Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

23 Haftalık Gebelik

Hamileliğinizin sizi diğer haftalara göre en az rahatsız eden ve en keyif aldığınız dönemindesiniz. Bu döneme kadar şeker tahlillerinizi yaptırmamış veya aksatmış iseniz bian önce yaptırmanızda fayda var. Hamileliğinizi doktorunuzun verdiği diyet listesi ve uymanız gereken bir takım kurallar çerçevesinde geçirebilirsiniz. Merak etmeyin bu sizin ve bebeğiniz için alınan ufak bir önlem. Hamileliğiniz boyunca sürekli hormonlarınız tarafından yöneltilmeye çoktan alışmış olmalısınız. Ancak zaman ilerledikçe ve sizin için önemli dönemlere girdikçe hormonlarınızın işleyişi bazen sizi sıkıntılara sokabilir.

Bu dönemde değişimi gözlenen hormonlarınız karnınızın içindeki karşı konulmaz basınç sayesinde genital bölgenizde kanamalara sebep olabilir. Eğer kanamanız var ise bu dönem ile birlikte artış gösterecektir. Vajina bölgenizde ki hormon artışları ile de vajinal akıntı yaşamanız mümkündür. Vajinada oluşan bu akıntı tamamen renksiz ve kokusuz olacaktır. Bunun tam tersi bir durum söz konusu olduğunda vajinal akıntınızda renk veya koku hissettiğinizde hemen doktorunuza başvurmalısınız. Genellikle bu süreçte yanma hissiniz ve kaşıntınız da olacaktır. Vajinal akıntınızın rengi ise yeşil tonlarında olacaktır. Yapılan tetkikler sonucunda bu durumun enfeksiyona sebep olduğu gözlenebilir. Vajinal akıntınızı hafife almamanızda fayda olacak çünkü bu durum erken doğum yapmanıza bile sebep olabilir. Eğer erken doğum riskiniz yok ise bu haftalarda cinsel hayatınıza devam etmenizde herhangi bir sorun görülmemektedir. Tabi bu konuda da doktorunuz ile açıkça konuşup bilgi almayı tercih etmelisiniz.

Annedeki Değişimler

hamile

Bu hafta ile birlikte kilo alışlarınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü kilo alışlarınız ile birlikte rahminizde büyümeye başlıyor. Aynı zamanda Sizinle birlikte kilo alan bebeğinizin ağırlığı ile kasık bölgelerinizde ağrılarınızın ve kasılmalarınızın artması da muhtemeldir. Çalışan bir anne adayı iseniz bu tarz şikayetleri daha fazla hissediyor olabilirsiniz. Bol bol dinlenmeyi ve günlük su ihtiyacınızı karşılamayı unutmayınız. Şikayetleriniz de artış hissederseniz doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Bu durum sandığınız gibi kasık gerilmeleri dışında erken doğumunda habercisi olabilir.  Bu dönemde tansiyonunuzda da gel gitler yaşayabilirsiniz. Günlük tansiyon ölçümlerinizi aksatmamalısınız. Tansiyonunuzda bir yükselme görülür ise doktorunuzun muayeneniz esnasında preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gözetimi yapmak istemesi muhtemeldir. Bu durum kan basıncınızın yükselmesi, oluşan ödemleriniz ve idrarınızındaki değişiklik ile kendini göstermektedir. Yaşamış olduğunuz bu rahatsızlık hamilelik sürecinde anne adaylarının yüzde 7’sinde görülmektedir. Doktorunuzun yapmış olduğu gözlem sayesinde erken tanının gebeliğiniz için kritik önem taşıdığını bilmenizde fayda olacaktır. Bu tanının belirlenmesinde geç kalındığı taktirde plasentanıza giden kan akışınız azalabilir ve bu durum bulanık görmenize, şiddetli baş ağrıları yaşamanıza, el ve ayaklarınızın aniden şişmesine neden olur.

Rahminizin hızla büyümesi diaframınıza baskı yapabilir. Bu durumda sizin nefes alış verişlerinizi zorlaştırarak nefes darlığı çekmenize sebep olur. Önceki haftalarda kolayca yaptığınız günlük rutin işleriniz artık size çok fazla yorucu gelebilir. Bu durumdan ilerleyen haftalarda daha fazla şikayet etmeniz muhtemeldir. Rahim büyümesi ile birlikte karşılaşacağınız bir diğer sağlık sorununuz ise denge problemi yaşamanızdır. Ağırlığınızın iyice artması ile omuriliğinizin yükü de artmıştır. Buda vücudunuzun ağırlık merkezini etkiler ve bünyeniz bu duruma uyum sağlamakta güçlük çeker. Bunun neticesinde de anne adayları denge problemi yaşar. Vücudunuz bu sürece alışmaya devam ederken sizde günden güne değişen bebeğinizin hareketlerine uyum sağlamaya çalışabilirsiniz. Deyim yerindeyse içinizdeki canavarı dinleyin ve artık karnınızın dışından da görebilme imkanınız olan hareketlerine kulak verin. Sizin sesinize cevap verir nitelikte hareket etmesini test edin. Vücudunun oluşan bazı organlarını karnınızın dışından derinizde görmeniz bile mümkün olabilir. Bu durumun sizi büyük ölçüde sevindireceği ve heyecanlandıracağı muhtemeldir. Bu anın tadını çıkartın.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

23. hafta ile birlikte bebeğinizin boyu 26 ile 28 cm civarında görülmektedir. Kilosu ise 550 gr’a ulaşmış durumdadır. Yani içinizde yarım kilo bir canlı taşıdığınızda söylenebilir. Bu haftadan itibaren bebeğinizin günden güne değişim gösterdiğini hissedeceksiniz. Bebeğinizin boyu ve kilosu dışında da bir çok yapısı değişim ve gelişim gösterecektir. Bu dönem ile birlikte bebeğinizin rahat bir ortamda bulunması için rahminiz de 300 ml kadar amniyon sıvısı (  bebeğinizin cildinden, solunum sisteminden, sindirim sisteminden ve boşaltım sisteminden dökülen hücrelerin oluşturduğu sıvı tabakası bir başka açıklamasıyla bebeğin korunmasını ve beslenmesini sağlayan tabaka) bulunmaktadır. Bebeğiniz bu sıvı içerisinde adeta bir yüzücü gibi yüzmektedir. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin oluşumu başlayan akciğerlerinden sürfaktan (iki sıvı arasındaki yüzeyler arası gerilim) adı verilen bir madde salgılanmaya başlamıştır. Bu maddenin üretimi her geçen hafta artacak ve bebeğinizin akciğerlerinin gelişimini tamamlamasına yardımcı olacaktır. Bu madde bebeğinizin doğduktan sonraki nefes alış verişlerinde de önemli bir role sahiptir. Bebeğinizin dünyaya geldikten sonra sürfaktan eksikliği yaşaması durumunda hemen solunum cihazına ihtiyacı olabilir. Bebeğin, anne karnındayken sürfaktan eksikliği olduğu yapılan testler sonucunda anlaşılabilir ve anneye kortizonlu ilaç takviyesi uygulanır.

23 haftalık bebek

Bunun yanı sıra bebeğe göz rengini verecek olan iris tabakası bu haftada oluşumuna başlamıştır. Ancak göz renginin çok fazla belirgin olduğu söylenemez. Bebeğinizin kalp odacıklarını ultrason çekimi esnasında fark etmeniz olasıdır. Bir kayısı büyüklüğünde olan bu minik kalp bebeğinizin doğduğu anda da kayısı büyüklüğünde olacaktır. Bebeğinizin sizinle iletişimi de bu haftalarda artacak kulak kemiği yapısı sertleştiği için sizin sesinizi bilecek ve tanımaya başlayacaktır. Şimdilik 550 gr olan bebeğinizin kilosu gelecek haftalarda özellikle dört hafta içerisinde şimdiye kadar ki artış hızının iki katına çıkacaktır. Yağ gelişimini tam olarak tamamlayamadığı için cildi vücudunun da gevşek bir şekilde durmaktadır. Vücut gelişimi diğer haftalara göre biraz daha normale dönmeye başlasa da başı hala vücuduna göre büyüklüğünü koruyor olacak.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her hafta değişen duygusal yapınız yeni bir dönüm noktasına giriyor. Duygusal değişikliklerinizde artış gözlemlemeniz olası. Bu durum zaman zaman fevri çıkışlar yapmanıza yersiz ağlamalar ve gülmeler yaşamanıza sebep olabilir. Bu durumu biraz daha basite indirgemek sizin elinizde olacaktır. Çünkü bu tarz ruhsal değişiklikler sizinde sinirlerinizi alt üst edebilir. Tabi bunu hormonlarınızın el verdiği ölçüde yapabilirsiniz. Unutmayın ki hamileliğiniz boyunca geçireceğiniz her hafta ile birlikte hormonlarınız ile birlikte olacaksınız ve onların sizi kolay kolay terk etmeyeceğini bilmelisiniz. Gece uykusuna yatmadan önce ciğerlerinizi açacak ve derin bir nefes almanızı sağlayacak esneme egzersizi yapmaya çalışın. Bu hareket sizinde rahat bir uyku almanıza yarar sağlayacaktır. El ve ayaklarınızda oluşan ağrılar iğne batması şeklinde hissedilebilir ve can yakıcı olabilir. Bu durumu gidermek için doktorunuzun önerdiği basit egzersiz hareketlerini uygulayabilir ağrılar şiddetini gidermediği taktirde fizik tedaviye başvurabilirsiniz.

Peynir ve balık tüketiminize dikkat ederek ihtiyacınız olan sodyum miktarını karşılamanız mümkün olacaktır. Bu haftadan itibaren can sıkıcı seviyede olacak baş ağrılarınıza hazırlıklı olmanız gerekecek. Bunun sebebi ise; yine karşınıza çıkacak olan hormon değişikliğiniz. Vücudunuzdaki çoğu sorunun sebebi olan hormonlarınız baş ağrılarınızında sorumlusudur. Bu durumda migren ağrısında kullanılan tedavi yöntemi işinize yarayacaktır. Karanlık bir odada sakince dinlenmeniz ve alnınıza yapacağınız nemli bez kompleksi ile rahatlamanız mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.