Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

26 Haftalık Gebelik

Gebeliğinizin 26.haftası ile birlikte kilo alışına dikkat etmeniz gerekir. Doğuma yaklaştığınız her geçen hafta aldığınız tüm bu kilolar sizi sadece bir takım sıkıntılara sokacaktır. Eğer haftada 2 kilodan fazla alıyorsanız doktorunuzla bu konuyu görüşmenizde fayda olacak. Bu hızlı kilo artışları bir takım rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında ortaya çıkma ihtimali olan preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) bu haftalarda da gözlemlenebilir. Bu durumda aşırı iç bulantısı, bulanık görme ve aşırı derece de baş ağrısı gibi şikayetler yaşayabilir ve hemen doktorunuz tarafından gözetim altına alınabilirsiniz. Bu haftalara gelindiğinde tansiyon değişiklerinde de farklılıklar görülür.

Tansiyonunuz artış göstererek sizi sıkıntıya sokabilir. Bu durumlara çok fazla dikkat etmeli ve asla ihmalkar davranmamalısınız. Vücudunuzda gördüğünüz her türlü farklılık, ağrı, sıkıntı, kızarıklık vb şikayetlerinizde doktorunuzu bilgilendirmeli ve ondan yardım almalısınız. Hamileliğiniz boyunca hemen hemen her hafta size söylenen düzenli yürüyüş önerilerini gebeliğinizin sonuna kadar yapmaya gayret edin. Bu konuda hamile egzersizleri de çok fazla işinize yarayacaktır. Yapmış olduğunuz tüm bu egzersizlerin karşılığını doğum anınız geldiğinde fazlasıyla alacaksınız.

Annedeki Değişimler

26-haftalik-anne

Aynanın karşısına geçtiğinizde büyümüş olan karnınız size mutluluk veriyorsa artık hamileliğe alışmışsınız demektir. Bu haftalara gelene kadar bir çok sıkıntı çekmiş olabilirsiniz. Doğuma kadar önünüzde biraz daha zaman var ve bu süreç içinde sıkıntı ve şikayetleriniz 2 katına çıkacaktır. Tüm bunlara kendinizi hazırlayarak bütün yoğunluğunuzu bebeğinize vermeye çalışın. Ağırlığınız arttıkça şişen ayaklarınızın vücut kütlenizi taşıması zorlaşabilir. Bunun için ayaklarınızı bol bol bir yastığın üzerine uzatarak kan akışınızı düzenlemeye çalışınız. Bel ağrılarınız da sizi sıkıntıya sokabilir. Gebeliğiniz boyunca sık sık yaşayacak olduğunuz bir durumdur bel ağrısı. Bu tarz ağrılara uzmanlar mekanik ağrı (bel kaslarının gerilmesi ya da burkulması) teşhisi koymuşlardır. Büyüyen rahminiz, hormonlarınızın sürekli olarak vücut yapınızı değiştirmesi gibi etkenler bel ağrılarına neden olabilir. Gün içinde çok fazla ayakta kalmamalı aynı zamanda çok fazla da oturmamalısınız. Sürekli olarak durumunuzu değiştirmeli dengeyi sağlamalısınız. Otururken belinize koyacağınız bir şilte yardımı ile dik oturabilirsiniz.

Yatış pozisyonlarınız da bu konularda sizi sıkıntıya sokacak bir diğer etken. Uzmanlar özellikle sol yanınıza yatmanızın daha sağlıklı olacağından bu yatış pozisyonunda uyumanızı öneriyorlar. Bebeğinize gidecek olan kan akışı da bu durumda fayda sağlayacaktır ve bu sayede rahat bir uyku almanıza olanak sağlar. Gün içinde bir kaç defa ılık duş almanız da evde rahatlayacağınız bir diğer etken olacaktır. Bu dönemlerde dolaşım sisteminizde sandığınızdan daha hızlı bir şekilde görevini yerine getiriyor. Bu da sizin daha fazla efor sarfetmenize sebep olabiliyor. Her geçen gün gelişimine hızla devam eden bebeğinizin oksijen ve besin ihtiyacı da arttığından size olan yükü fazlalaşıyor. Rahim büyümesini de artık daha fazla hissedeceğiniz haftalara girdiniz. Büyüyen bebeğinizin rahat edebilmesi için vücudunuz kendini değiştiriyor. Bu durumda rahminizde sık sık sancı ve kramplar hissetmeniz olası bir durumdur. Bu haftalarda vücudunuz kan üretim seviyesinin biraz üzerine çıkıyor. Bu durumda el ve ayaklarda şişmeler ve kızarıklıklar görmeniz doğaldır. Bu hafta ile birlikte cinsel hayatınızı da artık belirli bir seviyeye indirmeniz gerekecek. Çünkü bu hafta ile birlikte kasılmalarınız artacağından cinsel ilişki sırasında bir kasılma yaşamanız olası bir ihtimaldir. Yediklerinize de çok dikkat etmeli tuvalete ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinler tüketmelisiniz. Aksi taktirde yaşayacak olduğunuz kabızlık probleminiz sizi sıkıntıya sokabilir. Kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermeli ve vücudunuzda oluşacak her türlü yenilikten, ağrı ve sancılardan doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

26-haftalik-bebek

Her geçen hafta hızla büyüyen bebeğiniz bu hafta ile birlikte 33 buçuk cm, 900 gr’a ulaştı. Her bebeğin boy ve kilo oranının farklı geliştiğini yine belirtmekte fayda var. Siz ne kadar sağlıklı bir hamilelik süreci geçirir iseniz bebeğinizin gelişimi de o kadar sağlıklı ve düzenli olur. Bebeğinizin yağ oranı bu haftalarda hızlıca artmaya devam ediyor. Bu da kendini doğumdan sonra ki yaşamına hazırlama evrelerinden bir tanesi. Bebeğinizin kulak yapısında ki sinir yolları da günden güne gelişine devam ediyor. Artık dışarıda ki hayatta olup biten herşeyin sesini duyması kuvvet kazanıyor. Anne ve babasının seslerini ayırt edebiliyor. Bunun için sürekli olarak bebeğiniz ile konuşmaya özen gösterin. Gürültülü ve tartışmalı ortamlardan uzak durun. Gebelik boyunca bebeğin korunmasını ve tüm besin ihtiyaçlarını sağladığı amniyotik sıvı içerisinde bebeğiniz adeta nefes egzersizi yapıyor. Ciğerleri günden güne daha fazla gelişiyor. Ancak amniyotik sıvının günden güne azalması ile de bebeğinizin hareketlerini artık daha belirgin hissedebiliyorsunuz.

Bebeğiniz bu haftalarda göz kapaklarını açıp kapatmaya başladı bile. Erkek bebek anne adayı iseniz;bebeğinizin testisleri de bu dönemde gelişim göstermeye başlıyor ve testis torbasına doğru iniyor. Bebeğinizde gerçekleşen bu değişim iki veya üç gün sürebiliyor. Bebeğiniz bu haftalarda karnınızın içinde düzensiz bir uykuya sahip olacak ve genelde siz uyurken uyanık (bu durum uykunuzun sürekli bölünmesine sebep olacaktır) siz hareket halinde iken uyuyor olacaktır. Her geçen hafta gelişen kasları sayesinde kordonunu sıkıca kavrayabilir. Size içeriden yumruk gösterileri yapabilir. Bebeğinizin tüm bu anlarını üç boyutlu ultrasondan detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

1023770_620x413

Hamileliğiniz ilerledikçe artan sorumluluklarınız sizi endişeye kaptırmasın. Her şey düzenli ve sağlıklı bir şekilde ilerlemeye devam edecek. Kontrollerinizi aksatmamaya testlerinizi tamamlamaya özen göstermelisiniz. Bu haftalarda ki oluşabilecek tansiyon sorunlarını hafife almamanızda fayda var. Sürekli olarak tansiyon ölçümü yaptırmalı çıkan anormal bir durumda ise gözetim altında tutulmalısınız. Bu haftalarda artan sancı ve kasılmalarınız gün içerisinde çok fazla tekrarlanmaya başlıyor ve sizi ciddi derecede rahatsız ediyorsa bu durumu ihmal etmeden doktorunuza bildiriniz. Çünkü bu durum erken doğum riskinin habercisi olabilir ve kontrol altına alınması gereklidir. Mutlaka bir doğum planı oluşturmalı oluşabilecek her türlü tersliğe karşı önceden önlem almalısınız. Doğum planı hazırlarken sadece sizin ve bebeğiniz için en iyi olanı düşünmelisiniz. Tabi bu durumda psikolojik olarak da durumunuzun iyi olması için sizin kişisel istekleriniz ön planda olacaktır. Doğum planı hazırlarken doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız ek gıda ve vitaminleri de doktorunuzun bilgisi dışında kesmeyin kullanmaya devam edin. Kabızlık şikayetlerinizin artışına da dikkat etmelisiniz. Bu sorun sizin sandığınızdan da sıkıntılı bir durum ve uzun bir süreç olabilir. Hamileliğinizin sağlıklı ve sorunsuz olması için her şeye dikkat ettiniz. Doktorunuzun sözünden çıkmadınız. Evde günlük rutin bir haldeyken veya dışarıda iken asla ihmal etmemeniz gereken tavsiyelere kulak astınız. Peki yapmanız gereken bu basit günlük ihtiyaçlarınıza bakacak olursak;

  • Günlük su ihtiyacınızı fazlası ile karşılamak
  • Günlük yürüyüşlerinizi ve egzersizlerinizi ihmal etmemeye çalışmak
  • Mevsimlik meyvelerden sıkılmış doğal meyve sularını tercih etmek ve mevsimlik sebze, meyve tüketimi yapmak
  • Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak, sadece size ve bebeğinize yarar sağlayacak ve aynı zamanda lif ihtiyacınızı da karşılayacak besinleri tüketmek
  • Gün içerisinde tuvalet ihtiyacınız geldiyse bunu kesinlikle ertelememeye çalışmak herhangi bir sağlık sorunu oluşumuna engel olmak

Sağlıklı bir gebelik için bunlar ve bunların benzeri, basit ama sizin için faydalı şeylere dikkat ettiğiniz taktirde herhangi bir vücud yapısı bozukluğu dışında bir sağlık problemi yaşama riskinizi en aza indirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.