Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

29 Haftalık Gebelik

Aynaya baktığınızda günden güne şişmeye devam eden bir vücut mu görüyorsunuz yoksa dünyalar tatlısı bir anne adayı mı? Çoğu anne adayı zaman ilerledikçe artan kilolarını ve devamlı büyüyen karnını kafasına takabilir ve bunu hamileliği boyunca sorun haline getirebilir. Çok fazla kilo aldığınızı artık çirkin gözükmeye başladığınızı vücut yapınızın değiştiğini kafanıza takmamaya çalışın. Sürekli değişim halinde olan hormonlarınızın da etkisiyle bu tarz düşüncelerden kurtulmanız zaman alabilir ve hamilelik depresyonu yaşıyor olabilirsiniz. Her anne adayının hamilelik dönemi farklı geçer. Bazı anne adayları belki de küçüklükten beri anne olmaya hazırdır. Bazı anne adayları ise bu sürece alışmakta zorluk çeker. Kendini anne olmaya hazır hissetmez. Bu durum sıkıntılı bir sürecin habercisi olabilir. Böyle bir durumda anne adayının eşinden destek göstermesi, eşi tarafından her zaman ilgi gösterilmesi önemlidir. Özellikle hamileliğin son üçüncü üç ayı diye adlandırılan bu haftalarda yaşayacağınız sıkıntıların artması muhtemeldir. Hareketlerinizdeki kısıtlılık, gün içerisinde yapmış olduğunuz rutin işlerinizi yapmakta zorluk çekmeniz, uykularınızın artık daha da rahatsızlaşması gibi buna benzeyen sorunlarınızın etkisini daha da fazla arttıracağı son evreye girdiniz.

Kendinizde meydana gelen değişimleri düşünmek yerine, bebeğinizin günden güne geliştiğini düşünmek belki rahatlamanıza yardımcı olabilir. Hamileliğiniz süresince doktorunuz ile kurduğunuz ilişkilerde çok önemlidir. Doktorunuza tamamen güvenmeli kendi sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını ona emanet etmelisiniz. Yaşayacağınız herhangi ruhsal ve fiziksel bir rahatsızlığınızda doktorunuzdan yardım istemelisiniz. Hamileliğiniz boyunca yaşayacağınız ruhsal süreçler aile ilişkilerinizi de önemli ölçüde etkileyecektir. Eşiniz ile yaşayacağınız diyaloglor ve ona karşı olan tutumunuz bu süreçte değişebilir. Sizi anlayan bir eşiniz var ise bu sıkıntılı süreci atlatmanız kolaylaşır. Hormon değişimleri, aile içi sorunlar, maddi açıdan sıkıntılar vb. durumlar sizi bu dönemde sıkıntıya sokup psikolojinizi alt üst edebilir. Araştırma sonuçları, evliliklerin çoğunun hamilelik döneminde yaşanan bu tarz sıkıntılar sonucu bittiğini göstermektedir. Son zamanlara geldikçe tedirginlik, stres ve doğum korkusunun sizi endişeye düşürmesi olasıdır. Bu durumdan olabildiğince kurtulmaya çalışın. Sizi tedirgin edecek hiç bir ortamda bulunmayın. Unutmayın ki sıkıntılı bir süreçte geçirseniz içinizde sizin kendi canınızdan kanınızdan bir varlık var ve onun dünyaya gelişi tamamen sizin bir mucizeniz.

Annedeki Değişimler

29-haftalik-anneee

Hamileliğiniz boyunca bir çok evreden geçtiniz. Vücudunuzun zaman içinde nasıl değiştiğini gözlemlediniz. Bir çok olumsuzluktan şikayet ettiniz. Doğum anına yaklaştığınız bu haftalarda biraz daha sabırlı olup doğum anınız için planlar yapmaya başlayabilirsiniz. Kilo artış oranınızın bu haftalardan itibaren fazlalık göstermemesine özen gösterin. Unutmayın ki yediğiniz her besin bebeğinize yarar olarak değil size kilo olarak geliyor. Sadece sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Bu sayede mide şikayetlerinizi de hafifletmiş olursunuz. Çünkü yaşadığınız hazımsızlık sayesinde mide rahatsızlığı yaşamanız ve sürekli şişkinlik hissetmeniz muhtemeldir. Olabildiğince, yorulmadan egzersizlerinize devam edin. Ayaklarınızda ki şişmeler ve bacak ağrılarınız sayesinde yürümelerini kısıtlayabilir. Kısa süreli yürüyüşlere çıkarak bacaklarınızı da hareket ettirmiş olursunuz. Sık sık braxton hicks kasılmaları adı verilen sizi gerçek doğuma hazırlayan kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar esnasında ayakta iseniz oturur bir vaziyete geçmeye dikkat edin ve sakinliğinizi koruyarak geçmesini bekleyin. Bu haftalar ile birlikte kasık ağrılarınızda şiddetini gösterecektir. Elinizde ve yüzünüzde şişmeler oluşması muhtemeldir. Fakat anormal derecede bir şişkinlik farkettiğinizde hemen doktorunuza baş vurunuz. Uyku düzensizliklerinin ve ateş basmalarının en yoğun yaşandığı haftalardasınız. Bol bol kendinizi dinlendirmeyi ve rahat ettirmeyi ihmal etmeyin. Bebeğinizin karnınızın içinde ki hareketlerine kulak verin. Onunla konuşarak sizin sesinizi algılamasını sağlayın. Karnınızın çeşitli bölgelerine eliniz ile hafif dokunuşlar yaparak bebeğinizin tepki vermesini bekleyin. Bebeğiniz eğer uyanık ise mutlaka size karşılık verecektir. Bol bol sıvı tüketimi yapmayı ihmal etmeyin.Doğuma az bir zamanınız kala bu haftalar bütün sıkıntıların daha da artarak devam edeceği fakat sonunda gerçek mutluğa ulaşacağınız haftalar. Her anınızın değerini bilin ve kendinizi doğuma en iyi şekilde hazırlamaya çalışın.Bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az bir zaman dilimi kaldı. bebeğiniz hala karnınızın içindeyken birlikte geçireceğiniz her anın tadını çıkartın.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

29_haftalik_gebelik

29. hafta ile birlikte bebeğinizin boyu 40 cm’in üzerine çıkmıştır. Kilosu ise 1130 gr. civarındadır. Bu rakamların her gebelik için aynı olmayacağını hatırlatmamızda fayda var. Bebeğin gelişimine göre bu sayısal veriler farklılık gösterebilir. Bu haftalarda gebelik süresi tamamlanmadan, zamanından önce dünyaya gelen prematüre bebek doğum riski oluşabilir. Bunun için annenin çok fazla dikkatli olması gereklidir. Mutlaka doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmanızda fayda olacaktır. Bebeğinizin kas yapısı ve ciğerleri tüm hızıyla gelişimini sürdürüyor. Bu haftalarda bebeğinizin kalsiyum ihtiyacı daha da fazla arttığı için süt tüketiminizi arttırmanızda fayda olacaktır. Bebeğinize faydası olacak her türlü süt ve süt ürünlerini tüketmeniz bebeğinizin ihtiyacı kadar kalsiyum miktarını karşılamasına yardımcı olur. Bebeğinizin kemik yapısı için gerekli olan her türlü ek gıda takviyesini doktorunuzun da tavsiyesi ile tüketebilirsiniz. Bebeğinizin beyin yapısı da tüm hızıyla gelişimini sürdürmekte olduğu için kafatası da günden güne genişlemektedir. Son haftalara yaklaştıkça bebeğinizin, işitme ve tat alma duyuları da eskiye göre çok fazla gelişim göstermektedir. Bebeğinizin oldukça gelişen beyin yapısı da solunum hareketlerini düzenlemeye başlar. Bebeğinizin vücut yağ oranı da gittikçe artmaktadır. Bu sayede bebeğinizin cildini artık daha rahat ve belirgin bir şekilde izleyebilirsiniz. Bebeğiniz gelişen bu yağ dokusu sayesinde enerji kaynağını da temin eder. Bebeğiniz günden güne gelişimini tamamlıyor. Aldığı kilolar sayesinde de günden güne yeni doğmuş bir bebek görünümü kazanıyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğuma biraz daha yaklaştığınız bu aylarda artık bütün hareketlerinize dikkat etmelisiniz. Mümkün olduğunca dinlenmeye özen gösterin. Bazı anne adaylarının hamilelik dönemleri zor geçiceğinden bol bol vitamin takviyeleri almayı ihmal etmemelidirler. Bu aylarda sık sık görülen braxton hicks kasılmalarına da dikkat edilmeli gerçek doğum sancısı ile karıştırılmamalıdır. Braxton hicks kasılmalarının özellikleri; sürekli değişken olması, oluşan kasılma ile bir sonraki oluşacak kasılma arasında ki sürenin kısa olmaması, Anlık olarak meydana gelmesi, Sizi rahatsız edecek seviyede ancak şiddetini arttırmadan oluşmasıdır. Bu tarz kasılma şikayetleri yaşarsanız sakin olmalısınız. Rahminiz bu sürede doğuma alıştırma yapıyor demektir. Bu kasılmalar düzenli olarak oluşmaz. Şiddetini önceden bilmeniz mümkün değildir. Bu tarz kasılmalar plasentaya kan akımını kolaylaştırır ancak rahimde herhangi bir açılmaya veya incelmeye sebep olmaz. Sadece doğumun yaklaşmasına doğru şiddetini arttırarak rahim içinde açılma ve incelme meydana getirir Yalancı doğum sancıları da denilen bu tarz kasılmaları yaşamanız oldukça olasıdır. Bu tarz kasılmaların oluşumunu etkileyen sebepler ise; bebeğinizin veya sizin aşırı hareket halinde olması, karnınıza herhangi bir sertliğin gelmesi, cinsel ilişki yaşantınız ve uzun süreli susuz kalışınız bu tarz kasılmaları tetikleyecektir. Bu tarz kasılmalardan sonra mutlaka birkaç bardak su için. Bu yaşadığınız kasılma sonrasında rahatlamanıza fayda sağlayacaktır. Kasılma sonrasında pozisyonunuzu değiştirmeyi de unutmayın. Doğuma yaklaştığınız her an oluşacak sıkıntılara hazırlıklı olmalısınız. Yaşadığınız en ufak bir sıkıntıyı bile doktorunuz ile paylaşmayı ihmal etmeyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.