Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

31-32-33 Aylık Bebek Gelişimi

31-32-33 Aylık Bebeklerin Dinleme ve İlgisi

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde sizinle daha fazla vakit geçirmek ve daha fazla sosyal aktivite yapmak ister. Bu dönem içerisinde sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyen bebeklerinizle birlikte oynayın, el çırpın, şarkılara eşlik edin ve aynı zamanda beraber dans edin. Birlikte müzik dinleyebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde size daha düşkün olacaktır. Her işini sizinle beraber yapmak isteyecektir.

Bu dönemler içerisinde bebeğinizin ritim duygusu da gelişir. Ritim duygusu içseldir, doğuştan gelir ancak şarkı sözleri ve aynı zamanda müzik üretme yeteneğini de bu dönemde öğrenebilir. Bebeğinizle çocuk müzikleri ve şarkıları dinleyebilirsiniz. Bebeğinize daha çok ses çıkartma özelliğine sahip olan eşyalar verin. Yaşına uygun olan küçük bir müzik aleti alabilirsiniz. Böylece müzik yeteneğinin de gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Beraber müzik de yapabilirsiniz. Müzik aleti seçimini tamamen bebeğinize bırakmalısınız, sizin seçtiğiniz ve ona sunduğunuz bir müzik aleti ilgisini çekmeyebilir.

31-32-33 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde gün içinde yapmış olduğunuz rutin işleri anlar, hatta hangisinin hangi sırayla gerçekleştiğini bile anlar. Bebeğiniz aynı zamanda farklı insanlara, yani aileden olmayan insanlara nasıl davranması gerektiğini de sizden öğrenir. Bu dönemler içerisinde sizi daha fazla taklit etmeye çalışır. Bebeğiniz daha çok büyüdüğünü göstermek amacıyla size ev işlerinde yardım etmek ister, izin vermeyince çoğu kez ısrarcı olabilir.

Aynı zamanda bu dönemler içerisinde duygularını idrak etmeye başlar. Sizin ya da babasının neden ona kızdığını, neden üzgün olduğunuzu merak eder. Bebeğinize bu tür duyguları hissetmenin çok normal olduğunu ve bu duyguları herkesin hissettiğini ona açıklayabilirsiniz. Kendi yaşıtı olan bir çocuğun ağlaması durumunda, yine bebeğinize bunun neden olabileceğini ona basit bir şekilde anlatın. Bebeğinizin empati duygusunun gelişmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinize güven verin, koruduğunuzu ve bebeğinizi sevdiğinizi mutlaka belli edin. Herhangi birine yardım etmeyi, nazik olmayı, güler yüzlü olmayı öğretin ve her türlü durum için sizi örnek alacağını unutmayın. Bu dönemler içerisinde ise sizi her alanda taklit etmeye devam edecektir. Bebeğinize sevgi göstermeniz, güven vermeniz, bebeğinizin iyi ve çok mutlu bir çocuk olmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bu eylemleri gerçekleştirdiğiniz zaman bebeğiniz sizin onu koruyup, sevdiğini anlar. Sevgi ve güven duygularını çok net bir şekilde anlayabilir.

31-32-33 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bebeğiniz bu aylar içerisinde artık çoğul kelimeleri kullanabilir. Bu dönemler içerisinde yaklaşık olarak 300 kelimeye yakın bir kelime hazinesi vardır. Bebeğiniz olayları sırasıyla anlatabilir, olaylar arasında bağlantı kurabilir. Yaşını ve cinsiyetini de bu dönemler içinde bilir. Kendini ve vücudunu tanımaya devam eder. Kendi vücudunda yer alan organları hiç takılmadan ve şaşırmadan sayabilir. Bu dönemler içerisinde öğrenmeye daha meraklıdır.

Bebeğinizin istediği şekli çizmesine ve karalamasına izin verin. Aklında olan her şeyi kağıda aktarmasına izin verin. Sıkılınca ara vermesini saplayın. Bebeğinizin etrafı çok fazla dağıtmaması için onu takip edin, gerektiği zaman da onu uyarın. Siz ne kadar uyarsanız da bebeğiniz kendi istediği yere çizim yapacaktır. Bu dönemler içinde bebeğinizin çizdiği yerleri çok daha sık bir şekilde temizlemeye hazır olun. Bu nedenle kolay silinme özelliğine sahip olan boyaları tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Ancak bebeğinizin kalemleri ağzına sokmasına ve yemesine izin vermeyin. Bu nedenle boyama yapacağı zaman yanında olun ve ne yaptığını gözlemleyin. Bu dönemler içerisinde üç tekerlekli bisiklet, toplar, çocuklara uygun olan boyalar, müzik enstrumanları alabilirsiniz. Ev işleri yapmasına müsaade edecek çocuk boyu replikalar, evcilik oyunu seti, ütü, alışveriş ürünleri gibi oyuncaklar satın alabilirsiniz. Bu oyuncakların hepsini bebeğinizi büyük bir merakla ve heyecanla oynayacaktır. Bebeğinizin yutmayacağı boyutlarda yapboz ve logolar, geometrik şekiller, renkli ve hareketli kitaplar satın alabilirsiniz. Bebeğinizin yaşına uygun olan ve kendisine hiçbir şekilde zarar vermeyecek hobi malzemesi tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin oynadığı oyuncakların daha çok güvenilir olmasına dikkat edin. Bebeğiniz bu oyuncaklarla hayal gücüne katkı sağlar. 31-

32-33 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğinizin bu dönemler içerisinde ağlama krizi ve aynı zamanda aile fertleri dışında yer alan bireylere karşı soğukluğu oldukça azalır. Gözlüğünüz, çantanız ya da makyaj malzemeniz bebeğiniz için bir büyük olma anlamı taşır. Bu tür oyunlar oynaması hayatı anlamasına da ayrıca katkıda bulunur. Bebeğiniz kendi oyuncaklarıyla sizi ve aynı zamanda ev işlerini de taklit etmeye başlar. Bu dönemler içinde rol yapmayı sever ve özellikle bunu yapmak ister. Bu oyunları için kendi eşyalarınızı kullanmasına izin verebilirsiniz. Ev işlerini taklit etmek en sevdiği oyunlardan biri olduğu için bir büyük gibi yemek yapmayı ya da temizlik yapmayı ister. Bebeğinizin herhangi bir oyun grubunda evcilik oyununa ait oyuncaklar varsa bebeğiniz daima onunla oynamak ister. Bebeğiniz gözlemlediği herkesin rollerini yapmayı deneyecektir. Annesine, babasına ait olan işleri yapmaya çalışır. Bir büyük rolüne girmek çok hoşuna gider ancak bazı meslek gruplarını taklit etmekle çok ilgilenmezler. Mesela bir asker ya da hostes olmak istemezler. Bu tür taklit oyunları için bebeğinize eski eşyalarınızı ödünç olarak verebilirsiniz. Bebeğinizin bu tür rollere bürünmesi hayatı keşfetmesine ve aynı zamanda hayal gücünün çok doğru bir şekilde yönlendirilmesine yardımcı olur. Bu dönemler içerisinde bebeğinizin suçluluk duygusu da gelişir ve suçunu sahiplenir. Bebeğinizin oyun arkadaşlarından birini daha çok sevmesi de çok normal bir durumdur. Oyun oynarken arkadaşlarıyla ya da aile fertlerinden biriyle işbirliği yapabilir ve oyuncaklarını isteyerek paylaşabilir. Tüm bu paylaşımcı tavrına karşılık bazen kıskançlık belirtileri de meydana gelir.

31-32-33 Aylık Bebeklerdeki Diğer Değişiklikler

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde cep telefonu, televizyon, bilgisayar, tablet gibi elektronik cihazlara karşı daha çok ilgisi olacaktır. Eğer aile fertleri elektronik cihazlarla çok ilgileniyorsa, bebek de aynı şekilde onları kullanmak isteyecektir. Eğer televizyon seyretmek isterse, bebeğinize uygun olan bir çizgi film seyretmesi normal olabilir. Ancak kısa süreli olarak seyredebilir. Günde yaklaşık olarak yarım saat yeterli olacaktır. Yaşına uygun, eğitici ve yeni bir şeyler öğrenebileceği programları seyretmesine izin verebilirsiniz. Bebeğinizin çok fazla televizyon seyretmesi, tabletle oyalanması sosyal aktivitelerini, yeteneklerini ve ilgisini azaltır. Bu nedenle bebeğinizin yeteneklerinin ve yeni keşiflerinin yok olmasına izin vermeyin. Bebeğiniz için seçtiğiniz oyuncaklar, büyüme çağında olması açısından çok fazla enerjisi olduğu için onu yormalı, bedensel ve zihinsel aktivite içeriğine sahip olmalıdır.

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde sizi taklit ederek herhangi bir şey çizmeyi ve aynı zamanda kalem tutmayı da öğrenir. Eline kalem geçirdiği zaman her yeri çizebilir. Boyları da istediği her yere sürer, aklında canlandırdığı her şeyi anlamsız da olsa çizmeye çalışır. Bebeğinizden tam olarak anlamlı bir resim yapmasını, cisimleri çok güzel bir şekilde çizmesini beklemeyin.

Bebeğinizin sevip, sevmediğini gözlemleyerek parmak boyası ya da büyük bir boy kağıt verin. Kullanılmış olan çıktıların temiz tarafı bebeğiniz için ideal olacaktır. Bebeğiniz tüm renkleri özellikle denemek ister. Çizgiler çizebilir. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kağıda boya sürme aktivitesine daha çok odaklanır. Anlamlı bir cisim çizmesi için bebeğinizi zorlamayın, ısrarcı davranmayın. Bebeğinizin hayali olan arkadaşının yanı sıra aynı zamanda komut ve emirler verdiği oyuncağı ya da hayvanı da olabilir. Bebeğiniz bu hayali arkadaşını disiplin altına almaya çalışabilir, kızıp, bağırabilir. Ona öfkelenebilir. Kendini bir yetişkin gibi düşündüğü için aile fertlerinin her yönünü denemesi çok normaldir. Bu nedenle yumuşak bir dokuya sahip olan oyuncakları tercih edin. Bebeğiniz için herhangi bir oyuncak sınırlaması yapmayın, bu onu daha çok öfkelendirir. Bebeğin sadece kız çocuklarına uygun, arabaların ise sadece erkek çocuklara ait olan oyuncaklar olduğunu yanılgısına düşmeyin. Bebeğiniz hangi oyuncağı tercih ederse, ondan almaya özen gösterin. Yaşına uygun olan oyuncaklar, rol yapmasına izin veren peluşlar, bebekler onun zihinsel gelişimine büyük oranda katkı sağlar.

31-32-33 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğinizin bu aylar içerisinde Hepatit A aşısının 2. dozu eğer yapılmışsa bu dönemden sonra 4 yaşına gelinceye kadar herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.