Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

24 Aylık Bebek Gelişimi

24 Aylık Bebeklerin Dinlemesi ve İlgisi

Bebeğinizin artık bebeklikten çıkıp çocuk olma zamanı gelmiştir. Bebeğinizin 24. ayın içerisine girdiği zamanda onun oynadığı oyunlara çok dikkat edin. Çünkü oyunlarda kendisini daha çok açık bir şekilde ifade eder. Ne yapmak istediğini, sizin ya da ailenin diğer fertleri hakkında ne düşündüğünü oyuncaklarıyla oynarken onlarla paylaşır. Bebeğinizin aklından geçenleri bilmek istiyorsanız, onu mutlaka oyun oynarken seyredin. Aklından ne geçiyorsa en ince ayrıntısına kadar oyuncaklarıyla paylaşacaktır. Bebeğiniz bu ay içerisinde daha karışık ve daha aşamalı oyunlar oynamak isteyecektir. Bir oyun üzerinde daha fazla düşünmek ve onu çözmek isteyecektir. İlgisini çeken oyuncaklarla daha uzun bir süre vaktini ayıracaktır. Bebeğiniz bu ay içerisinde zihinsel kavramlarla daha da ilgili olacaktır. Bu ay içerisinde masal dinleme isteği daha çok artacaktır. Anlatmış olduğunuz masalı tekrar tekrar dinlemek isteyecektir. Kitaplarda yer alan nesnelerin adını söyler, eğer kitapta bir hayvan yer alıyorsa onun taklidini yapmaya çalışır. Kitabın sayfalarını çevirebilir. Kitapla kendisi vakit geçirebilir. Resimlerde gördükleriyle bir bağlantı kurmaya çalışır, kendi kafasından hikayeler oluşturabilir.

24 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğinizin 24. aya girmesiyle birlikte duyguları ve düşünceleri daha belirgin bir hale gelecektir. Bebeğinizin duygularını tanımlamak, ona yapabileceğiniz en büyük yardım olacaktır. Bebeğiniz farklı sebeplerle öfkelendiği ve ağladığı zaman bunu deneyebilirsiniz. Bebeğinizin kendi duygu ve düşünceleri bu ay içerisinde daha çok belirginleştiği için her şeye itiraz etmek isteyebilir. Mesela, banyo yapmamak için ısrarcı olabilir, banyoya girdiğinde de bu sefer çıkmamak için ısrarcı olabilir, ağlayabilir. Bebeğinizin aslında istediği şey aile fertlerinin onu anlaması ve onun da isteklerinin olabileceğini göstermektir. İsteklerinin olduğunu ifade etmesi en çok istediği şeydir. Bebeğinizi her durumda anladığınızı mutlaka ona hissettirin ya da söyleyin. Bir isteği karşısında neden olmadığını anlayacağı gibi anlatmayı deneyin. Mesela, banyo yapmak istemediğini biliyorum ama banyo yapınca daha çok mutlu olacaksın ve çok eğleneceksin diyebilirsiniz. Bebeğiniz sizin yapacağınız bu açıklama karşısında rahatlayacaktır, yapmak istemediği eyleme karşı bir önyargısı kalmayacaktır. Bebeğiniz bu ay içerisinde söylediğinizden çok daha fazlasını anlama kapasitesine sahip olmaktadır. Bu nedenle her türlü duygu ve düşüncenizi bebeğinizle paylaşabilirsiniz.

24 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğinize 24. ay içerisine girdiği zaman her gün düzenli olarak kitap okuyabilirsiniz. Bu durum bebeğinizin dil becerisini ve aynı zamanda dinleme yeteneğini de büyük bir ölçüde geliştirecektir. Kitapları kendisinin seçmesine izin verin. Her sayfa ve her resim için mutlaka konuşmasını sağlayın. Gördüğü resimden nasıl bir anlam çıkardığını sorun ve konuşmasını sağlayın. Bu durum bebeğinizin zihinsel yapısını ve aynı zamanda hayal gücünün daha çok gelişmesine katkıda bulunacaktır. Eğer bebeğiniz kitapla ilgili konuşmak istemiyorsa sakın zorlamayın. Belki ilgisini çekecek bir şey bulamamıştır ya da yapmak istediği farklı bir şey vardır ve aklı ondandır. Eğer kitaba odaklanamıyorsa daha fazla kitap okumaya devam etmeyin. Bebeğinizin o anda yapmak istediği ne varsa onu yapmaya özen gösterin. Uyumadan önce daha rahat bir şekilde uyku sürecine girmesi için 5 ya da 10 dakika kitap okuması yapabilirsiniz. Bu süreçte yapılan kitap okuma hem bebeğinizin daha rahat bir şekilde uykuya girmesini sağlar hem de kelime haznesi gelişir. Bu ay içerisinde 20 ya da 30 kelime daha fazla öğrenir. İki, üç kelimeden oluşan cümleler kurabilir. Bebeğiniz kelimeleri karıştırır, doğru telaffuz edemez ve yeni kelimeler türetmeye çalışır. Eğer daha önce vücudunun tüm kısımlarını öğrenmesini sağlayan bir çalışma yaptıysanız, tüm kısımların adını rahat bir şekilde karıştırmadan söyleyebilir.

Bu ay içerisinde daha fazla büyüdüğü için dil ve konuşma becerisi tamamen artar. Bebeğinizin 24. aya girmesiyle birlikte alıcı ve ifade edici olmak üzere iki farklı becerisi gelişir. Söylediğiniz herhangi bir şeyi anında anlar, ondan istediğiniz ne varsa hemen yerine getirir. Sorularınızı doğru bir şekilde algılar ve uygulamaya geçer. Bazı durumlarda ya da yapmak istemediği bir şeyi istediğinizde sizi duymazlıktan gelecektir. Bebeğimiz kısa bir süre içerisinde basit cümleler kurma yeteneği gelişir. Bu durum her çocuğa göre farklılık gösterir ama bu ay iletişimin daha hızlı olduğu zamandır. Bebeğinize özgü olan bu gelişim süreci içerisinde bebeğinizi stres altında bırakmayın, rahat ve saygılı olun. Bebeklerin bu dönem içerisinde konuşma becerileri gelişir. Bu dönemde bebeğinizle sürekli konuşmaya çalışın, bu yöntemle çok daha hızlı ve doğru bir dil becerisi oluşur. Kelime hazinesi de diğer yaşıtlarına göre daha ileride olur. Bebeğinizle sürekli konuşarak onun konuşma becerisinin geliştiğini görebilirsiniz. Bebeğiniz konuşmayı daha çok sizi taklit ederek öğrenmeye çalışıyor, bu nedenle bebeğinizin yanında kullandığınız kelimelere daha çok dikkat etmeniz gerekir. Çünkü siz ne söylerseniz o da onu öğrenecektir. Bebeğinizin isteklerini açıklamasında onu mutlaka yardımcı olun. Eğer bir cümle kurmak istiyorsa ve tamamlayamıyorsa o zaman yardımcı olun. Her cümlesini tamamlayamadığında yardımcı olmanıza gerek yok. Sadece zor durumda olduğunda yardımcı olmanız yeterli olacaktır. Cümlesini tamamlaması için ona zaman verin, ısrarcı olmayın. Israrcı olursanız ya da kızarsanız, bu durum bebeğinizi daha çok öfkelendirir ve konuşmaktan uzaklaştırır. Bebeğinizle yapacağınız karşılıklı diyalog şekli daha öğretici ve daha yapıcı olur.

24 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğiniz 24 ayı içerisine girdiği zaman her şeyi kendi başına ve bağımsız bir şekilde yapmak isteyecektir. Tüm davranışlarının içeriği her şeyi kendi başına yapmaya çalışmaktır. Bu dönem içerisinde yeni zihinsel yetenekleri geliştirmeye yönelik çalışmalar yapar. Bu dönemde siz zorladığınız zaman paylaşmayı sevmiyor olacaktır ancak kendisi paylaşmak istediği zaman bunu gerçekleştirir. Bu nedenle paylaşması için bebeğinizi zorlamayın sadece teklif edin eğer kabul ederse paylaşmak isteyecektir. Bebeğiniz bu dönem içerisinde her şeyi kendisi yapmak ister ve bu konuda inatçı olur. Bebeğiniz bu dönemde çok çabuk sinirlenir ve öfkelenir. Bu tür durumlarda ne söylerseniz söyleyin sizi dinlemeyecektir. Aynı zamanda çok sabırsızdır. Bebeğinizin bu dönemde yer alan davranışları ailesi çok zorlayabilir. Bu dönem içerisinde sınırları zorlayarak sizi test edebilir. Bunun anlamı, sizin elinizi bırakmak ve takibinizden kaçmak için elinden geleni yapacaktır. Buna rağmen aynı zamanda güvende olduğunu da daima bilmek ister.

Bebeğiniz aile fertlerinin sabrını ve sınırını zorlamayı sever. Sizi çoğu zaman test edecektir. Ama sizden uzaklaşmak istemez ve sizin güveninize daima ihtiyaç duyar. Bu dönemde bebeğiniz aynı zamanda ben yapacağım diye tutturur. Sizden farklı olduğunu ve ayrıca özgürleştiğini ifade etmek için direnir. Eğer bebeğinizin tutturduğu şeyi yapmasına izin verirseniz, kendi alanında bir zafer kazandığını düşünür. Bu yöntemle uygulamasını istediğiniz davranışları ona öğretebilirsiniz. İnceleme ve bağlanma gibi durumları da bu dönemde görebilirsiniz. Bebeğinize karşı göstermiş olduğunuz bağlılığınızı yenilemek ve daima canlı tutmak ister. Kucağınıza almanızı ister ya da size bazı durumlarda şımarır. Bebeğinizin bu döneminde ayrılık gibi bir endişesi yoğun olmaz ama arada sırada tekrarlanabilir. Hareket ve kelimeleri de tekrar eder. Yeni alışkanlıklar kazanmak için bu durum gerekli olmaktadır.

24 Aylık Bebeklerin Diğer Değişiklikleri

Bebeğinizin 24. ay içerisine girdiği bu dönemde sağ ya da sol el tercihine göre hangisini kullanacağına karar verir. Bebeğiniz bu dönem içerisinde dişlerini macunsuz bir şekilde fırçalayabilir, ellerini ve yüzünü yıkama alışkanlığı kazanabilir. Bu yaşta bebeğinizin fiziksel değişim hızı biraz yavaşlamış olsa da, değişim sonuçları da çok belirgin bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu dönem içerisinde hızlı bir şekilde kilo kaybeder ya da kilo alır. Ancak daha çok kilo kaybeder. Eklemlerinde yer alan kıvrımlar daha belirgindir, boğumlar yok olmuştur. Eli, ayağı ve gövdesi daha uzun bir şekil almıştır. Bebeğiniz bu dönemde zayıfladığı için daha düzgün bir duruşa kavuşur. Anaokuluna giden bir çocuğa benzeyen bir görünümü olur. Tüm bu büyüme belirtilerine rağmen bu dönemde daha az yemek yer, yemek konusunda daha seçici olur. Çünkü vücuduna göre, daha az kaloriye ihtiyaç duyar. Çok fazla hareket ettiği için yediklerini hemen eritir. Yemek yemediği günlerde ise yeme isteği oluşmaz. Bazı günlerde tam tersi olur, büyük bir iştahla yemek yeme isteği oluşur. Sağlıklı ana ve ara öğünler bebeğiniz için yeterli olacaktır. Bu dönemde bebeğiniz çok hareketli olduğu için hareket çeşitliliği de aynı oranda artar. Bebeğiniz zıplar, sıçrar ve dar alanlardan geçmeye çalışır. Boyunun ulaştığı yer yere uzanmak ister. Bu dönemde bebeğiniz tam olarak tuvalet eğitimine hazırdır

24 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğinizin 24. ayı içerisinde olduğu bu dönemde sadece Hepatit A aşısının 2.dozunu yaptırmanız yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.