Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

34-35-36 Aylık Bebek Gelişimi

34-35-36 Aylık Bebeklerin Dinleme ve İlgisi

Bu dönemler içerisinde bebeğinizin hafızası daha güçlü olmaktadır. Bu dönemler içerisinde bebeğinizin hafızasını güçlendirmek için okuduğunuz masallar ya da hikayelerle ilgili bazı sorular sorun. Daha önce okumuş olduğunuz hikayenin bir kısmını ona anlattırın. Yeni okuduğunuz hikayenin bir kısmında durup, bebeğinize bundan sonrasının nasıl devam edeceğini sorabilirsiniz. Bu tür kitap okuma aktiviteleri de bebeğinizin hayal gücünün gelişmesine büyük oranda katkıda bulunur.

Bebeğinize okuduğunuz hikayelerde yer alan önemli kelimeleri ona açıklayın. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde de öğrenmeye devam eder. Bebeğinizle diğer sosyal aktiviteleri de yapmaya devam edebilirsiniz. Mesela boyama, kesme, yapıştırma gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bebeğiniz bu tür aktiviteleri yapmak için yeterince büyümüştür. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde dik çizgiler, çemberler ya da sizin çizdiğiniz herhangi cisimleri çizebilir. Bebeğinize bu dönemler içerisinde boyama kitabı alabilirsiniz, boyama kitabı çok ilgisini çekecektir.

34-35-36 Aylık Bebeklerin Anlaması

Bebeğinizin bu aylarda tatil gibi dönemlerin belirli aralıklarla olduğunu anlayacak yaştadır. Bebeğiniz aynı zamanda tatil dönemlerinde iki aşamalı olan istekleri çok kolay bir şekilde anlayacak ve kısa bir süre içerisinde yerine getirecektir. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde benzer ve zıt olan durumları kolay bir şekilde anlar. Bebeğiniz kitabında yer alan resimler arasında bağlantı kurabilir, olayları anlatabilir. Bu dönemler içerisinde yer alan bebeğiniz rakam kavramlarını anlayabilir. Eliyle sayıları yapabilir ve sayıları sayabilir. İlk olarak sayı saymayı çok doğru bir şekilde yapamaz ama siz cesaretini ve istediğini kırmadan onu düzeltebilirsiniz. Bebeğinizin söylediği sayıyla gerçekte olan nesne sayısı aynı olmayabilir. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kaç yaşında olduğunu bilir ve eliyle yaşını gösterebilir ancak yıl hakkında herhangi bir bilgisi yoktur. Yıl kavramı henüz gelişmemiştir.

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde uyku düzeninde bazı değişiklikler olacaktır. Bebeğiniz eğer uyumak istemiyorsa, uymak yerine sakin, sessiz bir odada vakit geçirebilirsiniz. Kitap okuyarak, gözlerini kapatmasını isteyebilirsiniz. Bu dönemler içerisinde bebeğiniz gündüz uykusu da önemlidir, bazen uyumak istemediğinde anlayışlı olabilirsiniz. Böylece akşam uyku zamanında daha istekli olacaktır. Bebeğiniz uyumamak için bazı korkularının olduğunu ifade edebilir. Korku da bebeğinizin gelişimi için çok normal bir duygudur. Bebeğiniz eğer kabus gördüyse onu sakinleştirebilirsiniz. Gerçek ve rüya arasındaki farkı bebeğinize anlatabilirsiniz. Eğer bebeğinizin kabus görme durumu daha sık bir şekilde oluyorsa, kabusun neden olduğu şeyi bulmaya çalışın ya da bir doktora başvurun. Gün içerisinde belki bebeğiniz bazı şeylerden korkmuş ve kabus olarak onu görüyor olabilir. Bu nedenle gün içerisinde bebeğinizin nelerden korktuğunu keşfetmeye çalışın

34-35-36 Aylık Bebeklerin Sesleri ve Konuşması

Bu dönemler içerisinde söylediklerinin büyük birçoğunu anlamıyor olabilirsiniz. Bu tür durumda sakın endişelenmeyin çünkü genel olarak çocuklar dört yaşına kadar söylediklerinin tamamı anlaşılmaz. Bu çok normal bir süreçtir. Eğer kendi yaşıtında olan çocukların biraz gerisindeyse o zaman bir doktora başvurabilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde yaklaşık olarak üç ya da dört kelimeden oluşan basit cümleler kurabilir. İki aşamalı komutlarınızı anlar ve kolay bir şekilde yerine getirir. Bu dönemler içerisinde bebeğinize zamir kullanmak hala çok uzaktır. Zamirleri hiç kullanmaz. O nedenle zamirin bulunmadığı cümleler kurar. Bebeğiniz 10’a kadar rahat bir şekilde sayabilir. Ne, nerde, kim gibi soru kalıplarını bu dönemlerde daha meraklı olduğu için daha çok kullanır. Bebeğiniz artık bu dönemler içerisinde dil gelişimi daha iyi bir durumdadır. Bu dönemlerde daha akıcı ve daha hızlı konuşmaya çalışır, arada takılabilir. Bebeğinizin zihinsel kapasitesi çok geliştiği için size şaka bile yapabilir. Hatta yaptığı şakalarla sizi kızdırabilir.

Bebeğinizin yataktan düşme ihtimali olabilir. Çünkü bebeğiniz bu dönemlerde daha çok hareketlidir. Bebeğinizin yataktan düşme ihtimaline karşı yere yumuşak bir yatak ya da minder serebilirsiniz. Eğer bir kardeşi olduysa ve onun yerinde kardeşi yatarsa bu durumdan hoşlanmayabilir. Kardeşinin gelişini büyük ölçüde yadırgar ve istemez. Böyle bir şeyi mutlaka doğumdan önce yapın, bu yeni duruma alışması için zamanı olsun. Bu yaşlarda olan çocukların çoğu hala gündüz uyumak ister. Ancak çocuğunuz gündüz uyumak istemiyorsa onu zorlamayın. Gece 11 saat ve öğleden sonra 1-2 saat uyuması çok normaldir. Bazı çocuklar gündüz uykusunu hiç sevmez, bu tür durumda onu zorlamayın. Dört yaşına gelinceye kadar hafif REM dönemi uykusuna dalmaya devam etmek isteyecektir. Eğer bebeğiniz kendi kendine uyumayı alışkanlık haline getirdiyse artık size ihtiyaç duymaz ve kesintisiz uyuyabilir.

34-35-36 Aylık Bebeklerin Sosyal Yetenekleri

Bebeğinizin daha çok büyümesiyle birlikte artık kendini bir bireyler gibi hissetmeye başlar. Kendi kararlarını vermek ister, kendi istediği yiyecekten yemek, kendi istediği kıyafetleri giymek ister. Bebeğinizin bu isteklerinden dolayı onu kendi düşünceniz ve fikirleriniz etrafında yönlendirmeniz çok zor olacaktır. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendi başına oyun kurar, daha uyumlu ve inat etmeyen bir çocuk haline gelir. Bebeğiniz çeşitli durumlarda aile fertlerinden farklı isteklerde bulunabilir. Mesela annem bana kitap okusun ya da babam beni dışarı çıkarsın gibi istekleri olabilir. Yalnız başına oyun oynaması için onu cesaretlendirin, bu durum kendi bağımsızlığını ve kendi kendine idare edebilme yeteneğini büyük bir oranda güçlendirir. Bebeğinizin daha önceki zamanlarında mükemmel olmasını beklediğiniz gibi bu aylar içerisinde de aynı beklenti içerisinde olmayın. Bebeğiniz büyümüş olsa da hala tam olarak bir yetişkin değildir. Çeşitli durumlarda sinirlenmesi, öfkelenmesi ve sizi dinlememesi çok normaldir. Bu tür durumlarda bebeğinizi sakinleştirerek, ona güzelce neden sizin istediğiniz gibi olmalı onun nedenlerini anlatın. Çoğu kriz anında en iyi yapılabilecek eylem iletişim kurmak ve konuşmaktır. Eğer olumlu bir davranışta bulunuyorsa onu mutlaka takdir edin, teşekkür edin. Bebeğinizin bu dönemler içerisinde merak olgusu daha çok geliştiği için, daha fazla soru sormaya başlayacaktır. Bebeğinizin çok fazla soru sorması sabrınızı zorlayabilir ama sabırlı olmaya özen gösterin. Eğer bebeğinize bazı kurallar koyduysanız, bebeğinize sebebini anlatmanız gerekir. Böylece kurallara daha çok uyum sağlayabilir ve kolay bir şekilde adapte olabilir. Kuralları uygulama konusunda tutarlı ve net olmanız gerekir. Bebeğinize kibar ve kısa hatırlatmalarda bulunabilirsiniz.

34-35-36 Aylık Bebeklerin Diğer Değişiklikleri

Bebeğiniz bu dönemler içerisinde kendi başına düğme iliklemeyi öğrenir. Kendi başına kıyafetlerini giyip, kendi başına çıkarabilir. Ayakkabısını da tek başına giyip çıkarabilir ancak ayakkabısının bağcıklarını henüz bağlayamaz. Bu aşama bazı çocuklarda 3 – 4 yaşına kadar uzayabilir. Böyle bir durumda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü her çocuğun farklı bir gelişim evresi vardır. Bazı çocuklar erken yürür, bazı çocuklar erken konuşur.

Bu dönem içerisinde uyku düzeni çok önemlidir. Yatağı değiştiği için buna adapte olmakta zorlanabilir. Eğer yeni yatağına uyum sağladıysa, kesintisiz bir uyku düzeni varsa onu mutlaka takdir edin, güzel ve teşvik edici şeyler söyleyin. Bazı zamanlar yatağından kalkıp yanınıza gelmek isterse, kararlı ve net bir şekilde kendi yatağında yatması gerektiğini söyleyin. Neden kendi yatağında uyuması gerektiğini bebeğinize anlatın. Bebeğiniz bu dönemler içerisinde uyku saatini geciktirmek için çeşitli bahaneler sunabilir. Bu bahanelerin mantıklı olanını kabul edin ancak kurallarınızdan taviz vermeyin. Bebeğinizin amacı zaten kuralı esnetmektir; bu nedenle net ve kararlı olun. Bebeğinizde bir yetişkin gibi geç uyumak isteyecektir. Kimse uyumuyorken, bebeğiniz de uyumak istemeyecektir. Bu nedenle aile fertleri olarak aynı saatlerde yatağa yatmak mantıklı olacaktır.

Bebeğinizin ikinci doğum gününden sonra, bebeğinizde fiziksel olarak bazı değişiklikler olur. Mesela incelir ve kilo kaybeder. Bu geçici bir durumdur, endişelenmenize gerek yok. Bebeğinizin her geçen gün motor becerileri gelişir ve her ay top atma, giyinme, dişleri fırçalama, yemek yeme gibi aktivitelerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu dönemler içerisinde aile fertlerinden birinin yardımı olmadan kendi kendine bazı şeyleri yapabilir. Kendi başına Legoları kule haline getirir, kitaplarını kendi seçebilir, kitap sayfalarını kendi çevirebilir. Legolar ve yapbozlar en sevdiği, oynamaktan en çok keyif aldığı oyuncaklardır. Onu gerçek dünyayı taklit edebileceği ve aynı zamanda zihnindekileri şekillendirebileceği tarzda oyuncaklar almaya özen gösterin.

34-35-36 Aylık Bebeklerin Aşıları

Bebeğinizin bu dönemler içerisinde herhangi bir aşısı bulunmuyor.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.