Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

37 Haftalık Gebelik

Artık doğumun gerçekleşme ihtimalinin bulunduğu 37. hafta gebelik anne adaylarının endişe ile bekledikleri bir dönem olmaktadır. Aslında anne adayları doğumun tam olarak ne zaman gerçekleşeceğinden emin olmadıkları ve hastaneye yetişememe ihtimalini düşündükleri için korkmaktadırlar. Fakat bu düşünce çok da doğru değildir. Çünkü doğum başladıktan sonra hemen bebek dünyaya gelmemektedir. Doğumun tam olarak gerçekleşebilmesi için rahim ağzında yaklaşık 10 santimetre civarında bir açıklık olması gerekmektedir. Genellikle ilk doğumunu yapacak olan anne adaylarının 1 ya da 1,5 saatte rahim ağızlarında 1 santimetrelik bir açıklık görülmektedir. Yani ortalama olarak anne adayında rahim kasılması başladıktan sonra 10 saat gibi bir süresi daha vardır doğumun gerçekleşmesi için. Bu neden ile de anne adayının hastaneye yetişememe ihtimali bir hayli düşük olmaktadır. O yüzden özellikle doğumun yaklaşmaya başladığı 37. haftada anne adayının doğuma yetişememe gibi telaşları mutlaka zihninden uzaklaştırması gerekmektedir. Bu hususta tek şart anne adayı ve baba adayının hastaneye gideceği zamanı iyi bir şekilde kestirebilmesidir. Fakat 37. haftada zaten doktor anne ve baba adayını bu konu ile ilgili doğru bir şekilde yönlendirmektedir. Doğumun başlamak üzere olduğunu belli eden bazı durumlar vardır. Eğer bu durumlardan bir ya da birden fazlası görülmekte ise anne adayının mutlak suret ile doktoruna başvurması gerekmektedir.

Bir diğer taraftan 37. haftadaki gebelik anne adayının artık ev işlerinden uzak durmasının vaktinin geldiğinin göstergesidir. Bu nedenle 37. hafta gebeliği bulunan anne adayları artık ev işlerini eşlerine ya da yardım alabilecekleri başka kişilere devretmelidir. Çünkü bu süreçte artık anne adayının bol bol dinlenmesi, kendisini ve vücudunu doğum hazırlaması gerekmektedir. Aynı zamanda 37. haftada doğum iyice yaklaştığı için hali hazırda çocuğu olan anneler çocuklarını bu doğuma artık iyice alıştırmalıdır. Çocuklarda sevginin bölüneceğini düşünerek yeni gelecek olan bebeği kıskanma durumu oldukça yaygın bir biçimde görülmektedir. Bu neden ile annenin çocuğunun kafasındaki bu endişeleri ortadan kaldırması bu dönemde çok önemli bir hal almaktadır.

Annedeki Değişimler

screenshot_1

37. haftada anne adayının bedeni artık yavaş yavaş doğuma kendini hazırlamaya başlamaktadır. Zaten bu dönemde doktor da doğumun gerçekleşeceğini gösteren bir takım işaretlerin peşine düşmektedir. Özellikle doktor tarafından rahim ağzı incelenmekte ve rahim ağzının açılmaya başlayıp başlamadığı kontrol edilmektedir. Benzer şekilde eğer doğum yaklaşmakta ise rahim ağzı yumuşamaya da başlamaktadır. Aynı zamanda vajinanın ön kısma doğru hareket etmesi de doğum zamanının yaklaştığına işaret olabilmektedir. Doğumu işaret eden tüm bu durumların gerçekleşmesi birkaç hafta sürebileceği gibi çok kısa sürede de olabilmektedir. Aynı zamanda 37. haftada anne adayının bedeninde meydana gelen bir takım değişikliklerin doğumun başladığına direkt olarak işaret olduğunu söylemek de her zaman mümkün olmamaktadır. 37. haftada anne adayı düzensiz sancılar yaşamaya başlamaktadır. Aynı zamanda anne adayının karşılaştığı vajinal akıntılarda da bir artış gözlemlenebilmektedir. Ancak bu akıntılar ile birlikte gelen kan damlaları doğumun yaklaşmakta olduğunun habercisi olmaktadır. Bu neden ile eğer ki vajinal akıntıdaki kan miktarı fazla ise mutlaka hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Aynı zamanda 37. hafta itibari ile anne adaylarının uyku problemleri de iyiden iyiye artmaktadır. Bu haftada annenin karnının gittikçe büyümesi ve iyice ağır bir hale gelmiş olması uykuyu zorlaştırıcı bir etken halini almaktadır. Ayrıca uykunun bölünmesinde ve kalitesizleşmesinde sancılar ve yorgunluk da etkili olabilmektedir. Genellikle anne adayları 37. haftada normalden çok daha derin ve çok daha tuhaf rüyalar görebilmektedir. Bu gibi rüyalar oldukça normaldir. Çünkü gebeliğe dair endişeler ve bebek heyecanı anne adayının bu tip rüyalar görmesine neden olmaktadır. O yüzden de anne adaylarının bu tip rüyaları rahat bir şekilde atlatabilmesi için uykudan önce güzel bir duş almaları ve rahat pijamalar giymeleri tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte uyumadan bir süre önce içilecek olan bir bardak süt de keyifli ve rahat bir uyku çekmesi için anne adayına yardımcı olabilmektedir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

screenshot_4

Gebeliğin 37. haftası itibari ile bebeğin boyu yaklaşık olarak 48. santimetre civarında gelmiş bulunmaktadır. Hatta saçlarının da yaklaşık 3 santimetre uzunluğunda olduğunu söylemek mümkündür. Anne karnındaki bebeğin kilosu bu haftada 3 kiloya neredeyse yaklaşmış olmaktadır. Ancak bebeğin bu süreçte büyümesi halen daha devam etmektedir. Yani bebek haftada yaklaşık olarak 250 gram kadar kilo almaktadır. Aslında bebeğin günde ortalama 30 gram aldığını söylemek mümkündür. Bebek gittikçe daha çok büyüdüğü ve alanı daraldığı için artık hareketleri iyice azalmaktadır. Yani bu dönemlerde bebeğin eskisi gibi tekme atmasını beklemek doğru değildir. Fakat bebek yine de bu dönemlerde de esnemekte, yuvarlanmakta ve bir şekilde kıpırdanmaktadır. Aynı zamanda 37. haftada anne karnındaki bebek akciğerlerini de ilk nefes alışverişi için hazırlamaktadır. Bunun için de amniyotik sıvı alıp vermektedir. Hatta annesinden ilk sütünü emme provası olarak da başparmağını emmeye başlamaktadır. Her ne kadar 37. hafta itibari ile bebeğin doğumuna daha zaman olsa da aslında bu dönemde de doğum gerçekleşebilmektedir. Çünkü bebek doğuma kendini hazırlamış bir hale gelmektedir. Yani 37. hafta doğumlarının erken doğum olduğunu söylemek mümkün değildir. Zaten annenin karnı da iyice aşağıya inmiş bir halde olmaktadır. Fakat yine de bir ihtiyaç yok ise doktorlar sezaryen doğum için 39. haftayı beklemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

screenshot_1

37. hafta gebelikte artık bebeğin hareket alanı iyice daraldığı için çok fazla hareket hissetmemek çok normaldir. Fakat yine de anne adayının her gün en azından biraz hareket hissetmesi önemlidir. Bu nedenle bebeğin hareketlerini kontrol etmeye bu dönemde çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir.

Bu haftalarda bazı anne adaylarının mide yanmalarında c26iddi bir artış da olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için anne adayının bir avuç badem tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda mide yanmasını engellemek için sıcak sütün içerisine bir miktar bal konularak içilmesi de etkili ve sağlıklı bir yöntem olabilmektedir. Fakat bu noktada ürünlerin doğal ve organik olmasına dikkat etmekte de büyük bir gereklilik vardır.

Gebeliğin 37. haftası, zaten büyüyen karın ve artan ağırlık nedeni ile iyice zorlaşan uykunun bir de bacak krampları ile iyiden iyiye imkansız bir hale gelmesi demektir. Anne adayının geceleri bu kramplar ile uğraşmasının önüne geçmek için gün içindeki su tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kalsiyum ve magnazyumun vücuda yeteri kadar alınıp alınmadığından da emin olunması çok önemlidir.

Doğum endişesinin de artması ile birlikte artık anne adayının unutkanlığı iyice üst seviyelere tırmanabilmektedir. Bu hususta endişe duyulmasına gerek olmamaktadır. Ancak günlük yaşamı ve doğum sürecini olumsuz etkilememek adına birilerinden yardım almak ve sürekli her şeyi not etmek anne adayının hayatını bir hayli kolaylaştırmaktadır. Zaten bu unutkanlık hali doğumdan bir süre sonra tamamen ortadan kalkacaktır.

Bu haftalarda yaşanan uyku problemleri bir nevi bebek doğduktan sonra yaşanacak olan uykusuzluklara hazırlık gibidir. Fakat elbette annenin doğuma kadarki süreçte günlük hayatına olumsuz etki edebilmektedir. Bunun için anne adayının fırsat bulduğu her an bir az olsun dinlenmesinde ve uyumayı denemesinde yarar olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.