Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

25-26-27 Aylık Bebek Gelişimi

25-26-27 Aylık Bebeklerin Dinleme ve İlgisi

Bebeğinizin bu dönemde dil gelişimi daha çok artmaktadır. Siz de bebeğinizin dil gelişimine katkıda bulunmak için bebeğinizle daha çok konuşmaya ve aynı zamanda diyalog kurmaya devam edin. Bu yaştaki bir bebek için okuma ve dinleme aktiviteleri çok yararlı olacaktır. Bu nedenle bebeğinizle daima okuma ve dinleme aktivitelerini yapın. Bebeğinizin bu dönem içerisinde odaklanma süresi artmıştır. İstediği bir şeyle kesintisiz bir şekilde ilgilenebilir. Oyuncaklarıyla, çizimleriyle ve aynı zamanda kitaplarıyla daha fazla uzun süre ilgilenebilir. Bebeğinizin ilgisi kitaplar üzerinde daha fazla olduğu bu dönemde ona daha fazla kitap okuyabilirsiniz. Bebeğinizin yaşına uygun eğitici kitaplarla gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde daha fazla meraklı olduğu için uzun cevapları olan sorular sorabilir.

Niye ya da neden gibi soru kelimeleri çok fazla kullanır ve bu durum karşısında mutlaka bir açıklama ister. Bazen çok fazla soru sordukları için aile fertlerinin sabrı taşabilir. Bebeğinizin sorduğu sorulara cevap verin ve sabırlı davranın. Sizi yemek yaparken gördüğü zaman olaylarla ilgili bağlantı kurabilmek için niye yemek pişiyor diye sorabilir. Siz de çünkü karnımızı doyurmak, büyümek için yemek yeriz gibi cevap verebilirsiniz. Bu durumda bebeğiniz hem öğrenir hem de istediği cevabı almış olur. Ancak bebeğinizin sorduğu her soruya uygun bir şekilde cevap vermeniz gerekir. Bebeğinizin sorduğu sorulara mutlaka cevap verin, sorduğu sorunun nedenleri anlatın. Böylece kuralları anlamasını ve aynı zamanda arasında bağlantı kurmasını sağlar. Bebeğiniz doğru bir şey yaptığı zaman mutlaka onu teşvik edici bir şeyler söyleyin. Mesela teşekkür edebilirsiniz, aferin diyebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz sınırları zorlamayı deneyecektir. Bu durum aile fertlerini oldukça zorlar fakat bebeğinize sınır çizmek gerçek dünyayı anlaması açısından doğru bir yaklaşım olacaktır. Bebeğinize uygulayacağınız kararlı ve tutarlı sınırlar, onun gelişimini destekler ve aynı zamanda kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.

25-26-27 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğiniz bu dönem içerisinde iki aşamalı komutları anlama yeteneğine sahiptir. Mesela ona oyuncağını yerden al ya da oyuncak kutusuna koy diyebilirsiniz ve o bunu anlayacaktır. Artık eşyaları ve kendi oyuncaklarını birbirinden ayırarak, kategorize edebilir. Ancak soyut kavramlar için bu durum geçerli olmamaktadır. Mesela, bebeğinizi canavar ya da soyut bir şeylerle kandırdığınızda, bunun ayrımını yapamaz. Gerçek olduğunu düşündüğü için korkmaya başlar.

Bebeğinizin her geçen gün odaklanma süresi daha çok artar. Bazen bebeğiniz sevdiği bir şeye çok fazla odaklanır ve gerçeklikten uzaklaşabilir. Bebeğiniz eğer bir şeye odaklanmışsa araya girmenizi istemeyecektir, odaklandığı şeyle meşgul olmaya devam edecektir. Eğer ısrarcı davranırsanız öfkelenebilir. Bu nedenle odaklandığı nesne ya da oyuncakla arasındaki odaklanmayı aniden bölmek yerine, önceden uyararak farklı bir aktivitenin dikkatini çekmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz eğer bir şeye çok odaklandıysa onu 5 dakika kadar daha oynayabilirsin ama daha sonra uyuman lazım diyerek uyarabilirsiniz.

25-26-27 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğinizin bu aylar içerisinde 50 ve daha fazla kelime kullanır. Yeni kelimeler öğrenmeye bu ayda da meraklıdır ve yatkındır. Bebeğiniz yaklaşık olarak dört yaşına kadar manalı bir şekilde konuşamayabilir ve söylediklerinin yarısını anlamayabilirsiniz. Bu çok normal bir durumdur. Bu dönemde bebeğinize daha çok kitap okuyabilir ve onunla daha fazla iletişim kurabilirsiniz. Bebeğinizin kelime hazinesinin artmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin telaffuzu bu dönem içerisinde çok başarılı olmayabilir ve bu durumda endişelenmeyin. İki ya da üç kelimeden meydana gelen basit cümleler kurabilir. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendi kitaplarını çevirir ve sizin okumanızı istediğiniz yeri gösterebilir. Bebeğinizin gelişim süreci hızla devam ettiği için çok fazla enerjisi olacaktır. Bu enerjinin yatışması için koşup, oynaması iyi bir tercih olacaktır. Bebeğinizin sürekli hareket halinde olması ve oyunlar oynaması hem zihninin yorulmasına yardımcı olacaktır hem de enerjisini atmasına. Bebeğinizin hareket etmesi, onun fiziksel olarak bazı becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

Bu dönemde çok fazla soru sorması sizi mutlu etmeli, çünkü merak eden ve gelişimi çok normal bir şekilde ilerleyen bir bebeğiniz var. Bebeğinize vereceğiniz her mantıklı cevap onun dünyayı öğrenmesine ve olaylarla ilgili bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bebeğinizden bu dönemde mükemmel olmasını beklemeyin ve yüksek beklentiler içerisine girmeyin. Bebeğinizin bazı durumlarda ağlaması, öfkelenmesi ve aynı zamanda hırçınlaşması çok normaldir. Bu tür durumları sabırla atlatmaya çalışın. Bebeğinize bir yetişkin gibi davranmak yerine, onu ikna etmeye ve sakinleşmeye çalışmalısınız. Bu yöntem genel olarak çoğu sorunu çözecektir.

25-26-27 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğiniz bu dönem içerisinde bazı duygularını gizlemeye çalışır, tüm duygularını dışa dönük bir şekilde yaşamak istemez. Aynı zamanda bebeğimizin bu dönemde cinsiyet ayrımı da gelişmeye başlar. Kadınlara ayrı, erkelere ayrı davranmaya başlayacaktır. Onlar için farklı davranışlar geliştirecektir. Bu dönemde iki farklı cinsiyetten olan davranış şeklini taklit eder ve bunu bebeğinizin gelişiminin bir aşaması olarak düşünebilirsiniz. Bebeğinizin sağlıklı bir kişilik gelişiminin olması için bu konuda onu zorlamamaya özen gösterin. Zorladığınız her durum için size öfkelenecektir hem de istediğinizi yapmayacaktır.

Bu dönemde yine çok fazla soru soracaktır. Yaklaşık olarak 2 yaşına giren bebeğiniz bu dönemde de sürekli olarak soru soracaktır. Sizden yine mantıklı açıklamalar ve cevaplar bekleyecektir. Bazı durumlarda bebeğiniz gerçekten öğrenmek için soru sorar bazen ise sadece ilginizi çekmek için sorar. İki durumda da mutlaka bebeğinize yardımcı olun ve onun sorularını sabırla, daima yanıtlamaya çalışın. Bebeğinizin doğru olarak yaptığı her davranışı mutlaka destekleyin ve onu cesaretlendirin. Bazı kurallar koyduğunuzda onun sebebini anlamasını sağlamanız gerekir, böylece kurallara uyuması daha çok kolaylaşır, kısa bir süre içerisinde adapte olur. sizin bebeğinize kural olarak öğrettiniz her şeyi kararlı bir şekilde sürdürmeniz gerekir. kurallara bir kere uymaması sizin net olmadığınız mesajını bebeğinize verir ve o kuralı tekrar uygulamasını sağlayamazsınız.

25-26-27 Aylık Bebeklerin Diğer Değişiklikleri

Bebeğinize bu dönemler içerisinde yutamayacağı büyüklükte herhangi bir besin vermemeye dikkat edin. Ayrıca kendi oyuncakları arasında da ağzına alabileceği ya da yutmak isteyeceği parçalar olabilir. Bu parçaları herhangi bir tehlikeli durum olmadan mutlaka ortadan kaldırın. Bu dönem içerisinde bebeğinizin legolarla oynaması ve yapboz yapması onun motor becerilerini geliştirir, el göz koordinasyonunu gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz bu dönemler arasında kendi başına çoraplarını giyebilir ve çıkarabilir. İkinci doğum gününden sonra boyu uzamaya başlayacaktır ve biraz kilo kaybedecektir. Bebeğinizin gövdesi uzayacak ve aynı zamanda eklemleri daha yavaş bir şekilde gelişecektir. Bebeğinizin vücut yapısı daha çok bir yetişkine benzemeye başlayacaktır. Bu durumun beslenmeyle bir bağlantısı bulunmaz. Bu durum için endişelenip, bebeğinizin daha fazla yemesi için zorlamayın. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde sizin yardımınız olmadan günlük olarak temizliğini yapabilir. Elini yüzünü kendisi yıkayabilir. Dişlerini fırçalayabilir.

Bebeğinizin gelişme hızının daha önceki zamana göre azalacaktır ve bu durumda uyumaya olan ihtiyacı da azalacaktır. Bebeğinizin 2 yaş için tam olarak bir uyku süresi ve bir saati bulunmaz. Gece için 9 ya da 13 saat arasında uyku uyumaları yeterli olacaktır. Gündüz ise uykusu ya hiç olmaz ya da belirli bir süre kısalır. Bebeğinizin kendisine yetecek kadar uyumasına izin verin, eğer daha fazla uyumak istemiyorsa onu çok da fazla zorlamayın. Bebeğinizin uyuması, büyüme sürecinin en büyük destekleyicidir. Bu dönemler içerisinde bebeğiniz kulplu olan bir bardağı tek eliyle çok rahat bir şekilde tutabilir. Ama kırmasına ve elini kesme ihtimaline karşı bebeğinize daima plastik bardak verin. Bebeğiniz her hareketi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirir. Kolay bir şekilde zıplar, tırmanır ve aynı zamanda top oynar. Sağlıklı yaşam ve kişisel temizliği konusundaki bazı kuralların temelini bu dönemde atabilirsiniz. Bebeğiniz tuvaletten çıktıktan sonra ellerini yıkaması, yemek yedikten sonra da dişlerini fırçalaması gibi alışkanlıkları bu dönemler içerisinde çok rahat bir şekilde öğretebilirsiniz.

25-26-27 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bu ay içerisinde bebeğinize yaptırmanız gereken herhangi bir aşı bulunmuyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.