Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler dokuz ay sonunda küçük bir birey olarak dünyaya gelirler. Her geçen gün büyüyen bebeğiniz sürekli bir gelişim ve değişim içerisindedir, her ay farklı aktiviteler, alışkanlıklar geliştirmektedir. On sekizinci ayın içerisine giren bebeğinizin alışkanlık ya da sevdiği, sevmediği birtakım şeyler sürekli olarak değişecektir. Anne ve baba olarak sizlerin de bu değişimlere ayak uydurmanız gerekmektedir, bebeğinizi gereken her yerde, her davranışında ödüllendirmelisiniz ya da en basit şekliyle aferin, teşekkür ederim gibi kelimelerle kullanarak bebeğinizi yeni olumlu davranışlara karşı cesaretlendirebilirsiniz.

Dinleme ve İlgi

On sekizinci ayı içerisinde olan bebeğinizle birlikte daha fazla vakit geçirmeniz ve onunla birtakım aktivitelerde bulunmanız, bebeğinizin öğrenme ve yeni başarıları için geliştirme yeteneğine inandığınızı, onu desteklediğinizi kanıtlamaktadır. Bebeğinizin on sekizinci ayına girdiği dönemde her başarısının ardından özgüveni daha çok artar. Bebeğinizin her başarısında ona mutlaka aferin demeyi unutmayın ya da istediğiniz bir şeyi size getirdiğinde mutlaka teşekkür edin.

Bebeğinize teşekkür etmeniz ya da bebeğinize aferin demeniz bebeğinizin yeni keşiflere çıkması açısından onu daima cesaretlendirir ve daha çok nesneyi, çevresindekileri keşfetmek için onu daha çok motive eder. Bebeğinizin birtakım şeyleri başarması onu daima yeni şeyleri başarmak için hazır hale getirir, aynı zamanda annesinin de teşekkür etmesi bebeği daha çok motive eder, iyi bir şey yaptığını bebeğe kanıtlar. Bebeğinizin özgüveni arttıkça sizin desteğinize ve saygınıza daha çok ihtiyaç duyar.

1776

Bebeğinizin sizin için yaptığı herhangi bir eylemi beğenmeseniz bile ona yine de teşekkür edin ve beğenmediğinizi asla belli etmeyin, beğenmediğinizi belli ederseniz tekrar yeni bir eyleme geçme hevesini tamamen yok etmiş olursunuz. Bebeğinizin yaptığı herhangi bir eylemi beğenmediğinizde ona mutlaka sevginizin azalmadığını hissettirin. Bebeğiniz sizin ondan daha iyi bir şey beklediğinizi bilecek ama ona olan sevginizin azalmadığını da görerek daha iyisini yapmaya gayret edecektir. Bebeğinizle yaptığınız her aktivite bebeğinize seçenek sunun, mesela oyun oynarken, yemek yerken, uyurken ya da giyinirken bebeğinize mutlaka seçenekler sunun.

Bebeğinizle yapacağınız her aktivite bebeğinizin hem dil becerisini arttıracak hem de bu eylemler karşısında itiraz etme ihtimali azalacaktır. Mesela bebeğinizi giydirirken ona iki tane giyebileceği seçenek sunun ama kış ayındaysa yazdan kalma kıyafetleri dolabında bırakmayın, bebeğinizin ilgilisini daha çok çekecek ve onları giymek isteyecektir. Bu durum bebeğinizin ısrarcı davranmasına, istediği yazlık kıyafeti giymesi için tutturmasına neden olacaktır ve sizin sabrınızı daha çok zorlayacaktır. Bu tür kaotik ortamlara sebebiyet vermemek için bebeğinize sadece iki seçenek sunun ve tercih yapmasını isteyin. Giyinmekten çok hoşlanmayan bebeklerin bile dikkatini çekecek bir aktivitedir.

Anlama

rma_musical-lion-walker_tcm245-243389

On sekizinci ayı içerisine giren bebeğinizin sizinle daha çok aktivite içinde olmak isteyecek ve daha çok oyun oynamak isteyecektir. Bazen bebeğinizle oynarken ona yapamayacağı zorluklar yüklemeyin ve basit de olsa bir şeyi yapamadığında bebeğinizi asla suçlamayın, eleştirmeyin. Bebeğinizin başarıları ile onu motive edin, yeni keşifleri için bebeğinizi cesaretlendirin. On sekizinci ayın içerisine giren bebeğinizle oynadığınız oyunlar hafif, zekasını geliştirici ve aynı zamanda eğlenceli olmalıdır. Bebeğiniz bu dönemde renklerin farkına varır ve renkleri öğrenmek için çok istekli olurlar.

Herhangi bir durumu aklında canlandırıp, ona göre hareket etme gibi özellikleri bu dönemde ortaya çıkar. On sekizinci ayın içerisine girdiğinde daha önceki dönemlerde okuduğunuz, bebeğinizin kitaplarda gördüğü resimlerin etkisiyle aklında birtakım durumlar oluşmaktadır. Bebeğinize okuduğunuz kitaplarla ilgili sorduğunuz soruları cevaplar, hoşuna giden bir cismi parmağıyla işaret ederek gösterir. Bebeğinizin bu dönemde duyguları daha çok ortaya çıkar ve annelerin bu konuda duygularıyla nasıl başa çıkacağını öğretmeniz gerekmektedir. Mesela bebeğiniz herhangi bir cisimden ya da nesneden korkuyorsa bebeğinizi sakinleştirerek, korkulacak herhangi bir şey olmadığını göstermeniz gerekmektedir. Eğer oyuncağına kızarak onu yere fırlatıyorsa bunun nedenini, neden sinirlendiğini sorun, onu dinleyin ve sakinleşmesini sağlayın. On sekizinci ayın içerisine giren bebeğiniz onu dinlediğinizi görünce kendisinin duygularına önem verildiğini anlayacak ve kendini daha çok mutlu edecektir.

Sesler ve Konuşma

anne-kiz

 

Bebeğinizin on sekizinci ayın içerisine girdiğinde kelime hazinesinde, diğer dönemlerde olduğu gibi artış göstermektedir. Bebeğinizin bu ay içerisindeki kelime hazinesinde on ya da yirmi kelime bulunmaktadır. Yalnız kelime hazinesi bebekten bebeğe farklılık göstermektedir. Bebeğinizin sekizinci ayı içerisinde duygularının bir kısmı değişmektedir. Mesela artık annesi ya da kendini yakım hissettiği herhangi bir insanla daha fazla inatlaşır, daha önceden yakın davrandığı kişilere karşı soğuk durabilir, kendini sevdirmek ya da öptürmek istemeyebilir.

Bu dönemde bebeğiniz eğer sizden çok sık bir şekilde hayır kelimesini duyduysa her şeye hayır diyerek cevap verecektir. Bu durum sizin sınırınızı zorlayabilir ama bebeğinizin verdiği her tepkiye ve her hayır cevabına karşı sabırlı, kararlı olmanız gerekmektedir. Annesini her olayda kararlı bir şekilde gören artık o davranışı bir süre sonra terk eder, çünkü annesinin aynı şekilde davranacağını bilmektedir. Bebeğiniz on sekizinci ayın içerisine girdiği bu dönemde artık yüzünde bulunan organları sorduğunuzda yanlışsız bir şekilde cevap verecek duruma gelmektedir.

Sosyal Yetenekler

674

On sekizinci ayın içerisine giren bebeğinizin bu dönemde sosyal yetenekleri daha da çok gelişmektedir. Bebeğiniz bu dönemde de yeni eylemleri denemeye devam edecektir fakat başaramadığı herhangi bir durumla karşılaştığında bebeğinizin morali bozulabilir ve daha sonraki denemelerinde de başarısız olacağı hissine kapılarak, karamsar düşünebilir. Bebeğinizin yaşadığı her başarısızlık durumunda bebeğinizin yanında olarak bebeğinizi destekleyin, olumsuz düşünmesine asla izin vermeyin, bir dahaki sefer başaracağını, bu denemede neden başarısız olduğunu anlatarak, diğer yeni denemelerinde onu cesaretlendirmiş olacaksınız. Bebeğiniz bu on sekizinci ayı içerisinde sevdiği ve sık karşılaştığı bireylere selam verebilir, onlara sarılabilir ve hatta öpebilir. Yabancı bireylere karşı uzak durma durumu devam edebilir ama bu durum bebekten bebeğe de farklılık göstermektedir.

Bu ayda bebeğiniz kendi başına yemek yemek ister, bazı yiyecekleri daha yakından tanımak için onları sıkar, ezer ya da parçalar. Bu davranışları sergilediğinde bebeğinize kızmayın onun yiyecekleri keşfetmesine müsaade edin. Bebeğiniz on sekizinci aya girdiği dönemde kendi başına yemek yemekten çok keyif alır ve bu sırada yiyeceklerin tadına bakar, isimlerini öğrenir ve onlara temas ederek tanıma aktivitesinden çok keyif alır. Bu dönemde benim ya da ben kavramlarını daha çok farkında vararak benim kelimesini çok fazla kullanır, gördüğü her şeyi benim diyerek sahiplenir. Tuvalet alışkanlığı bu dönemde oluşabilir, bebeğinizin tuvaleti geldiğinde söyleyebileceğini ve bu durumda tuvalete yapılacağını anlatabilirsiniz. Hemen olabilecek bir alışkanlık olmayacaktır ama zamanla alışkanlık haline gelecektir.

Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz bu dönemde oyun onarken onun çok yorulmasına izin vermeyin ya da sıkıldıysa ısrarla ona aynı oyunu oynatmaktan kaçının. Bebeğinizi hiçbir şekilde hiçbir eylemi yapması için zorlamayın. Bebeğinizin büyüme hızında büyük bir artış olacaktır, bu nedenle bebeğiniz daha hızlı yürüyebilir, koşabilir, zıplayabilir. Aynı anda iki eylemi birden yapabilir. Genellikle oturmayı değil hareket etmeyi tercih eder.

Oturmak istemez ve sizin kucağınıza gelmek ister ve bu durum büyüme atağının sık yaşandığı bir dönem olmaktadır. Bu dönemde bebeğiniz artık kafes şeklinde yapılan beşikten ya da yataktan, normal bir yatağa geçiş yapabilir. Çünkü normal bir yatakta uyuyabilecek kadar büyümüştür. Eğer yatağının düşme tehlikesi varsa yere yumuşak minder ya da bir koruyucu yapabilirsiniz. Eğer bebeğinizin kardeşi olacaksa ve onun yakın zamana kadar yatmış olduğu yatağını kardeşine vermeniz durumunda bebeğinizin bu durum hiç hoşuna gitmeyecektir. Böyle bir şeyi küçük kardeşin doğumundan önce bebeğinizi bilgilendirerek yapmanız gerekmektedir.

Bebeğinizle oynadığınız saklambaç oyununa bu dönemde de devam edebilirsiniz ama bu sefer sizi gerçekten hemen bulmasını sağlamayın sadece oyunu çok az zorlaştırın, kovalamaca da tercih edilebilir oyunlar arasında yer almaktadır. Siz bebeğinizi yakalayacağınızı söyleyin ve yavaş koşarak bebeğinizi kovalayın. Daha sonra siz kaçın ve bebeğiniz sizi çok hızlı koşmadan kovalasın, daha sonra siz bebeğinize yakalanarak ona sarılın ve öpün. Bu ödüllü oyun bebeğinizin çok hoşuna gidecektir ve bebeğiniz bu oyunu sizinle sık sık oynamak isteyecektir.

Aşılar

On sekizinci ay içerisinde olan bebeğinize yaptırmanız gereken aşılar, DaBT-IPV-Hib / beşli karma aşı Rapel Dozu, OPV / Çocuk felci damlası 2. Doz ve son olarak da Hepatit A Aşısı 1. Dozu gibi aşıların bu dönem içerisinde bebeğinize yaptırılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.