Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

22 Haftalık Gebelik

Günden güne büyüyen göbeğiniz  bütün dünyanın önünde ben hamileyim diye haykırır vaziyete gelmiş durumda. Bu haftadan itibaren aynanın karşısında kendinizi tam bir hamile olarak görmeye başlayacağınız muhakkak. Tamamen belirginleşen karnınız sizi anneliğe iyice ısındıracak türden. Yeni hamile kıyafetleri bakmanın da tam olarak zamanı geldi. Siz bunlara hazırlanırken bebeğinizi de unutmamalı ve onun sağlığı için gerekli olan bütün testleri yaptırmalısınız. Doktorunuz bu konuda sizi zaten bilgilendirecek ve bu konu da size yardımcı olacaktır. Fakat yinede bunların neler olduğunu sizin de bilmeniz de bu konuda bilinçlenmenizde fayda vardır. Bu dönemde ayrıntılı bir muayene için 2.düzey olan ultrasonografiye girmeniz gereklidir. Bu muayene bebeğinizin vücud gelişimini detaylı bir şekilde inceleyecek ve sizi bu konuda bilgilendirecek bir klinik uygulamasıdır. Paniğe kapılmanıza gerek yok. Hamilileğinizin bi üst dönemine girdiğiniz için rütun testlerinizden birini yaptırıyorsunuz. Sadece bebeğinizin sağlığını bilmeniz açısından daha detaylı oluyor.

Gebeliğinizin 22. haftasına kadar herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadıysanız eğer doktorlar tarafından perinatoloji ultrasonografisi yaptırmanız tavsiye edilir. Yaptırmış olduğunuz bu ultrasonografide bebeğinizin iç organlarının tek tek incelenme fırsatı olur ve sağlığı hakkında detaylı bir bilgiye sahip olursunuz. Ayrıca ultrasonografi esnasında bebeğinizin kalbine de eko yapılır. Daha başka yapılan testler ise anne adayının rahmini inceleyerek yapılır. Bu esnada annenin rahminde bulunan  arter damarlarının akımı incelenir. Bu damarlar anne rahmini besleyen damarlardır ve yumurtalıklarda dahil olmak üzere oluşabilecek gebelik dışı problemleri tespit etmeyi sağlar. Ayrıca plesenta’nın ( anne ve bebeğe ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran organ) durum  incelenmesi yapılarak bu konu da bilgilendirme yapılır.

Annedeki Değişimler

gebelik-hamilelik

Günden güne büyüyen bebeğinizin bu dönemden sonra size daha çok ihtiyacı olacak. Bebeğiniz ile birlikte büyüyen ihtiyaçlarını da  temin edebilecek tek kişi sizsiniz. Bu yüzden kendinze çok dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz ortama, sosyal yaşantınıza, yediklerinize ve dinlenmenize eskisinden daha çok özen göstererek vitaminlerinizi aksatmamalısınız. Doktorunuzdan hangi vitaminleri kullanmanız gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu haftalarda yediklerinize dikkat etmelisiniz. Büyük olasılıkla Sindirim güçlüğü çekebilir ve bunun sonucunda mide problemleri yaşayabilirsiniz. Bu açıdan sadece bebeğinize yararı olacak besinleri tercih etmeli  baharat ve tuz miktarı yoğun olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bol bol lifli ürünleri tercih edin. Bu yaşayacağınız kabızlık probleminiz içinde işe yarayacaktır. Mevsimi olan sebze ve meyveleri tercih edin ve kesinlikle hamur işlerinde aşırıya kaçmayın. Unutmayın ki hamur işi tarzı yiyeceklerin bebeğiniz için hiç bir faydası yoktur. Sadece sizin şişmenizi sağlayacak ve rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Bu haftalarda bebeğinizin demir ihtiyacı belirgin oranda artacağından sizde de aşırı yorgunluk hissi ve yüzünüzde solgunluk görülebilir. Bu durumda doktorunuzla mutlaka iletişime geçmelisiniz.

Doktorunuz size bu durumda demir testi yapacaktır. yapılan bu testler sizi korkutmasın. Endişeye kapılmanıza gerek yok. Genel olarak hamilelik döneminde yaşanan bir durum ile karşı karşıyasınız ve bu durumu atlatmanız çok kolay olacak. Doktorunuzun vermiş olduğu ek gıda takviye vitaminleri ve yiyeceğiniz yeşil yapraklı sebzeler ile bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatacaksınız. Ayrıca bu sayede bebeğinize ıspanağı sevdirmenizde mümkün olacaktır. Siz yine de bu duruma önceden önlem almak isterseniz hamileliğiniz boyunca beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kırmızı et, balık ve bakliyat tarzı ürünleri hafta da bir kaç kez mutlaka tüketmelisiniz. Balık seçiminizde midye ve kalamar tarzı deniz mahsüllerine dikkat etmenizde fayda var çünkü bunların tüketimi çok fazla tavsiye edilmemektedir. Herhangi bir Alerjik durumda omega3 kapsülleri yardımınıza koşacaktır. Doktorunuz ve eczacınız bu konuda size en iyi bilgilendirmeyi yapıcak ve sizi yönlendirecektir. Tüm bunlara dikkat ederken büyüyen karnınız ile birlikte bu haftalarda çatlak oluşumunuz başlayacak veya artış gösterecektir. Alınan kilolar ve ayaklarınızın artık sizi taşıma da zorlanması ile de bacaklarınızda varis oluşumu kaçınılmazdır. Çatlaklarınız için deri içine temas etmeyen ürünler kullanmalısınız. Varisleriniz için ise çok fazla ayakta kalıp yorulmamaya ve beslenmenize dikkat etmenizde fayda vardır. Vücudunuzda ki kalsiyum ve magnezyum vitaminlerinin eksikliği sonucu  hamileliğiniz boyunca bacak krampları yaşamanız muhtemeldir. Rahat bir gebelik açısından magnezyum ve kalsiyum tabletleri kullanmalı ve bol bol hayvansal gıdalar tüketmelisiniz. Tüm bunlara dikkat ederek rahat ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirme ihtimalinizi de yükseltmiş olacaksınız.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

22 hafta bebek

Bebeğinizin boy uzunluğu 26-28 cm, ağırlığı  ise 500 gram oldu bile.. Bu haftaya kadar çok fazla artış göstermeyen kilosu artık eskisinden çok daha fazla bir şekilde; on günde 100 gr civarı bir artış gösterecektir. Bebeğinizin saçları ve kaşları artık belirgin bir ölçüde oluşmaya başladı. Beyin dokusu ve iç organlarının gelişimi de bu haftadan sonra hızlanacaktır. Sahip olduğunuz bir kız bebek ise; bu haftada rahiminin oluşumu tamamlanıyor ve bundan sonra gelişim dönemine geçiyor. Tam tersi bir erkek bebek ise; bu sefer de bebeğinizin testislerinde bir hareketlilik yaşanıyor ve karnının içinden torbaya doğru geçişi başlıyor. Doktor muayeneniz sırasında bebeğinizin oluşan tüm bu değişimlerini yaptırmış olduğunuz  ultrasonografide görebilirsiniz. Bu esnada bebeğinizi somutur bir vaziyette görmeniz mümkün çünkü bebeğinizin yüz kasları ve kaş yapısı yeni oluşuyor. Bu yüzden bebeğiniz karnınızın içinde somurtur bir vaziyette beliriyor.  Yeni oluşan bu kaşlar ve saçlar da pigment (canlı bir organizmanın oluşturduğu, ona renk veren kimyasal madde) oluşumu başlamadığı için  beyaz bir görünüm olacaktır. Bebeğinizin bu haftada gelişen kaş yapısı sayesinde elini yumruk yapan bir vaziyete getirebilir. Hatta göbek bağını kavraması da mümkündür. Ancak bu durum bebeğiniz için tamamen zararsız bir olaydır. Bebeğinizin o minik elleri tamamen gelişimini doldurmasa da artık aynı orantıya gelmiş durumdadır ve içeriden size küçük el ve ayak hareketlerini sergilemeye başlamıştır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebeliğinizin 22. haftasına geldiğiniz bu zamanlar da iyice şişen karnınız sizi tam bir hamile psikolojisine sokabilir. Bu bazı anneler için biraz zor bir süreç olabilir. Eğer imkanınız varsa bu haftada küçük bir tatil kaçamağı yapmanız size iyi gelecektir. Tabii bunun için doktorunuzla iletişime geçerek herhangi bir seyahat sıkıntınız olup olmadığını teyit ettirmeniz gerekir. Çünkü bazı gebelikler sorunlu olduğundan buna engel olabilir. Uzun seyahatler yapacaksanız uçuş problemi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu dönemlerde beslenmenize ayrıca bir önem göstermeli ve kilo kontrolünü sağlamalısınız. Unutmayın yediğiniz her besin bebeğiniz için yararlı değildir ve  sadece sizin kilo almanızı sağlayacaktır.

Kadın doğum uzmanları, yediğiniz besinleri  %10 artırarak dengeyi sağlamanızı öneriyorlar. Hamilelik esnasında alınan kiloların daha sonrasında verilmesinin zor bir süreç olacağını unutmamanızda fayda var. Gebeliğin 22. haftası ile birlikte yeni bir sürece  girdiğinizden bahsetmiştik. Bir diğer dikkat etmeniz gereken husus ise elbise tercihleriniz olmalı. Sizin ve bebeğinizin rahat edeceği kıyafetleri tercih etmelisiniz. Tarzınızın tamamen dışına çıkacağınız muhakkak ama unutmayın ki büyük bir karın ve onun içinde bebeğiniz ile yalnız değilsiniz ve her zaman bebeğiniz ile kendi rahatınızı düşünmeli tercihlerinizi bu doğrultuda yapmalısınız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.