Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

17 Haftalık Gebelik

Gebeliğin 17. haftasına girilmesi ile birlikte, hamileliğin vermiş olduğu vücut değişimi, gözle görülür derecede belirgin hale gelmektedir. Bu dönem içerisinde anne adaylarının rahimlerindeki büyüme ve gelişme artmaktadır. Bu durumda rahim, göbek deliğinin 5 ila 6 cm kadar alt kısmına inmiştir. Zaman içerisinde gebeliğin ilerlemesi ile birlikte rahim, göbek deliğinin üst kısımlarına ulaşacaktır.

Hamileliğin 17. haftası içerisinde doktorun talep edeceği bir takım testler bulunmaktadır. İstenilen bu testlerden biri, “dörtlü tarama testi” dir. Dörtlü tarama testi, dördüncü bir değerlendirme olan inhibin-A düzeyinin dışında, üçlü tarama testi ile aynı şekilde uygulanmaktadır. Bu test, anne karnındaki bebeğin, Down Sendromlu olup olmadığının belirlenmesinde etkilidir ve Down Sendromlu ceninlerin % 79’unu tespit edebilmektedir. Ayrıca dörtlü tarama testinin hatalı sonuç çıkarma oranı % 5’dir. Bir kan testi şeklinde seyreden dörtlü tarama testi ayrıca, hamilelikte oluşabilecek nöral tüp kusuru gibi diğer bazı sorunların fark edilip önlenmesine yardımcı olmaktadır.

17 Haftalık Gebelik Sürecinde Bebekte Yaşanan Değişimler

17 haftalık bebek

Artık yaklaşık olarak 142 gram ağırlığa ve 12,7 cm boy uzunluğuna (baş ve popo arası) ulaşan bebek, bir şalgam ya da bir armut büyüklüğü kadar bir boyuta gelmiş durumdadır. Dokuz aylık hamilelik sürecinin 17. haftası içerisinde bebeğin iskeleti, yumuşak kıkırdak dokusundan kemik formuna doğru değişim göstermektedir. Bu hafta içerisinde bebekte yaşanan bir diğer değişim ise, plasenta ile hayat bağını oluşturan, göbek bağının daha da kalınlaşması ve güçlenmesidir.

Eklemlerini oynatabilme yetisine ulaşan bebeğin ter bezleri de 17. hafta içerisinde gelişmeye başlamaktadır. Bebeğin hamilelik sürecinin sonuna kadar şekillenip birikecek olan vücut yağları oluşmaya başlamaktadır. Yağ dokusunun hızlı bir şekilde gelişmesinde rol oynayan kilit faktör ise, bebeğin gelişme gösteren dolaşım sistemidir. Hamileliğin bu haftası boyunca bebek, ısı sağlamak adına bu vücut yağlarını arttırmaya başlamaktadır. Gebeliğin bu aşamasında, bebeğin vücut yağ oranı o kadar çok artmaya başlar ki, vücudundaki yağ oranı, doğum esnasında ulaşacağı ağırlığının 3’te 2’sine denk gelecektir.

Hamileliğin 17. haftasına girilmesi ile birlikte bebek, ışığı algılayabilme yetisine ulaşmış olmaktadır. Fakat ilginç olan ise, bebeğin göz kapaklarının henüz kapalı olmasıdır. Gebeliğin bu haftasına değin, bebeğin rastgele atan kalp atışları, artık beyin kontrolü ile düzenlenmektedir. Bu kalp atışları, dakikada 140 ila 150 atım şeklinde gelişmektedir ve bu değer, anne adayının kalp atım sayısının 2 katına denk gelmektedir. Dünyaya geldikten sonra, annesinin göğsünü ya da biberonunu doğal bir şekilde emebilmesi adına, gebeliğin bu haftasında bebek, emme ve yutkunma yetileri üzerinde pratikler yapmaktadır.

Hamileliğin bu haftası içerisinde ve devamında, bebeğin parmak izleri ve tırnakları gelişmeye başlamaktadır. Anne adaylarının karın bölgelerinde ufak dokunma dürtülerini hissetmeye başlayacağı bu haftada bebek, hızlı bir şekilde kilo almaya başlamaktadır. Gebeliğin 17. haftası içerisinde, eğer bebeğin cinsiyeti kız olacak ise, bebeğin uterus ve vajina etrafında özel bir yapı oluşmaktadır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek olacak ise de, penis şekillenmeye başlamakta ve prostat gelişimi meydana gelmektedir. Tüm bu cinsiyet gelişiminde etkili olan kimyasal ise, testosteron üretimi yapan hücrelerdir.

17 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adayında Yaşanan Değişimler

17 haftalık gebelik süreci

Hamileliğin 17. haftası içerisinde ve tüm gebelik süreci boyunca, sadece bebekte değil, anne adaylarının vücutlarında da bir takım değişimler meydana gelmektedir. Anne adaylarının vücutlarında meydana gelen bu değişimlerden biri, hafif vajinal akıntılardır (leukorrhea).  Anne adaylarında gebeliğin 17. haftası içerisinde gerçekleşen bir diğer durum ise, alerjenlere karşı aşırı şekilde duyarlı olunması halidir. Fakat hem bu vajinal akıntılar hem de alerjen hassasiyeti tamamen normal durumlardır.

Bu hafta içerisinde anne adaylarında yaşanan belirgin bir değişim daha vardır. Anne adaylarında meydana gelen bu değişim, iştahta yaşanan artıştır. Öte yandan, gebeliğin bu dönemi içerisinde anne adaylarında yaşanılan sık idrara çıkma durumu (özellikle de geceleri) büyük ihtimal ile son bulacaktır. Hamile kadınların büyük bir çoğunluğu, ikinci trimester dönem olan bu 17. hafta içerisinde, gebeliğin ilk dönemlerinde yaşanılan sabah bulantıları ve kusmaları azalma eğilimi göstermektedir. Tüm bu iştah artışlarının ve azalan mide bulantılarının nedeni, giderek büyüme ve gelişme kaydeden bebektir.

Git gide büyüyen ve gelişen bebek, anne adaylarında bir takım sırt ve bel ağrılarının yaşanmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı, gebeliğin bu haftası içerisinde, sırt ağrılarının yaşanılması olağandır. Anne rahminde büyümeye devam eden bebeğin, kilosu da giderek arttığı için, anne adaylarının bel bölgesinde kalınlaşma meydana gelmektedir. Artan iştah artışını bağlı olarak, daha fazla miktarda gıda tüketen anne adaylarında, gebeliğin bu haftası içerisinde, mide ekşimesi ve hazımsızlık yaşanılması olağandır. Ara sıra da olsa, gebeliğin 17. haftası boyunca, anne adaylarının baş ağrıları yaşaması muhtemeldir. Bu baş ağrılarının nedeni, değişen hormon dengeleri, halsizlik ve tansiyon gibi bazı etmenlerdir.

Dehidrasyon baş dönmesine neden olan bir sorundur. Bundan dolayı tüm gebelik süreci boyunca yaşanan dehidrasyon da, baş dönmesine neden olacağından, günde en az 8 bardak su tüketilmesi, bu durumun önlenmesi adına tavsiye edilmektedir. Cilt dokusu üzerinde meydana gelen çatlaklar ise, anne adaylarında yaşanan bir diğer değişimdir. Anne rahminde gelişimine devam eden ve kilo alan bebek, annenin karın bölgesindeki derinin gerilip çatlamasına neden olabilmektedir. Hamileliğin 17. haftasında anne adaylarında yaşanan uykusuzluk sorunu da olağandır ve normaldir.

Esasen, leğen kemiği bölgesindeki kan hacminin ve kan akışının artmasına bağlı olarak, rektumdaki damarların gereğinden fazla oranda açılması sonucu oluşan hemoroit; varis eğilimi olan anne adaylarında ya da daha önceki gebelik sürecinde hemoroit geçirmiş olan anne adaylarında, meydana gelebilmektedir. Son olarak, gebeliğin bu haftasında anne adaylarında göz kuruluğu yaşanabilmektedir. Konu ile ilgili çözüm önerileri almak üzere doktora gidilmesinde fayda vardır.

17 Haftalık Gebelik Sürecinde Anne Adaylarına Tavsiyeler

Hamile sağlığı

Gebeliğin 17. haftasında anne adaylarının bel genişliğinde kalınlaşma meydana gelmektedir. Bu duruma bağlı olarak da, vücudun ağırlık merkezi değişmektedir. Değişen ağırlık merkezi ise vücudun denge sağlamasını zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı, anne adaylarının gebeliğin bu haftasında, topuklu ayakkabılardan ziyade, düz ayakkabı kullanmaları tavsiye edilmektedir. Hamileliğin 17. haftası boyunca, anne rahmindeki bebeğin kemik gelişimi için kalsiyum mineraline ihtiyacı vardır. Bu doğrultuda, anne adaylarına gebelik süreçlerinin bu aşamasında, kalsiyum bakımından zengin besinler tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Genellikle hamilelik yolculuğunun tüm aşamasında yaşanan kramplar, gebeliğin 17. haftası içerisinde de kendini hissettirmektedir. Özellikle de bacak kaslarında meydana gelen bu krampların hafifletilmesi adına, uzun süreler boyunca ayakta durulmaması ve olabildiğince yan yatmaya özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca, bir takım hafif ve yorucu olmayan esneme hareketleri de, bacak kramplarının giderilmesinde etkili olabilmektedir. Öte yandan, doktora danışıldıktan sonra, potasyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Çünkü potasyum minerali, kas sağlığı açısından son derece faydalı bir besin bileşenidir. Potasyum bakımından zengin besinlerden en önemlileri ise, muz ve kuru üzüm şeklindedir.

Doktorların büyük bir çoğunluğunun hem fikir olmuş olduğu bir konu bulunmaktadır. Buna göre, hamile kadınların vajinal duş ve temizlik yapmaları sakıncalı görülmüştür. Bunun nedeni ise, gebelik süreci boyunca yapılan vajina içi yıkamanın, kanamalara ve daha ciddi diğer bazı problemlere sebep olabilmesidir. Gebelik süreci boyunca çok sık rastlanılan bir sorun olan hemoroit probleminin önlenmesi için, lif içeriği yüksek besinlerin tüketilmesi, bol miktarda sıvı özellikle de su içilmesi ve hafif egzersizler yapılması tavsiye edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.