Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

24 Haftalık Gebelik

Hamileliğiniz bu döneminde sizi bile şaşırtacak bir iştah artışı ile karşı karşıya olabilirsiniz. Karnınızın büyüklüğüne bakın her geçen hafta ne kadar da hızlı büyüyor. Bu hafta da yaptıracağınız test detaylı bir şeker tarama testi olacaktır. Önce ki haftalarda doktorunuz sizi bu konu da uyarmış olmalı ve bir takım testlerden geçmiş olmalısınız. Ancak bu hafta ile birlikte detaylı bir kontrol bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli. Bu testin yapılışı hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; Bu hafta size 50 gr lık bir glukoz tarama testi yapılacaktır. Yani vücudunuza şeker yüklemesi yapılarak gizli şeker hastası(diyabet) olup olmadığınıza dair bir sonuç elde edilecektir. Bu testin sonucunda eğer risk grubunda iseniz yani test sonucunda çıkan değerleriniz 140 mg ve üzerinde ise bir takım testlerden daha geçmeniz gerekecektir. Risk grubunda olan anne adaylarına 3 saat süren bir başka glukoz yüklemesi yapılacaktır. Bu testte size 100 gr’lık glukoz yüklemesi yapılacak ve bu sonucunda yüksek çıkması durumunda uzman doktor gözetiminde bir diyet listesi hazırlanacaktır. Sizden de buna uymanız istenecek şeker ve abur cubur(cips, çikolata vb) tarzı yiyeceklerden uzak durmanız istenecektir. Bu sayede şeker oranınız kontrol altına alınmaya çalışılacak. Sağlıklı ve dengeli bir hamilelik dönemi geçirmeniz sağlanacaktır. Sizinde bu durumu önceden fark edip doktorunuz ile paylaşmanız erken teşhis konusunda fayda sağlayacaktır. Peki gizli şeker hastası(diyabet) riskinde olduğunuzu nasıl anlayacaksınız.

  • Aşırı derecede susuzluğunuz ve ağız kuruluğunuz var ise
  • Sürekli idrar yapmaya çıkıyor iseniz
  • Sürekli olarak yorgunluk ve bitkinlik haliniz var ise
  • Sık sık bulantınız oluyor ise,

Tüm bu şikayetleri yaşıyor iseniz sizinde gizli şeker hastası risk grubunda olmanız kuvvetli bir ihtimaldir. Denildiği üzere bu durumun hamilelik boyunca uygulanacak bir diyet programı ile giderilmesi mümkündür. Bebeğinizin bu durumdan etkilenip etkilenmeyeceği konusuna gelir isek; Bu durum bebeğinizin doğumu sırasında her hangi bir sakatlığa ve gerilemeye neden olmaz. Ancak gebeliğiniz esnasında bebeğiniz, normal şartlarda ki büyüme ve gelişme hızından çok daha fazla bir büyüme oranı gösterecektir. Bebeğinizin doğduğu anda ise hipoglisemi (aşırı terleme. halsizlik ve hafif bir baygınlığa yol açan kandaki şeker oranının normalin altında olması) ve kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Erken sarılık riskinin görülme ihtimali de yüksektir. Ancak gebeliğiniz sırasında ki alınan tedbirler bütün bu sorunları ortadan kaldıracaktır.

Annedeki Değişimler

24 haftalık anne

Annelik hissini bütün bedeninizde yaşıyor ve bebeğiniz için her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Onun sağlığı için bir takım testlerden geçiyor gebeliğiniz boyunca sadece onun için çaba sarfediyorsunuz. Git gide büyüyen karnınız ve ağırlığınız sizi günden güne yavaşlatmaya devam ediyor. Bu dönemde metabolizmanızın az çalışması ve sürekli artış gösteren iştahınız sayesinde daha çok kilo almanız mümkün olacaktır. Eğer hamileliğinizi bir diyet programı ile birlikte sürdürmüyorsanız kendi programınızı kendiniz yaratarak sadece sağlıklı besinleri tercih etmeniz tavsiye olunur. Unutmayın ki ilk başta her insanın doktoru kendisidir. Siz kendi sağlığınız için bütün tedbirleri almalı ve bu konuda bilinçli olmalısınız.

Sıcağa karşı olan hassasiyetiniz bu dönemlerde artış gösterecektir. Bunun için belirli aralıklarla eklem yerlerinize buz kopleksi uygulayabilirsiniz. Bol bol sıvı tüketiminize de devam ediyor olmalısınız. Düzenli egzersizler sayesinde açma hareketleri yaparak hem rahatlamanız hem de kendinizi doğuma hazırlamanız mümkün olacaktır. Bu dönem ile birlikte çatlaklarınızın oluşumu veya artışı da söz konusu olacaktır. Göğüs, karın ve bacaklarınızda meydana gelecek olan çatlaklarınız sayesinde kaşıntılarınızın olması da doğaldır. Sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmeyen kremler kullanarak gün içerisinde rahatlayabilirsiniz. Çatlaklarınız için ise kesin bir şey söylemek mümkün gözükmüyor. Bu dönemde göğüs uçlarınızda size olduğundan daha farklı görünecektir. Meme uçlarınızda kendini doğuma hazırlayarak besleyici yağ salgılamaya başlamıştır. Bu durumda kızarıklık oluşması normaldir. Bu yüzden herhangi bir tedirginliğe kapılmanıza gerek yoktur. Diğer yandan gözlerinizde hafif yanma ve buna bağlı olarak kuruluk oluşabilir. Bunun için ise suni göz yaşartıcı damlalar işinize yarayacaktır.

Bebeğiniz ile aranızdaki diyalogların bu dönemde artış göstermesi beklenir. Çünkü artık bebeğiniz gelişen kulak yapısı sayesinde bütün sesleri rahatlıkla duymaya başlamıştır. Sizin sesinize belirli aralıklarla tepkiler vermeye başlar. Onunla konuşarak ona şarkı söyleyerek aranızda ki bağı güçlendirebilir ve bebeğinizi rahatlatabilirsiniz. Mümkün olduğunca gergin ve çok gürültülü ortamlarda bulunmamaya özen göstermelisiniz. Ona her durumda varlığınızı hissettirerek onunla birlikte kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Bu hafta ile birlikte bebeğinizin boyu 30 cm, kilosu ise 600 ile 750 gr civarında oldu bile. Artık sizi daha iyi duyabiliyor ve tat almaya başlıyor. Bu haftada bebeğinizin tat alma duygusu da oluşmaya başlayacaktır. Bu yüzden sizin yediğiniz besinlere tepki vermesi gözlenebilir. Yavaş yavaş bütün organları oluşumunu tamamlıyor. Bütün hayatı boyunca ona yardım edecek, ihtiyacı olan kas yapısı da oluşumuna başladı bile. Cilt yapısında ki değişimlerde göz ardı edilemez. Bebeğinizin oluşumuna baladığı ilk dönemlerde ki saydamlığı yerini gelişmeye bıraktı. Yüz yapısının oluşması gelişim göstermekte. Bebeğinizin bütün vücudu bu haftalarda kıllarla kaplı ancak bu sizi tedirgin etmesin. Doğduğu sırada pürüzsüz bir cilt ile dünyaya merhaba diyecek. Geçen haftalar ile birlikte kilosu da büyük oranda artış gösterdiğinden kalsiyum ihtiyacı da artıyor. Bunun için doktorunuzun önerdiği vitamin kapsüllerini kullanabilirsiniz. Bu haftadan itibaren ise büyüme hızı değişecek ve her hafta 150 gr civarında olacaktır.  Ayakları da git gide büyüme göstermeye devam ediyor ve parmak izi oluşumu da başlıyor.

24 haftalık bebek.1

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu haftalarda mideniz ile ilgili şikayetler yaşamanızda olası bir durumdur. Midenizde ekşime ve yanma gibi durumlar hissedebilirsiniz. Bunun için yediğiniz besinlere dikkat etmeli ve az az yemek yiyerek çok öğün yemelisiniz. Bu midenizi rahatlatacak ve alıştıracaktır. Ancak geceleri yatmadan önce yediklerinize dikkat etmeli mümkünse hiçbir şey tüketmemeye gayret göstermelisiniz. Bu rahat bir uyku almanız içinde fayda sağlayacaktır. Bu haftalarda doktorunuzun tavsiye ettiği ve yapılmasını istediği bir takım aşıları da yaptırmanız gerekecektir. Bunların başlıcası belirli aralıklarla yapılan tetenoz aşısı olacaktır. Bu haftalarda anemi(kansızlık) riskine karşı da dikkatli olmalısınız. Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli ek gıdalar tüketmelisiniz. Bu haftada da erken doğum riskine karşı dikkatli davranmanızda fayda var. Vajinanızdaki akıntının devam edip etmediğine dikkat etmelisiniz. Bu durumdaki şikayetleriniz devam ettiği taktirde hemen doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu haftadan itibaren saçlarınızı boyatmaktan da uzak durmalısınız. Saç boyaları vb maddeler kimyasal içerdiği için derinize nüfuz ederek deri altına işleyebilir. Bu durumda hamileliğiniz boyunca risk teşkil etmektedir. Vücudunuzdaki kan dolaşımı da eskiye oranla durgunluk gösterebilir. Ayaklarınızın şişmesine de artık alışmaya başlasanız iyi olur. Vücudunuzdaki kan dolaşımını hareketlendirmek ve biraz olsun rahatlamak için ayaklarınızın altına minder koyarak ayaklarınızı yukarı kaldırmanız size fayda sağlayacaktır. Ağır kaldırmaktan ve sürekli yorucu işler yapmaktan da uzak durmalısınız. Bu durumda sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.