Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

28-29-30 Aylık Bebek Gelişimi

28-29-30 Aylık Bebeklerin Dinleme ve İlgisi

Bebeğiniz bu aylar içerisinde kendi başına bir şeyler yapmayı dener ve çevresine karşı çok meraklıdır. Her şeyi sorar ve her şeyi öğrenmeye çalışır. Ancak yalnız başına bir şeyler yapmak isterse gözünüz sürekli üzerinde olsun. Çünkü tahmin edemeyeceğiniz bir yere bile kolaylıkla ulaşabilir, bu nedenle ulaşabileceği yerler için mutlaka önlem almanız gerekir.

Bebeğiniz tek başına bir şeyler yapmak istediği zaman mutlaka belli etmeden sınırlar koyun. Sınırları bebeğinize anlatabilirsiniz ve bu durum hoşuna gitmese de bir süre sonra bu fikri kabul edecektir. Her şeyine izin verilen bir bebek sınırı bilmeyen, her istediğinin yapılacağını düşündüğü ve şımarık bir bebek haline gelir. Bebeğinizin kişiliği bu dönemlerde oluştuğu için onun en doğru ve en etkili olanı yapmanız gerekir.

Bebeğiniz bu dönemlerde sakin, maceracı ve aynı zamanda iletişime açık biri olabilir. Sizin için bunun doğru olduğunu bebeğinize mutlaka gösterin. Onu istediğiniz gibi biri olmaya zorlamayın, sonuçta o da bir birey ve farklı kişilik özelliğine sahiptir. Dünyayı algılama şekli farklı olabilir, bu durumda onu mutlaka desteklemelisiniz. Onu güvenli ve aynı zamanda sağlıklı bir gelişim sürecine bu şekilde dahil edebilirsiniz. İlk oyun arkadaşı hatta en yakın arkadaşı sadece sizsiniz. Sürekli sizinle birlikte olduğu için yakın arkadaşı olan kişi sizsiniz. Bebeğiniz bu dönem itibariyle daha çok sosyalleşmeye başlar. Eğer bebeğiniz çekiniyorsa ve utangaç biriyse yardımınızla onun sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

28-29-30 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bu aylar içerisinde bebeğinize istediğiniz bir şeyi öğretirken ona sadece açıklama yapmak yeterli olmayacaktır. Bununla beraber aynı zamanda onu göstermek ve onunla ilgili açıklamada bulunmak bebeğiniz üzerinde çok daha etkili bir yöntem olacaktır. Bebeğiniz istediğiniz her şeyi, sizin öğrettiğiniz gibi doğru bir şekilde öğrenecektir. Bebeğiniz bu aylar içerisinde merakı çok arttığı için sürekli soru soracaktır. Bu sorulara sabırlı ve kararlı bir şekilde cevap vermeniz etkili bir yöntem olacaktır. Bebeğinizin öğrenmeye çok açık olduğu için sizi çok dikkatli bir şekilde dinleyecektir. Yeter ki siz bebeğinize gerekli olan açıklamayı yapın. Bebeğiniz herhangi bir hatalı davranışta bulunursa, anlamayacağını düşünseniz bile mutlaka güzel bir dille onu uyarın. Hatalı olan davranışı bazen dikkat çekmek için ya da sizin tepkinizi ölçmek için tekrar edecektir. Bu tür durumlarda kararlığınızı sürdürmeniz ve taviz vermemeniz çok önemlidir.

Çocuklar kendilerini yönlendirebilecek birinin olmasını sever. Bebeğinizin yeterli oranda oyuncağı varsa, öncü olanlar oyunu başlatabilir. Bebeğinizin oyuncaklarını farklı biriyle özellikle kendi yaşıtından olan bir çocukla paylaşması sorun haline gelebilir. Çünkü ya mecbur bırakılır ya da henüz paylaşıma hazır değildir. Böyle bir durumda sizin müdahalenizle sorun aşılabilir. Bebeğinizin bu dönem içerisinde davranışlarını belirlemesi ve aynı zamanda ifade etmesi için de zaman tanıyın. Bu süreç ailesini taklit ederek başlar.

28-29-30 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğiniz bu aylar içerisinde kendi yaşına uygun çocuklarla konuşurken farklı ses tonları kullanmayı tercih edebilir. Bebeğiniz aynı zamanda ailesi ya da yakın çevresi ile konuşurken de şımararak konuşabilir, farklı ses tonları kullanabilir. Bebeğiniz bu dönemlerde kendinden daha küçük bir çocukla konuşurken daha basit ve daha öğretici bir tarzda konuşur. Çünkü onun hiçbir şey bilmediğini düşünerek, ona bir şeyler öğretmeye çalışır. Bebeğinizin bu aylar içerisinde farklı çocukları ve aynı zamanda yetişkinleri algılaması değiştikçe, kiminle konuşuyorsa ona göre ses tonu, tonlaması, konuşma şekli tamamen değişmektedir. Aile fertleriyle konuşurken şımarma gibi bir tonlamayla konuşur.

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde benmerkezci bir tavır içerisinde olur ve aynı zamanda bazı durumlarda bencil bir şekilde davranabilir. Bebeğinizin bencil olması kalıcı bir huyu değildir, sadece dönemsel olmaktadır. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendine hayali bir arkadaş bile edinebilir. Bebeğinizin iki buçuk yaşında meydana gelen bu soyut gelişiminin bir parçasıdır ve normal bir durumdur. Bu durumda endişe edecek bir şey yoktur, çünkü bu durumda geçicidir. Onun arkadaş alanında yalnız olduğunu gösterir. Zaman zaman bebeğiniz fikirlerini aile fertlerinden birine onaylatmaya çalışır ya da herhangi bir hata yapması durumunda suçu direkt olarak ona atar. Genel olarak kendi kafasında edindiği hayali arkadaşlar, altı yaşına gelmeden tamamen ortadan kalkar. Bu dönemlerde gerçek ya da hayal arasında meydana gelen fark çok bulanıktır. Aslında bu yalan söylemek gibi bir şey değildir. Mesela, bebeğiniz bu dönemler içerisinde oyuncağını kırdıysa kırmadığını söyleyebilir ya da farklı birisinin kırdığını da söyleyebilir. Bebeğiniz aslında, oyuncağını kırmak istememiştir. Bu tür bir durumda bebeğinize sakın kızmayın ve tam olarak ne olduğunu anlatma konusunda onu cesaretlendirin.

28-29-30 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekler

Bebeğiniz yakın çevresinde yer alan herkesin, özellikle de kendi arkadaşlarının ismini bilir. Onlara ismiyle hitap eder. Bebeğinizin hislerini ve fikirlerini onlarla paylaştıkça, diğer çocuklarla oynamayı daha çok sever. Bir şeyi başaramadığı durumlarda, en azından yapmış olduğu çabayı takdir edin ve onu sakın azarlamayın. Başaramadığı bazı durumlarda hemen onun yardımına koşmayın, kendi yapması için ona zaman tanıyın, eğer yapamazsa ve bu durumda öfkelenirse o zaman müdahale edebilirsiniz. Bebeğiniz size teklif edinceye kadar ona yardım etmeyin. Çok zorlanırsa yardımcı olabilirsiniz. Kendi kedine, küçük bir çabayla bile olsa işini kendisinin yapması onun için çok önemlidir.

Hazır olmadığı şeylere karşı bebeğinizi sakın zorlamayın. Bebeğinize çok hoşlanmasa da evde yer alan sınırları ve kuralları hatırlatın, açıklayın. Siz herhangi bir iş yaparken etrafı dağıtmasını sürecin bir parçası gibi algılayın. Bebeğiniz ellerini yıkamayı öğrenirken, bir yandan da her tarafı, kendi üstünü ıslatabilir. Önemli olan, bu sürecin sonunda dağıttığı yerleri toplaması gerektiğini öğrenmesidir. Bebeğinizin bu dönemler içerisinde kendi kişiliğini göstermeye başladığı zaman, kişilik özelliklerini yargılamak yerine onaylayın.

Bebeğinizin istediğiniz bir şeyi yapması durumunda ona teşekkür edin ve onu yeni davranışları için cesaretlendirin. Bebeğinizin bu dönem içerisinde bir oyun grubuna, müziğe ya da farklı sosyal bir aktiviteye katılmasına izin verebilirsiniz. Bu tür aktiviteler sayesinde bebeğiniz daha çok sosyalleşir. Kısa bir sürede arkadaş edinmeyi öğrenecek ve aynı zamanda sosyal aktivitelerde aktif bir şekilde yer alacaktır. Bu dönem içerisinde çocukların oyun arkadaşlarını dövme, ısırma ya da ona zarar verme gibi bir alışkanlığı olur. Bu durum genel olarak bir oyuncağı paylaşamadıkları zaman meydana gelir. İnsanlara zarar verme durumu eğer geçici değilse mutlaka bu davranışın yanlış olduğunu bebeğinize öğretmeniz gerekir.

28-29-30 Aylık Bebeklerdeki Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendini ve vücudunu keşfetmeye başlar. Özellikle erkek çocukları genital organlarıyla daha fazla ilgilenmeye başlar. Bu tür bir durumda bebeğinize sakın kızmayın. Her çocuğun gelişimi ve öğrenme hızı birbirinden çok farklıdır. Belirli bir yaştan sonra öğrenme ve uygulama tarzı da farklılık gösterir. Tüm bu durumlara rağmen bebeğiniz yine yaşıtlarına göre geri kaldığını düşünüyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendi başına giyinmek ister ama yine de tam olarak giyinemez. Kendi kendine tam olarak giyinmesi yaklaşık olarak bir, iki yılı alır. Kendi başına deneyerek bir süre sonra doğru bir şekilde giyinebilecek. Daha çok büyüdükçe kendi tabağına kendi yemeğini koyar, kendi kıyafetlerini giyer ve kendi ayakkabısını giyebilir. Kendi kendine bakabilmesi, kişisel ve aynı zamanda sosyal gelişimi açısından da çok önemli bir durumdur. Bol olan kıyafetleri giymeyi öğrenmesi yaklaşık olarak 20 ya da 30 ayı bulur. Her denemede biraz daha iyi bir sonuca ulaşır.

Bebeğiniz zamanla daha az emek harcayarak, daha fazla iş yapmaya ve etrafı daha az dağıtmaya çalışsa da, ilk başta ortalığı daha fazla kirletebilir. Bu durum bebeğinizin gelişimi ve bir şeyleri ortaya çıkarma duygusunun bir parçası olmaktadır. Bebeğinizin meydana getirdiği eserlere mutlaka saygı gösterin. Kendisini ifade etmesi için ona fırsat verin. Bebeğinizin projesi bittiği zaman etrafı temizlemesi gerektiğini de güzel bir dille anlatın. Bebeğinize kendi yapmak istediği şeyler için izin verin.

28-29-30 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde herhangi bir aşısı bulunmamaktadır. Eğer rutin ve düzenli bir doktor kontrolü varsa, bebeğinizi doktoruna götürebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.