Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

20 Aylık Bebek Gelişimi

Yirmi ayın içerisinde olan bebeğiniz daha önce dokuz ay boyunca anne karnında yaşamış ve o şartlara uyum göstererek doğum sürecinin ardından küçük bir birey olarak dünyaya gelmiştir. Bebeğiniz yirminci ayın içerisine girdiğinde sürekli bir gelişim ve bir değişim süreci içerisinde bulunmaktadır. Her geçen gün daha çok büyüyen bebeğinizin her gün farklı bir alışkanlığı ve davranışı ortaya çıkmaktadır.

Dinleme ve İlgi

Yirminci ayı içerisine giren bebeğiniz bu dönemde sizi taklit etmeye devam edecektir ve sizi taklit ettiğinde bebeğinize asla engel olmayın. Bebeğinize birtakım komutlar vererek sizin gözetiminizde size yardım etmesini sağlayabilirsiniz, bebeğiniz annesiyle vakit geçirmekten çok hoşlandığı için böyle bir durumda size seve seve ayak uyduracaktır. Sizden kolay ve ağır olmayan komutlar almak, size yardımcı olmak için sabırsızlıkla bekleyecektir. Bebeğinizin büyük ya da küçük olan her türlü başarısını mutlaka takdir ederek ödüllendirin. Mesela aferin diyebilirsiniz, teşekkür edebilirsiniz, tüm bunları yaparken bir yandan da bebeğinize sarılarak, bebeğinizi öpebilirsiniz. Büyük ya da küçük başarıları karşısında ödüllendirilmek daha sonraki yardımcı olacağı işler için büyük bir zemin hazırlamaktadır. Sizinle her aktivite içerisinde olmak bebeğinizi çok mutlu edecektir ve sizin bebeğinize vermiş olduğunuz komutları yerine getirdiğinde kendisine olan özgüveni artacaktır. Sizinle birlikte birçok aktivite içerisine dahil edilen bebeğiniz böylece sizinle sürekli uyum halinde olacak, sizinle çatışmayacak ya da itiraz edebilecek bir durum oluşmayacaktır.

20-aylik-bebek-gelisimi

 

Bebeğinizle her türlü aktivite içerisinde olarak bebeğinizi hem mutlu edebilir hem de gelişimine çok büyük bir katkı sağlamış olursunuz, çünkü bebeğiniz mutlu olduğu sürece öğrenme eylemine açık bir hale gelir, aksi durumda yani mutsuz ve huzursuz olan bir bebeğe bir şeyler öğretmek çok zordur. Çünkü o bebeğiniz temel ihtiyacı bir şeyler öğrenmek değildir, onun mutsuzluğunun ya da huysuzluğunun giderilmesi gerekmektedir. Bebeğinizin günlük rutin olan programını asla aksatmayın, uyku saati, yemek saati, oyun saati her şey bebeğiniz büyüyünceye kadar düzenli bir şekilde olmalıdır. Eğer dışarı çıkacaksanız bebeğinizin uyku saatiyle çakışmamasına dikkat edin, çünkü uykusu gelen bir bebek çok huysuzlanacaktır.

Anlama

25-26-27-aylik-bebek-gelisimi

Bebeğinizin yirminci ayına girmesiyle birlikte birtakım duyguları da değişecektir ve netleşecektir. Artık bir şeyi yapmak ya da yemek istemiyorsa bunu daha net duygularıyla anlatacaktır. İstemiyorsa direkt istemediğini söyleyecek ya da bazen ağlayarak istemediğini ifade edecektir. Bu tür ağlama durumlarında bebeğiniz güvenli, herhangi bir yerini çarpmayacak bir alandaysa bebeğinize tepki vermeyin, sakinleşmesi için dikkatinin dağılmasını sağlayan, başka bir nesne göstererek onunla oynamasını sağlayın. Eğer elinde tehlikeli olabilecek bir nesne varsa bebeğinize alternatif, zararsız bir şey vermeden elindeki nesneyi almayın. Bebeğinizin elinden aniden aldığınız her nesne onun neden zararlı olduğunu anlamamasına ve size karşı öfke duymasına neden olacaktır. Bebeğiniz için bir kardeş düşünüyorsanız nasıl davranmanız gerektiğini uzmanlara danışabilirsiniz. Çünkü kardeşin doğumundan sonra bebeğiniz kardeşine alışmakta zorlanabilir, kardeşini kıskanabilir.

Sesler ve Konuşma

20%20aylik%20toprak%20bebek

Yirminci ayının içerisinde olan bebeğiniz bu dönemde seslere karşı daha çok duyarlıdır. Bebeğiniz bu yaşlarda herhangi bir nesneyi göstererek anne ya da baba derse o nesne annesine, babasına aittir. Bebeğiniz yirminci ayının içerisine girdiğinde size ya da babasına ait herhangi bir kıyafeti, bir eşyanın kime ait olduğunu bilir ve hatta bir başkasının üzerinde sizin kıyafetinizi gördüğünde asıltarak, onun annesine ya da babasına ait olduğunu söyler, dolaylı yoldan çıkarmanızı ister.

Bebeğinizin yirminci ayının içerisine girmesi ile ben ya da o kavramları daha anlamlı olmaya başlamıştır. Size ya da babasına ait herhangi bir eşyanın, kendisine ait olduğunu belirterek onun için benim diyebilir, eşyanızı sahiplenebilir. Bebeğiniz tehlikeli bir nesneyi bulduğunda da benim diyebilir, böyle bir durumda bebeğinizin dikkatini farklı bir nesneye çekmeden elindeki eşyayı almaya çalışmayın. Bebeğiniz bu durumda size karşı öfke besleyecektir ve ağlayarak nesnenin geri verilmesini isteyecektir. Bebeğinizin bu andaki öfkesini en aza indirmek için yeni bir aktiviteyle ilgilenmesini sağlamalısınız.

Sosyal Yetenekler

19-aylik-bebek-gelisimi-1039

Bebeğinize birtakım kurallar koymanız gerekmektedir, çünkü sınırsız bir özgürlükle büyüyen bebeğinizi bir süre sonra sizi dinlememeye başlayacaktır ve bebeğinize engel olamayacaksınız. Bebeğiniz herhangi tehlikeli bir durumla karşı karşıya bile olsa siz onu uyarsanız sizi dinlemeyecektir, yapma dediğiniz her şeyi yapacaktır. Bebeğinize kural koymaktan çekinmeyin, çünkü bebeğiniz başıboş, tamamen özgür ortamda yaşamaktan daha çok zorlanacaktır. Kurallar bebeğinizin güvenli ve şımarmadan büyümesine yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz sizin yaptığınız her davranışı taklit etmek isteyecektir, mesela siz ev işlerini yaparken bebeğiniz de bu sürece dahil olmak isteyecektir. Sizinle birlikte kirli çamaşırları sepete atabilir, siz bulaşık makinesine kirli bulaşıkları yerleştirirken bebeğiniz sizin arkanızdan bulaşıkları çıkarabilir, sizin katladığınız çamaşırları dağıtabilir.

Bebeğiniz hangi işi nasıl yapacağını bilmediği için sizin yaptığınız bazı ev işlerinin tersini yapabilir ve yaptıklarınızı bozabilir. Bebeğinize bu tür durumda nasıl olacağını göstermeniz ve anlatmanız gerekmektedir. bebeğinize küçük görevler vererek, size yardımcı olmasını, işlerinizin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz yirmi ayı içerisine girdiğinde şiddetle de tanışmış olmaktadır, bu dönemde beraber oyun oynadığı bir arkadaşına, annesine, babasına ya da tanıdığı herhangi birine eliyle vurabilir, elindeki nesne ile vurabilir. Bu hareketi zarar vermek için yapmaz, sadece yapan kişinin tepkisi merak eder, ne olacağını görmek ister.

Bebeğiniz bu dönemde kardeşi olsun ya da olmasın paylaşma kavramını ona anlatmanız zordur ve bazen sizinle bile bazı şeyleri paylaşmak istemez. Bebeğiniz üç yaşına kadar paylaşma kavramını öğrenemez ama temellerini yavaş yavaş atarsanız ilerideki dönemde işiniz daha da kolaylaşabilir. Bebeğinizin bu dönemde paylaşma kavramını öğrenebilmesi için sizin de bir şeyleri paylaştığınızı görmesi gerekmektedir.

Bebeğinizin paylaşmayı öğrenebilmesi için sizin onu yönlendirmenize ihtiyacı vardır. Sadece bebeğinize ait olan ve paylaşılmaması gereken şeyler de vardır. Bu durum aidiyet ve sahiplik duygusunun oluşmasında son derece yardımcı olacaktır. Bebeğinizin kardeşi varsa kıskançlık duygusu oluşabilir, bebeğiniz kardeşiyle oyuncaklarını ve hatta sizi paylaşmak istemez. Bazı bebekler kardeşleri doğduğu zaman kardeşini kıskanmazken, daha sonraki dönemde anne ve babasının da onu ihmal etmesiyle orantılı olarak kıskanmaya başlayacaktır. Bu durumda bebeğiniz kendisinin daha az sevildiğini düşünmektedir ve bu düşünceyi ortadan kaldırmak sizin elinizdedir.

Bebeğinize onu anladığınızı göstermelisiniz ve bebeğinizi daha az sevdiğini düşünecek birtakım davranışlarda bulunmayın. Bebeğinizin yirminci ayı içerisinde olması sebebiyle her şey hakkında kendi fikri ve düşüncesi olacaktır. Bu nedenle bu dönemde bebeğinize istediği bir şeyi yaptırmanız çok zor olacaktır, normalde de istemediği herhangi bir şeyi yaptırmamız gerekmektedir ve her eylemde bebeğinizin rızasını, iznini almanız gerekmektedir. Çünkü bebeğiniz bazı durumlarda, bazen unutulmuş olsa da kendi duygu ve düşüncelerinin olduğunu size itiraz ederek gösterir, bebeğinizin izninin olmadığı hiçbir şeyi bebeğinize yaptıramazsınız.

Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz yirminci ayının içerisine girdiğinde, bebeğinizin gelişimi açısından daha önce oynamış olduğunuz aktivitelerden olan sakla-bul oyununa devam edin. Bir cismi elinize alarak hangi elinizde olduğunu bilmesini isteyin arada bebeğinize ipucu verin, bazen kazanmasını sağlayın. Kazandığında bebeğinize aferin demeyi asla unutmayın, başarıları karşısında tepkisiz kalmamanız ve bebeğinizi her başarısı karşısında aferin diyerek ödüllendirmeniz gerekmektedir.

Bebeğinizin yirminci ayı içerisine girdiği bu ayda kağıt, kalem ve boyalarla resimler yapabilirsiniz, bebeğinize boyama kitabı alarak, resimler boyamasını sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz bir yandan cisimleri bir yandan da renkleri öğrenir. Bebeğiniz bu dönemde merdivenden çıkmayı çok sever ama inerken biraz zorlanabilir, bu yüzden size ihtiyacı olabilir. Aynı zamanda bebeğiniz rahatlıkla koşabilmektedir. Bebeğinizin emzik emiyorsa emziği bırakması için ideal bir zamandır.

Biberon kullanmayı bırakmadıysa yavaş yavaş onu da bırakma dönemi içerisine girecektir. Bebeğiniz giderek daha az biberonla herhangi bir içecek içerken bardağı daha çok kullanacaktır. Böylece yavaş yavaş biberonu ikinci plana atacaktır. Biberonu sadece mama sandalyesine oturduğunda kullanabilirsiniz. Bebeğinizle dışarı çıktığınız zaman, bebeğiniz için güvenli olan her şeyi keşfetmesi için bebeğinize izin verin, onu bu özgürlüğünde kısıtlamayın. Parka gittiğinizde üzerini kirletecek de olsa, kumla oynamak istiyorsa izin verin. Yeni bir şeyler keşfettiğinde çok mutlu olacaktır, yeni bir şeyler keşfetmek için sabırsızlanacaktır. Çevrenizde gördüğünüz daha çok evcil olan hayvanları sevebilirsiniz, bebeğinize ne tür bir ses çıkardığını sorabilirsiniz, bilemezse bilgilerini tekrarlarsınız.

Aşılar

Yirminci ayı içerisine giren bebeğinizin bu dönemde yaptırılması gereken herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.