Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

2 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz ikinci ayına girdiğinde artık çevresini iyice tanımış olacaktır. O çevresini tanıdığı kadar siz de bebeğinizi tanıyıp huylarını öğrenmiş olacaksınız. İkinci ayın sonunda bebeğiniz doğumdan bu yana büyük değişiklikler geçirmiş olacaktır.

Dinleme ve İlgi

b014352a-11a8-4b6b-ac83-d10c6cf353f9

İkinci ayda bebeğin işitsel ve görsel duyuları birbiriyle uyumlu çalışmaya başlayabilir. Yani bebeğiniz değişik bir ses duyduğunda kafasını çevirip gözleriyle sesin kaynağını arayabilir. Fakat direkt sesin geldiği yöne doğru bakma eylemi üçüncü ayı bulabilir. Bebekler bu ayda duydukları sesleri taklit etmeye başlayabilirler. Gözleriyle nesneleri takip etme konusunda epey gelişmiş olacaklardır. Nesneleri yukarı aşağıya ve sağa sola doğru takip edebilirler. Gözleriyle daha uzak mesafelere bakabilirler. Parlak renkli objeler ve hareket eden cisimler onların ilgisini çekecektir ve bunu size belli edeceklerdir.

Duyusal uyarılar bebekler için çok önemlidir. Eğer evde hareketlenmeler varsa ve bebek bundan uzaksa, en güzel oyuncaklarla donatılmış bir beşik bile onu oyalamaya yetmeyecektir. Bebeğiniz evin içerisinde neler olduğunu merak edecek ve olaya müdahil olmak isteyecektir. Meraklı bebeğinizi bu durumdan mahrum etmeyin. Uyanık olduğu vakitlerde onunla birlikte olun, kucağınızda gezdirin ve evin bütününün bir parçası olmasını sağlayın. Bebeğiniz uyanık olduğu vakitlerde herkes gibi bir insana ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinize ilgiyi ihmal etmeyin.

Anlama

eef8f6a8-6e81-484d-a9f7-4a827264c3ed

Bebeğiniz artık ikinci ayında daha hareketli ve çevredeki nesnelere daha meraklı. Bu yüzden bebeğinizi sürekli kontrol altında tutup izlemelisiniz. Hiç beklemediğiniz anda hiç beklemediğiniz hareketler yapıp bir anlık kafanızı çevirmeniz sonucu yere düşebilir veya yakındaki bir nesneyi tutup çekmeye çalışırken yuvarlanabilir. Eğer bir şekilde kazayla bebeğiniz düşerse sakinliğinizi koruyun.

Her bebek en az bir kez düşme yaşamıştır. İlk şok etkisi geçtikten sonra sakinleşecektir. Genellikle kötü bir durum ortaya çıkmaz, fakat yine de düşme sonrası hemen doktorunuzu arayın ve ilk 24 saat içinde olabilecek iç kanama gibi durumların belirtileri ve kontrollerini öğrenin.

Bebeğiniz artık yavaş yavaş çevreyi tanıyıp çevredeki nesnelere daha çok ilgi göstermeye başlamıştır. Bu ayda bir nesneyi bebeğin yüzüne doğru tuttuğunuzda bir yandan öteki yana yüz seksen derece takip edebilir.

Sesler ve Konuşma

9-aylik-bebek

Bebeğiniz artık ikinci ayında. O daha önce size yalnızca rahatsız olduğunda, acıktığında, kakasını yaptığında bunu ağlayarak belli ederken, artık bu aydan itibaren size kocaman bir gülümseme ve tatlı gülücükler ile memnuniyetini de göstermeye başlayacaktır.

İkinci ayındaki bebekler insan seslerine bayılır. Bebeğiniz normalde beslenme anında dışarıdaki seslere karşı kayıtsızdır, fakat konuşan veya şarkı söyleyen bir insan sesi onun dikkatini çekip emmeyi bırakmasına bile yol açabilir. Bu zamanlarda mutlaka anne ve baba bebekle bol bol konuşup iletişim kurmalıdır. Bu hem bebek için hem de ebeveynler için çok önemlidir. Eğer evde kardeş varsa kardeşin de bebekle sağlıklı iletişim kurması, ikili arasında ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesi açısından çok önemlidir.

Sosyal Yetenekler

4d958adb-6b61-4513-9f5c-5c8f482fc186

Bebeğiniz için tüm gün koşturup yorulsanız da, bebeğiniz size istediğiniz tepkileri vermeyebilir. Fakat asla yılmayın ve pes etmeyin. Çünkü bebeğiniz henüz size teşekkür edecek yaşta değildir. Onunla ilgilenmeyi sürdürün ve asla vazgeçmeyin. Bebeğiniz bu ay sizin yüzünüzü tanıyıp size gülücükler saçmaya başlayacaktır.

Bebeğiniz ikinci ayda hala emmeyi çok seviyor olacaktır. Emerek kendini rahatlatır. Bebeğiniz bir insanın, özellikle sesine ve kokusuna aşina olduğu birinin, yani aile fertlerinden birinin yanında bulunmasından çok hoşlanacaktır. Kucağa alındığında veya birinin sesini duyduğunda sakinleşip sesi dinlemeye başlar. İnsanlarla etkileşim halindeyken veya küçük oyunlar oynarken normalden daha uzun süre uyanık kalır. Bu ayda bebeğin hareketleri daha düzenli ve istemli olur, bazı bebeklik refleksleri ortadan kalkabilir. Bir objeyi birkaç saniye veya biraz daha fazla elinde tutabilir. Bebeğinizin bu ayda kasları daha çok gelişir. Etrafına bakmayı ve kafasını dik tutmayı öğrenmeye çalışır.

Bebeğiniz ikinci ayında ellerini ve ayaklarını daha çok hareket ettirip nesnelere vurmaya çalışabilir. Bu, hem nesneler onun ilgisini çektiği ve merak ettiğinden, hem de kaslarını geliştirmeye çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bebeğiniz nesnelere karşı heyecan duyabilir ve bunu size belli eder. Artık sesler, insanlar ve tatlar arasındaki farkları ayırt etmeye başlamıştır. Bebeğiniz bu ayda kendi el hareketlerini inceleyebilir. Bebeğiniz artık yavaş yavaş duyularını birlikte kullanmaya başlamıştır. Farklı bir ses duyduğunda gözleriyle sesin kaynağını aramaya çalışabilir, veya meme gördüğü zaman emmek için ileri atılabilir. Bu, duyularını birlikte kullandığı anlamına gelir ve sağlıklı bir gelişmedir.

Diğer Değişiklikler

yenidogan

Bebeğinizin ikinci ay içerisinde beslenme ve uyku durumu birinci aya göre çok daha düzenli olmuştur. Uyanık olduğu zamanlar artık çok daha belirgin ve uzundur. Beslenme düzeni de gaz çıkarmalar ve beslenme sırasındaki molalar ile belirginleşir.

Bebeğinizin sinir sistemi gelişeceği için hareketlerini daha iyi kontrol etmeye başlayacaktır. Artık kontrolsüz bebek refleksleri yerine daha bilinçli hareket etmeye başlayacaktır. El ve ayak vurmaları size anlamsız hareketler gibi gelse de aslında kaslarını güçlendirmeye çalıştığı için bunları yapmaktadır.

Bebeğiniz iki aylıkken henüz başını dik tutamıyor olsa da boyun kaslarını geliştirip kafa hareketlerini biraz daha kontrol etmeye başlamıştır. İkinci ayın sonuna doğru yüz üstü yatırdığınız bebeğiniz kafasını havaya kaldırmaya başlayabilir. Bu aslında onun için çok büyük bir şeydir çünkü hala kafası vücudundaki en ağır ve en büyük uzvu konumundadır. Bebeğiniz yüz üstü uzanırken emekleme hareketleri yapabilir. Hatta bazı bebekler yatarken yer değiştirebilir bile.

İkinci aydan itibaren bebeğinizin uykusu da düzene girmiş olacaktır. Her gece sürekli uyanan ve ağlayan, size bir türlü rahat vermeyen aynı bebek, bu ay artık geceleri uyumaya başlayacaktır. Sağlıklı ve zamanında doğmuş bebekler beşinci haftadan itibaren yedi saate kadar uyuyabilir. Bazı bebekler uyku konusunda gece ile gündüzü karıştırabilir, normal uyku düzenlerini hava aydınlandığında yapabilirler. Bunu önlemek için üç dört saatlik uyku periyotları sonrası bebeğinizi yavaşça uyandırın. Bu şekilde bebeğinizin uyku düzeni zamanla evin düzenine uyum sağlayacaktır.

Sürekli aynı şekilde yatıp uyumak bebeğinizin kafasının farklı şekillenmesine sebep olabilir. Bu önemli bir sorun olmamakla birlikte estetik olarak göze hoş gelmez. Bu sorunu doktorunuzla paylaşabilirsiniz. Onun ilgileneceği renkli veya sesli oyuncakları belirli yöne asarak bebeğinizin yeni yatma pozisyonlarına alışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat önemli olan bebeğinizi sırt üstü konumda yatırmanız. Bu ani ölüm riskini azaltacaktır.

Bebeğinizin ısısını ayarlamaya mutlaka özen gösterin. Bebeğinizin sıcaklığını elleri veya ayaklarından değil, ensesinden, kıyafet içinden kontrol edin. Eğer bebek üşüyorsa üzerine bir battaniye örtün veya bir kat daha giydirin. Bebeğin başını sıcak tutmaya özen gösterin çünkü başlarında saç olmadığı için küçükken en çok başlarından soğuk yerler. Bebeğin ısısını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Gereksiz yere kat kat giydirmek veya fazla ince tutmak bebek için iyi değildir. Bebeğiniz ağlıyorsa üşüyüp üşümediğini kontrol edebilirsiniz.

Aşılar

iki-aylik-bebek-09

Bebeğiniz bu ayda birden çok aşı vurulacaktır. İşte vurulacağı aşılar:

  • Karma (DBT-Çocuk felci)
  • Verem
  • Rotavirüs (1.doz)
  • Pnömokok (1.doz)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.