Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

16 Aylık Bebek Gelişimi

Dokuz ay boyunca anne karnında yaşayan ve o şartlara uyum gösteren bebekler doğum sürecinin ardından küçük bir birey olarak hayata gelir. On altıncı ayı içerisine giren bebeğiniz sürekli bir gelişim ve bir değişim süreci içerisinde bulunmaktadır. Bebeğinizin her ay ve hatta her gün değişen davranışlarına, alışkanlıklarına ya da isteklerine uyum sağlamanız gerekmektedir. Bu durum anne tarafından bazen sınırları zorlayıcı bir hale dönüşmektedir. Bu yüzden annelerin sınırlarının zorlandığı anlarda daima sakin olmalı bebeklerini yanlış davranışları karşısında onları bu davranışın neden yanlış olduğunu sakin bir şekilde anlatmaları gerekmektedir.

Dinleme ve İlgi

On altıncı ayın içerisine giren bebeğiniz bu ayda büyük resimleri olan ve büyük ebatlara sahip olan kitaplar yine ilgisini çok çekmektedir ama bu dönemde daha fazla kitabı tanımaya, ona daha fazla dokunmaya devam eder. Siz bebeğinize kitap okurken bebeğiniz, ilgisiz gibi davranabilir ya da kitaba zarar vermeye çalışabilir ama bu durum sizin okuduğunuz kitabı dinlemediği anlamına gelmez. Bebeğiniz hem sizi dinleyip hem de kendi yapmak istediği eylemi gerçekleştirebilir. Yani siz bir yandan kitap okurken bebeğiniz elinde olan başka bir nesneye dokunabilir ve onu tanımaya çalışabilir. Kitabı daha fazla keşfedebilmek için sayfaları çevirmeye, sayfaları kıvırmaya, buruşturmaya, yırtmaya, parmağını arasına sokmaya ve eğer kalem bulabilirse kitabı karalamaya bile çalışabilir. Bebeğinizin kitaba zarar vermesini önlemek için bebeğiniz kucağınızda iken ona kitap okuyun. Bebeğiniz ne yaparsa yapsın, dinlemiyormuş gibi de gözükse siz sabırla okumaya devam edin. Çünkü bebeğiniz hayat boyu edineceği alışkanlıkları bu dönemde kazanır ve bunu ömür boyu sürdürür. Siz bebeğinizi nasıl yönlendirirseniz, bebeğiniz de büyüyünce öyle bir insan olur.

istock_000025904824_large-620x330

On altıncı ayın içerisine giren bebeğinize bu dönemde diş fırçalamasını öğretebilirsiniz ama bu alışkanlığı kazandırmak için diş fırçasının bebekler için olan fırçaları tercih edin. Bebekler için üretilen diş fırçalarının kıllarlı daha yumuşak olmaktadır, bu özelliği olan diş fırçalarını tercih edin ve diş macunu kullanmayın. Sadece diş fırçası ile dişlerini temizlemesine yardımcı olabilirsiniz, diş macununun içeriğinde dişleri temizlemek için gerekli olan birtakım maddeler bulunmaktadır ama bebeğinize bu maddeler ağır gelebilir, bu nedenle diş macununu bu dönemde kullanmayın. Diş macunu yerine ılık su kullanabilirsiniz, bebeğiniz ağzını çalkalamayı öğrenene kadar diş macunu kullanmayın. Bebeğinize diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için, bebeğinizle beraber sizde dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Sizi düzenli olarak dişlerinizi fırçaladığınızı gören bebeğiniz bu aktiviteyi beraber yapmak isteyeceklerdir ve diş fırçalama alışkanlığını bu dönemde kazanacaktır. Bebeğinizle beraber düzenli olarak her akşam ve her sabah yapacağınız diş fırçalama aktivitesi bebeğinizin hem ilgisini çekecek hem de diş fırçalama alışkanlığını kazanmasını sağlayacaktır. Eğer alış verişe giderseniz kendi diş fırçasını kendisinin seçmesini sağlayarak onu diş fırçalama aktivitesi için heyecanlandırabilir ve sabırsızlanmasını sağlayabilirsiniz. Kendi tercihi olan bir dış fırçası ile dişlerini temizlemeye daha çok istekli olacaktır. Bebeğinizin diş fırçalamadan önce diş fırçasını suyun altına tutarak ıslatmasını söyleyin, ilk başlarda bunu başaramayabilir ama sonra buna alışarak, başarmaya başlayacaktır.

Anlama

On beşinci ayına giren bebeğiniz her zaman hayatının düzenli olmasını sever. Çünkü hayatındaki rutinlere alışmıştır, her gün aynı saatte uyumaya, aynı saatte acıkmaya alışmıştır. Bu düzenli hayatının devamının olmasını her zaman ister. Bebekler çok fazla yenilikleri öğrenmeyi, keşfetmeyi çok sever ama aynı zamanda düzenli bir hayatı da isterler. Mesela, öğle uykusunu her bebek ister, bu isteğini annelerin atlamaması gerekmektedir. Çünkü bebekler için en faydalı olan eylemlerden birisi uykudur. Bebeğinizin düzenli olan hayatını mutlaka devam ettirin, bebeğinizin bu düzenli hayatı gelişimi için çok önemlidir. Bebeğinizin algısı sürekli geliştiği için bebeğinize boya kalemlerinin yenmemesi ya da burnuna, kulağa sokulmaması gerektiğini anlayabilecek durumdadır. Boya kalemlerinin sadece kitabı boyamak amacını taşıdığını ona söylediğiniz zaman bunu anlayacaktır.

cocuk-yetistirirken-kurallar-koymanin-yararlari

On altıncı ayın içerisine giren bebeğinize kurallar koyacaksınız bunun devamlılığını sağlamanız gerekmektedir. Mesela bebeğiniz koltuklara ya da herhangi yüksek bir yere tırmanıyorsa ona sakın gülmeyin, bebeğinizi cesaretlendirecek davranışlardan, ifadelerden tamamen kaçının. Eğer bu durum karşısında sağlam bir duruş sergilemezseniz, bebeğiniz bu davranışının onaylandığını ve bu davranışı tekrar yapabileceği anlamına gelmektedir. Bebeğiniz her geçen gün çevresindeki nesneleri tanımak için onlara dokunmak isteyecektir, bu durum bazen tehlikeli bir hale dönüşerek sizin sabrınızı zorlayacaktır. Bu durumda bebeğinizle uğraşmaktan sıkılıp, onu kendi haline bırakmayın. Soğukkanlılığınızı koruyarak sakin bir şekilde davranışın tehlikeli olduğunu anlatın ve gerektiğinde bebeğinize kural koyun, kuralları uygularken tutarlı olun. Kural koyduğunuzda bebeğinizin bunu hemen kabullenip, davranışını değiştirmesini beklemeyin, bunu defalarda tekrarlayacaktır bu durum karşısında sizin de aynı istikrarı sürdürmeniz gerekmektedir. Aynı durumla tekrar karşılaştığınızda ona sakin bir şekilde tehlikeli olduğunu tekrar anlatın.

Sesler ve Konuşma

bebeklerde-konusma-becerisi

Bebeğinizin on altıncı ayı içerisinde bebeğinizin kullanmış olduğu kelime sayısı daha çok artmıştır. Bazı bebeklerin kullandığı kelime sayısı daha fazladır ve bazı bebekler geç konuşurlar. Geç konuşan bebekler için anne ve babalar paniklememeliler, çünkü geç de olsa konuşacaktır. Bu tür durumlarda bebeğinize daha konuşmasına yardımcı olan kitaplar okuyarak, onunla daha çok konuşarak ve daha fazla kelime öğreterek bebeğinizin kelime hazinesinin artmasına yardımcı olabilirsiniz. On altıncı ayın içerisinde olan bebeğinizin konuşmasına, kelime hazinesinin daha çok artmasına yardımcı olabilmeniz için bu tür aktiviteleri hayatınızda düzenli hale getirin. Mesela bebeğinize mutlaka her gün kitap okuyun, kendi kitaplarında yer alan cisimleri ya da nesnelerin isimlerini bebeğinize sorabilir ve onun öğrenmesini daha çok teşvik edebilirsiniz.

Sosyal Yetenekler

On altıncı ayına giren bebeğinizin bu dönemde tabletle oynaması ya da televizyon seyretmesi son derece yanlıştır. Bütün bebeklerin belirli bir yaşa gelinceye kadar oynaması çok yanlıştır. Bebeğinizle yapacağınız her türlü aktivite onu daha çok mutlu edecek ve yeni şeyler öğrenmesine çok yardımcı olacaktır. Bebeğinizi her ne olursa olsun ve ne yaparsa yapsın asla cezalandırmayın. Bebeğinize uygulayacağınız cezalar asla öğretmeyi sağlamamaktadır, bebeğinizin size öfke duymasına neden olacaktır. Bebeğinize ceza vermek yerine ona davranışın neden yanlış olduğu sakin bir şekilde anlatırsanız hem bebeğiniz size karşı bir öfke duymayacak hem de nedenini öğrenmiş olacaktır. Bebeğinize koyacağınız kurallar aracılığı ile bebeğinizin doğru davranışlar sergilemesini sağlayabilirsiniz. Koymuş olduğunuz kurallardan asla taviz vermeyin, kullarını tutarlı bir şekilde sürdürün.

1-tip-1-290-b107-shutterstock-380138137

Bebeğinizin on altıncı ayı içerisine girdiğinde bu aylarda itiraz etmesi, tepki vermesi artacaktır. Sadece kendisinin istediği şeyleri yapmak isteyecektir, sizin isteklerinizi yerine getirmede size uyum sağlamayacaktır. Bu dönemde bebeğiniz onun için güvenli olacağı birtakım şeyleri yapmakta sorun çıkaracaktır. Mesela evin içerisinde koşmak, tehlikeli olabilecek yerlere tırmanmak gibi davranışları gerçekleştirecektir. Bebeğinizin oturmasını sağlamak için bebeğinizle birlikte oturarak yapılan aktiviteleri ya da oyunları daha sık gerçekleştirin. Oyunla bebeğinize yaptıramayacağınız hiçbir şey yoktur bu nedenle oturmayı ya da yapmak istemediği her davranışı onun sevmesini sağlayın. Bebekle gün boyunca ilgilenen, onunla sürekli iletişim kuran ve tüm fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayan anne olduğu için bebek anneye çok fazla alışır ve bir süre sonra anneye bağımlı hale gelir.

Bebeğinizin sizi çok sevmesi çok mutlu edici bir duygudur fakat bebeğinizin size aşırı bağlanmasını engellemek için bebeğinizin tek başına yapabileceği davranışlarda onu serbest bırakabilirsiniz. Bebeğiniz sadece kendisinin ihtiyacı olduğunda annesinin ona yardımcı olacağını bilmelidir, böyle düşündüğünde anneye olan bağımlılığı azalacaktır. Ayrıca annesine aşırı bağımlı olan bebeklerin babalarına biraz daha soğuk ve mesafeli durmasını, babanın duygularını incitebilir. Sürekli annesinin kucağında olan bir bebek, babayı rahatsız edebilir. Çünkü aynı iletişimi, aynı sevgiyi bebeğinden o da görmek ister. Bebeklerin anne ve babayı eşit şekilde sevmesini sağlamanız gerekmektedir. Mesela gün boyunca sürekli anne ile vakit geçiren bebek, babası eve geldiğinde babasıyla vakit geçirmelidir, aynı sevgiyi ve ilgiyi baba da bebeğine göstermelidir. Anne, baba ve bebek arasındaki sevgi, saygı ya da mesafe bu dönemlerde oluşmaktadır.

Diğer Değişiklikler

Bu dönemde bebeğinizi uykusu tek uzun bir döneme dönüşebilir, yani ya öğle uykusunu uzun süreli tutar ya da gece uykusunu uzun tutar. Bu düzeni değiştirmek için bebeğinizi yeni aktiviteler yapabilirsiniz. Böylece bebeğiniz yeni ve iki seanslık uyku düzenine kolayca adapte olabilecektir.

Aşılar

Bebeğinizin bu dönem içerisinde yaptırılması gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.