3ed

 

Bebeğiniz on dördüncü ayın içerisine girdiğinde bazı yanlış hareketleri ya da davranışı yapmasını, bunları unutması yönünde talimatlar veriyorsanız ve onu yönlendiriyorsanız ona hayır kelimesini, sadece çok acil durumlarda, çok tehlikeli durumlarda kullanmaya çalışın. Çünkü her şeye, önemli ya da önemsiz yaptığı her yanlış davranışta bebeğinize hayır diyerek, hayır kelimesinin etkisini azaltmamalısınız. Bebeğiniz sadece çok tehlikeli durumlarda hayır kelimesinin ona karşı kullanıldığını ve demek ki çok kötü bir şey yapıyorum ki bu kelime kullanıldı gibi bir düşünce aklına oluşmalı. Hayır kelimesi çok tehlikeli durumlarda kullanıldığı için bebeğinizi caydırıcı bir kelime olması etkisini kaybetmemeli. Hayır kelimesini sürekli kullandığınızda bebeğiniz sizi artık dinlemeyecektir ve hayır kelimesinin onu durdurucu bir etkisi olmayacaktır. Eğer yapmasını istemediğiniz bir davranışı varsa bebeğinize bunu neden istemediğinizi güzel, sakin bir üslupla ve kısa cümlelerle anlatabilirsiniz. Bu şekilde anlattığınız davranışları bebeğiniz birkaç tekrardan sonra yapmayı bırakacaktır. Siz sabırla neden istemediğinizi anlatmaya devam etmelisiniz. Birkaç kere anlatımdan sonra bebeğiniz artık sizi anlayacaktır ve istemediğiniz ya da tehlikeli olarak gördüğünüz davranışına son verecektir.

Sesler ve Konuşma

14-aylik-bebek

On dördüncü aya giren bebeğiniz bu dönemde daha çok tepki vermeye ve istediği şeyi yapmaya daha çok yatkındır. Bu nedenle ona hayır kelimesini her olayda, her durumda kullanılmaması gerektiğini anlatmanız gerekmektedir. Siz sürekli bebeğinize hayır diyerek onun özgür olması gereken alanını daraltırsanız hem hayır kelimesinin etkisi azaltacaktır hem de bebeğiniz sizi taklit ettiği için o da her durumda hayır kelimesini kullanacaktır. Bu nedenle bebeğinize hayır kelimesini kullanırken gerçekten çok tehlikeli durumlar için kullanın ve bebeğinizin size hayır cevabını vermesini engellemek için ona seçenekler sunarak sorunuzu cevaplamasını bekleyin. Mesela, bebeğinize süt mü içmek istersin ya da portakal suyu mu içmek istersin? gibi sorularla bebeğinize seçecekler sunun. Bu seçenekler sunarak soru sorma yöntemi hem bebeğinize saygı duyduğunuzu gösterecek hem de onun bir şeyler içmesini ya da yemesini daha kolay hale getirecektir.

Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz on dördüncü ayın içerisine girdiğinde evde bulunan elektronik aletlerin sesinden, ev halkı dışında çok sık görmediği yabancı bireylerden, anlam veremediği seslerden, banyo yapmaktan ya da en sık görülen korkulardan biri olan karanlıktan korkabilir. Bebeğinizin daha önceki dönemlerde korkmadığı fakat şu an korktuğu birtakım durumları rahatlıkla belirleyebilirsiniz, çünkü bebeğiniz korktuğunda ya ağlamaya başlayacaktır ya da biraz huysuzlanmaya başlayacaktır. Bebeğinizin herhangi bir şeye karşı korku duyduğu anda paniklemenize gerek yoktur, olabildiğince sakin ve soğukkanlı davranmalısınız, bebeğinizi sakinleştirmek için ona sarılın, sırtına dokunun, sırtını okşayın bu durumların hepsi bebeğinizi rahatlatacaktır. Bebeğinizin korku anında, korkusunu arttırıcı ya da kalıcı olmasını sağlayan davranışlardan özellikle kaçının, bebeğinize korkacak herhangi bir şey olmadığını, onun yanında olduğunuzu ifade ederek, rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Eğer bebeğinizin korkusu banyo yapmaya karşıysa ve banyoda gözüne su kaçtıysa, bu durum canını acıtacağı için artık banyo yapmak istemez ve banyo yapmaktan olabildiğince kaçar. Bebeğinizin korkusu geçene kadar banyo yapma durumunu bir süre daha erteleyebilirsiniz. Banyo yaptırmak zorunda kalırsanız da yavaş bir şekilde yapabilirsiniz ya da onun ilgisini çekecek bir oyuncak da korkusunu azaltabilir.

shutterstock_10184962-620x330

Bebeğiniz on dördüncü ayın içerisine girdiğinde sevdiği kişilere el sallayabilir, güle güle diyebilir.Hane halkından biri dışarıdan gelince onları sevinç ve büyük bir mutlulukla karşılar. Bebeğinizin artık on dördüncü ay itibariyle kendi başına birtakım yiyecekleri yiyebilir, ona bu fırsatı vererek, kendi yeme alışkanlığının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize yeme alışkanlığı geliştirmek için ona uygun, ilgisini çekici tabak, bardak, kaşık ve çatal alabilirsiniz. Bebekler için özel olarak üretilen bu ürünler bebeğinizin yeme alışkanlığını kazanması için çok etkili olmaktadır. Bebeğinizin bu ayda da birtakım kararlarına saygı göstermeniz gerekmektedir. Mesela ona okumak istediğiniz kitabı kendisinin seçmesine izin verebilirsiniz. Bu dönemde size daha çok yardımcı olmak isteyecektir, onu kendi günlük tehlikesiz, ağır olmayan işlerinize dahil edebilirsiniz. Böylece bebeğiniz hem eğlenmiş olacak hem de yeni bir aktiviteyle daha tanışacaktır, yeni keşiflerine bir aktivite daha ekleyecektir.

Size yardımcı olduğunda kendisini çok büyük bir şey başarmış gibi hissederek çok mutlu hisseder. On dördüncü ayına giren bebeğinizin bu dönemde azı dişleri çıkacaktır, bundan dolayı biraz huzursuz olabilir. Gece uyurken uykusundan uyanabilir, uyku düzeni bozulabilir. Eğer bebeğiniz çok ağlıyorsa ya da çok huysuzlanıyorsa mutlaka doktorunuza başvurun, doktorunuz diş ağrısını azaltacak ağrı kesiciler önerebilir. Aynı zamanda bebeğinizin diş ağrısı için soğuk diş halkası ya da bisküvileri kullanabilirsiniz.

Diğer Değişiklikler

Bebeğinizin on dördüncü ayın içerisine girmesiyle birlikte birtakım aktiviteleri de kendi başına yapmaya çalışacaktır. Sizin gözetiminizde birtakım aktiviteleri kendi başına yapabilir. Mesela kendi kendine birtakım yiyecekleri yiyebilir, bu ayda yeni geliştireceği yemek yeme alışkanlığı onu çok heyecanlandıracaktır. Hatta iştahsız olan bebekler için yemek yeme bir kabusa dönüşürken, ona kendi yemesi için fırsat verdiğinizde hem mutlu olacaktır hem de bir şeyler yemek için çaba harcayacaktır. Karşılaştığı yeni yiyecekler onu heyecanlandıracak hem de yemesini kolaylaştıracaktır. Kendi başına yapabildiği yeme alışkanlığı onun artık sabırsızlıkla beklediği bir aktivite haline gelecektir. Yemek yeme aktivitesi için ona özel eşyalar alın ve bebeğinizin tabağına sadece yiyebileceği miktar kadar yemek koyun, bitirirse ilave edebilirsiniz ama porsiyonu arttırarak bebeğinizin gözünü korkutmayın.

Aşılar

Bebeğinizin on dördüncü ay itibariyle herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.