Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

39 Haftalık Gebelik

39 haftalık gebelikte artık doğum mümkün bir hale gelmektedir. Aksi bir durum yok ise bu haftada anne adayı bebeğinin geleceği günü beklemeye başlayabilmektedir. Bu haftada yaşanan bazı normal dışı belirtilerin her biri için doktor ile iletişime geçmek ve gerekiyor ise hemen hastaneye gitmek çok önemli olmaktadır. Çünkü bu belirtiler direkt olarak doğumun başladığını söylemese de doktor için dikkate alınması gereken belirtiler olabilmektedir. Anne adayının bu haftada stresi iyice artmış olacağı için kafa karışıklığı da beraberinde gelmektedir. Bu noktada unutulmamalıdır ki anne adayına en doğru bilgiyi kendi doktoru vermektedir. Her hamilenin durumu farklı olabildiği gibi her doktorun da yöntemi farklı olabilmektedir. Ayrıca doktor gebeliğin ilk anından itibaren anne adayını gözlemlediği için anne adayı için en doğru ne ise onu biliyor olacaktır. Bu hususta tüm sözlere kulak tıkayıp yalnızca doktorun söylediklerine göre hareket etmekte fayda bulunmaktadır.

Annedeki Değişimler

screenshot_1

Artık doğuma sayılı zaman kaldığı için anne adayının vücudunda doğumun sinyallerini veren pek çok belirti meydana gelmektedir. Bu yüzden anne adayının önceki haftalardan çok daha fazla vücudunu kontrol altında tutması ve değişimleri takip etmesi gerekmektedir. Bu belirtiler arasında kasılma durumları, su gelmesi, kanlı vajinal akıntı ve rahim ağzı genişliği gibi belirtiler yer almaktadır. Her bir belirti bir şeyin habercisi olabileceği için titizlik ile kontrol edilmeli ve direkt olarak konu hakkında doktor bilgilendirilmelidir. Aynı zamanda doktor bu haftadaki muayenede eğer ihtiyaç duyuyor ise anne adayının rahim muayenesini de yapabilmektedir. Benzer şekilde bu haftada anne adayı bebeğin hareketlerini de sürekli kontrol ediyor olmalıdır. Hareketlerin birden azaltması ya da birden artması gibi durumlar hakkında mutlaka doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Su gelmesi durumu da önemli olabilmektedir. Her ne kadar her su geldiğinde doğumun başladığı söylenemese de yine de bu durumu doktorun muhakkak bilmesi gerekmektedir.

Anne adayı gebeliğinin 38. haftasında artık doğum sonrası bazı şeylere de kendini hazırlamalıdır. Bu noktada anne adayının doğumdan sonra vereceği kilo ve vücudunu toparlama süresi hakkında bilinçli olması gerekmektedir. Elbette doğum gerçekleştikten sonra anne vücudunda ani bir değişim olacaktır ancak annenin vücudunun toparlanması mutlaka biraz zaman alacaktır. Bu konuda anne adayının kendini alıştırması gerekmektedir. Aynı zamanda doğum annenin bedenini olduğu kadar psikolojisini de bir hayli etkileyen bir süreçtir. Bu nedenle pek çok anne adayı doğumdan hemen sonra kısa süreli de olsa psikolojik olarak zor dönemler geçirebilmektedir. Bu noktada annenin kesinlikle profesyonel bir destek almaktan kaçınmaması gerekmektedir. Çünkü yaşanan süreç çok doğaldır ve böyle bir durumu en rahat şekilde atlatmak öncelik olarak görülmelidir.

Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

screenshot_4

39 haftalık gebelikte anne karnındaki bebek artık doğmak için can atan bir bebek halini almaktadır. Boyu ise ortalama olarak 49 santimetre civarına gelmektedir. Kimi bebeklerde bu boy 52,5 santimetreyi bile bulabilmektedir. Hatta bu haftada bebeğin kilosunun 3 kiloyu geçtiğini ve 3,5 kiloya yaklaştığını bile söylemek mümkündür. Fakat bebeğin ölçülerinin artık çok da fazla değişmeyeceğini de söylemek gerekmektedir. Aynı şekilde 39. hafta itibari ile bebeğin vücudunun yağ tabakası da iyice gelişmeye devam etmektedir. Bu sayede bebek doğumdan sonra kendi vücut ısısını dengeleyebilir hale gelebilmektedir. Özellikle bu haftada bebeğin derisi de soyulmaya başlamaktadır. Çünkü altta yepyeni bir deri tabakası oluşmaktadır. Bebeğin 39. haftada beyni çok hızlı bir biçimde gelişmeye devam etmekte. Bu haftada bebeğin cildinin rengi de pembeden beyaza neredeyse tam anlamı ile dönmektedir. Hatta bu durumda ileride koyu bir ten rengine sahip olacak bebekler için bile böyle olmaktadır. Çünkü henüz bebeğin vücudundaki renk pigmentleri gelişmemektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

screenshot_1

Artık anne adayı gebeliğinde 39. haftaya girdiğinde bazı şeylere azami derecede dikkat etmelidir. Çünkü her türlü belirti gebeliğin başladığına işaret edebilmektedir. Anne adayı bu gibi durumlar ile karşılaştığında hiç vakit kaybetmeden doktoru ile iletişime geçmeli ve ne yapması gerektiği konusunda bilgi almalıdır. Aynı zamanda görülebilecek bazı etkiler yolunda gitmeyen bir şeyler işareti de olabilmektedir. Bu hususta da temkinli davranmalı ve bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Anne karnındaki bebeğin 39. haftada çok yoğun bir hareketlilik yaşaması beklenmemektedir. Bu nedenle hareketlerdeki kısıtlılık hali anne adayını endişeye sevk etmemelidir. Ancak elbette bebek bu dönemde bir takım hareketleri de her gün mutlaka yapmaktadır. Her ne kadar hareket kabiliyetini kısıtlayacak derecede az yeri kalmış olsa da bazı hareketleri yapmaya kendi vücudu bile alışkın bir hale gelmiştir.

Önceki haftalarda görülen mide yanması artık bu haftada iyice üst noktalara ulaşmaktadır. Fakat anne adayı bu hususta da endişelenmemelidir. Çünkü doğum gerçekleştikten sonra bu problem de tümüyle ortadan kalkacaktır. Yine de doğuma kadarki günleri rahat bir şekilde geçirebilmek adına anne adayının tükettiği gıdalara dikkat etmesinde fayda olacaktır.

Bu hafta içerisinde vajinal akıntıda pembe ya da kahverengi ile karşılaşma olasılığı bir hayli yüksek olmaktadır. Ancak bu noktada anne adayının hemen korkuya kapılmasına gerek yoktur. Eğer renkler çok aşırı bir boyutta değil ise bu durum yalnızca doğumun yaklaşıyor olduğunun habercisi olmaktadır. Fakat hemen doğum gerçekleşecek diye bir şey yoktur. Bu vajinal akıntıların doğumun çok yakında gerçekleşeceğinin habercisi olduğunu söylemek mümkündür sadece.

Membran yırtılması ya da amniyotik bezlerinin kopması ile birlikte sıvı dışarıya atılmaktadır. Ancak bunun da direkt olarak doğumun o an gerçekleşiyor olduğunu gösterdiğini söylemek mümkün değildir. Bu durum yalnızca artık doğumun olacağını belirtmektedir. Her ne kadar telaş yapılmasını gerektirmese de böyle bir durum ile karşılaşıldığında muhakkak doktor ile iletişime geçilmeli ve ne yapılması gerektiği yönünde ondan direktif alınması gerekmektedir. Kısa bir süre içinde anne adayının artık hastaneye gitmesi gerekmektedir. Fakat su gelmiş olsa da suyun geldiği anda doğumun başladığını söylemek de doğru olmamaktadır. Yani hastaneye gitmek için hala bolca vakit bulunmaktadır.

Doğumun yaklaşmakta olduğu 39. haftadaki gebelikte artık anne adayının bağırsakları iyice gevşek bir hale gelebilmektedir. Bu da doğal olarak ishali beraberinden getirebilmektedir. Benzer şekilde bulantı yaşanabileceği de söylenebilmektedir. O yüzden bu gibi durumlar ile karşılaşıldığında vücudun susuz kalmaması için su tüketimine dikkat etmekte fayda olmaktadır. Ancak anneyi rahatsız edecek derecede aşırıya kaçan durumlar yaşanıyor ise mutlaka doktor da bundan haberdar edilmelidir.

39 haftalık gebelik döneminde bebeğin başı pelvise iyice baskı yapmaktadır. Bu da anne adayının elbette biraz rahatsız duymasına neden olmaktadır. Bunun ile birlikte bölgede bir takım kramplar da görülebilmektedir. Bunların her biri beklene durumlardır ve doğumun yaklaşmakta olduğunu göstermektedir.

Annenin karnının iyice büyümüş olması ve ağırlığının da artmış olması anne adayının sırt ağrılarını da bir hayli arttırmaktadır. Bu doğuma kadar elbette anne adayına zorluk çıkartacak bir durumdur. Fakat bundan anne adayı kendini yormayarak kurtulmaya çalışabilmektedir. Bununla birlikte sırt ağrılarında iyi bir duş da iyi gelebilmektedir. Ancak anne adayı kesinlikle bedenini fazla yoracak hareketlerden uzak durmalıdır bu süreçte.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.