Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

4-5 Yaş Arası Çocuk Gelişimi

4-5 Yaş Arası Çocukların Dinleme ve İlgisi

4-5 yaş arasındaki çocuklarda artık yeni bir karakteristik bir özellik bulunur. Çok çabuk karar verebilirler, asla herhangi bir tereddüt yaşamadan her konu hakkında çok çabuk karar verirler. 4 yaşında olan bir çocuk yarım bıraktığı herhangi bir sosyal aktiviteye, herhangi bir oyuna ilgi duymaz ve onu tamamlamazken, bu dönemler içerisinde çocuklar yarım bıraktıkları her şeyi tamamlamayı çok severler. Bir oyunla ilgileniyorsa, onu tamamlamadan başından kalkmaz, oyununa çok daha fazla odaklanır, bazı durumlarda sizin seslendiğinizi bile duymaz. Bu dönemler içerisinde çocuğunuzla vakit geçirmeniz çok önemlidir, onu yeni oyunlar oynamaya teşvik edebilirsiniz. Çünkü eski oynadığı oyunlardan artık sıkılmıştır ve yeni oyunlar oynamak, yeni şeyler keşfetmek istiyordur.

Bu dönemler arasında çocuğunuzu oyunlarıyla daha uzun süre yalnız bırakabilirsiniz. Çünkü kendi başına oyun oynayacak yaşa gelmiştir. Oda içerisinde onu yalnız bırakmayın, mutlaka bir gözünüz çocuğunuzda olsun, o sırada sizde ev işleriyle ilgilenebilirsiniz. Beraber kek, pasta ya da farklı bir hamur işi yapabilirsiniz. Yumurtaları onun kırmasını ya da hamuru onun karıştırmasını isteyebilirsiniz. Ev işlerine onu da dahil edebilirsiniz. Yapabileceği küçük görevler verebilirsiniz. Bunları yapmak için çok sabırsızlanacaktır. Yaptığı her başarılı iş için mutlaka çocuğunuzu takdir edin ve daha fazlasını yapabilmesi açısından onu cesaretlendirin. Teşekkür ettiğiniz her durum için size daha fazla yardımcı olmak isteyecektir.

4-5 Yaş Arası Çocukları Anlaması

Bu yaşlar arasında yer alan çocuğunuzun yön kavramı oldukça gelişmiştir. Sağını, solunu, önünü ve arkasını çok iyi bir şekilde bilir. Sayıları daha önceki zamanlarda öğrenmiştir. 10′ a kadar takılmadan ve yanlışsız bir şekilde sayabilir. Renklerin çoğunu bilir ve doğru olarak söyler. Aynı zamanda bu dönemler arasındaki çocuğunuz zaman kavramını da bilir. Mesela sabah, akşam, öğlen, dün, bugün ya da yarın gibi zaman kavramlarını çok iyi bilir. Bu yaşlar arasında yer alan çocuğunuz duyduğu her şeye sorgulamadan inanır, kendisi eleştirildiği zaman anlar. Eleştirilmeyi sevmez. Bu dönemler içerisinde çocuğunuza doğru ve yanlış olan davranışların neler olduğunu mutlaka öğretin. Yaşının büyümesi ile birlikte yeni kurallar eklenmiştir. Bu kurallara uyabilmesi için onu teşvik edin, anlayabileceği gibi neden kuralların olduğunu anlatın. Böylece çocuğunuz kurallara ya da yasaklara daha kolay bir şekilde adapte olacaktır. Kurallara ya da yasaklara olan tepkisi azalacaktır, çok daha kısa bir sürede kabul edecektir. Bu nedenle çocuğunuzla hangi konu olursa olsun mutlaka onun anlayacağı bir şekilde anlatın. Tepki vermeden, sinirlenmeden anlattığınız her şeyi kabul etmesi ve anlaması daha kolay olacaktır.

4-5 Yaş Arası Çocukların Sesleri ve Konuşması

Çocuğunuz bu yaşlar arasında çok basit hikayeler anlayabilir. Hatta konuşması o kadar ilerler ki dil bilgisi kurallarına uygun olarak konuşur. Çocuğunuzun kurmuş olduğu anlamlı cümleler sayesinde diğer insanlara ya da çocuklarla olan iletişimi de artar. Daha sosyal bir çocuk haline gelir. İstediği her şeyi çok rahat bir şekilde talep eder, hatta kendisi yapmaya bile kalkar. Bu yaşlar arasında büyüdüğünü fark ederek, sizinle birlikte daha ağır işler yapmak ister. 10’a kadar olan rakamları tanır ve size çok rahat bir şekilde gösterebilir. 20’ye kadar da hiçbir şekilde şaşırmadan, hiçbir rakamı atlamadan çok rahat bir şekilde sayabilir.

Bu yaşlar içerisinde çocuğunuzun hafızası çok iyi olduğu için ona İngilizce ya da diğer yabancı dillere ait olan kelimeler de öğretebilirsiniz. Bu kelimeleri hem çok hızlı bir şekilde öğrenir hem de uzun süre unutmaz. Ancak unutmaması için her öğrendiğini tekrar ettirmeniz şart. Bu yaşlar içerisinde çocuğunuz uzun olmayan şiir ezberleyebilir. Şarkı söyler, şarkıya eşlik eder ve uzun olmayan şarkıları da ezbere bilir. Tekerleme söyleyebilir. Çocuğunuz bu yaşlar içerisinde bir büyük gibi uzun cümleler kurmayı çok ister, bunun için çok çabalar. Bazı zamanlarda uzun cümleler kurabilir ama bazı zamanlarda da heyecanlanarak, cümle içerisinde takılabilir. Bu durumda eğer isterse cümlesini siz tamamlayabilirsiniz ya da ne anlatmak istediğini anladığınızı ona söyleyebilirsiniz. Cümle içerisinde takılmış olmasına rağmen ne anlatmak istediği anlaşıldığı için daha çok mutlu olacaktır.

4-5 Yaş Arası Çocukların Sosyal Yetenekleri

Bu yaşlar arasında yer alan çocukların düşüncelerinin, sosyal ilişkilerinin, benlik kavramının diğer yerlerde de aynı olduğunu ve birbiriyle uyumlu olduğunu görür. Çocuğunuz bu yaşlarda kendisini konumlandırmaya ve dil yeteneğini bu şekilde kullanmaya çalışır. Mesela evde sizinle konuştuğu gibi dışarıda farklı bir ortamda yer alan bir kişiyle aynı şekilde konuşmaz. Dışarıda yer alan farklı bir insanla konuşurken daha kibar olmaya çalışır, evdeki gibi tutturmaz. Bu dönem çocuğunuzun beş yaşının bitişi ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilir. Çocuğunuz bu dönemler içerisinde sizin bile tahmin edemeyeceğiniz kadar çok şey biliyordur ve birçok konuya hakimdir. Çevresine karşı da çok uyumludur ve herhangi bir kavga ortamı olmadığı sürece arkadaşlarıyla çok iyi anlaşır. Kendi kendine daha fazla yetebilir, size karşı olan bağımlılığı oldukça azalmıştır. Kendi kendine oyun oynayabilir ve bundan çok büyük keyif alır.

Çocuğunuzu bu dönemler içerisinde çok sevdiği bir yakın akrabanıza da bırakabilirsiniz. Sizden ayrı kalabilir. Hak ettiği görev ve ödüllere sahip olmaktan çok zevk alır. Çocuğunuz bu dönemler içerisinde daha fazla sosyalleşmiştir, artık utanmıyordur, herkesle çok iyi bir şekilde iletişim halinde olur. Çocuğunuz artık gelişime açık, genç ve enerji dolu küçük bir bireydir. Kas becerileri daha fazla gelişmiştir. Aynı zamanda çocuğunuz kendi benliği ve toplum arasında bir ilişki kurar. Bazı duygularla baş etmeyi bu yaşlar arasında büyük bir oranda öğrenmiştir. Bazı durumlarda soğukkanlı olabilir. Daha önceden yapmış olduğu öfke krizlerine bu yaşlar içerisinde girmez, daha çok açıklama bekler. Çocuğunuza bu yaşlar içerisinde yabancılarla herhangi bir yere gitmemesini, onlarla konuşmamasını ve aynı zamanda onlardan bir şey almamasını söyleyebilirsiniz. Dışarıda kaybolması durumunda size ulaşabileceği bir telefon numarası öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz anaokuluna başlamış ise, okulda yer alan sosyal aktivitelere katılmasına izin verin. Okuldan eve geldiğinde gün içerisinde neler yaptığını sorun ve anlattıklarını merakla, ilgiyle dinleyin. İyi olan davranışlarını mutlaka takdir edin ve destekleyin. Ancak bu durumda iyi ve başarılı davranışları kalıcı olabilir. Yanlış yaptığı durumlar için sakın kızmayın, sadece doğru olmadığını kısa cümlelerle sıkmadan ve korkutmadan anlatın.

4-5 Yaş Arası Çocukların Diğer Değişiklikleri

Bu yaşlar içerisinde yer alan çocukların yemek içeriği de çok zengin olmalıdır. Çünkü çocuğunuz hem gelişim çağındadır hem de gün içerisinde çok fazla enerji kaybeder. Kaybettiği enerjinin takviyesini yapmanız gerekir. Çocuklarınızın ana ve ara öğünlerine mutlaka dikkat edin, hiçbirinin saatini geçirmemeye özen gösterin. Büyümesine katkısı olmayan, gereksiz ve zararlı içeriğe sahip olan hiçbir besini yedirmemeniz gerekir. Özellikle çocuklar dışarıda gördüğü her türlü boyalı, şekerli ve zararlı yiyecekleri mutlaka yemek ister. Bu yaşlar içerisinde çocuğunuza onların zararlı olduğunu anlatmanız gerekir ancak bu durum çok işe yaramayacaktır. Çünkü neden zararlı olduğunu anlamayacaktır. Bu tür zararlı yiyecekleri yememek için kolay ikna olmayacaktır. Bu tür durumlarda çocuğunuzun zararlı besinleri görmemesi daha doğrudur. Ya da yanınızda meyve taşıyabilirsiniz, açlığını bir süre giderecektir. Çocuğunuz kendini bir büyük olarak düşündüğü için ağır olan ev işlerinde size yardım etme konusunda daha ısrarcı olacaktır. Ancak siz küçük görevler vermeye devam edin, bu tür işleri daha çok zevkli bir şekilde yapacaktır. Bu tür ev işlerini yapması onun büyüdüğünü kanıtlama isteğinden gelir. Çok fazla televizyon izlemesine bu yaşlar içerisinde de izin vermeyin. Televizyonun çocuklar üzerinde çok fazla olumsuz etkisi bulunur. Bu tür zararlardan çocuğunuzu uzak tutmanız gerekir. Çocuğunuzun eğer bisikleti varsa onu güvenle binebileceği alanlara götürün. Kalabalık ve çok fazla trafiği olan cadde, sokaklarda binmesine izin vermeyin. Çünkü bu tür caddeler çok tehlikelidir ve bisiklet binilmesine uygun değildir. Çocuğunuzu daha çok çim olan ve düz bir zemine sahip olan yerlere götürün, orada istediği gibi bisiklet binebilir.

4-5 Yaş Arası Çocukların Aşıları

Bu yaşlar içerisinde yer alan çocuğunuzun aşı karnesine göre, çocuğunuzun Kızamıkçık, Kabakulak aşısı ve Difteri-Boğmaca-Tetanos-Çocuk Felci gibi aşıları bulunur. Bazı doktorlara göre bu aşılar aynı zamanda ilkokul dönemine de ertelenebilir. Bu durum için mutlaka doktorunuza başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.