Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

25 Haftalık Gebelik

Minik bebeğinizi kucağınıza almaya biraz daha yaklaşıyorsunuz. 25.hafta ile birlikte Hem sizi motive eden hem de sizi rahatsız edebilecek bir çok olay ile karşılaşabilirsinz. Çünkü artık doğuma normal şartlarda 2-2 buçuk ay gibi bir zaman kaldı. Doğuma git gide yaklaştığınız bu dönemlerde aşırı duygusal ve herşeyi çok fazla kafasına takan br birey olmanız muhtemeldir. Sürekli değişim gösteren bu yapınız sizi huzursuz etmesin. Çünkü bütün anne adaylarının yaşadığı türden bir sürecin içerisindesiniz. Sık sık tuvalete çıkma isteğiniz, istemsizce geğirme ve yellenme şikayetleriniz olabilir. Bu durum toplum içinden uzak kalmanıza sebep olmasın. Çünkü siz bir anne adayısınız ve tüm bunlar içinizde ki minik bebeğiniz sayesinde oluyor. Bebeğiniz için sık sık alışverişe çıkmak sizi motive edecektir. Sürekli bir şeyler almanıza gerek yok. Sadece vitrinleri gezmeniz bile sizin için yürüyüş olacaktır. Ancak sürekli hareket halinde olmamanızda fayda var.

Çalışan bir anne iseniz bu haftalarda artık doğum iznine ayırmalısınız. Evde kendinizi dinleyin, dinlenin ve bebeğiniz ile vakit geçirin. Eğer bebeğiniz içn bir oda hazırlamayı düşünüyorsanız bunu şimdilerde yapmanızda fayda var. Hem ilerleyen zamanlarda vücuden ağırlaşacağınız için bu yorucu işlerle uğraşmak sizi fazlasıyla yoracaktır. Hem de bebek odası için alacağınız mobilya ve eşyaların yerleştirildikten sonra ki o ilk mobilya kokularının geçmesi gereklidir. Bebeğiniz için antibakteriyel mobilyalar tercih etmeli ve odasının tamamen hijyenik olmasını sağlamalısınız. Bebek odası hazırlığı içerisinde olmayan anne adayları ise; beğinizin ilk aylarda sizin yanınızda uyuyacağını ve aslında sadece bir beşiğe ihtiyacı olacağını düşünürsek bu işlemi ilerleyen zamanlarada erteleyebilirler. Bu aylarda bebeğiniz için bir şeyler yapmaya çalışın. Onunla tüm bu doğum evresinde yaşadıklarınızı kaleme alın. Günlük tarzında sadece onun için hissettiklerinizi, onun varlığı ile değişen hayatınızı ve onun nasıl bir mucize olarak dünyaya geleceğinden bahsedin. Bu hem sizi duygusal yönden rahatlatacak hem de ilerleyen zamanlarda bebeğiniz için unutulmaz bir hatıra olucak. Sizin, onun için hissettiklerini bilmesi ona verilecek en güzel hediye olabilir. Bu tarz bir yazma eylemini deneyebilirsiniz. Hem boş kalan vakitleriniz bu sayede anlamlı geçecektir.

Annedeki Değişimler

Vücudunuzun günden güne değişiyor olması sizi endişeye sokmasın. Bu dönemlerde yaşayacağınız hamilelik depresyonuna karşı bilinçli olmalı ve kendinizi motive etmelisiniz. Siz bir anne adayısınız ve dünyaya bir canlı getirecek olan nadir bir varlıksınız. Sorumluluklarınız var içinizde bir canlı taşıyor ve onun nefes almasını sağlıyorsunuz. Karnınızın büyümesi, hormonlarınız vs.. sizi sıkıntıya sokan her şey 9 ayın sonunda bitecek ve siz yaşadığınız bütün bu sıkıntılara değdiğini gördüğünüz minik yavrunuzu kucağınıza alacaksınız. Sürekli yemek yeme isteği aşermeler aslında sadece psikolojik birer ihtiyaçtır. Hamileliğin verdiği rahatlık ile her şeyi yeme isteğiniz artar. Bebeğiniz büyüdükçe besin ihtiyacı elbette ki artacaktır. Fakat sadece onun için yararlı olan besinleri tercih etmeyi unutmayın. Günden güne değişen ve bu konuda çığrından çıkan hormonlarınızın size bu haftalarda ki etkisi ise kıllanma olacaktır. Vücudunuzun her bölgesinde çok sık kıllanmaya rastlayabilirsiniz. Saçlarınızın gür çıkmasına ve  hızlı uzamasına sebep olabilir.

14264

Oluşan bu durum sizi endişeye kaptırmasın çünkü doğumdan sonra bu durumda normal seyrine dönecektir. Bu aylarda ki bir diğer sorununuz gittikçe büyüyen karnınız sayesinde göbek derinizin iyice gerilmesidir. Bu kaşıntılara ve yanmalara sebep olabilir. Oluşan çatlaklarınız için ise krem ve benzeri doğal ürünler kullamayı ihmal etmeyin. Bu haftalarda rahminizde doğuma hazırlanıyor ve genişliği artıyor. Bu yüzden ara ara kasık ağrıları veya bel ağrıları çekmeniz normaldir. Bu süreç sizi biraz rahatsız edeceğinden sık sık oturma ve yatma pozisyonlarınızı değiştirin. Yürüyüşlerinizi aksatmadan yapmanız doğum esnasında işinize çok fazla yarayacaktır. Hareketleriniz de kısıtlamalar olacak ve artık kendinizi dinamik hissedemeyeceksiniz. Sizi zorlayan hareketlerden kaçının. Girdiğiniz ortamda ki aşırı gürültü ve eğer var ise karmaşanın etkisini bebeğinizde hemen görmeniz muhtemeldir. Bebeğiniz bu duruma içinizde sürekli kıpırdanarak ve ara ara sizi hıçkırığa tutarak karşılık verecektir. Eğer fırsatınız var ise bu aylarda doğuma hazırlık kurslarına gitmek size iyi gelecektir. Uzman kişiler sayesinde hem doğum hakkında detaylı bilgi sahibi olur hem de bebeğinize daha faydalı bilgili bir anne adayı olursunuz. Tabi bunu baba adayı ile yapmanız gerekmektedir. Birlikte, doğacak yavrunuzu en iyi şekilde bakma ve büyütme konusunda bir takım yardımlar almanızda hiç bir sakınca yoktur.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

Bebeğinizin boyu artık 33 cm, ağırlığı ise 700 gr oldu. Tabi bu boy ve kilo tahminleri maalesef kesin yapılamıyor. Bebekten bebeğe değişim gösteriyor. Nasıl ki bebeklerin anne karnındaki hareketleri birbirine uymuyor. Bazı bebekler anne karnında çok hareketli bazı bebekler ise çok hımbıl oluyor. Tıpkı bu durum ile benzerlik gösteriyor. Tabi annenin beslenme şekli de bu duruma fazlasıyla etki ediyor. Bebeğinizin cildi bu haftalarda hala çok ince ve çok şeffaftır. Her geçen gün oluşan kasları sayesinde bu yapısı da oluşumunu tamamlayacak ve yüz yapısını dolduracaktır. İlerleyen zamanlarda ise bebeğinizin yüzünde hafif kırmızılıklar oluşmaya başlayacaktır. Bebeğinizin hala kapalı olan burun delikleri ise bu hafta ile birlikte açılmaya başlar. Bu ayın sonuna kadar ise diş eti yapısı tamamlanmış olacaktır. Kas yapısı da günden güne güçlenmekte ve elleri ile size bazı dokunuşlar yapmaya devam etmektedir.

25-haftalik-bebek

Bebeğinizin kıllanmaları ise tıpkı sizde de olduğu gibi devam etmektedir. Doğum esnasında belki de saç yapısı çok fazla oluşmuş bir bebeğiniz olabilir. Ancak teni pürüzsüz ve harika olacaktır. Akciğer yapısı ise bu haftalarda günden güne gelişimine başlıyor. Bu durumda kendini dünyaya geldiği ilk ana ilk nefesine hazırlıyor. Bebeklerin doğdukları ilk anda ağlamalarının sebebi de budur. Yaptıkları ilk nefes alış verişi. Bu sayede bebeğiniz kendini doğumdan sonra ki yaşantısına hazırlıyor. Bebeğinizin karnınızın içinde ki bütün hareketlerini görmek, oluşumunu daha detaylı incelemek için 3 boyutlu ultrason çektirebilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz hakkında ki merakınızı da bir nebze olsun giderme imkanınız olabilir. Bu olayı her doktor kontrolünüzde gerçekleştirebilir ve hatta bebeğinizin kime benzediği hakkında tatlı tartışmalara bile girebilirsiniz. Tabi bu sırada bebeğinizin o minik kalp atışlarını dinlemeyi de ihmal etmeyin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu haftalara girmeniz ile birlikte kendinizi çok fazla sarsmamaya özen gösterin. Çok fazla kalabalık ortamlarda bulunmayın ve sizi sarsacak toplu taşıma araçlarına mümkün olduğunca az binmeye çalışın. Kendinize ait bir arabanız var ise de artık kullanmamanızda fayda olacaktır. Çünkü büyüyen karnınız sayesinde rahat hareket edemeyecek ve direksiyon hakimiyetinizi sağlayamayacaksınız. Bu yüzden tehlikeye girmek yerine yan koltukta oturmayı tercih edebilirsiniz.

Uzun süren seyahatlerden de uzak durmanız gerektiğini belirtmeliyiz. Kanama veya herhangi bir şiddetli ağrı hissettiğinizde hemen bir yere oturup yalnız kalmamaya dikkat edin. Doktorunuza başvurarak bu konuda herhangi bir tıbbi yardımın gerekli olup olmadığını öğrenin. Ayda iki defa doktor kontrolünüzü yaptırmaya çalışın. Bu kontrollerde doktorunuz size hamileliğinizin süreci hakkında sorular sorarak gidişatı gözlemleyecektir. Rahim kontrolleriniz belirli aralıklara yapılacak bunun yanında çeşitli testler yapılarak çıkan sonuçlara göre dikkat etmeniz gereken hususlar belirtilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.