Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

30 Haftalık Gebelik

Hamileleğinizin son 10 haftasına girmiş bulunuyorsunuz. Bu zamana kadar geçen süre içinde kendinizi anneliğe hazırladınız ve doğum hakkında birçok bilgi sahibi oldunuz. Bu uzun ve bir o kadar da zor olan yolu tamamlamanıza çok az kaldı. Artık çok belirgin bir karına sahip anne adayı olduğunuzdan hiç şüpheniz olmasın. Bebeğiniz ile ilgili kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmenize, gelecek planlarınıza sadece biraz daha dikkat etmeniz gereken on küçük hafta.. Bu haftalarda evde geçireceğiniz bol zamanlarınızda bebeğinize, eğer hala karar vermediyseniz isim düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu sizin için, eşiniz ile birlikte keyifli saatler de geçirebileceğiniz bir zaman dilimi olur. İsim konusunda çok hassas davranacağınız muhakkak. Birçok isim içerisinden kendiniz için en özel olanı ve anlamlı olanı seçmek isteyeceksiniz. Bu yüzden bu konuda uzun bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bu haftalarda kafanızda birkaç isim belirlemeye çalışabilirsiniz. Her anne için kendi bebeği çok özeldir. Onun en iyi şartlarda dünyaya gelmesini ve en iyi şartlarda büyümesini ister. Siz kendinize göre en iyisini yapmaya çalışın. Her anne adayının hamilelik süreci farklı geçer. Herkesin beklentisi ve yapabilecekleri farklıdır.

Özellikle son haftalarınızda bu konuları kafanıza takıp kesinlikle üzülmeyin. Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alacağınız an dünyadaki her şeyden daha önemli olacaktır. Bu haftalara kadar herhangi bir işte çalışıyorsanız eğer mutlaka doğum iznine çıkmaya çalışın. Son haftalarınızı kendinize ve bebeğinizin doğumu için hazırlık yapmaya çalışın. Bazı anne adayları son haftalara kadar kendilerini iyi hissettiklerini söyleyerek çalışmaya devam ederler. Bu durumu mutlaka doktorunuzla görüşün. Hamileliğinizin gidişatı ile ilgili size yapmanız gereken en doğru hareketi doktorunuz bildirecektir. Ancak uzmanlar bu haftalarda doğum iznine çıkılması taraftarıdır. Kendinizi dinlendirmeniz açısından son haftaların önemi büyük olmakla birlikte zaten iyice artan ağırlığınız sayesinde herhangi bir işi yapmakta zorluk çekeceğiniz aşikar. Bu zamanlarınızı bol bol dinlenmeye ayırın. Değişen hayat şartları ve düzeni sayesinde günümüzde hamilelikler eskiye oranla çok fazla sıkıntılı geçmekte. Her gün gelişen tıp sayesinde anne adaylarına yapılması istenilen birçok test ortaya çıkıyor. Uzmanların bir kısmı bunların yararlı olduğunu savunurken bir kısmı da gereksiz olduğu görüşünde. Bu konu da bilinçli anne ve baba adayı olmak büyük önem taşıyor. Sizin yararınıza olmayacak her türlü tıbbi müdahaleden uzak durmanız gerekiyor. Bebeğinizin ilerideki hayatını etkileyecek büyük hatalar yapmaktan son derece kaçınmalısınız. Doktorunuza güveniniz bu durumda ön planda oluyor.

Annedeki Değişimler

30-haftalik-anne

Günden güne artan kilolarınız ve siz son düzlükte artık daha da sıkıntı çekebilirsiniz. Bu zamana kadar düzenli beslenip kilo artışlarınıza dikkat ettiyseniz herhangi bir problem yaşamamanız muhtemel. Ancak fazla kilolarınız var ise bu size doğumda bir takım sorunlar yaratabilir. Bol bol mevsimlik sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Bol bol su için gün içerisinde yürüyüşe çıkın. Evde yapacağınız basit egzersizlerle bile kendinizi rahatlatabilirsiniz. Doğum anında yapmış olduğunuz yürüyüş ve egzersizlerin karşılığını fazlasıyla alacağınızdan hiç şüpheniz olmasın. Bunlara dikkat edilerek geçirilen hamileliklerin doğum anında çok rahat olduğu gözlemlenmiş bir gerçektir. Gün içerisinde sık sık bel ağrısı şikayetiniz olabilir. Büyüyen karnınız ile birlikte dengenizde de bozulmalar meydana gelecektir. Karnınızı taşımakta güçlük çekebilirsiniz. Karnınız kambur durmanıza da sebep olabilir. Mümkün olduğunca rahat oturabileceğiniz bir pozisyonda olmaya çalışın. Sırtınıza bir minder koyarak oturmanız dik durmanızı sağlar ve sizi rahatlatabilir. Şişen el ve ayaklarınız için ise maalesef kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Ayaklarınızı uzatarak oturmanız kan akışınızı dengelediği için belki biraz daha iyi hissettirebilir.

Hamileliğiniz boyunca özellikle şişen ayaklarınız yüzünden normalde giydiğiniz ayakkabı numarasından bir büyük numara giyebilirsiniz. Bu durum hamileliğinizden sonra eskiye dönecektir. Mide ağrılarınız ve yanmalarınız için ise mutlaka yediklerinize dikkat etmeniz şart. Yemek yedikten sonra ise hemen yatmamaya özen gösterin. Mide yanması problemlerinizde ise mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalısınız. Sık sık idrar yapma isteği duymanız sizi rahatsız etmesin. Bebeğinizin günden güne büyüyüp gelişmesi ile daha fazla yere ihtiyacı oluyor. Bu yüzden sizden bütün fazlalıkları atmanızı istiyor. Vücudunuzda gerçekleşen hormonal değişiklikler ve iyice büyüyen karnınız sayesinde denge problemi yaşayacağınız aşikar. Bu zamanlarda sandalye vb. şeylerin üzerine denge problemi yaşamamak için çıkmamaya dikkat edin. Uyku probleminiz çok fazla olması da muhtemeldir. Büyüyen karnınız sayesinde istediğiniz rahatlıkta yatamayacaksınız. Değişen vücut yapınızda buna eklenince bol bol uykusuz geceler geçirebilirsiniz. Uyuyabildiğiniz zamanlarda ise sol yanınıza yatmaya özen gösterin. Bol bol iyi hissetmeye çalışın. Güzel şeyler düşünün. Eşiniz ile birlikte güzel anılar biriktirin. Sizin mutlu olduğunuz her an bebeğiniz bunu hissedecek ve hislerinize ortak olacaktır.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu 

30-haftalik-bebek

Gün geçtikçe büyüyen karnınızın içinde, yaklaşık 45 cm’e ulaşan ve 1.500 gram olan bir canlı taşıyorsunuz. Göbeğiniz ve bebeğiniz günden güne hızlı bir şekilde büyüyor. Bu haftalardan sonra ise bebeğinizin kilo artışı iki katına çıkacaktır. Her geçen gün genişleyen göbeğiniz ile bebeğinizin gelişimini tahmin edebilirsiniz. Bebeğinizin boy ve kilo artışının yanı sıra beyin yapısı da büyüklüğünü arttırıyor ve beyin kıvrımları oluşumuna başlıyor. Sinir sistemi ise iyice gelişmiş bir durumda. Kemik iliği yapısı kan yapma işlemine başlıyor. Bebeğinizin bütün vücut gelişimi günden güne gelişimini devam ettiriyor. Bebeğiniz artık o kadar gelişti ki kendi vücut ısısını ayarlayabilecek hale geldi bile. Uzun zamandır üzerinde bulunan tüyleri ise zaman ilerledikçe dökülmeye başlıyor. Gün içerisinde çok sık ellerini ve ayaklarını oynattığını hissetmeniz mümkün. Büyük ihtimalle bebeğiniz, gün içerisinde sizin aktif olduğunuz zamanlarda uyuyor, dinleniyor olduğunuz zamanlarda ise uyanık olacaktır. Bebeğinizin hareketlerini takip edin. Onunla sürekli konuşmaya çalışın ve rahatlatıcı müzikler dinletin. Tüm bunlara verdiği tepkileri hissedeceksiniz. Görme duyusu ise hala gelişim halinde. Gelişimini en uzun sürede tamamlayan organların başında görme duyusu gelmektedir. Bu yüzden bebekler doğduktan sonra bile gelişimine devam eder. Sizin alacağınız her yararlı besin bebeğinize vitamin ve kalsiyum olarak yarar sağlıyor. Bu yüzden bebeğiniz için tükettiğiniz besinler önemli. Süt ve süt ürünleri bebeğinizin gelişimi için önemli bir katkı sağlayacaktır. Gebeliğinizin boyunca bebeğinizin gelişimine büyük ölçüde dikkat etmelisiniz. Yediğiniz her besinin ona yarar veya zarar sağlayarak gittiğini unutmayın. Son haftalarda özellikle bebeğinize çok daha fazla özen göstermenizde fayda var.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlara geldikçe heyecanınızın dahada arttığını farketmeniz muhtemel. Zaman yaklaştıkça bir takım korkularınızın oluşması da çok normaldir. Doğumun nasıl gerçekleşeceği sizi korkuya sürüklemesin. Doktorunuz ile birlikte sizin için en iyi olan doğum yöntemini konuşup uygulayabilirsiniz. Siz sadece doğum planınızı yapın ve gerisini doktorunuza bırakın. Bu haftalarda çok fazla sinirli olduğunuzu farkedebilirsiniz. Değişen hormonlarınız ve hamileliğinizin verdiği stres ile çok fevri hareketlerde bulunabilirsiniz. Bunun için elinizden geldiğince sakin kalmaya çalışabilirsiniz. Bu sizin de psikolojinizin sağlam kalması için önemli olacaktır. Çünkü sürekli sinir, stres halinde olmak sizin psikolojinizi ters yönde etkileyebilir. Hamilelik süreci sizin için zor bir süreç haline gelebilir. Mümkün olduğunca sakin ortamlarda olmaya özen gösterin. Kendinizi nerede ve nasıl rahat hissediyorsanız o şekilde devam edin. Bol bol dinlenin. Nefes egzersizleri yapın. Karnınıza, gün içerisinde fırsat buldukça masaj yapın. Hafif tarzda bir müzik açarak bebeğinizi dinleyin ve tarifsiz bir huzura kavuşun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.