Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

20 Haftalık Gebelik

Anne adaylarının bel kalınlığının artık giderek artmış olduğu bu dönem, gebelik sürecinin neredeyse tam ortasına gelindiği bir dönemdir. Hamilelik sürecinin bu periyodunda, bebekteki gelişimin hızlı olmasının yanı sıra, anne adayında gözlenen değişimler de gözle görülür bir hal almaya başlamıştır. Buna göre, gebeliğin 20. haftası içerisinde hem bebekte hem de anne adaylarında meydana gelen bazı değişimler şu şekildedir;

Gebeliğin 20. Haftasında Bebekte Yaşanan Gelişmeler

Gebeliğin 20. haftasında bebekte yaşanan gelişmeler, daha hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Artık yaklaşık olarak 16,5 cm uzunluğa ve ortalama 285 gram ağırlığa (popo ve baş kısmı arası) ulaşmış olan bebek bu hali ile küçük bir kavun ya da ortalama bir muz kadardır. Hamileliğin bu haftasında giderek büyüyen bebek, anne karnı içinde, ufak tekmeler, dönmeler ve bir takım akrobatik hareketler yapmaktadır. Hızlı bir şekilde büyüyen ve aynı oranda da güçlenen bebeğin, beyindeki sinirler tarafından kontrol edilen ve tat alma, görme, duyma, koklama ile dokunma şeklinde tanımlanan duyularının tamamlanması için bazı temel unsurlara ihtiyacı vardır. Ayrıca, gebeliğin bu haftası içinde, bebeğin bağırsakları “mekonyum” adı verilen siyah bir dışkı üretmeye başlamaktadır. Bebeğin de içerisinde bulunduğu amniyotik sıvıya karışan bu dışkı zararsızdır. Anne karnındaki bebek, sindirim salgıları ve ölü deri hücrelerinden oluşan bu amniyotik sıvıyı yuttuğunda doğumdan sonraki ilk bağırsak hareketlerinin temelini atmaktadır.

Hem kız hem de erkek bebeklerin dış genital organlarındaki gelişime daha vakit olmasına rağmen, genellikle hamileliğin 18. ve 20. haftaları arasında, bebeğin cinsiyetini görebilmek mümkündür. Eğer anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kız ise, gebeliğin bu haftası içerisinde, bebeğin rahmi tamamen şekillenmiş halde olacaktır ve ayrıca vajinal kanal gelişimi de artık başlamış olacaktır. Hatta, gebeliğin bu döneminde, kız bebeğin rahim içerisinde bulunan yumurtaları dahi gelişmektedir ve miktarı ise 7 milyon adete ulaşmış durumdadır. Bebek doğduğundan itibaren bu miktar 2 milyon adete kadara düşmektedir. Eğer anne karnındaki bebeğin cinsiyeti erkek ise, bebeğin testisleri gebeliğin bu haftası içerisinde gelişme göstermektedir.

20 haftalık hamilelik

Hamileliğin 20. haftası içerisinde, yutkunma eylemini daha sık olarak gerçekleştiren bebek böylece, aslında sindirim sisteminin ideal şekilde işlemesi için pratik yapmış olmaktadır. Bebeğin anne karnı içerisinde geçirmiş olduğu 20. haftası itibari ile tüm cildi “verniks” adı verilen ve kremsi bir yapıya sahip olan madde ile kaplıdır. Bu madde, bebeğin hassas cildini, amniyotik sıvının yan etkilerinden korumaktadır. Anne karnındaki süresinin dolmasını bekleyen bebek, gebeliğin bu dönemi içerisinde bol miktarda hıçkırmaktadır. Bunun nedeni ise, bebeğin diyaframının olgunlaşmaması ve diyaframında spazmlar oluşmasıdır. Fakat bu durumun yaşanması gayet normaldir ve endişelenecek ya da zararlı bir durumu yoktur. Yine gebeliğin bu sürecinde bebeğin baş kısmında “lanugo” adı verilen saç değil de, artık gerçek saçları oluşmaktadır. Ayrıca, bebeğin anne karnında geçirdiği zamanın bu haftası içerisinde, iç kulak kemikleri gelişmekte ve burun şekillenmeye başlamaktadır.

Gebeliğin 20. Haftasında Anne Adayında Yaşanan Gelişmeler

Gebeliğin 20. haftası itibari ile bebekte olduğu gibi, anne adaylarında da bir takım değişimler yaşanmaktadır. Hamileliğin bu haftasında anne adaylarında yaşanan en belirgin değişim, tırnakların son derece güçlü olması ve saçların normalden çok daha hızlı bir şekilde uzamasıdır. Hatta bu dönem boyunca anne adayları saçlarını oldukça hacimli ve güçlü hissedeceklerdir. Gebeliğin 20. haftasında anne adaylarında yaşanan bu değişim ise, tamamen hamilelik hormonlarının etkisi ile gelişmektedir. Çünkü gebelik hormonları, kan dolaşımının artmasına ve saç ile tırnak dokularına ekstra besin taşınmasına yardımcı olmaktadırlar. Fakat, tırnakların hızlı uzamasının yanı sıra bazen de tırnak dokusunda kurumalar ve kırılganlıklar da oluşabilmektedir. Bu durumun yaşanma nedeni de yine gebelik hormonlarının etkileridir.

Hamileliğin giderek ilerlemesi ile birlikte, anne adaylarının karın bölgesindeki bağ dokuları geriye gelmektedir ve bu durum gayet normaldir. Bazı anne adayları, hamileliklerinin bu dönemi boyunca, pelvik bölgelerinde ağrılar yaşayabilmektedir. Gebelik süreci ile ilişkili olan bu ağrılar “Gebeliğe Bağlı Pelvik Kuşak Ağrısı (PRGP)” ya da “Simfizis Pubis Disfonksiyon (SPD)” olarak adlandırılmaktadır. Her iki ağrı türü de tehlike teşkil etmemektedir sadece anne adaylarını bir miktar rahatsız etmektedir. Hamileliğin bu döneminde anne adaylarında, uykusuzluk sorunu yaşanabilmektedir. Bunun nedeni büyüyen karın  ve yaşanan ağrılar olabilmektedir.

Anne adaylarının gebeliğin bu döneminde ihtiyaç duydukları demir minerali gereksinimleri daha fazladır. Demir minerali ise, kırmızı kan hücresi olan ve kan sıvısı içinde oksijenin taşınmasını sağlayan hemoglobin yapılanması için gerekli bir mineral türüdür. Bundan dolayı, hem anne adayı hem de bebek için demir minerali olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Kümes hayvanlarının eti, özellikle de koyu renkli etler hamile kadınlar için en iyi demir kaynağı besinlerdir. Bunların dışında, baklagiller, soya ürünleri, ıspanak, kuru erik ve suyu, kuru üzüm ve demir minerali ile desteklenmiş tahıllar da iyi birer demir kaynağı besinlerdir.

20 haftalık hamilelik

Öte yandan, gebeliğin ikinci trimester dönemi olan  bu haftası içerisinde, araç kullanımının, anne adaylarında bulantı, kusma, halsizlik ve dikkat dağınıklığı gibi semptomlara sebep olabileceği için risk oluşturabileceği saptanmıştır. Yapılan araştırmalara göre, hamile kadınların % 42’si bu olumsuz etkiyi tecrübe etmişlerdir. Mide yanması ve hazımsızlık gibi sindirim problemleri, gebeliğin bu haftasında da anne adaylarını rahatsız edebilmektedir. Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğneme ise bu gibi sorunların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.  Çünkü sakız çiğnemek tükürük salgısını artırmakta ve böylece midedeki gastrik asidin nötralize edilmesine yardımcı olmaktadır. Nadiren yaşanan baş ağrıları ise, anne adaylarının bu süreç içerisinde yaşamış olduğu bir diğer sorundur.

Gebeliğin en başından bu yana anne adaylarının tecrübe etmiş olduğu yorgunluk, baş dönmesi ya da bayılma gibi sorunlar, bu hafta içerisinde de yaşanabilmektedir. Anne karnında gelişimini hızlı bir şekilde devam ettiren bebeğin artan kilosuna bağlı olarak, anne adaylarının bacak kaslarında kramp ve ağrıların yaşanması muhtemeldir. Bir teoriye göre, anne adaylarında yaşanan bu bacak kramplarının nedeni, bacaktaki kan damarlarındaki basıncın artmasına bağlı olarak, kan damarlarındaki kan akışının azalması şeklinde açıklanmıştır. Bol miktarda su tüketmek ise, bu bacak kramplarının minimalize edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Yine gebelik diyince akla gelen ilk semptomlardan biri de, ödem oluşumlarıdır. Hamileliğin her aşamasında olduğu gibi 20. haftasında da özellikle, ayaklarda ve ayak bileklerinde ödem oluşumları yaşanması son derece olağandır. 20. haftada anne adaylarının rahmi, orijinal yüksekliğinin üç katına ulaşmaktadır. Doktorlar rahmi ölçtüğünde üst kısmın artık göbek deliği ile aynı hizada olduğunu görecektir. Bundan sonraki aşamada, bebek dünyaya gelinceye kadar ki sürede anne rahmi, haftada yaklaşık bir santimetre kadar büyüme gösterecektir. Bu aşamada doktor, bebeğin gelişimini kontrol etmek, doğum tarihini doğrulamak, belirli doğum kusurları için tarama yapmak ve plasentanın ve göbek bağının sağlığını kontrol etmek için bir ultrason yapmak isteyebilmektedir. Son olarak, gebeliğin 20. Haftasında anne adaylarında yaşanan bir diğer değişim ise, göbek deliklerinde meydana gelen iç bükey şekil yapılanmasıdır. Göbek deliğinde oluşan bu şekil değişimi bir çok anne adayının hoşuna gitmeyebilmektedir. Fakat endişelenecek bir durum yoktur. Çünkü göbek deliğinde meydana gelen bu bir nevi şekil bozukluğu doğumdan hemen sonra tekrar eski haline dönerek iyileşme göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.