Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

3-4 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

3-4 Yaş Arası Çocukların Dinlemesi

Bu yaş grubunda olan çocuklar bazı durumlarda ya da sıkıldıkları zaman, yarım bıraktıklarını işi tamamlamak istemezler. Yarım kalsa bile tekrar tamamlamak için geriye dönmez. Bir işe karşı ilgisi bittiyse tekrar uğraşmak istemez.

Çocuğunuz bu yaşlar içerisinde çok detaycı ve araştırmacıdır. Bu yaşlarda olan çocuğunuzun hayal gücü çok geniştir ve sürekli yeni şeyleri hayal gücüne ekler. Hayal gücünün daha fazla gelişmesi özelliğini rol yapma oyunlarında çok güzel bir şekilde kullanır. Birşeyleri oluşturma ve zihinsel aktivite gereksinimi duyulan her türlü aktiviteden büyük keyif alır. Mesela herhangi bir müzik aletiyle ritim çalışmaları yapabilir ya da resim yapabilir. Bu yaşlarda çocuğunuzun ritim duygusu da gelişir. Kendini daha rahat ifade edebileceği bir sosyal aktivite daha çok hoşuna gider. Bu yaşlar içinde çevresine karşı çok meraklı olduğu için çok fazla soru sormaya devam edecektir. Çocuğunuzun sorularına bıkmadan, sabırla cevap vermeniz gerekir. Çocuğunuz yeni kelimeleri aile fertleriyle daha çok iletişime geçerek öğrenebilir. Çocuğunuzla ne kadar çok muhabbet eder, onu her konuda bilgilendirirseniz kelime hazinesinde büyük oranda bir artış olacaktır. Kelime hazinesini daha fazla genişletmek için çocuğunuzla mutlaka kitap okuyun, çocuğunuza öykü ya da masal anlatın. Kelime hazinesini genişletmesi ya da kendi kendine oyalanması için televizyona sakın başvurmayın. Çocuğunuzun hayal dünyasını televizyonla kısıtlamayın.

3-4 Yaş Arası Çocukları Anlama

Çocuğunuzun bu yaşlar içinde daha fazla dünyayı, çevresini tanıdığı için kurallar ya da yasaklar boyut değiştirecektir. Kuralları ve yasakları uygularken mutlaka istikrarınızı, devamlılığı koruyun. Kurallar ya da yasaklar konusunda bir kereden bir şey olmaz anlayışıyla çocuğunuzun davranışına göz yumarsanız, bir sonraki hatalı davranışını düzeltmeniz çok zor olur. Çocuğunuzun bu durumda kafası da oldukça karışmış olur, bir önceki hatalı davranışında kurallar uygulanıyor ama bir sonraki hatalı davranışında kurallar uygulanmıyor. Bu durum çocuğunuzun hatalı davranışının doğru olup, olmadığını anlayamaz. Bu nedenle çocuğunuza kural ya da yasak koymadan önce buna kendinizi alıştırın, adapte edin. Kuralların ve yasakların uygulanması konusunda en büyük görev size düşüyor. İstikrarınızı sürdürmeniz gerekiyor. Kuralları ya da yasakları uyguladığınız zaman çocuğunuzun hatalı davranışının neden yanlış olduğunu açıklamanız gerekir. Çocuğunuzu aydınlattığınız her konuda mutlaka başarı elde edersiniz.

Çocuğunuzun mantığına uygun gelmeyen hiçbir davranış için başarı gösteremez. İlk olarak çocuğunuzun bu hatalı davranışı neden yapmaması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Açıklama yaptığınız zaman sizi anlayacaktır ancak daha sonra sizin sabrınızı ölçmek ya da dikkatinizi çekmek için aynı hatayı tekrarlayabilir. Bu durum karşısında da sabırlı olmanız ve kararlılığınızı sürdürmeniz gerekir. Sizin taviz vermediğinizi görünce hatalı davranışını bir daha tekrarlamayacaktır. Çocuğunuz bu dönemler içerisinde kendi çevresi dışında yer alan dünyanın kuralları olduğunu anlamaya başlar. Başkalarının da istek ve ihtiyaçları olduğunu fark eder, bazı durumlar için beklemeyi, sabretmeyi öğrenir. Bu durumda yer alan temel nokta çocuğunuzun isteklerinin bazılarına erken ya da geç bir şekilde ulaşacağına inanmasıdır. Aynı zamanda onları ertelemesi gerektiğini de bilmesi gerekir. Çocuğunuz bu dönemler içerisinde isteklerinin anında yerine getirilmemesini çok normal karşılamayı öğrenir.

3-4 Yaş Arası Çocukların Sesleri ve Konuşması

Çocuğunuzun bu yaşlar arasında aile fertleri haricinde olan bireyleri de büyük bir dikkatle anlamasa da dinler. Onların sözlerini kesmeden dinler ve aynı zamanda grup iletişimine girebilir, farklı insanlardan çeşitli işleri için yardım isteyebilir. Bu dönemler içerisinde çocuğunuzla konuşurken tam ve düzgün cümleler kurmaya dikkat edin. Çünkü çocuğunuz bu dönemler içerisinde duyduğu her şeyi bir başkasına söyleyecektir. Bu yaşlar içerisinde çocuğunuz soru sormaya ve çevresinde olup, biten her şeyi sorgulamaya devam eder. Sorduğu sorulara sabırla cevap vermeniz gerekir. Çocuğunuz tek başına üç ya da dört cümleden oluşan şarkıları büyük bir rahatlıkla söyleyebilir. Düzgün ve birkaç kelimeden oluşan tam cümleler kurabilir. Bu yaşlar içerisinde çocuğunuz üç aşamalı isteklerinizi yerine getirebilir. Sürekli neden, ne zaman, kim, niye ve nasıl gibi soru kelimelerini kullanır. Bu yaşlar içerisinde çevresini sorgulamaya devam ettiği için sürekli sorular soracaktır. Komik olan her şeyden çok zevk alır. Bu yaşlar içerisinde çevresindeki bireylerin, çocukların kullandığı uygunsuz kelimelerden, küfürden ve aynı zamanda argodan çok hoşlanır. Bu tür kelimeler ilgisini çekmeye başlar, çünkü çok sık duyduğu kelimeler değildir. İlk duyduğu kelimeler ona cazip gelir. Çocuğunuzun bu tür kötü kelimeleri öğrenmemesi için yanında asla kullanmayın. Eğer çocuğunuz bir başkasından bu kelimeleri öğrendiyse ve bu kelimeleri kullanırsa, gülerek geçiştirmeye çalışmayın. Kızmadan, sakin bir şekilde bu kelimelerin yanlış olduğu mutlaka anlatın. Bu durumda sizi mutlaka anlayacaktır. Yeter ki çocuğunuza karşı nazik, sakin, anlayışlı ve açıklayıcı olun.

3-4 Yaş Arası Çocukların Sosyal Yetenekleri

Bu yaşlar arasında çocuğunuz kendi yaşına yakın arkadaşları olsun ve arkadaşlarıyla farklı ortamlarda bulunmasını sağlayın. Aynı zamanda farklı ve yaşına uygun sosyal aktiviteler yapmasını sağlayabilirsiniz. çocuğunuz bu yaşlar arasında benmerkezcilik ve inatçılık özelliği çok yüksek seviyededir. Bu nedenle bu dönemler arasında çocuğunuz oldukça zor bir kişiliğe sahip olacaktır. İnatçı ve benmerkezci özellikleri nedeniyle çok fazla sabrınızın olması gerekir. Çocuğunuzun inatçı ve benmerkezci özellikleri dört yaşına doğru biraz daha hafiflese de, bu yaş döneminde yer alan iki önemli kişilik özelliklerindendir. Dört yaşına gelen çocuklar oyun kurabilir, diğer yaşıtları olan çocuklarla oynayabilir ve aynı zamanda birlikte çok uyumlu bir şekilde zaman geçirebilir. Çocuğunuz üç yaşına oranla daha sakin ve aynı zamanda daha uyumlu bir süreç içerisine artık girmiştir. Çocuğunuz bu dönemler içerisinde çok fazla gelişmiş olan bir kelime hazinesi vardır. Bu yaş grubunda yer alan çocukların en önemli özelliklerinden biri de iki yaşından beri sürekli artan merakıdır. Bu dönemler içerisinde de sürekli soru kelimelerini tekrarlar ve sürekli soru sorar. Aile fertlerinden ya da çevresinde olan herhangi birinden mutlaka bir cevap, açıklama bekleyecektir. Bazen cevap alma konusunda çok ısrarcı davranır. Genel olarak oyun arkadaşlarının kendi cinsiyetinden olmasını tercih eder. Bazı durumlarda da oyuncaklarını paylaşmak istemez. Sosyal aktivitelerden en çok fiziksel güç harcadığı oyunları tercih eder, onları çok sever. Koşmak, zıplamak ve sürekli oyun oynamak ister. Hiç bitmeyen ve tükenmeyen bir enerjisi vardır. Sürekli meraklıdır ve her şeyi sorgular. Daha önceki zamanlara göre çok daha uyumludur. Ancak bağımsızlığını kazanmak için bulduğu her fırsatta kuralları esnetmek isteyebilir, hatta bunun için tutturabilir. Daha önceden çocuğunuza koymuş olduğunuz kuralları esnetmeyerek ona güzel bir örnek olabilirsiniz. Kuralların ve yasakların esnetilemeyeceğinizi bu yaşta öğrenir. Kurallar ve hatalar konusunda bu yaşlar içinde daha bilinçlidir.

3-4 Yaş Arası Çocuklardaki Diğer Değişiklikler

Bu yaşlar içerisinde olan çocuğunuzun daha çok kum ve toprakla oynamasına daha çok izin verin. Parmak boyası yaptırın ya da oyun hamuru ile oynamasına izin verin. Çünkü bu yaşlarda gelişimi ve becerisi çok daha aktiftir. Kendisi bu tür beceriye yönelik sosyal aktiviteler yapmayı daha çok isteyecektir. Yaptığı cisimlerin adını ve aynı zamanda rengini söyleyin. En iyi öğrenme şekli kendi yaptığı oyunlar içerisinde öğrenilendir. Çocuğunuz hem bir yandan eğlenecek hem de yaptığı cisimlerin adını, rengini öğrenecektir. Çocuğunuzun bu dönemler içerisinde basit olan ev işleri yapmasına izin verebilirsiniz. Mesela sizinle birlikte masa kurabilir, boş olan çamaşır sepetini getirebilir, kendi tabağını masadan kaldırabilir. Bu tür basit ev işleri haricinde daha ağır olan ev işlerini yapmayı da isteyecektir. Bu durumda çocuğunuzun bunu yapamayacağına ikna etmeniz gerekir. Bu dönemler içerisinde çocuğunuzun en önemli sorunlarından biri de gece uyanmalarıdır. Her çocuk için geçerli olmasa da genel olarak bu yaştaki çocuklar geceleri korktuğu için daha sık uyanabilir. Bu durumda çocuğunuzun neyden korktuğunu tespit ederek, korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ağır bir korku durumu yaşıyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı çocuklar bu dönemler içerisinde bez kullanmakta ısrarcı davranabilirler, bazı çocuklar ise sadece gece önlem amaçlı bez kullanabilirler. Dört yaşında olan çocukları böyle bir durum yüzünden sakın suçlamayın ve onu utandırıcı herhangi bir söz söylemeyin. Her çocuğun bezi tamamen bırakma yaşı farklıdır. O yüzden sabırlı olmanızda fayda var.

3-4 Yaş Arası Çocukların Aşıları

Bu dönemler içerisinde çocuğunuzun aşı karnesine göre 4 ve 6 yaşları arasında Kızamık, Kabakulak ve Difteri-Tetanos-Boğmaca-Çocuk Felci gibi aşılarının yapılması gerekir. Bu tür aşılar aynı zamanda ilkokul dönemine de bırakılabilir. Bu tür durumlar için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.