Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

19 Aylık Bebek Gelişimi

Dokuz ay boyunca anne karnında yaşayan ve o şartlara uyum gösteren bebekler doğum sürecinin ardından küçük bir birey olarak hayata gelir. On dokuzuncu ayı içerisine giren bebeğiniz sürekli bir gelişim ve bir değişim süreci içerisinde bulunmaktadır. Bebeğinizin her ay ve hatta her gün değişen davranışlarına, alışkanlıklarına ya da isteklerine uyum sağlamanız gerekmektedir. Bu durum anne tarafından bazen sınırları zorlayıcı bir hale dönüşmektedir. Bu yüzden annelerin sınırlarının zorlandığı anlarda daima sakin olmalı bebeklerini yanlış davranışları karşısında onları bu davranışın neden yanlış olduğunu sakin bir şekilde anlatmaları gerekmektedir.

Dinleme ve İlgi

On dokuzuncu ayın içerisine giren bebeğinizin bu dönemde nesnelere, cisimlere, çevresine ve hatta insanlara karşı farkındalığı artar. Bebeğinizin odasında sizin ve kendi fotoğraflarını görebileceği kendine ait bir köşesi olsun, bebeğinizin bir albümü varsa onunla fotoğraflara bakabilirsiniz. Bebeğinize bu kim diye sorabilirsiniz, verdiği doğru cevaplar karşısında mutlaka bebeğinize moral vermek açısından aferin kelimesini kullanmayı asla unutmayın. Bebeğinize aferin kelimesini kullanarak bebeğinize çok büyük bir moral vermiş olacaksınız ve bebeğinizin yapacağı yeni başarılar için onu teşvik edip cesaretlendirmiş olacaksınız. Fotoğraf albümü aktivitesini sık sık tekrarlayabilirsiniz, bu aktivitede başarı sağlarsa tekrar yapmayı kendisi talep edecektir. Fotoğraf albümüne bakma aktivitesi hem bebeğinizin aile, akraba gibi bireyleri tanımasında kolaylık sağlayacaktır hem de bebeğinizin hafıza gelişimine büyük bir katkı sağlamış olacaksınız.

bebeklerde-20-ay-gelisimi

Bebeğinizin bu dönemde çevresinde keşfedilecek birçok nesnenin, cismin ya da canlının olduğunun farkına daha çok varır ve birçok eğlenceli aktiviteyi bırakıp, uyumaya direnebilir. Bu tür durumlarda bebeğinize birkaç dakika sonra uyuması gerektiğini söyleyerek bebeğinizi uyku öncesi bilgilendirin. Ardından diş fırçalamak, üstünü değiştirip, pijamasını giydirmek ve masal kitabının okunması gibi eylemler sıralanır. Bu eylemlerin hepsini bebeğinizin uykusunun en çok olduğu ana bırakmayın, uykusunun hafif bir şekilde olduğu zamanı seçin, çünkü bebeğinizin çok uykusu varken bu eylemleri ona yaptırabilmeniz imkansız bir hale gelir. Bebeğinizin çok uykusu varsa ya bu eylemleri yapmayacak ya da yapsa bile uykusu dağılacağı için uykuya dalma süreci uzayacak. Bu nedenle uyku öncesi hazırlık aşamasının daha erken saatlerde, bebeğinizin hafif uykusu geldiği anlarda gerçekleştirmeyi tercih edin. Bazen bebeğiniz aynı saatte uyumak istemez, çünkü bebeğiniz büyüyordur ve itiraz etme hakkının bulunduğunu çoktan fark etmiştir ve itiraz etme hakkını kullanmaya başlamıştır. Bu tür durumlarda bebeğinizi uyutmak çok daha zor bir hal alır, bebeğiniz uyumak istemediği için onu yataktan kaldırmanız için çok fazla sevimlilik yapacaktır, sizi öpmek ya da size sarılmak isteyecektir, sizinle konuşmak isteyecektir. Bebeğinizin uyumasını sağlayabilmeniz için bebeğinizle uyku öncesinde yatağına yatırdıktan ve masal kitabını okuduktan sonra bebeğinizi öperek, iyi geceler demenizin ardından bebeğinizin sizinle iletişim kurma istediğine cevap vermemeniz gerekmektedir. Çünkü bebeğinizin sizinle iletişim kurması ve sizin bebeğinize cevap vermeniz onun uykusunu dağıtır, uykuya dalma süreci çok daha uzun bir sürede tamamlanır. Üzerinize düşen her görevi yaptıktan sonra bebeğinize artık cevap vermeyin ve sakince onun uykuya dalmasını bekleyin, bazen huysuzlanacaktır ama siz sabırlı, kararlı olarak bebeğinizin uykuya dalmasında ona yardımcı olun.

Anlama

Bebeğinizin on dokuz aylık olması sebebiyle eskiden, bebeğiniz küçükken oynadığı oyunlardan ya da oyuncaklardan sıkılmış olabilir ve sizden daha değişik, yeni oyunlar beklemektedir. On dokuzuncu ayının içerisine giren bebeğiniz için bu dönemde bebeklerin oynaması için geliştirici ve öğretici birçok oyuncak, kitap bulunmaktadır. Bebeğinize bu oyuncaklardan ve kitaplardan alarak onu daha yeni bir aktiviteye dahil ederek, yeni nesneler öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. On dokuzuncu ayının içerisine giren bebeğiniz biraz daha büyümüş olsa bile topla oynama aktivitesinden asla vazgeçmeyecektir, özellikle de erkek bir bebeğe sahip iseniz. Bu dönemde eski oyununuz olan top oynamayı bebeğinizin hala çok fazla ilgisini çekmektedir be bu aktiviteden hiç sıkılmamıştır. Bebeğinize topu atarak ondan tutmasını isteyin ve ardından bebeğiniz size atsın siz tutun, bu şekilde keyifle ve zararsız bir şekilde topla oynamış olacaksınız. Bu tür oyunlarla bebeğinizin hem daha çok hareket etmesini sağlayacaksınız hem de bebeğinize komutlar vererek gelişimine katkı sağlamış olacaksınız.

20-aylik-bebek-gelisimi

Bebeğinizle fotoğraf albümüne bakarken çok fazla insanı göstererek bebeğinizin bu isimleri aklında tutmasını beklemeyin. Bebeğinize fotoğrafları göstererek ilk olarak en yakınlarınızın isimlerini öğretin ve bebeğiniz o kişinin fotoğrafını gördüğünde tanıyarak, hemen ismini söyleyebilir. Siz de ödül olarak bebeğinize aferin diyerek ona sarılıp, onu öpebilirsiniz. Bebeğiniz on dokuzuncu ayın içerisine girdiği bu dönemde bebeğinize daha fazla ilgi gösterin ve bebeğinizle daha fazla zaman geçirin. Çünkü bebeğinizin bu dönemde size çok ihtiyacı olacaktır, büyümesi sebebiyle daha çok beraber olmak isteyecek, yeni nesneler ve yeni alanlar keşfetmek isteyecek, daha fazla yaramaz olacak, bu dönemde gözünüzü bebeğinizin üzerinden asla ayırmayın. Daha önceki aylarda olduğu gibi bu ayda da dolap, çekmece karıştırmaları devam edecek, bebeğiniz için bu alanların tehlikeli olmaması gerekmektedir. Sizin çekmecelerinizde makas, bıçak ya da kendine zarar verici herhangi bir materyal varsa bebeğiniz kendine herhangi bir şekilde zarar verir. Çünkü bebeğiniz bu tehlikeli materyallerin ne işe yaradığını ve kendisi için tehlike oluşturabileceğini asla düşünmez. Bebeğinize göre siz öğretmediğiniz sürece her şey çok güvenlidir, her şey ağza atılabilir, her şey yenebilir. Bebeğinizi sürekli takip etmeniz mümkün olmayabilir, mesela siz lavaboya kısa bir süreliğine gittiğinizde bile bebeğiniz tehlikeli bir şeyler yapıyor olabilir. Bebeğinizi kısa süreli eylemlerinizde takip edemeyeceğinize göre evinizin her odasını, her alanını mutlaka bebeğinizin güvenliğine göre ayarlamalısınız. Mesela ucu ve kenarları sert olan ev eşyalarınızın kenarlarına bir sünger yapıştırabilirsiniz, dolap ya da çekmeceleriniz için açmayı önleyici aparatlardan alabilirsiniz, ortada bebeğinize zarar verici aletler, ilaçlar, deterjanlar, sabunlar, makyaj ürünleri vs. bırakmamalısınız. Çünkü bebeklerin asla şakası yoktur, saniyelik bir anda çok tehlikeli eylemler yapmış olabilir, bu nedenle bebeğinizin güvenliği açısından daima onun güvenini sağlayın ve onu daima takip edin, ne odada ne de evde asla yalnız başına bırakmayın.

Sesler ve Konuşma

34db1e49-4b5f-4c7f-a030-465a3352a6d9

Bebeğiniz on dokuzuncu ayın içerisine girdiği bu dönemde, bebeğinizin dil gelişimi devam eder. Ama bazen bebeğiniz ne istediğini doğru telaffuz edemediğini için size anlatamaz, yani siz onun ne demek istediğini anlamazsınız. Sizin anlamadığınızı fark eden bebeğiniz sinirlenir ve huysuzlanır. Bu tür bir durumda bebeğinizden istediği şeyi işaret etmesini isteyin, böylece bebeğiniz sakinleşecek ve istediğine ulaşmış olacaktır. Bebeğinizin on dokuzuncu ayın içerisine girdiği dönemde on ya da yirmi beş kelime arasında bir kelime hazinesine sahiptir. Bebeğinizle bu dönemde daha iyi iletişim kurabilirsiniz, bebeğiniz kendini daha iyi ifade edebilmektedir.

Sosyal Yetenekler

ay_ay_konusma

Bebeğiniz bu dönemde ısırma ya da vurma gibi eylemleri gerçekleştirebilir. Bebeğinizin bu kavgacı olduğunu göstermez ama siz böyle davranışlar karşısında tepkisiz kalmayın. Bebeğinizi yumuşak bir dille uyarın, neden yapmaması gerektiğini anlatın ve devam ederse ses tonunuz çok az sertleşebilir. Tepkisiz kalır ya da ona gülerseniz, bu davranışın kötü olduğunu bir daha asla anlatamazsınız. Bebeğiniz bu dönemde daha da inatçı olabilir. Herhangi bir isteği için bağırabilir ve huysuzlanabilir. Bebeğiniz yürümeye başlıyorsa öfke nöbetleri yaşayabilir, bu durumlarda sakin ve kararlı olun. Öfkesinin geçmesi için ilgisini dağıtın ve hemen unutmasını sağlayın, eğer ciddi boyutlardaysa kendisine zarar vermesini önleyin.

Diğer Değişiklikler

Bebeğinize şişme havuz, leğen ya da bir kaba sus doldurarak suyla oynamasını sağlayabilirsiniz. Özellikle çok sıcak olan yaz aylarında bebeğiniz hem serinler hem de çok eğlenir, suya birkaç sevdiği oyuncağı da atabilirsiniz. Bebeğiniz için tuvalet eğitimini tekrarlayabilirsiniz, böylece hazır olup, olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer hazırsa size çok yardımcı olacaktır ve tuvaletini söyleyecektir ama hazır değilse bu konuyla ilgilenmeyecektir. Bebeğinizin tuvalet eğitimine başlaması üç yaşına kadar devam etmektedir, bu yüzden acele etmenize ve bebeğinizi zorlamaya gerek yoktur. On dokuzuncu ayı içerisine giren bebeğinizin bu dönemde her yere tırmanmak ya da her şeyin üzerine çıkmak gibi yoğun ve ısrarcı bir davranışı olacaktır. Bebeğinizin herhangi bir yere tırmanmasını ya da herhangi bir yerin üzerine çıkmasını engelleyici birtakım önlemler almalısınız. Bu davranışları asla tekrar etmeyecek şekilde güvenli bir alan oluşturmanız çok önemlidir.

Aşılar

Bebeğinizin bu dönemde olması gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır. Gecikmiş bir aşı varsa onu yaptırabilirsiniz. Bebeğinizin iki yaşına kadar herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.