Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

18 Haftalık Gebelik

Uzun ve sürprizler ile dolu bir yolculuk olan hamilelik döneminin 18. haftasına girilmesi ile birlikte, hem bebekte hem de anne adaylarında meydana gelen değişimler, gözle görülür şekilde gelişmektedir. Gebeliğin bu döneminde bebek hızlı bir şekilde gelişmesine devam ederken, anne adayları da bir takım değişimler geçirecektir. Hamileliğin 18. haftasında, bebeğin ve anne adaylarının vücutlarındaki değişim ve gelişmeler ise şu şekildedir;

Gebeliğin 18. Haftasında Bebekte Yaşanan Gelişmeler

18 Haftalık bebek

Gebeliğin 18. Haftası içerisinde bebeğin baş ile popo arası uzunluğu yaklaşık olarak 14 ila 18 cm ve ağırlığı ise yaklaşık olarak 200 gram kadardır. Bu hali ile anne karnındaki bebek, ortalama bir patates ya da büyük bir dolmalık biber boyutuna ulaşmıştır. Artık, kollarını ve bacaklarını bükmeye başlayan bebek, kendini iyiden iyiye fark ettirmektedir. Bebeğin kan damarlarında hareket eden kan, ince derisinin altından gözle görülür şekilde fark edilebilmektedir. Kulakları ise her ne kadar baş kısmının biraz arkasında duruyor olsa da, artık nihai pozisyonuna ulaşmaya başlamaktadır.

Sinir hücrelerinin etrafında şekillenen ve koruyucu özellik gösteren miyelin kılıf da, gebeliğin bu haftası içerisinde bebekteki gelişimine başlamaktadır. Hatta bu gelişim süreci, doğumdan sonraki ilk 1 yıl içerisinde de devam etmektedir. Görevi sadece sinir hücrelerini korumak ile sınırlı olmayan miyelin kılıflar, sinirler arası iletişimin ve kompleks bağlantıların yapılanmasını da sağlamaktadır. Böylece bebeğin beyni, dokunma, tat alma, koku alma, görme ve duyma şeklinde sıralanan beş duyunun gelişmesine katkı sağlamaktadır. Konuşma ve duyma duyusu ise, bebeğin daha ani şekilde gelişme gösteren eylemleridir.

Gebeliğin 18. haftasında bebeğin sinir sistemi son derece hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Bu gelişim ultrason görüntüsü ile gözlenmemektedir fakat diğer gelişmelerden yola çıkılarak bilinmektedir. Eğer bebeğin cinsiyeti kız ise, gebeliğin 18. haftası içerisinde, rahmi ve fallop tüpleri uygun konumunda şekillenmeye başlayacaktır. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise de, genital bölgesi belirgin hale gelecektir fakat hala ultrason görüntüsünde kendini gizleyecektir. Bu hafta içerisinde bebek anne karnı içinde, tekmeleme, yuvarlanma ve dönme hareketleri yapmaktadır. Esnemeye ve hıçkırmaya başlayan bebek, bu hafta içerisindeki ultrason görüntülerinde bu şekilde esnerken ya da hıçkırırken görülebilmektedir.

Bu hafta içerisinde bebek, en özgün özelliğini yani parmak izlerini geliştirmektedir. Buna göre, 18. hafta içerisinde bebeğin el ve ayak parmak uçlarında biriken yağ dolguları, ayırt edici helezonlara dönüşmektedir. Bebeğin giderek gelişme gösteren sindirim sistemi gelişimi, bu hafta içerisinde hız kazanmaktadır. Amniyotik sıvıyı tutan fetus, bu sıvının mide ve bağırsaklardan geçmesini sağlamaktadır. Bu şekilde mide ve bağırsaklardan geçen amniyotik sıvı, bağırsaklarda yer alan ölü hücreler ve salgılar ile birlikte “mekonyum” adı verilen siyah renkli ve katranımsı renge sahip olan bir maddeye dönüşmektedir.

Gebeliğin 18. Haftasında Anne Adayında Yaşanan Gelişmeler

18 haftalık hamilelik

Gebeliğin 18. haftasında anne adayının rahim boyutu, bir kantalop kavunu kadar büyüklüğe ulaşmaktadır ve konum olarak ise, göbek deliğinden 1,5 cm kadar aşağıda hissedilmektedir.

Hamileliğin bu haftası içerisinde, sırt ağrıları ön plana çıkmaktadır. Giderek büyüyen rahim, vücudun ağırlık merkezinin kaymasına neden olduğu için, sırt kasları da bu durumdan nasibini alarak, ağrımaktadır. Aynı zamanda, gebeliğin bu döneminde değiş gösteren “gebelik hormonu relaksin” etkisinden dolayı, sırt ağrılarının şiddeti artabilmektedir. Bu hormon, eklem, kıkırdak ve pelvik kemikleri ile omurgadaki bağların gevşemesine sebep olmaktadır. Bundan dolayı da, ağrıların yaşanmasına zemin hazırlamaktadır.

Anne adaylarının gebeliklerinin bu döneminde yaşayacakları bir diğer durum ise, karınlarında hissedecekleri hareketlerdir. Daha da hareketli bir hale gelen bebeğin bu aktif halinde ise endişelenecek bir durum bulunmamaktadır.  Anne adaylarının çoğu, gebeliğin 16 ile 20. haftaları arasında bebeğin hareketlerini ilk defa hissetmektedir. Bu dönem içerisinde anne rahmindeki bebek hala çok küçük olduğundan dolayı, anne adaylarının hissedeceği tekme, güçlü bir tekme yerine hafif bir titreme şeklinde olacaktır.

Hamileliğin bu döneminde anne adaylarında yaşanan gebelik semptomlarından biri de, bacaklarda yaşanan kramplardır. Bu kramplar özellikle de baldır bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Anne rahminde bulunan bebeğin hızlı bir şekilde büyüme kaydetmesine bağlı olarak, anne adaylarının karın bölgesinde deri çatlaklarının oluşması, gebeliğin bu döneminde olağandır. Böyle bir durumda, emilim yolu ile bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek olan nemlendirici kremlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Şişkinlik ve gaz gibi sıkıntıların bir miktar artabileceği bu dönem içerisinde, rahatlamak ve hava yutmamaya özen göstermek, faydalı olacaktır. Hamilelik hormonlarının neden olduğu vücuttaki mukus zarlarının kabarması, diş eti dokularında, iltihap oluşumlarına, kızarık oluşumlarına ve kanamaların yaşanmasına sebep olmaktadır. Düzenli olarak, diş ipi kullanımı ve diş fırçalama eylemi ise, bu gibi diş ve diş eti sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Öte yandan, sert değil ama yumuşak diş fırçalarının kullanımı da önem arz etmektedir.

Tüm gebelik süreci boyunca yaşanan ve hamileliğin 18. haftasında da yaşanan sorun ise ödemlerdir. Özellikle de, ayaklarda ve ayak bileklerinde meydana gelen ödemler, vücut dokularında fazla miktarda sıvı birikmesi şeklinde oluşmaktadır. Ayrıca hamileliğin bu döneminde anne adayları kendilerini sürekli olarak aç hissedebilmektedir. Anne adaylarında, artan iştaha bağlı olarak gelişen bu durum, anne rahmindeki bebeğin zaman geçtikçe daha da büyüme kaydetmesi ile ilişkilidir.

Gebeliğin 18. haftasında anne adaylarının kardiovasküler sistemleri çarpıcı şekilde değişim göstermektedir. Öyle ki, gebeliğin bu döneminde anne adaylarının kalp atış ritimleri, normalden % 40 ila % 50 daha fazladır. Hamileliğin bu trimester döneminde anne adaylarının kan basıncı (tansiyon) değerleri, normalin çok daha altına inebilmektedir ve buna bağlı olarak da baş dönmesi yaşanılması ihtimali yüksektir. Hamileliğin bu haftasında, bebeğin rahimdeki kan damarlarına yapmış olduğu baskından kaynaklanan ani baş dönmeleri, anne adaylarını bir miktar rahatsız edebilmektedir.

Gebeliğin 18. Haftası Egzersiz ve Beslenme Önerileri

Hamile Yogası

Hamileliğin 18. Haftasında anne adaylarının özellikle de sırt ve bacak ağrılarında artışlar yaşanabilmektedir. Bu gibi ağrıların hafifletilmesine yardımcı olması bakımından, doktor tavsiyesine uyularak bir takım egzersizler yapılması uygun olabilmektedir. Hafif ve orta seviyeli yürüyüşler, yüzme ve hamile yogası gibi yorucu olmayan ve anne adayı ile bebeğin sağlığını riske atmayan egzersizlerin yapılması tavsiye edilmektedir. Haftada birkaç gün, günde 15 dk kadar süre ile yapılan bu hafif egzersizler, anne adaylarının daha zinde ve daha ağrısız hissetmelerine yardımcı olabilmektedir. Tabii öncelik olarak doktordan konu ile ilgili tavsiye ve onay almak, anne adaylarının ve bebeklerinin sağlığı açısından önemlidir.

Tüm gebelik yolculuğu boyunca olduğu gibi, hamileliğin bu haftası içerisinde de, anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmeye özen gösterilmeli protein, vitamin ve mineral bakımından zengin, katkı ve koruyucu madde içermeyen, aşırı yağlı ya da yüksek kalorili olmayan gıdaların tercih edilmesi, gebeliğin bu döneminde ve devamında, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunmasında etkili olacaktır. Bu şekilde dengeli ve yeterli beslenme sayesinde, anne adayının sağlıklı ve ideal kilo değerlerini koruması da sağlanmış olacaktır. Özellikle de 18. hafta içerisinde, anne adaylarında yaşanan iştah artışı,  bebeğin hızlı büyümesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Fakat böyle bir durumda iki kişilik yemek yenilmesi, tavsiye edilmeyen bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.