Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

27 Haftalık Gebelik

Bebeğini kucağına almayı bekleyen her anne adayı gibi sizde artık sabırsızlanmaya başlıyorsunuz. Aslında bir yandan vücudunuzun eski haline dönmesi hayali de sizde bu isteği fazlasıyla uyandırıyor. Artık karnınız sizi bile şaşkınlığa uğratacak bir biçimde büyük ama bunun daha da fazlasının olacağını biliyorsunuz. Hamileliğinizde zaman ilerledikçe mecbur kalmadığınız taktirde doktor değişikliği yapmanız pek fazla önerilmemektedir. Herhangi bir zorunluluk yok ise veya hoşlanmadığınız bir durum ile karşı karşıya kalmadıkça doğum serüveninizin sonuna kadar doktorunuz ile birlikte gitmelisiniz. Yakın çevrenizden veya çevrenizdeki hamile anne adaylarından duyduğunuz doktor tavsiyelerine kulak asmayın. Çünkü bu anınıza kadar sizinle birlikte olan doktorunuz sizin bütün hassasiyetlerinizi, tedirginliklerinizi bilir ve ona göre davranır. Doktorunuz ile birlikte geçirmiş olduğunuz bu süreç içerisinde ona alışmışsınızdır. Başka bir doktora alışmanız zaman alacak ve hele ki hamileliğinizin ilerlediği bu haftalarda sizin için zor bir süreç olacaktır. Genellikle her doktorun koyduğu tanı birbiri ile farklılık göstermektedir. Bazı kadın doğum uzmanlarının önerdiği vitaminler ve ek takviyeler diğer kadın doğum uzmanları tarafından gereksiz görülecek ve buda sizde kafa karışıklığına neden olacaktır. Ancak tıpta bazı kriterler dışında hiçbir şeyin kesinliğinden yüzde yüz emin olunamadığını bilmenizde fayda var. Bugünün teşhisi yarın farklı bir şekilde nitelendiriliyor ondan sonraki gün çok daha farklı bir hal alıyor. Buda haklı olarak sizde soru işaretlerine sebep olmakla birlikte tedirginlik yaratabiliyor. Ancak unutmayın ki tıpta öğretilen bilgiler aynı sadece uygulaması kişiye özgüdür. Kadın doğum uzmanınızın tanılarına güvenin. Size ve bebeğinize herhangi bir zararı olmadığı sürece, veya telefisi olamayacak bir yanılgıya düşülmedikçe doğum anına kadar doktor değişikliğine gitmemeye çalışın. Ancak doktorunuzdan rahatsız olmaya başladıysanız, doktorunuza karşı bir güvensizlik hissi yaşıyorsanız hemen iyi bir kadın doğum uzmanı arayışına geçmelisiniz. Bu süreçte her şeyden önemlisi sizin güveniniz olacaktır.

Annedeki Değişimler

gebelik

Bu haftalarda nefes alış verişlerinizde zorlanmalar yaşamanız olasıdır. İlerleyen gebeliğiniz, gün geçtikçe artan ağırlığınız ve bebeğinizin rahminizin içinde artık eskisi kadar küçük olmayışı nefes alış verişlerinizde düzensizliğe yol açacaktır. Eğer bir de aşırı kilolu bir hamilelik geçiriyorsanız bu sizin için ciddi anlamda sıkıntılı geçecek süreçlerin habercisi olabilir. Bol bol nefes egzersizleri yapmaya çalışın. Sizi zorlayacak nefes nefese kalmanıza sebep olacak faaliyetlerden uzak durun. Unutmayın nefesinizde sadece size ait değil iki kişi paylaşıyorsunuz. Diyaframınızda hissetmeniz muhtemel olan baskı rahminizin git gide büyüyor olmasından kaynaklanıyordur. Buna bir de akciğerlerin görevini eskisi gibi yapmaması ve kan basıncınızın eskiye oranla çok fazla artması da eklenince vücudunuzda çarpıntı hissetmenize bile sebep olabilir. Vitaminlerinize ve ek gıda takviyelerinize doktorunuzun bilgisi dahilinde ara vermeden devam etmelisiniz. Bu haftalarda enfeksiyon riskinizde artabilir. Etkisi geçmeyen bir hastalığın kalıntıları veya vajinanızdaki herhangi bir akıntı durumunda dahi doğum esnasında bebeğe buluşma riski artabilir. Bu konuda doktorunuzun erken önlem alması gereklidir. Bu sıralarda büyüyen göbeğinizin üzerinde de değişikler gözlemleyebilir göbek deliğinizin iyice dışarıda olduğunu farkedebilirsiniz. Bu durumun geçici olduğunu ve bebeğinizle alakalı bir durum olmadığını bilmenizde fayda var.

Kararan göğüs uçlarınızda bebeğiniz sütten kesildikten kısa bir süre sonra normale dönecektir. Mide şikayetleri, sürekli halsizlik, uyku düzensizlikleri, kasılmalar, bel ve sırt ağrıları gibi şikayetleriniz gün geçtikçe artmaya devam edecektir. Yediğiniz besinlere dikkat ederek, gün içerisinde bir kaç kez uyumaya çalışarak, yatarken doğru pozisyonu alarak ve asla yemek yedikten sonra yatmayarak, bol bol dinlenerek bu şikayetlerinizi en azından hafifletme imkanınız olur. Kasılmalara gelince onlar için malesef yapabileceğiniz pek bir şey mümkün gözükmüyor. Rahminiz büyüdükçe bu durum daha da artış gösterecektir. Hatta sizi doğuma hazırlayan braxton hicks doğum öncesi kasılmalarını yaşamaya başlayacaksınız. Bu kasılmaların gün içerisinde kaç defa olduğuna dikkat ederek doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın. Bu haftalarda bacaklarınıza sık sık kramp girebilir. Bu durumu el masajı yaparak ve ayağınızı uzatarak atlatabilirsiniz. Hamileliğinizin bu dönemine kadar almış olduğunuz kiloları hesap edin. Bu döneme kadar aldığınız en ideal kilo 5 kilo civarıdır. Bunun bir tık üstü normal ondan da fazlası problem yaratabilir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

timthumb

Doğuma 91 gün kala bebeğinizin tahmini boyu 36 cm, kilosu ise 900 gr civarındadır. Bebeğiniz gelişimine hız kesmeden devam ediyor. Bu aylardan sonra ise ağırlaşmaya başlayan vücut yapısı ile size sıkıntılı günler yaşatacağa benziyor. Ama onun için her şeye değmez mi? Bütün gelişimlerini tamamlayıp sağlıkla dünyaya gelmesi için değil mi her şey. Bebeğinizin akciğerleri bu haftada hız kesmeden gelişimine devam ediyor. Dünyaya geldiğinde herhangi bir aksaklık yaşamamak için nefes egzersizlerini de sürdürüyor. Beyin dokusu da yavaş yavaş ilerlemekte. Bu hafta ile birlikte bebeğinizde yeni gelişmelerde gözleniyor. Mesela artık göz kapaklarını hareket ettirebiliyor. Göz kapaklarını açıp kapatabiliyor ve bu sayede artık ışığa karşı duyarlılığı gelişiyor. Işığın geldiği yöne doğru hareket etmesi muhtemel. Bebeğinizin uyanık olduğu bir anında bu durumu test edebilir, bebeğinizin içinizdeki kıpırdanışını hissedebilirsiniz. Bebeğinizi bu aylarda dört boyutlu ultrasyonda görmeyi deneyin. Kendinizi bir mucizeye tanıklık ederken bulacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın. Bu haftalarda bebeğinizin hareketlerinde de bir artış olmalıdır. Eskiye oranda içinizde daha çok hareket edecektir. Ancak bu demek değildir ki bebeğiniz sürekli hareket halinde olacak. Bebeğinizin gün içerisinde hareketlerini takip edin. Eğer normal hareketlerine göre bir azalma yoksa endişeye kapılmanıza da gerek yoktur. Aksi durumda doktorunuza başvurmalı bebeğin hareketlerini kontrol etmelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

gebelik-27-hafta

Gün içerisinde veya gece uyku halindeyken sıçramalar veya hıçkırıklar ile uyanmak istemiyorsanız gün içerisinde yediğiniz yiyeceklere dikkat edin. Her türlü yiyeceğin ve baharat çeşidinin aşırısına kaçmak bebeğinizin bu tarz tepkiler vermesine neden olabilir. Vücudunuzda artık kendini doğuma ve emzirmeye hazırlamaya başlıyor. Rahim büyümesi sonucunda yürümenizde bazı aksaklıklar yaşayabilir belinizi yaşayacağınız tüm aksiliklere karşı korumalısınız. Bu haftalarda doğumunuzu nasıl gerçekleştireceğiniz hakkında karar aşamasında olmanızda fayda var. Bu zamana kadar ki geçen süreci doktorunuz ile birlikte değerlendirip sizin için en iyisi olacak doğum yöntemini tercih etmelisiniz. Uzmanlar sağlık açısından normal doğumu önerseler de çoğu anne adayı buna cesaret edemiyor veya hamilelik süreci buna olanak sağlayamıyor. Ancak normal doğumun hem sizin için hem de bebeğiniz için olan faydalarını bilirseniz bu konuyu düşüneceğinize eminiz. Çoğu anne adayı malesef sezeryan doğum şeklini acılardan, sancılardan kaçış yolu olarak görür ve doğumun kolay geçmesini ister. Ama çok az anne adayı normal doğumun sezaryene göre daha az ölüm oranı riski taşıdığını bilir. Normal doğum sayesinde eski yaşantınıza daha çabuk dönebilir. Yıllarca hamileliğinizden bir iz gibi taşımak zorunda kalacağınız hala şiş bir karına sahip olmazsınız. Ayrıca normal doğumun sezaryene karşı, doğum sonrasındaki ağrı şiddeti çok azdır. Normal doğum ile birlikte içinizde ki bütün pis kanı da vücudunuzdan dışarı atma fırsatı bulacaksınız. Tabi bütün bunları gerçekleştirmek için belki de saatlerce sürecek doğum sancılarını çekmek zorunda kalacaksınız. Sizin bu konuda en doğru kararı vermenizi tabi ki doktorunuz sağlayacaktır. Bebeğinizin ve sizin doğuma hazır olup olmadığı göz önüne alınarak bir doğum planı hazırlanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.