Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

25 Aylık Bebekte Su Çiçeği Neden Çıkar?

Su çiçeği, 15 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Okul çağındaki bu çocuklarda hastalığın bulaşma riski çok fazladır. Bu hastalığa sahip kişilerle yakın temas halinden kaçınılması gerekir. Su çiçeği vücutta su toplama ve kaşıntı olarak gösterir. Bu hastalığın tedavisi ise aşı yapmaktan geçer. Peki, neden bebeklerde ve çocuklarda bu hastalık görülür, belirtileri ve iyileşmesi için neler yapılabilir? Sorularının cevaplarını inceleyelim.

Su Çiçeği Nedir?

su çiçeği

Su çiçeği virüs nedenli bir hastalık olup odak noktası çocuklardır. Varicella zoster isimli bu virüs vücutta su dolu kabarcıkların çıkmasına neden olur. Çocukluk döneminde pek çok kişi bu hastalığa yakalanmıştır. Bulaşıcı bir hastalık olması hastalığın zorluklarından biridir. Diğer zorluklar ise; yüksek ateş ve kaşıntının birlikte görülmesidir. Su çiçeği, ilk olarak yüz bölgesinde başlar. Daha sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır. Ölümcül olma riski düşük olan bir hastalıklar. Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda, hastalığın etkisi daha büyüktür.

Hayatında bir kere su çiçeği geçiren kişinin bu hastalığa karşı bağışıklığı güçlenir ve tekrar su çiçeği olmaz. Çocuğun su çiçeği olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurarak önlem almanız gerekir. Zamanında tedavi edilmezse, hasta da enfeksiyon riski görülebilir. Bu da ciddi sorunlara neden olur.

Su çiçeği hastalığının önüne geçmek için bebeklik döneminde uygulanması gereken aşı takvimine uyulması önem arz eder. Aşılar zamanında yapıldığında bebekler ya da çocuklar bu hastalıktan karşı büyük ölçüde korunur. Su çiçeği olan çocuk aşı sayesinde, hastalığı çok daha hafif bir şekilde atlatır. Su çiçeği en fazla 2-10 yaş arası çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 5-10 gün arasında sürer. Çocuklarda su çiçeği nedeniyle vücutta iz kalmaz ancak kaşınan yerler mikrop kaparsa iz kalabilir. Bu yüzden çocuğun vücudunu kaşıması olabildiğince engellenmelidir.

Su Çiçeğinin Belirtileri Nelerdir?

 • Kızarıklık ve döküntü,
 • Yüksek ateş,
 • Halsızlik,
 • Burun akıntısı gibi belirtiler su çiçeğini işaret eder. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa hemen bir doktora başvurarak tedaviye başlamanız gerekir.

Su Çiçeği Yeni Doğan Bebeklerde Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerde su çiçeğinin çıkması çok tehlikeli bir durumdur. Su çiçeği aşısı bebeklere 1 yaşından sonra uygulandığı ve bebeklerin bağışıklık sistemi gelişmediği için hastalık çok ağır bir süreçten geçer. Bebekleri bu hastalıktan korumak için kesinlikle su çiçeği olan hastaya ya da bulunduğu ortama sokmamak gerekir. Çünkü varicella zoster denilen bu virüs ortamda 1-2 saat canlı kalır ve hızla çoğalır. Bu virüs bebeklere hapşırma veya öksürme gibi yollarda bulaşabilir.

Su çiçeğinde nadirde olsa ciddi rahatsızlıklar görülebilir. Hastalık, beyin ve iç organlara kadar uzanabilir. Bu genelde tedavinin zamanında yapılmaması sonucu oluşur.

Yeni doğan bebekte su çiçeği belirtileri:

 • Huzursuzluk ve halsizlik,
 • Yüksek ateş,
 • Dalgınlık,
 • Karın ağrısı (bebeklerde karın ağrısı ayaklarını karın bölgesine çekerek ağlaması veya bağırmasından anlaşılabilir) gibi semptomlar varsa bebeği acilen doktora götürmek gerekir.

Su Çiçeğinden Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

su çiçeği

Su çiçeğinden korunmak için en önemli şey çocuğun bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır. Bağışıklık sistemi düşük çocuklarda görülme riski daha fazladır. Virüslerden korunmak için her insanın düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi gerekir.

Su çiçeği olan hastaya yaklaşılmaması önemlidir. Virüsün hızlı yayılması ve bulaşması hastalığı kapmanız da büyük rol oynar. Okula çağında olan çocukların bir süre okula gönderilmemesi doğru bir hareket olur.

Su çiçeği aşısı 12. ayını dolduran bebeklere başka bir sağlık sorunu bulunmuyorsa uygulanır. Bu hastalıktan korunmanın ve tedavisinin tek yolu aşı uygulamasıdır. Aşının yan etkisi olmamasına karşı bazı çocuklarda huysuzluk ve hafif ateşlenme yapabilir.

Tedavi için başka yapılabilecekler:

 • Bol su tüketmeli,
 • Ağrısı olan çocuklara kesinlikle aspirin verilmemeli (Reye sendromuna sebep olur, bu sendrom çocuklarda beyin ve akciğerde hasara neden olur.),
 • Çocuğa ara ara ılık duş aldırılmalı,
 • Doktor önerdiyse ateş düşürücü ilaçlar kullanılmalı,
 • Enfeksiyon kapmamasına dikkat edilmeli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.