Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

17 Aylık Bebek Gelişimi

Anne adayları bebeklerini dokuz ay boyunca karınlarında taşıyarak bebekleriyle aralarında duygusal bir bağ oluşmaktadır. on yedinci ayın içerisine giren bebeğinizin her açıdan gelişimi hızla devam etmektedir. Gelişiminin hızla devam etmesinin yanı sıra kişiliği, yapmak istediği aktiviteler ve alışkanlıkları çok farklılık göstererek değişir.

Dinleme ve İlgi

Bebeğiniz on yedinci ayın içerisine girdiğinde hem fiziksel olarak hem kişilik açısından birtakım değişiklikler meydana gelecektir. Diğer aylarda da bebeğinize kitap okuma aktivitesine ara vermeden devam edin ve bu aktivite günlük bir rutininiz haline gelsin. Belirli bir zaman dilimi içerisinde bebeğinize kitap okuyabilirsiniz. Çok uzun saatler kitap okuyarak bebeğinizin sıkılmasına neden olmayın. Bebeğiniz büyüyüp, kendisi kitap okuyacak yaşa gelene kadar, bebeğinize kitap okumaya devam edin. Bebeğiniz on yedinci ayın içerisine girdiğinde çevresinde bulunan ve uzanabildiği her nesneye dokunmak ister, onu eline alıp uzun süre incelemek ister. Bu dönemde de her şeyi merak ederek, keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bazı nesneleri ağzına sokar, tadına bakmak ister daha sonra yere fırlatır. Bebeğiniz on yedinci ayın içerisine girdiği dönemde artık daha rahat iletişim kurabilirsiniz, istediğiniz birçok şeyi anlar hale gelir.

ekgida

Bebeğinizi bu ay içerisinde giydirirken, ne giymek istediğini onun tercih etmesini sağlayın, bu durum hem bebeğinizin hoşuna gidecektir hem de siz bebeğinizi giydirirken zorlanmayacaksınız. Bebeğinizin tercihine saygı duyduğunuz için o da size zorluk çıkarmayacaktır, giyilmesi çok zor olmayan giyecekleri bebeğinizin de dahil olmasını sağlayın, yani bebeğinize kendisi giyinmesi için izin verin, zorlandığı kısımlarda ona yardımcı olursunuz. Daha önce bebeğinizi giydirme konusunda sorun yaşıyorsanız, bu uygulama bebeğinizin giyinme isteğini arttırıcı bir çözüm olacaktır. Bebeğinizin yapmak istemediği aktiviteleri oyuna dönüştürerek, sevmesini sağlayabilirsiniz. Mesela banyo yapmayı sevmiyorsa, onun için banyoyu sevebileceği bir alana dönüştürün. Banyo yaptığını çok bilinçli olarak anlamaması ya da banyodan korkmaması için oyuncaklarını yanına getirin, şampuandan çıkan köpüklerle oynayın ve onun mutlu olmasını, banyo yapmanın korkulacak bir şey olmadığını bebeğinize kanıtlayın.

Anlama

On yedinci ayına giren bebeğiniz, daha önceki dönemlerde başlayan itiraz etme, tepki verme durumlarında artış olacaktır. Çünkü bebeğiniz gün geçtikçe kendisinin de bir birey olduğunu, kendi seçimlerinin olabileceğini anlar ve daima kendi istediğinin olmasını talep eder. Bazı durumlarda, özellikle dışarı çıktığınızda ilgisini çeken bir balon ya da şeker istediğinde bazen çok ısrarla alınmasını isteyebilir. Bazı durumlarda bu ısrar artarak ağlamaya, huysuzlanmaya ya da öfke nöbetlerine kadar ulaşır. Bu tür durumlarda bebeğinizi sakinleştirmek size düşüyor. Bebeğiniz öfke nöbeti gibi bir aşamaya gelirse ve bu durumla baş etmeniz zorlaşırsa mutlaka bir uzmandan yardım alın. Bazen müdahale etmediğinizde kısa bir süre sonra geçer, bazen de daha uzun süreli olabilir.

Bebeğiniz öfke krizi geçirmesi durumunda, bebeğinize istediği şeyi almayın ya da vermeyin. Bu onun için bir alışkanlığına dönüşür, her istediği şeyi ağlayarak ya da huysuzlanarak elde etmeye çalışacaktır. Anne ve babaya bebeği yönlendirmede çok büyük bir görev düşüyor. Bebeğinize istediği nesneyi vermeyerek onun ağlamasına, huysuzlanmasının sabırla bitmesini beklemeniz gerekmektedir. Çoğu anne ve baba bebeğinin ağlamasına dayanamadığı için istediğini verirler. Ama bu kısa süreli çözüm çok yanlıştır, bebeğinizin ağlamasına sabırla dayanmalısınız ve asla taviz vermemelisiniz.

Bebeğinizi kendi haline bırakın bu aşamada ama kendine zarar verme ihtimaline karşı belli etmeden bebeğinizi izleyin ve bebeğinizin dikkatini çekebilmek için ona yakın bir alanda, yerden bir şeyler topluyormuş gibi yapın ya da farklı bir şey yapın. O sırada bebeğiniz ağlamasını sonlandıracak ve sizin ne yaptığınızı öğrenmek için yanınıza gelecektir.

erkek-bebek-fotograflari-aylik-4-1024x640

Bebeğiniz on yedinci ayı içerisine girdiği dönemde her şeye, her nesneye ve çevresinde olup biten olaylara karşı daha çok bilinçlenir ve farkındalığı artar. Bebeğiniz çevresinde bulunan bireylere el sallar, öpücük atar, gülümser ya da onlarla oyunlar oynamaya başlar. Bebeğiniz bu dönemde yemek yeme konusunda sıkıntı çıkarabilir ve ona istemediği bir şeyi zorla yaptırmamalısınız. Bazı anneler bebeği birşeyler yemek istemediği zaman, ağzılarına sürekli bir şeyler sokarlar. Bu durum bebeğinizin hem ağlamasını hem de istemediği birşeyin ona zorla yapılması sonucunda öfkelenir. Zorla bebeğinin ağzına bir şeyler sokmak isteyen anneler, bu durumda empati kurmaları gerekiyor ancak empati kurarak ne kadar yanlış davrandıklarının farkına varırlar. Yemek istemiyorsa acıkmasını bekleyin, acıkınca mutlaka bir şeyler yemek isteyecektir.

Bebeğiniz yemek konusunda çok isteksizse, ona yemek konusunda seçenekler sunun, iki farklı yemeğin olduğunu ve hangisini yemek istediğini bebeğinize sorun, bu durum onu yemeğe daha çok heveslendirecektir. Sağlıklı yemek önerisi sunduktan sonra ne yemek istediğine ve ne kadar yemek istediğini kendisinin belirlemesi onun yemek istediğini arttıracaktır. Bebeğiniz yemek istemiyorsa saatlerce masa başında yemesi için zorlayarak vaktiniz geçirmeyin, belirli bir yemek süresi olmalı bu süre çok uzun olmamalıdır.

Sesler ve Konuşma

15_aylik_bebek

Bebeğiniz on yedinci ayı içerisine girdiğinde altı ya da on kelime arasında bir kelime hazinesi vardır ama bazı bebeklerde bu miktar artmaktadır. On yedinci ayın içerisinde olan bebeklerin bazıları yarım ve kolay cümleler kurabilir, bu cümleler daha çok iki ya da üç kelimeden oluşmaktadır. İstediği her nesnenin adını kolaylıkla söyleyebilecek döneme gelmiştir. Bebeğiniz çevresindeki sesleri taklit etmeye çalışır ve ses çıkaran nesneyle ya da canlıyla ilgili olaylar anlatmaya başlar, onlar hakkında bilgi vermeye çalışır.

Çevresinde ya da kitaplarda gördüğü hayvanların seslerini taklit etmeye çalışır. Bu dönemde bebekler çevresindeki kişilerle daha çok iletişim halinde olurlar. Bebeğiniz on yedinci aya girmesiyle birlikte tuhaf sesler çıkarmaya devam eder. Bu tuhaf sesler ya çığlık atma şeklinde ya da daha farklı sesler çıkarma şeklinde olmaktadır. Bu tuhaf sesleri çıkarmaktaki amacı bazen çok mutlu olduğu içindir bazen de dikkat çekmek içindir.

Sosyal Yetenekler

3aylikbebek

Bebeğiniz on yedinci ayın içerisine girdiği bu dönemde her şeye büyük bir merakla yaklaşacaktır. Evde daha fazla vakit geçiren bebeğiniz evdeki çekmeceleri karıştırmaya ve mutfaktaki birtakım nesneleri almaya daha yatkındır. Bebeğinizin daha hareketli olduğu bu dönemde erişebileceği çekmecelere ve dolaplara, onun için tehlike içeren aletleri, nesneleri asla bırakmamalısınız.

Bebeğiniz attığı her adıma kadar evinizin içinde her yer güvenilir ve tehlikesiz olmak zorundadır. Bu dönemde bebeğiniz uyurken bir oyuncakla beraber uyumaya alışmış olabilir. Hasta olduğu ya da sinirlendiği zaman bu oyuncağı ona güven verir ve sakinleşmesine yardımcı olur. Oyuncağını sakın yıkamaya kalkmayın, çünkü bebeğiniz onun kokusuna alışmıştır ve o koku onu rahatlatmaktadır. Aynı durum bebeğinizin battaniyesi, çarşafı ya da yastığı için de geçerlidir, bu nesnelerin de kokusu bebeğinizi rahatlatır ve sakinleşmesini hızlandırır.

Aile bireylerinin yemekleri vaktinde yediğini ve bu yemeğin süresinin çok uzun olmadığını ona hatırlatın. Eğer bebeğiniz yemek seçiyorsa her aile bireyin o yemeği yediğini söyleyin, ısrar ederse farklı bir yemek hazırlamayın. Bir sonraki öğünün ne zaman yenileceğini ve o zamana kadar yemediği sürece aç kalacağını bebeğinize hatırlatın. Tüm bu uyarılara rağmen yine yemek istemezse ısrar etmeden tabağını kaldırın, masadan da kalkabileceğini söyleyin. Bir süre direndikten sonra yemek isteyecektir.

Diğer Değişiklikler

Bebeğinizin tuvalet eğitimi bu aylar için erkendir ama yakın zamanda bu durum sonlandırılabilir. Bebeğinizin tuvaleti geldiğinde bunu söylemesi gerektiğini belirtin.

Kahvaltı bebeğiniz için çok önemli bir öğündür. Bebeğiniz, yetişkinler gibi uyanır uyanmaz kahvaltı yapmak istemeyecektir, uyandıktan bir süre geçince ona kahvaltı yapmayı teklif edin. O zaman daha sıcak bir şekilde teklifi kabul edecektir. Düzenli bir şekilde kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmalıdır, arada atıştırma, meyve saati de bebekler için bulunmalıdır. Bebeğiniz ilk defa yiyeceği bir yemeği beğenmezse ona ısrarcı davranmayın. Ama farklı yemekleri denemesi için bebeğinize fırsatlar sunun. Yemek istemezse bebeğinizi zorlamayın ve ısrarcı davranmayın, bu durumda anlayışlı olmanız gerekmektedir.

Merdivenlerden çıkmayı ya da inmeyi çok severler ve bunu oyun haline getirirler. Bebeğinize bu aktivite yardımcı olun, bebeğinizin güvenliğini sağlayarak, onun keyif almasını sağlayın. Diş macunu olmadan diş fırçalama aktivitesine devam etmesini sağlayın, her öğünden sonra kendi diş fırçası ile dişlerini fırçalamasına yardımcı olun.

Aşılar

On yedinci ayına giren bebeğinizin bu ayda yaptırmanız gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.