Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

28 Haftalık Gebelik

Bu hafta ile birlikte gebeliğiniz son üç ayına girmiş bulunuyorsunuz. Sizin için artık daha yorucu ve sıkıntılı haftaların geleceği de muhakkak. Ama tüm bunların yanı sıra anneliğe bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bu haftalar ile birlikte doğum esnasında size kolaylık sağlayacak olan işlemleri de son zamanlara bırakmadan detaylı bir şekilde yapmanızda fayda olacaktır. Mesela işe doğum çantanızı hazırlamakla başlayabilirsiniz. Bu hem size bolca zaman kazandıracak hem de ihtiyacınız olan ürünleri detaylı bir şekilde temin etmenizi sağlayacaktır. Doğum çantanızı son zamanlara bırakarak aceleye getirmek yerine erkenden kafanız sakin bi şekilde hazırlamanız bu işten keyif almanızı da sağlayacaktır. Bebeğiniz ve sizin için hazırlayacağınız doğum çantasındaki eşyalara bir göz atmak gerekirse bunlar;

Bebeğiniz için; Bebeğinizin doğum yapacağı mevsime göre body (kısa veya uzun kollu 2 adet koymanız yeterli olacaktır), bebek tulumu, bebek çorabı, bebeğiniz için ağız mendili. bebeğinizin elleri ile yüzüne zarar vermemesi için bebek eldiveni, zıbın takımı, yelek veya hırka, bebek battaniyesi, bebek bezi, biberon gibi bebek ürünlerini koymanız yeterli olacaktır.

Sizin için; Doğumdan sonra giyeceğiniz gecelik takımı, altları kaymayan terlik, rahat edeceğiniz iç çamaşırları, emzirme sütyeni, havlu, loğusa pedi, oluşacak meme akıntınız için göğüs pedi, tarak, diş fırçası ve diş macunu, ıslak mendil vb. eşyaları ve diğer kişisel eşyalarınızı koymanızda fayda olacaktır. Doğum için önceden hazırlayacağınız bu ürünleri gözden kaçırmamanızda ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanızda fayda olacaktır. Çünkü doğum zamanı oluşacak sancılarınız ve ağrılarınız sayesinde bunları düşünecek durumunuz olmayacaktır. Bu haftalar da kendinizi rahat hissedeceğiniz kıyafetler giymenizde de fayda olacak. En şık ve rahat hissedebileceğiniz bir tarz yaratarak kendinizi iyi hissetmeyi sağlayın. Genellikle hamile annelerin ortak problemi olan kıyafet sorunu sizinde sıkıntınız olabilir. Bütün hamileler bir örnek giyinmekten şikayet edebilirsiniz. Bunun için maalesef tercih edebileceğiniz kıyafet çeşidi kısıtlıdır. Kendi zevkinize göre özel olarak diktirmeyi deneyebilir veya zayıf bir anne adayı iseniz large beden kıyafetleri hamile kıyafeti olarak kombin edebilir çok şık bir tarza bürünebilirsiniz. Unutmayın önemli olan özellikle sizin son aylarınızda rahat hissedebilmenizdir.

Son aylarınızdaki değişimler ile ilgili yapmış olduğunuz araştırmalar esnasında internetten veya dergi, gazete vb. iletişim araçlarından birçok bilgi görebilir veya okuyabilirsiniz. Bunlar içinde gördüğünüz bebeğinizin kök hücre bankasınıın yani kordon kanının saklanması hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu işlem sizin vereceğiniz bir ücret karşılığında bebeğinizin doğumu esnasında uzmanlar tarafından yapılacaktır. Bu işlem aslında uzun yıllardan beri yapılan bir işlemdir fakat her geçen gün daha da fazla bilinçlenen anne ve baba adayları sayesinde daha sık gündeme gelmeye başlamıştır. Bu durumun daha fazla gündeme gelmesi ile birlikte anne ve babaların bebeklerinin kordon kanlarını saklayabilmelerini sağlayan özel kurumlar ortaya çıkmıştır. Bu durum bebeğiniz doğduğu anda göbek bağı ile plasentasının içinde bulunan kök hücre kanının alınmasıyla gerçekleşir. Düşük ısılı karbondioksit gazı bulunan özel odalarda mühürlü torbaların içinde muhafaza edilir. Bunların saklandığı yerlere kordon kanı bankası adı verilir ve bazı bankalar saklama işini ömür boyu gerçekleştirebilir. Kök hücreler bebeğinizin vücudundaki tüm organların hücre köklerini oluşturduğundan önemi büyüktür. Doktorlar bu durumun gerekli oluşunda ve gereksiz oluşunda tam bir fikir bütünlüğünde değildirler. Bazı doktorlar bu durumun her geçen gün ilerleyen tıp ve buna bağlı olarak tedavi yöntemleri için oldukça gerekli olduğu görüşünde bazıları ise tamamen gereksiz olduğu görüşünü savunmaktadır. Bu işlemin oldukça pahalı oluşu da buna etki etmektedir. Sizde bir anne adayı olarak bu durum hakkında fikir sahibi olmak isterseniz doktorunuz ile bu konuyu paylaşabilirsiniz.

Annedeki Değişimler

39-haftalik-gebelik

Günden güne arttığını gördüğünüz çatlaklarınız sizi endişeye düşürmesin. Büyük olasılıkla doğumdan sonra izleri silinecektir. Ancak genetik yapınızda var ise annenizden size geçen bir miras niteliğinde onları sahiplenmeniz gerekebilir. Maalesef hamilelik döneminde çatlaklarınız için yapabileceğiniz pek fazla bir şey mümkün gözükmüyor. Ancak siz yine de krem ve losyon kullanmayı ihmal etmeyin ve her ürünü almamaya özen gösterin. Ağırlaşan bebeğiniz ve artan kilolarınız ile ayaklarınızın görevi en üst seviyelere çıkmış durumda. Bu aylardan itibaren düz ve rahat ayakkabı tercih etmeniz herhangi bir aksilik(düşme gibi) yaşamanızı engelleyecektir. Bu haftalarda büyüyen karnınızın bir diğer sıkıntısı bacaklarınızda oluşacak varisler ve rahminizin yapmış olduğu basınç olacaktır. Bu durumda sürekli tekrarlanan yürüyüş ve egzersizlerin faydasını oldukça göreceksiniz. Yediğiniz besinlerinize oldukça dikkat etmeli mide korumanızı sağlamalısınız. Aksi taktirde midenizin alanının eskiye oranla oldukça küçülmesi ile mide yanması diğer bir adıyla reflü ile de baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer hamileliğiniz boyunca hiç kesilmeyen mide bulantıları yaşadıysanız bundan sonrası için daha sıkıntılı dönemler yaşayabilirsiniz. Bu döneme kadar almış olduğunuz kilo miktarının 10 kiloyu geçmemesine önem gösterin. Yediğiniz tüm besinlerin bebeğinize faydasının olmadığını bilmelisiniz. Aksi durumda alınan bu kilolar sayesinde doğumunuz gerçekleşirken size sıkıntı yaratması muhtemeldir. Artık göğüsleriniz süt üretimine başlayacaktır. Göğüsleriniz saydam veya sarıya yakın bir renkte antikor (vücudunuza giren antijen maddelerin zararını yok etmek için organizmanızın çıkartmış olduğu bir madde)oranı yüksek bir sıvı üretmeye başlar. Bu sıvıyı anne sütüne benzetmek olasıdır ancak yapısal olarak anne sütünden farklıdır. Göğüsleriniz anne sütü üretimine hazırlık yapmaktadır. Bu haftadan sonra şikayetlerinizin artması muhtemeldir. Günden güne değişen vücudunuz ve büyüyen karnınız ile hareket etmekte zorlanabilirsiniz. Bu süreci bol bol dinlenerek geçirmeye çalışın.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

a30

Bebeğinizin kilosu 1000 grama ulaştı bile. Boyu ise yaklaşık 40 cm civarında. Tabii bunlar tahmini rakamlar. Bebeğinizin boy ve kilosu ile ilgili en doğru bilgiyi ultrasyon sırasında doktorunuzdan öğrenebileceksiniz. Bebeğinizin bu haftalarda daha fazla hareketlendiğini hissedebilirsiniz. Bebeğinizin karın içindeki yapısı ise normal doğum duruşunun tam tersi durumundadır. Ama bu durum doğuma kadar düzelecek normal doğum pozisyonunu alacaktır. Bebeğinizin bu duruşu sizi biraz rahatsız edebilir. Makat tarafındaki ters duruşu ile idrar problemi yaşayabilir ve sık sık karın ağrılarına maruz kalabilirsiniz. Bebeğiniz amniyon sıvısının içinde nefes alıp vermelerine devam etmektedir. Hatta bunu yaparken amniyon sıvısı yutabilir. Bu hafta ile birlikte bebeğinizin 5 duyu organı da gelişimini tamamlamıştır. Artık sizin harektlerinizin tamamını algılayabilir ve size tepki verebilir. Hatta içeriden size tebessüm bile edebilir. Belki bu anı ultrasyonda görebilme şansı yakalarsınız. Bebeğiniz gelişen kasları ile parmaklarını hareket ettirebilir ve hatta parmaklarını emebilir. Gözlerini açıp kapatmaya başlamıştır. Bebeğinizin hıçkırmasını sizde çok yakından hissedebilirsiniz. Bebeğinizin saçları da uzamasına devam etmektedir.Akciğerleri ise günden güne oluşumunu sürdürmektedir. Bu haftalar ile birlikte bebeğinizin tekme atışlarını ve yuvarlanmalarının artışını farkedeceksinizdir. Onunla konuşarak içinizde nasıl nasıl daha fazla tepki verdiğini hissedin.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

shtatzane

Bu haftalar ile birlikte artık sağlığınıza iki kat dikkat etmenizde fayda olacak. Siz ve bebeğiniz günden güne yepyeni bir hayata doğru ilerliyorsunuz. Onun sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine çok az kaldı. Bunun için çok fazla sabırsızlandığınız muhakkak. Son aylar ile birlikte vücut değişiminiz size sıkıntıya sokacaktır. Vücudunuzda bir takım belirtiler olacak. Bunların çoğu hamileliğin normal belirtileri hormonların değişimi olarak görülebilir. Ancak bazı sorunlarında habercisi olabilir. Elinizde veya yüzünüzde aşırı derecede bir şişme gözlemliyorsanız, Kilo alımınızdaki artış normalin üzerine çıktı ise, çok sık baş ağrısı şikayetiniz varsa, gözünüzde herhangi bir problem oluştuysa ve sürekli bitkinlik halinde kusma isteği duyuyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Yapılacak olan kontroller sonucunda preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) olma olasılığınız yüksektir. Buna göre bir tedavi yöntemi uygulanacak ve doğumu sağlıklı bir şekilde yapmanız sağlanacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.