Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

15 Haftalık Gebelik

Bebeğin hızlı bir şekilde gelişmeye ve büyümeye devam etmiş olduğu bu hafta içerisinde, anne adayları da gebelik sürecini benimsemiş hale gelmektedir. İkinci 3 aylık dönem olan ve 2. trimester dönem olarak adlandırılan süreci kapsayan 15. hafta içerisinde, hamilelik şikayet azalma gösterme eğilimindedir. Bundan dolayı da, 15. hafta ve hatta gebelik sürecinin 6. ay sonuna kadar geçen süre, gebeliğin en rahat dönemi olarak tanımlanmaktadır.

Gebelik sürecinin bu haftasından itibaren doktor, kontrollerin daha sık aralıklar ile uygulanması gerektiğini düşünebilmektedir. Ayrıca bu hafta içerisinde, üçlü tarama testleri yapılması da, doktor tarafından talep edilebilmektedir. Fakat eğer, ikili tarama test sonuçları normal değerler ile sonuçlanmış ise, büyük ihtimal ile doktor, üçlü tarama testinin yaptırılmasına ihtiyaç duymayacaktır.

15 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Yaşanan Değişimler

15-weeks-pregnant-mama-natural-pregnancy-week-by-week

Hamilelik yolculuğunun bu döneminde bebeğin ağırlığı yaklaşık olarak 48 ila 70 gram arasında değişirken boy uzunluğu ise, baş kısmından kalçaya kadar 9 ila 11,5 cm boyutlarına ulaşmış durumdadır. Bu hali ile bebek, ortalama bir elma ya da küçük bir greyfurt kadar boyutlara sahiptir.

Bu hafta süresince ultrason cihazı ile kontrol edilen bebeğin hareketleri, daha belirgin şekilde fark edilebilmektedir. Öyle ki bebeğin, dudak hareketleri, parmak emmesi ve nefes alış verişi gibi bir takım hareketleri, ultrason cihazı yardımı ile kolaylıkla gözlenebilmektedir. 15. haftada bebek büyük çoğunlukla uyumasına rağmen, kol ve bacak hareketlerini hızlandırmasından dolayı, anne adayları bu hafta içerisinde ufak tekmeler hissedebilmektedir. Yine 15. hafta süresince bebekte yaşanan bir diğer gelişme ise, yüz hatlarının belirginleşmeye başlamasıdır. Bebeğin iç organlarının da hızlı bir şekilde gelişme göstermiş olduğu bu hafta içerisinde, kulağın iç kısmındaki kemikler yapılanmaktadır. Daha henüz duyma duyusu gelişmemiş olan bebeğinizin bu yetisi ancak gebeliğin 23. haftasından itibaren gelişme gösterecektir.

Gebeliğin 15. haftası içerisinde bebeğin cilt dokusu son derece ince ve şeffaf olduğundan dolayı, cilt altında yer alan damarları görülebilmektedir. Öte yandan, cilt dokusunda meydana gelen bu şeffaflık ilerleyen haftalar boyunca giderek kaybolmakta ve cilt dokusu kendi doğal rengine kavuşmaktadır. Giderek daha da hızlı bir şekilde uzayan bebeğin bilhassa bacaklarında uzama fark edilmektedir. Bu hafta süresince bebeğin kemikleri de daha güçlü bir hal almaktadır. Öyle ki, eğer bu hafta içerisinde anne adayı röntgen çektirecek olursa, bebeğinin iskeletini de görmesi muhtemeldir.

Bebeğin beş duyu algısından biri olan tat alma duyusu, yine gebeliğin bu haftası içerisinde gelişme göstermektedir. Çünkü bebeğin dil dokusu üzerinde bulunan tat alma sinirleri, bu haftadan itibaren yapılanmaya başlamaktadır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ise bebek, tatlı, ekşi ve acı gibi farklı lezzetleri ayırt edebilecek yeterliliğe ulaşacaktır.

“Lanugo tüyü” şeklinde adlandırılan ve bebeğin tüm derisini kaplayan ince yapılı tüyler, 15. hafta içerisinde şekillenmektedir ve gebeliğin 26. haftasına kadar da dökülmemektedir. Bu yumuşacık tüyler bebeğin hassas cildini amniyotik sıvıya karşı korumakta ve genellikle doğumdan hemen önce veya sonra kaybolmaktadır. Aynı zamanda bu hafta içerisinde bebeğin kirpik ve saç telleri kalınlaşarak gelişme göstermektedir.

15 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adayında Yaşanan Değişimler

15-weeks-pregnant-696x400

Gebelik yolculuğunun en rahat dönemlerinden biri olan 15. hafta içerisinde, mide bulantıları ve kusmalar fark edilir derecede azalma göstermektedir. Bundan dolayı da, bu hafta boyunca, iştah artışı yaşanılması olağandır. Anne rahminde giderek daha da hızlı büyüyen bebeğin de bu olayda etkisi elbette ki vardır. Bu dönem süresince, bebeğin ihtiyaç duymuş olduğu enerjinin sağlanması açısından, yeterli ve dengeli beslenilmesi tavsiye edilmektedir.

Gebeliğin 15. haftası itibari ile anne adaylarının karınları daha da belirgin hale gelmektedir ve artık dışarıdan bakıldığında dahi, gebelik hali fark edilebilmektedir. Hatta bu dönem içerisinde, el ile karın bölgesine dokunulması halinde, yumuşak bir top hissi veren kitle yapısının hissedilmesi olağandır. İşte bu kitle, bebeğin içerisinde büyümekte olduğu yapıdır. 15. gebelik haftası ve sonrasındaki süreç boyunca, çoğu kadın hissetmemekle beraber, bazı anne adayları bebeklerinin minik tekmelerini hissedebilmektedir.

Hormonal değişimlere bağlı olarak bu hafta içerisinde, birbirinden farklı birden çok duygu değişimi yaşanılmaktadır. Bundan dolayı da, 15. Hafta içerisinde, ruhsal olarak yorgunluk hissedilmesi normaldir. Bu durum ile mücadele etmek adına, mutluluk veren aktiviteler ile uğraşılması ve stresten uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu hafta içerisinde anne adaylarında yaşanan bir diğer değişim ise, yaşanılan uyku problemleri ve yorgunluk hissidir.

Bacaklarda yaşanan kas ağrıları da, gebeliğin 15. haftası boyunca kendini gösterebilmektedir. Ayrıca, ayak ve ayak bilekleri ile ellerde ödem oluşumu da gözlenebilmektedir. Öte yandan bu ödem oluşumları, gebelik döneminin normal bir şekilde ilerlediğini ifade etmektedir. Güzel bir gelişme olarak, gebeliğin bu haftası boyunca, cilt dokusunda yumuşama ve pürüzsüzleşme yaşanabilmektedir. Bu durum ise, anne adaylarının kendilerini daha güzel hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Hamilelik nedeni ile genişleyen damarlar ve vücut içerisinde var olan kan miktarının 2 kat daha fazla olması, ufak burun kanamalarının yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Fakat böyle bir durumda endişeye yer yoktur çünkü bu olay normal bir durumdur. Giderek büyüyen göğüsler ise, 15. hafta içerisinde yaşanılan bir diğer gelişmedir. Ayrıca, ilerleyen gebelik sürecine paralel olarak, kilo değerlerinde de artışlar yaşanmaktadır. Bu kilo artışına bağlı olarak, geceleri konforlu şekilde uyumak zor hale gelebilmektedir. Böyle bir durum karşısında, yüz üstü ya da sırt üstü uyumaktan kaçınılmasında fayda vardır. Hem bebek hem de anne sağlığı açısından, yan yatılması daha ideal olacaktır.

Bebeğin bu hafta içerisinde tüylenmeye başlaması ile, saç ve kıl oluşumları devam etmekte ve bu gelişme anne adaylarının hormon düzeylerini değiştirmektedir. Bu duruma bağlı olarak da anne adaylarında, mide ekşimesi, mide yanması ve bulantı gibi bir takım mide sorunları yaşanabilmektedir.

Gebeliğin 15. Haftasında Anne Adaylarına Tavsiyeler

pregnantdrinkwater-537x368

Hamileliğin 15 . haftasında kendini hissettiren ödemler, zaman zaman rahatsız edici olabilmektedir. Hafif egzersizler yapmak, ayakları arada sırada yukarı kaldırmak ve bol miktarda sıvı tüketmek ödem oluşumunun önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak yapılan hafif yürüyüşler, gebeliğin bu haftası boyunca iyi olacaktır.

Düzenli ve dengeli beslenmek ise oldukça önemlidir ve özen istemektedir. Yemeklerden önce ve sonra bol miktarda su tüketmek, bebeğin gelişimine yardımcı olmakta ve özellikle de bebeğin diş gelişimine destek olmaktadır. Suyun yapısında yer alan florür ise, bebeğin diş oluşumuna ve koruyucu mine tabakasının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca su, tükürük salgılanmasına ve zihinsel uyanıklılığın sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Öte yandan, kafein ve alkol içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Nar suyu, yeşil çay ve kızılcık şerbeti gibi bazı içecekler ise, içerisindeki vitaminler sayesinde bebeğin doku gelişimine yardımcı olmakta ve vitamin desteği sağlamaktadır.

Uyku saatlerine özen gösterilmesi ise, gebeliğin 15. Haftasında dikkat edilmesi gerek bir başka husustur. Bundan dolayı, her gün aynı saatlerde uyumak ve uyanma faydalı olacaktır. Uyurken yastık kullanılması ise, mide ekşimesinin daha az oranda yaşanılması açısından faydalıdır. Ayrıca, uyunulan odanın, uygun sıcaklıkta yani yaklaşık olarak 20 °C değerde olması da, dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Oldukça sık yaşanan bir sorun olan idrar yolları enfeksiyonundan korunmak adına ise, kişisel temizliğe özen gösterilmelidir. Sıcak banyo, jakuzi ve hamamlardan, gebelik süresi boyunca uzak durmak daha iyi olacaktır.

Hamilelik döneminde babanın evden uzakta olması halinde, annenin evde yalnız kalması tercih edilen bir durum değildir. Eğer böyle bir zorunluluk var ise, ailenin diğer bireylerinden destek alınması tavsiye edilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.