Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

38 Haftalık Gebelik

38 haftalık gebelik artık anne adayı ile bebeğin kavuşmasına çok az bir zaman kaldığının göstergesi olmaktadır. Çünkü doğumlar genellikle 38. hafta ile 40. hafta arasında gerçekleşmektedir. Ama elbette bazı durumlarda anne adaylarının 42. haftaya gelseler dahi henüz doğum yapmadıkları görülebilmektedir. Fakat bu oran hamilelerde oldukça düşük olmaktadır. Fazla olmasa da hamilelerin 38. haftada doğum yapmaları rastlanan bir durumdur. Hatta 38. haftadaki gebelik ile birlikte doğum sancıları iyiden iyiye hissedilebilir hale gelmektedir. Bu dönemde anne karnındaki bebek nefes alıp vermesine yardım edecek sürfaktanı üretmektedir. Aynı şekilde anne adayı da bebeğini emzireceği anne sütünün ilkini üretmeye başlamaktadır. 38. haftanın bebeğin doğumu konusunda en heyecanlı ve en mutluluk dolu dönem olduğunu da söylemek mümkündür.

Annedeki Değişimler

screenshot_1

38 haftalık gebelikte anne adayının vücudu artık doğumun olacağı gün için kendini ciddi anlamda hazırlamaktadır. Bu süreçte en büyük çabayı da anne sütünün etkili ve doğru bir şekilde sağlanmasına harcamaktadır. Dolayısı ile bu haftada ilk süt üretilmeye başlanmaktadır. İlk süt, bebeği koruyacak olan antikorlar bakımından oldukça zengin bir besindir ve sarı renge yakın bir rengi vardır. Ayrıca bebeğin emeceği süte oran ile içerisinde çok daha fazla protein de bulunmaktadır. Hatta bu ilk sütün çok daha az yağlı olduğunu ve süt şekeri içerdiğini söylemek mümkündür. Bu süreçte anne adayının emzirme pedlerini sütyeninde bulundurmasında muhakkak fayda olacaktır.

Önceki haftalarda olduğu gibi anne adayının ellerinde ve ayaklarında 38. haftada da şişlikler devam etmektedir. Ancak önceki haftalarda olmayan ve birden oluşan şişlikler meydana gelmekte ise mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Çünkü ani ortaya çıkan şişkinlikler, baş dönmeleri, yüksek ateşler, karnın alt bölgesinde oluşan ağrılar, ani kilo artışları gibi durumlar bir çeşit rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle doğuma yaklaşılan zamanlarda ortaya çıkmaktadır ve doktor kontrolünde olunduğu müddetçe rahat bir şekilde atlatılabilmektedir. Ancak gebeliğin 38. haftasında da anne adayının bedenini izlemeye ve gözlemlemeye devam etmesi gerekmektedir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

screenshot_4

Gebeliğin 38. haftası itibari ile anne karnında bulunan bebek artık iyice büyümüş bir hale gelmektedir. Bebeğin kilosu 3 kilonun üzerine çıkmaktadır. Aynı şekilde boyu ise yaklaşık olarak 50 santimetreye gelmektedir. 38 haftalık gebelikte bebek günlük olarak 25 gram almaktadır. Bebeğin gelişimi bu haftada neredeyse tamamlanmaktadır. Bu dönemde bebeğin akciğerleri de tamamen son halini almaktadır ve doğduktan sonra rahat solunum yapabilmesi için hemen hemen her şey hazır olmaktadır. 38. hafta gebeliğinde aslında çok büyük gelişimler gözlenmemektedir bebekte. Fakat olan küçük gelişimler de bebek için bir hayli önemli olmaktadır. Bebek bu dönemde artık yağ almaya başlamaktadır. Aynı zamanda bebeğin beyin sistemi ve sinir sistemi de son haline ulaşmaya başlamaktadır. Hatta bu haftada anne karnındaki bebeğin bağırsakları da hazır bir hale gelmektedir. Üstelik bebeğin bağırsaklarında ilk dışkı da artık toplanmaya başlamaktadır. Bebek doğduktan sonraki ilk 24 saat içinde bu dışkıyı vücudundan atmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

screenshot_1

38 haftalık gebelikte artık doğum çok fazla yaklaştığı için anne adayının doğum sonrasını da düşünmeye başlaması gerekmektedir. Bilinmelidir ki anne adayı doğumdan sonraki haftalarda yemek yapmaya hiçbir şekilde vakit bulamayacaktır. Eğer ki doğum sonrasında annenin iyi bir şekilde beslenebilmesi için yanında ona yemek pişirecek birileri bulunmayacak ise mutlaka anne adayının bu süreçte doğum sonrası için buzdolabında yemek stoklamasının fayda büyük olacaktır. Bu konuda anne adayına hem doyurucu hem de besleyici gelecek olan yemekler arasında çorbalar, sulu yemekler, güveçler ve et gösterilebilmektedir. Unutulmamalıdır ki anne doğumdan sonra neredeyse duş almaya bile kolay kolay vakit bulamayabilmektedir.

Anne bu haftada artık çok çok daha sık idrar boşaltımı yapmaya başlayacaktır. Çünkü bebeğin pelvise doğru ilerlemesi idrar kesesine baskı yapmakta ve ona az bir yer bırakmaktadır. Bu da anne adayının çok sık tuvalete gitmesine neden olacaktır. O yüzden de anne adayının vücudunun ihtiyaç duyduğu sıvıları almayı engellememesi kaydı ile idrarı arttırıcı şeyleri tüketmekten kaçınması da önemli bir nokta olacaktır. Ancak kesinlikle anne adayının doğumun yaklaştığı şu günlerde vücudunu susuz bırakmaması gerekmektedir.

Bu haftada vajinal akıntılar da bir hayli artabilmektedir. Bu durum da gayet olağandır. Ancak anne adayı bu akıntıları da takip etmelidir. Çünkü akıntılar doğumun habercisi olabilmektedir. Olağan dışı olduğunu düşündüğü bir durum ile karşılaştığında anne adayının mutlaka doktoruna başvurması gerekmektedir. Bebek geliyor ya da gelmekte olduğunun sinyallerini veriyor olabilir. Özellikle bu vajinal akıntıların rengi çok önemlidir. Eğer ki iç çamaşırında ya da tuvalet kağıdında kahverengine ya da pembeye yakın renkte bir sıvı göze çarpıyor ise bu durum büyük oranda bebeğin gelmekte olduğunun sinyalini taşımaktadır. O yüzden de bu akıntılardan muhakkak doktoru bilgilendirmek gerekmektedir. Vajinal akıntının çeşidine göre doktor anne adayını doğum zamanı konusunda en doğru şekilde yönlendirecektir.

Belirtildiği üzere 38. haftadaki gebelik artık doğumun her an gerçekleşebileceğini söylemektedir. Dolayısıyla bu dönemde ishal olunması durumu da doğum başlangıcını temsil edebilmektedir. Tabii buradaki doğum başlangıcından kasıt direkt olarak doğumun o an başlaması durumu değildir. Ancak artık sinyaller bu belirti ile iyiden iyiye alınıyor olmaktadır. Bu durumda da annenin hafif gıdalar tüketmesi ve vücudundan suyu eksik etmemesi gerekmektedir.

Zaten önceki haftalardan beri şiş olan ayak bilekleri ile ayaklar 38. hafta ile biraz daha şişebilmektedir. Bu da eğer bir anda ortaya çıkan bir durum değil ise gayet normal bir şey olmaktadır. Bu süreçte anne adayının ayaklarını rahat tutacak şeyler giymesinde fayda olmaktadır. Anne adayı ayaklarının rahat olmasına bilhassa özen göstermelidir.

Anne adayı doğumun her an gerçekleşebileceği düşüncesi ile 38. haftadaki gebelikte bir hayli haşır neşir olmaktadır. Bu neden ile bir takım endişeler ve düşünceler aklında her daim geniş bir yer işgal etmektedir. Bu durum da haliyle anne adayının uyumada bir takım zorluklar yaşamasını beraberinde getirmektedir. Aslında bu noktada yapılması gereken en önemli şey internetten bu durum ile ilgili araştırma yapmaktır. Çünkü internette anneyi yanlış yönlendirebilecek bilgiler de bulunmaktadır. Eğer anne adayının aklında kafasını karıştıran soru işaretleri bulunuyor ise mutlaka bunları doktoru ile paylaşması ve en doğru cevapları ondan alması gerekmektedir. Anne adayı bu haftada kusursuz bir uyku uyumak için teknolojik aletlerin uzağında, sakin ve rahat bir ortamda uyumayı denemelidir. Sağlanan rahat ve huzurlu ortamlar uykunun da kaliteli olmasına katkıda bulunmaktadır.

Elbette 38. hafta itibari ile anne adayının yükü iyice artmaktadır. Bu da onun çok fazla yorgun hissetmesine neden olabilmektedir. Ancak bu dönemde enerji ile ilgili karmaşık haller de gözlenebilmektedir. Bu süre kendini çok yorgun hisseden anne adayı bir anda çok enerjik bir hale gelebilmektedir. Fakat anne adayı kendini ne kadar enerjik hissederse hissetsin kesinlikle kendini fazla yormamalıdır. Çünkü bu dönem çok hassas ve çok kritik bir dönem olmaktadır.

Bu haftalarda göğüsler hiç olmadığı kadar iri bir hale gelmektedir. Fakat biraz zaman sonra çok daha büyük olacağı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu süreçte ilk süt sızması da gerçekleşebilmektedir. Fakat ilk süt sızması olmayan anne adayları da endişelenmemelidir çünkü bu durum sonraki süreçte herhangi bir sorun yaşanacağının göstergesi kesinlikle değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.