Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

19 Haftalık Gebelik

Hamilelik sürecinin yarısına geride kaldığı 19. hafta ile birlikte, hem bebeklerin hem de anne adaylarının vücutlarındaki gelişmeler hız kazanmaktadır. Artık iyice belli olan gebeliğe has vücut yapısı ile  birlikte, anne adaylarının kılık kıyafet seçimi de değişkenlik göstermektedir. Gebeliğin 19. haftası içerisinde, bebek ve anne adaylarında meydana gelen değişim ile gelişmeler, aşağıda belirtildiği şekilde gerçekleşmektedir.

Gebeliğin 19. Haftasında Bebekte Yaşanan Gelişmeler

Yaklaşık olarak 185 ila 225 gram ağırlığa ulaşmış olan bebeğin boy uzunluğu ise, baş ve popo kısmı baz alınarak, ortalama olarak 18 cm kadardır. Bu hali ile bebek, iri boy bir mango büyüklüğü kadardır. Öte yandan, gebeliğin bu haftasında bebeğin kol ve bacakları, vücudun diğer kısımları ile orantılı şekilde gelişme göstermektedir.

Hamileliğin bu haftası içerisinde, duyusal ve algısal açıdan gelişme gösteren bebeğin beyni, koku, tat, duyma, görme ve dokunma duyularının tanımlanması üzerine yapılanmaktadır. Bazı araştırmalara göre bebekler, gebeliğin 19. haftası içerisinde annesinin sesini duyabilmektedir. Bundan dolayı, hamileliğin bu haftası içerisinde anne adaylarının, bebekleri ile konuşmaları, ninni ya da şarkı söylemeleri ve masal anlatmaları tavsiye edilmektedir. Böylece hem anne adayları hem de bebekleri daha mutlu hissetmektedir. 19. haftalık hamilelik ile birlikte bebeğin böbrekleri gelişimini devam ettirmektedir ve idrar üretimini de sürdürmektedir. Kafa derisinde saç telleri filizlenmeye başlayan bebeğin saç telleri beyaz olmakla beraber henüz renk pigmentlerine sahip değildir.

Gebeliğin bu haftaya girilmesi ile beraber bebekte, ikinci bir cilt yapısına kavuşmaktadır. Balmumuna benzer ve yağsı yapıya sahip olan bu ikinci cilt, “verniks kazeoza” adı verilen katman şeklinde gelişme göstermektedir. Verniks kazeoza, amniyotik sıvının ölü hücreler ve lanugo (bebeğin tüm vücudunu kaplayan ince tüycükler) yapıları ile kirlenmesini önlemekte ve amniyotik sıvının korunmasını sağlamaktadır. Doğumdan sonra kaybolan verniks kazeoza yapısı, prematüre bebeklerin vücudunda bol miktarda bulunmaktadır.

19.hafta

Kıkırdak dokusu yavaş yavaş kemikleşmeye başlayan bebeğin kol ve bacak hareketleri de, vücuduna orantılı şekilde ve daha kontrollü olarak gelişme göstermektedir. Gebeliğin 19. haftası içerisinde bebeğin vücudundan yaşanan bir diğer değişim ise, cilt tonu renginin belirlenmesini sağlayan pigmentlerin oluşmaya başlamasıdır. Böylece bebeğin cildindeki saydam görüntü giderek etkisini kaybetmektedir. Sağlıklı ve güçlü bir şekilde gelişme gösteren bebeğin vücudu özellikle de kalbi, anne adaylarının kalp atışlarından daha hızlı şekilde atmaktadır.

Eğer bebeğin cinsiyeti kız ise, vajina, rahim ve yumurta gelişimi, gebeliğin bu haftası içerisinde oluşmaktadır ve üreme sistemi oluşumu tamamlanmış hale gelmektedir. Öyle ki, cinsiyeti kız olan bebeğin bu hafta itibari ile yumurtalık sayısı 6 milyondan fazla miktardadır. Bebek doğduğunda ise bu yumurta sayısı 1 milyona kadar düşmektedir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkek ise, testis gelişimi gebeliğin bu haftasında tamamlanmıştır ve hatta gebeliğin 10. haftası itibari ile testosteron salgısına devam etmektedir.

Gebeliğin 19. Haftasında Anne Adayında Yaşanan Gelişmeler

19.hafta

 

Anne adayları gebelik sürecinin bu döneminde kendilerini çok daha fazla iri hissedebilmektedirler. Gebeliğin 19. haftasından itibaren, anne adaylarının bel kısımlarındaki kalınlık hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Bunun sonucu olarak da, anne adayının alt karın bölgesinde ağrı, keskin sancılar ve özellikle de, pozisyon değiştirirken ya da aktif bir günün sonunda, bu gibi karın ağrıları yaşanabilmektedir. Hamilelikte yaşanan karın ve kasık ağrılarının genel ismi olan “round ligament pain” ile benzerlik gösteren bu karın ağrıları, çok sık tekrar etmesi ya da giderek şiddetlenmesi halinde, doktora gidilmesinde fayda vardır.

Gebeliğin 19. haftası içinde, anne adaylarının vücutlarında meydana gelen bir diğer değişim ise, cilt dokularında gerçekleşen bazı farklılıklardır. Buna göre, hamileliğin bu döneminde, ellerin avuç içi kısımlarında kırmızı renk oluşumu gözlenilmesi muhtemeldir. Fakat bu durum endişe edilecek bir sorun değildir ve gayet normaldir. Çünkü anne vücudunun gebelik süresi boyunca ekstradan östrojen hormonu salgılaması ile ilişkili bir durumdur. Ayrıca, anne adaylarının cilt dokularında meydana gelen bir başka değişim ise, cilt üzerindeki koyu lekelenmelerdir. Bu lekeler, cilde rengini veren pigmentlerin geçici olarak artmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır ve dudağın üst kısmı, yanaklar ile alın bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Cilt dokusunda meydana gelen bu lekelere “kloazma” ya da “gebelik maskesi” adı verilmektedir. Bunlardan ayrı olarak, gebelik sürecinin 19. haftası içerisinde, göğüs uçlarında kararma, çillerin ve yara izlerinin renginde koyulaşma, koltuk altı, uylukların iç kısımları ve vulva bölgesindeki cilt dokularında renk tonunun koyulaşması olağandır. Fakat, gebelik süreci boyunca yaşanan, cilt dokularındaki bu kararma durumu, doğumun gerçekleşmesi ile birlikte sona ermektedir ve renk tonu yeniden açılmaktadır.

Hem tüm gebelik süreci hem de 19. Hafta içerisine girilmesi itibari ile, anne adaylarının dikkat etmesi gereken bir husus ise, güneş ışınlarıdır. Siperlikli şapka, kolları ve bacakları kapalı giysiler ve koruyucu güneş kremleri, gebelik süresi boyunca kullanılması gereken güneş koruyucu ekipmanlardır.

Hamileliğin bu haftası içerisinde ve özellikle de, ikinci ve üçüncü trimester dönem boyunca, anne adaylarında en sık yaşanan semptomlardan biri de, bacak kramplarıdır. Gebelik döneminde anne adaylarının yaşamış oldukları bacak kramplarının esas nedeni ise genellikle bilinmemektedir. Buna göre, bacak kramplarının nedeni, anne adayının artan ağırlığı sonucu, bacak kaslarının yorulması ya da gebeliğin 19. haftasında, uterusun büyümesine bağlı olarak, bacak dokularına kan taşıyan damarların sıkışması şeklinde düşünülmektedir.

19 haftalık gebelik

Gebeliğin 19. haftası içerisinde, hızla büyüyen bebek ve dolayısı ile de hızla genişleyen rahim nedeni ile, anne adaylarının mide ekşimesi ya da hazımsızlık gibi bir takım mide problemleri yaşaması olağandır. Artan hormon salgısı nedeni ile, gebeliğin bu döneminde anne adaylarının nefes nefese kalması durumu normaldir ve bu durum, endişe edilecek bir sorun değildir. Bazı anne adayları ise, gebeliğin 19. haftası süresince, görmede bulanıklık yaşayabilmektedir ve hamile kadınlarda çok sık şekilde gözlenen ödemler de, gebeliğin bu döneminde yaşanmaktadır.

Hızlı bir şekilde büyüyen bebek, daha fazla miktarda gıdaya ihtiyaç duyduğu için, anne adaylarının hamileliğin bu periyodunda, iştah artması yaşamaları olağandır. Kabızlık ise bir diğer gebelik sorunu olmakla birlikte, özellikle de bir takım takviye destekleyiciler ve bazı ilaçlar, bu sorunun ortaya çıkmasına zemin hazırlamakta ve kabızlığın daha da kötüye gitmesine neden olmaktadır. Bilhassa, demir takviyeleri kabızlık probleminin tetiklenmesine ve daha da şiddetlenmesine yol açabilmektedir.

Giderek büyüyen rahim, kan damarları üzerinde belli bir basıncın oluşmasına neden olduğu için, beyine ulaşan kan akışında azalma ve buna bağlı olarak da, baş dönmesi, sersemlik ile bayılma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında anne adayının bu durumu ihmal etmemesi ve hemen dinlenme pozisyonuna geçerek, hem bebeğini hem de kendisini koruması tavsiye edilmektedir. Gebeliğin 19. haftasında anne adaylarında sık gözlenen bir diğer semptom ise, burun tıkanıklığıdır.

Bebeğin ve dolayısı ile de rahmin hızlı bir şekilde büyümesine bağlı olarak, vücudun ağırlık merkezi bir miktar kaymaktadır. Bunun sonucunda da, sırt bölgesine ekstra ağırlık ve basınç binmektedir. Tüm bu etmenlerin bir araya gelmesi ile de, anne adaylarının sırt ağrılarını yaşaması kaçınılmazdır. Son olarak, hamile kadınların yaklaşık olarak % 90’ında, deri çatlakları meydana gelmektedir. Bu sorunu hafifletmek için ise, emilim yolu ile bebeğe zarar vermeyen ve doktorun tavsiyesinden geçmiş, bazı nemlendirici kremlerin kullanılması fayda verebilmektedir.

Anne Adaylarına Bazı Tavsiyeler

doktor kontrolü

Eğer, hamilelik süreci boyunca mantar enfeksiyonu sorunu yaşanıyor ise, en iyi tedavi yöntemi hakkında doktora danışılması faydalı olacaktır. Hamileliğin bu dönemine kadar bir doğum sınıfına kayıt olunması tercih edilmeyebilmektedir. Genellikle üçüncü trimester döneme kadar bu durum böyledir. Fakat gebeliğin 19. haftası ile birlikte, bir doğum sınıfına kayıt yaptırılması tercih edilebilmektedir.

Ayrıca, 3D ultrason hatırası almadan önce iki defa düşünülmesinde fayda vardır. Çünkü, FDA’ya (Gıda ve İlaç İdaresi) göre, tecrübesiz ve yetersiz teknisyenler; güvenli sınırı aşan, yüksek güç seviyelerinde görüntü alma işlemi yapabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.